Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

mopypopy
1. pro 2016

@mojajas23 samozrejme, ze je velka sanca. Skoliozu ma v istom stadiu skoro kazdy druhy clovek. Urcite by som si nechala medicinsky overit u rehabilitacneho doktora a potom sa rozhodla o liecbe. A za mna Vojtovka pomaha, obzvlast na celkove drzanie tela. Vysledky su vidiet hned po cviceni sa to telicko cele zrovna 🙂 vela stastia prajem!

paolapou
2. pro 2016

No, to mi děláte radost ☹ mojajass23, my cvičíme vojtovku už měsíc a teď mi to taky začal dělat, pri konikach pada na pravou stranu a i v leže točí prdelku do prava a celkove pravou stranu ma silnější a šikovnější...na přitahování... Tak by mě taky zajímalo co stim...

nurmisur
7. pro 2016

Dobrý podvečer, začala jsem s malým chodit na rehabilitaci (v necelých 4 m stále dělá na bříšku letadlo a neumí se na rukou zvednout). Po konzultaci nám bylo řečeno, že má zkrácené svaly na krku a že je to problém - začali jsem zkoušet napřed cvik na zádech s pootočenou hlavou a dnes i cvik na břiše tkzv. plazení.
Mám z toho všeho smíšené pocity, cvik na břiše je pro mne velmi namáhavý - používat různé svaly na rukou + udržet hlavičku ve správném úhlu tělem. Malý ječel strašně moc, nakonec se terepeutovi povedlo "propojit" ruce, záda a nohy. Celé to cvičíme, abychom zapojili dosud nepoužívanou skupinu svalů na zádech. Jenomže když jsem přišla domů a malého přebalovala, zjistila jsem, že má otlačeniny (červené - až fialové tečky) na holeních a loktech, a taky na pusince..dost mě to vyděsilo:(
Zkoušela jsem dnes doma poprvé plazící polohu s malým zaujmout a vůbec mi to nešlo, vždy mi s hlavičkou utekl a vykroutil se, nemluvě o řevu.
Je tady nějaká terapeutka, nebo někdo další, kdo by mi mohl říci zda ty "modřiny" na těle jsou OK a že ho to opravdu nebolí?
Děkuji moc

cinula
7. pro 2016

@nurmisur nejsem fyzio, ale když cvičím s malým, tak má pak taky červené otisky na krku/hlavičce - od mých prstů

nurmisur
7. pro 2016

@cinula jj to znám, ale o tomhle nemluvím, má to viditelné pořád i 3 hodiny po cvičení...tečkované fleky (fialové tečky)

cinula
7. pro 2016

@nurmisur aha, tak to neporadím :(

laurinka2016
7. pro 2016

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi,ale za nás Vojtova metoda funguje a v některých případech je třeba, co se týče bolestivost tak doporučuji nechat si předvést cvik na vás samotných od fyzio a uvidíte sami podle mě je to veeeelmi nepříjemné tlaky jsou při vzdoru dost silné a pokud se cvičí dlouho tak i ten otlak už bolí, my máme předčasně narozenou dceru takže cvičíme od propuštění z nemocnice a výsledky práce jdou znát, ale musím také říct že máme opravdu úžasnou fyzio která cvičí také Bobatha což je mnohem lepší, takže tak za nás.

syny13
7. pro 2016

@nurmisur Ja cvicim s malou vojtovku uz sest mesicu kazdy den ctyrikrat denne. Pri porodu ji poranili kyvac. Takze jsme take zacinali na zadech a kroutili jsme hlavickou. Po kazdem cviceni ma otlaky ale behem par minut zmizi. Docela se divim ze vy mate modrinky. Mozna chybna manipulace. Zkusila bych jinou fyzioterapeutku. 😉

petja
14. pro 2016

@syny13 tý jo,4x denně půl roku? klobouček!

syny13
14. pro 2016

@petja dekuji. Ikdyz radeji bych byla kdybychom nemuseli 😳U ni je to opravdu potreba. Poranili ji pri porodu sval na krku a nemohla s nim hybat a ma tam velkou bouli. Kvuli tomu se ji i zdeformovala hlavicka tak nosi remodelacni helmu. Takze tu sundavat a cvicit. 😞 A minimalne do roka cvicit budem.

onon
6. únor 2017

My taky cvicime Vojtovku, bohuzel zadne moc vysledky nevidim, cvicime zatim cca 2 mesice, malemu je ted 5 mesicu a udajne malo pouziva brisni svaly a zaklani hlavicku na brisku. Byl priduseny pri porodu a tak je ted hrozne sledovany, nevim, jestli by to tak bylo i kdyby se narodil normalne.. Dnes jsme dostali dalsi cvik a mame cvicit 4x denne.. Ja ani nevim, jak to ale pres ten den udelat.. cvicime vzdycky pred krmenim, krmime 5x denne a pred prvnim necvicime (6 rano a jeste napul spi) a pred poslednim taky ne (cca 21.00 a to uz byva unaveny). Momentalne nam ten cvicici blok trva 15-20 min. vcetne nejake manipulace ale bez svlekani atd.. a to mame 2 cviky. Takze ted bychom meli mit 3 cviky, 4x denne a jeste ho mam pry vzdycky drzet 2 minuty misto jedne.. tak to uz s nim fakt nebudu delat nic jineho :(( Jak to delate vy..??

