Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kalo
20. čer 2010

@pagacovaola Ahoj! Začala se stavět u nábytku ve 13m, za ruku chodila od 17m. Sama-bez držení si stoupla asi ve 20m a samostatné začala první krůčky ve 22m. U nás se žádné "rozběhnutí" nekonalo. Všechno šlo velice pomalu s velkým úsilím a padáním. Ale je to moje velká bojovnice!! 🙂 Teď už běhá jak torpédo, zvládá schody, skáče na trampolíně, terén v přírodě atd. Ta chůze je pořád taková rozevlátá, ale když jde pomalu, jde naprosto normálně. Takže neboj! Klárinka to určitě všechno dožene, při slabé hypotonii... Moc vám držím palce!!

sisipetka
20. čer 2010

Ahojte dievcata, mne len napadla jedna vec:
- rhb mi hovorila, ked sme cvicievali, ze mam vzdy cvicit len 2 cviky v priebehu jedneho cvicenia. Takze, ked my sme cvicievali 3 x denne, tak som tie 3 cviky (chrbatik, bok, brusko) cvicila na striedacku tak, aby som kazdy zopakovala v ten den 2x. Bolo to omnoho lepsie, lebo Christianko sa tak neunavil a ked i zacal velmi jacat a bojkotovat, tak to pre neho nebolo tak dlho......
Je to len taka rada, ze by ste to pripadne mohli takto skusit - neviem sice ako cvicite a co vam odporucili, ale nam sa to osvedcilo. I na rhb sme chodili 2 x do tyzdna a vzdy tam s nim robila iba 2 cviky.

lojzina
20. čer 2010

🙂 ahoj 🙂 .my cvicime 3 cviky ale musime cvicit aspon 4krat denne,takze ten jeden opakujeme ,a rano zaciname tim nejtezsim...a vzdy ho mame 2krat opakovat.neni to tak hrozny,nekdy Sebik uz ani neplace....Ale stava se me ze ,,nestihame"a navecer me usne treba driv,takze cvicime ten den treba jen 3krat.ale to myslim ze zas rtak moc nevadi,ne? 🙂

pagacovaola
20. čer 2010

@kalo - to je super, ze ti mala robi take pokroky🙂 drzim vam palce, nech je uz len a len zdrava. nasa ma 15 mesiacov, ale este sa sama nepostavi, tak uvidime, ako rychlo to pojde u nas... aj ked, dnes nas velmi potesila, ked sme sedeli na gauci, podoprela sa o mna a postavila sa...jupii🙂 tak snad uz zacina prichadzat ako na to😀

petka.k
21. čer 2010

ahoj holky, jak vám to jde?
lukzo, jak jste na tom vy? Kolikrát denně cvičíte?

U nás stále stejné, někdy se nám daří líp, někdy hůř...Akorát se teď začal točit na bok, jenomže se hrozně prohýbá a zaklání hlavičku, takže se na bok nepřetočí...To zaklánění a prohýbání do oblouku mi přijde čím dál horší ☹ Ve st jdeme na rehab., tak to tam pořeším..Setkala jste se s tím některá???
Díky a mějte se fajn...

petka.k
21. čer 2010

sisipetka - možná máš pravdu s tím cvičením...I rehab. říkala, že jsou pak asi unavený a proto už jsou protivný, ale neříkala, že bychom měli cvičit jen dva :-/ Máme cvičit všechny tři 4x denně....

betelgeuzz
21. čer 2010

Tak zase po delší době zdravím. Vítám nové maminky a přeji jim pevné nervy při cvičení a pokroky.

Řešily jste tady, jak zvládáte pláč při cvičení. Já to beru tak, že až dítě bude větší, tak taky bude protestovat, že nechce do školy, že nechce uklízet apod. a já ho budu muset přinutit. Stejně beru i ten pláč při cvičení, je to prostě protest, ale cvičíme pro její dobro.

Petka, švagr říkal, že se jim tímto způsobem otáčely obě děti. Ale byly to zdravé a nesledované děti, tak to nikdo neřešil.

My jsme byly v pátek na rehabce, cvik na boku a břichu máme cvičit jenom na levou stranu. Pravou má hodně silnou a jde jí to dobře. Prý to může být znak, že je to dominantní strana, nebo je to ještě pozůstatek predilekce. Po 14 dnech se uvidí, co se stane.

petka.k
21. čer 2010

@betelgeuzz - hm, nám právě říkala, že obecně bychom neměli podporovat nic, co by potom následovalo v to, že provádí záklon ☹ Jenomže v tomhle mu nevím jak zabránit....fakt ne

petka.k
21. čer 2010

Jsem to napsala jako pako 🙂 No zkrátka by neměl hlavičku zaklánět ani při pasení ani tak no ☹

petka.k
21. čer 2010

@betelgeuzz - a vy cvičíte kvůli predilekci? jak dlouho cvičíte? a malá už se otáčí a plazí a tak? promiň, jestli jsi to tu už někde psala...

rohacka
21. čer 2010

kalo - nuz pozeram, ze sme na tom rovnako. Len horsie je, ze nasmu Kubkovi nepomoze nic, aby prestal plakat. Momentalne. On ma take obdobia - niekedy viac place, niekedy menej, niekedy uplne hysterici. Treti variant je prave teraz. Dnes sme boli na rehabke, povedala mi, ze mam skusat vsetky 3 cviky - teda naspat este jeden, ktory sme medzitym prestali, lebo sa nedalo - s tym, ze mozno niekedy sa mi ho podari udrzat pri vsetkych troch a niekedy len pri jednom alebo ziadnom. Tam na rehabke sa tak branil, ze ho uz rehabka radsej pustila, lebo sa bala, ze mu zablokuje krcnu chrbticu 😖 . Vraj mam skusat doma..... A cely cas jej krical: "Pust ma, nechaj ma!!!!!!!!!!!!!!!!, samozrejme za huronskeho placu, no proste strasneeeeeeee. Neviem, ako dlho toto vydrzime. On je tiez chuducky, ma len 12.5 kila, ale sily tolko, ze ma premoze.....

lollipops
21. čer 2010

@petka.k Ahojky,my mame uplne stejnej problem.Od narozeni silenej zaklon uplne u vseho.Pri chovani,pri konikach a ted to pretaceni na bok je taky sileny.Je tak zlomenej a hlavicku vyvracenou,ze z toho mam az husi kuzi

bobacik_29
21. čer 2010

Baby no ja som si dnes prvykrat kukla videa na cvicenie touto metodou nikdy som to totiz nevidela iba o tom citala a poviem vam je to daco strasne ako to vlastne detom pomaha??

lukza
21. čer 2010

ahojky cvičitelky
@petka.k my cvičíme 3cviky 4xdenně ale poprvdě spíš zvládáme 3xdenně 😲 .jinak cvičení už nějak lépe zvládám a dneska jsme měly rehabku a lukáške se tak krásně předvedl pásl jak kdyby měl za to dostat odměnu při cvičení mě tam vubec neplakal a smál se ale rehab.říkala že aji tak jde vidět že krásně zatíná svaly.napslaa nám zprávu a ve středu jdeme na kontrolu na neurologii.tak sem zvědavá co nám řekne tam.
jo a s tím záklonem mě to Lukášek udělá jen někdy a tojen tehdy když se přetočí na bok a pak trochu zakloní hlavu a uvidí za sebou hračky tak nééé že by se otočil na bříško ale zakloní hlavu.na boky se točíme krásně a dneska mě poprvé cestoval po postýlce o 180stupnu 😀

včechny moooc zdravím 😀

betelgeuzz
21. čer 2010

@petka.k Cvičíme i kvůli predilekce, ale také kvůli centrální koordinační poruše. Měla 2. stupeň, na pravé ruce 2. -3. Cvičíme od narození, minulý týden začala malá lozit. Dle rehabky jsme kousek napřed, prý cvičíme už jenom kondičně. Na neuro jsme byly před měsícem, to nám ještě cvičení nechala, ale snížila na 2x denně a za měsíc už to možná zruší. Je to te´d moje velká naděje, ke které se upínám 🙂

monnaa
21. čer 2010

@petka.k - čo sa týka toho záklonu, tak moje obidve deti to robili, teda Peťko stále ešte robí . Staršia dcéra tak aj spávala, aj sa tak pretáčala na bruško zo začiatku, a to je úplne zdravá, motoricky bola veľmi šikovná, chodila už ako 11 mesačná. No a u Peťka sa toho snažíme zbaviť cvičení, trošku je to lepšie,ale pri pasení koníkov ešte hlavičku zakláňa, niekdy aj pri nosení ak je moc unavený.
@lukza - Lukáško je šikovník ak sa už takto vytáča, ja si myslím, že vy nebudete dlho cvičiť 😉
@bobacik_29 - aj ty musíš cvičiť, či si si len tak pozrela videá ? Metóda je založená na tom, že dieťa sa dá do určitej polohy a tlakom na presné body na tele sa stimulujú určité nervové dráhy, pričom opakovaným stimulovaním sa tento proces zakóduje v mozgu a tým sa dajú u malých detičiek veľmi dobre ovplyvniť rôzne pohybové poruchy, ktoré by v neskoršom veku už neboli liečiteľné a mohli by viesť k trvalému poškodeniu- napr. ochrnutie, poruchy chôdze, skoliózy, tortikolis.....

pagacovaola
21. čer 2010

musim sa vam pochvalit😀 Klarka dnes mala velkyyy den - konecne sa sama 1x postavila🙂 veeeelmi sa tesim🙂)) nase krasne slniecko som dnes nasla stat na chodbe. uzasny pohlad.