A vim, ze ho pri tom nic neboli, jak se porad vsude opakuje, ale prece kdyz nekdo breci z duvodu, ze mu nekdo dela neco, co se mu nelibi, tak to prece taky neni v poradku.. i kdyz ho to fyzicky neboli.. nechci s nim takhle stravit vetsinu casu, co je vzhuru :( Samozrejme mi asi nic jineho nezbyde, ale jsem z toho dost nestastna.

pampalin
6. únor 2017

@onon Zkuste požádat fyzio o jiný druh cvičení, není jen Vojtovka. My ji cvičily do 8m a k ničemu, malá byla pak ještě víc hypertonická...

barumat
6. únor 2017

My cvičily vojtovku od třetího měsíce kvůli predilekci (malá se celá stáčela k jedné straně). Současně se postupně přidaly cviky na lehké zpoždění motorického vývoje, cílem bylo, aby byla na bříšku (vůbec tam být nechtěla) a aby se na něj točila sama. Jediným výsledkem bylo že jsme malou detailně naučily, co vlastně vede k tomu, že se na břiše ocitne, a tím pádem dokázala precizně ošéfovat, aby se jí to nedejbože nestalo. Jak dokázala balancovat na boku a vyvažovat hlavou, nohama, rukama, jen aby se nepřetočila, to svět neviděl 😀 Ale moje dcera je asi speciál... Teď cvičíme něco jiného, aby šla na čtyři, trénujeme kolínka, oporu o ruce, a šikmý sed. A co si z toho dcera vzala? Co dělat, aby se nedejbože na ty kolena nedostala. Takže na válci se odráží špičkama nohou a z jakékoliv snahy položit jí na kolena se vykroutí a už sedí 😀

jbzirafa
6. únor 2017

@onon casove narocne to cvičení je. Já to mela se synem taky tak na dvacet minut , 4 cviky. ,4x denne Začali jsme cca v pul sedme, když vstával, poslední bylo před koupáním, také cca v půl sedme. Využívala jsem chvile, kdy se převlékal.
Nerozumim tomu držet dvě minuty? Držela jsem pár vteřin, do reakce. Je to někdy boj,vztek na obou stranách, ale vyplatilo se. Hodně nešťastná jsem byla když jsem nezvladala udržet pozici. Vubec ho do ni dostat. Za měsíc už to bylo lepší ,upravila jsem si stul. ,upravili cvik. Křik mi nevadí. Naopak mi přijde normální že křičí v neprirozene poloze,ze se dítě ozve když je mu něco neprijemne. Nemám problém zacvičit si mladším synem. Který nemá cvičení narizene.,ale me se nezdálo jak drží hlavu,tak jsem párkrát zacvicila. Nektere děti jsou holt sledovane vic a kdo chce, ten něco najde.

jbzirafa
6. únor 2017

@barumat ha,dobrá ! Vynalézavá🙂

onon
6. únor 2017

@pampalin tak u nas to horsi neni, ale ani nijak zavratne lepsi, spis mi prijde, ze se malej vyviji s vekem jak by delal i bez cviceni.. s tim, ze ten problem zustava (napr. od vcerejska se uz zdviha se na natazenych rukou, ale porad lezi briskem na zemi.. pak se zase placne hrudnickem na zem a zveda zadecek.. ) tak asi jeste vydrzime, ale musim to pridavat nejal postupne a ne hned 4x denne 2x tolik casu a cvik navic..

onon
6. únor 2017

@jbzirafa aha, taky asi budu muset pridat to rano casem. Nejdriv ho zvyknu na novy cvik a pak zvysim cas a frekvenci.. snad.. spocitala jsem si ale, ze by to pak byly asi 2 hodiny denne.. prijde mi to sileny..

Krik mi taky prijde v tomhle smyslu normalni, jako reakce.. ale myslela jsem to tak, ze kdyz ho nic fyzicky neboli, tak to jeste neznamena, ze mi prijde v poradku, ze x hodin denne takhle proplace.. at uz je jeho duvod jakykoli.. a ze si prinesu z postylky usmevave miminko a vim, ze za chvili bude nestastne..

s tim drzenim my to nemame do zadne reakce.. to zas.nechapu ja 🙂 dam ho do polohy a kdyz v ni je, mam ho tak minutu drzet.. ted tedy 2... kazdy ten cvik delame 4x (2x na kazdou stranu) takze 3 cviky x 4 je 12... x 2 min by bylo 24 min. jen ciste drzeni, kdyz uz je v pozici.. to je hrozne moc mi prijde..

onon
6. únor 2017

@barumat haha 🙂) tak vy to mate jeste s nadstavbou

pampalin
7. únor 2017

😉To je žížalka!

jbzirafa
7. únor 2017

@onon mne to vase držení taky přijde strasne dlouho. Nespletla se fyzio? Já takhle tvrde cvičila před dvěma lety..ale nepocitali jsme to na minuty ale na správnou reakci. Vydržet par vteřin. Nektera miminka jsou určite plactivejsi a jo neprijemne. syn se vždycky uklidnil brzo ale byl hodně unavený.

onon
7. únor 2017

@jbzirafa jdeme tam zase zitra, tak se s tim casem jeste ujistim, jestli to jako mysli vazne tohle.. 🙂

pampalin
7. únor 2017

@onon TAké jsem měla čekat vždy na správnou reakci a nechat ji proběhnout tak 2,3x a pak druhou stranu.

evikh
8. únor 2017

@onon My také nemáme počítat reakce, ale v dané poloze držet 2 minuty. A jak píšeš, je to celkem časově náročné. Máme 3 cviky + jeden na míči. A když to vezmu, tak v prvním na zádíčkách máme být na každé straně 1 minutu, a pak u toho na bříšku a boku máme vyčkat 2 minuty na každou stranu. No a pak ten cvik na míči. U každého cvičení se vším všudy trávíme cca 30 minut a to musíme cvičit 4x denně, což jak píšeš je opravdu na 2 hodiny denně. Je to opravdu občas fuška to všechno nějak zkloubit.

mopypopy
8. únor 2017

@evikh to je zivotny styl, ale jak to pomaha! Nasa mala bude mat 3 roky a uz mam pocit, ze fakt vela cvici. Ale meni sa to casom, je v tom aj kusok hry a dieta to vobec nevnima. Ona sa na to fakt tesi, my sme ti, ktori to vnimame a ako hovoris musime sklbit cas, da to zabrat. No vysledky su najviac 🙂 vela stastia a zdravia!

alaalice
9. únor 2017

Včera nás moc nepotěšili, byli jsme na neurologii, kvůli tomu, že malá pořád natáčí hlavičku na jednu stranu. Myslela jsem si, že už je to lepší, ale paní doktorka nás vyvedla z omylu. Na hlavičce se jí začala dělat prohlubeň na té jedné straně. Motorický vývoj máme prý trochu i napřed, ale kvůli natáčení hlavičky příští týden začneme s Vojtovou. Docela mě to vzalo, máte někdo zkušenost, jak dlouho bude trvat, než se to napraví, mám z toho celkem strach. Taky nám reh. sestra řekla dávat spát na neoblíbený bok a na břicho, ale u toho břicha nevím, kam natočit hlavu. Jestli na neoblíbenou, ale to bude zase ležet na té prohlubni, nebo na oblíbenou stranu, ale neprocvičí si otáčení na druhou stranu. A to jsme ještě nezačali se cvičením
Malá měla v pondělí 2 měsíce

gnozka
9. únor 2017

@alaalice neboj cviceni pomůže . Jde o to aby také nemelo miminko zkrácene svaly na krku kdyz ma tendenci ji otáčet jen na jednu stranu . Nase mala mela taky placatou hlavičku na jedne straně. Byla jsem z toho nešťastná tak jsem ji taky otáčela na druhou stranu jak Ti radi . Poctivým cvičením se to brzy srovná . Jen co jsem cítila na sobe je to , ze pokud se s Vojtovkou smírite vy tak miminko taky 🙂

alaalice
9. únor 2017

@gnozka A jak dlouho vám to trvalo, jestli se můžu zeptat?

gnozka
9. únor 2017

@alaalice mala mela opožděný motoricky vývoj . Mela velmi slabé brisko takže nepasla koniky . Takže se to neda srovnávat . My museli cvicit do te doby dokud nelezla. Ale u vas si myslim půjde jen o tu predilekci. Pokud píšete ze miminko je spíše napřed. Netroufnu si říct nejsem fyzio, ale pokud budete cvicit poctivě tak se to brzy srovná .

alaalice
9. únor 2017

@gnozka a ta hlavička se taky spravila? Myslím tvar

gnozka
9. únor 2017

@alaalice no ma ted vlásky takže uz to nebi tak videt ale určite se to zlepšilo . Sice nema hlavičku jak po porodu ale je to výrazně lepsi . Chce to byt opravdu důsledná a polohovat . A hodne tomu pomáhá kdyz jsou deti na brisku hlavne přes den .