sisipetka
21. čer 2010

ahojky kocky,
@petka.k - nam sa tiez christianko zaklana, resp. som ho nacapala, ze on tak vlastne spi 😅 Pri pretacani na brusko, ani pri paseni to nerobi...ale spi tak divne. Na rhb a ani dnes na kontrole nic taketo nepredviedol, boli sme pochvaleni a vojtovka je zrusena. Mame cvicit fitloptu a plavanie a o mesiac opat na kontrolu. Tak ja len pevne dufam, ze budeme napredovat...bo ako vas citam s tymi starsimi detickami je to riadna zaberacka 😝 A to nas macko ma uz pomaly 10 kg 😉
Drzte sa 😵

bobacik_29
21. čer 2010

@monnaa nie ja cvicit nemusim ale chcela som si to kuknut naco to pomaha moja mala je totiz strasne leniva este nesedi ani nestoji a na styri sa tiez nedava vsetky moje ostatne deti to v tomto veku uz ovladali ...a to je lahucka ako pierko cize by to uz mala ovladat ....mimochodom aj moja spava s uplne zaklonenou hlavickou a aj ked sa toci na brusko ju tak zaklana 😀

pagacovaola
22. čer 2010

@sisipetka - tak to je super, tesime sa s vami🙂 christiankovi prajem vela stastnych krokov 🙂

monnaa
22. čer 2010

@pagacovaola , @sisipetka - veľmi sa s vami oboma teším ! 🙂

@bobacik_29 - veď tvoja malá má len 7 mesiacov, to ešte nemusí sedieť, ani štvornožkovať a na státie má more času, možno je len lenivšia. A ako pasie koníkov ? Má ručičky vystreté a hrudníček dvíha vysoko ? A ako sa priťahuje do sedu - nezakláňa pri tom hlavičku dozadu ? Ak je toto OK, tak by som nič neriešila , každé dieťa je iné. My čo tu cvičíme, máme každá nejakú indikáciu k cvičeniu, napríklad poruchy tonusu svalstva, prefernciu jednej strany tela, vybočenie hlavičky atď, ale to by si podľa mňa tvoj pediater už všimol, ak je teda "normálny" 😉

Baby, mňa včera vytočila jedna MUDra, ktorá zastupovala moju MUDru jeden deň. Prišla som s malým na injekciu ( berieme cerebrolyzín ) a ona sa ma spýtala, že či už malý ASPOŇ sedká.....no skoro ma porazilo, keby sa aspoň spýtala či lozí, to by som pochopila, ale či sedí? No je to už dôchodkyňa a vyzerá že aj trošku popíja, bola taká spomalená, tak asi preto. Tak ja sa vytešujem, že malý mi začína loziť, o samostatnom sede budem rozmýšľať tak v roku s jeho diagnózou hypotónie 😝

petrach
22. čer 2010

@monnaa ahojky..ptala ses na čem kdo cičí..my si nechali udela nástavec na stul..byl to vysoky polistiren,na nem molitan a potažený koženkou..u čalouníka..mela jsem to nameřeno na takovou vyšku,abych se nehrbila..

petrach
22. čer 2010

@pagacovaola moc gratuluju berušce ke stoupnutí 🙂 pořadne si to vychutnej..já když malí začne delat neco nového,tak jsem jako v tranzu..když si sednul,tak mi trvalo 2 tydny,než jsem si zvykla,pořad jsem na nej zbožne zírala 😉

bobacik_29
22. čer 2010

@monna no mala sa mi dviha pekne za ruky do sedu ale sediet vobec nechce normalne zacne zurit ked ju posadim alebo ked ju postavim na nohy moja doktora je sibnuta uz pred dvoma tyzdnami chcela od nej aby sedela a aj na nohach stala... ked som s nou bola v poradni v 6 mesiacoch tak sa ma pytala ci sa pretaca na brusko tak jej vravim ze nie lebo ze nerada byva na bruchu tak mi povedala ze ma zlu motoriku ja som skoro odpadla...hlavne ze mi pekne uchytava hracky a palcekom jednym do vsetkeho dobe ale to ju vobec nezaujmalo 😲 preto som sa vlastne zacala zaujimat o toto cvicenie lebo ma doktorka vystrasila...ale som rada ze si ma trosku ukludnila 😀

jajulinka
22. čer 2010

Ahoj maminky.Taky s Honzíkem cvičíme vojtovku.Je mu 11,5 měsíce a zatím se plazíme po zemi.Má nezpevněné bříško tak cvičíme tři cviky 4x denně,ale když je unavený zvládáme to 3x.U nás se vždycky otřásá byt,protože Honzíkovi se to vůbec nelíbí.Sousedi nás musí slyšet až dolů.Ale zaplat bůh už se přetáčí,takže se v noci moc nevyspím 🙂 a doufám že nám to půjde.Hlavně když mu to pomůže ,to si říkám i když mi to rve srdíčko.

pagacovaola
22. čer 2010

@bobacik_29 . neboj, mala ma este dost casu a urcite ju nedavaj sediet a vobec nie do choditka... niektori lekari idu este stale po tabulkach a vobec neprihliadaju na individualitu dieta☹ ale urcite ti vsetci odbornici ptvrdia, ze nic netreba unahlit, kazde dieta ma to svoje tempo. pokial dieta nema dostatocne pevne svalstvo, moze sa mu viac ublizit ako pomoct....nasa mala si sadla sama az v 10 mesiacoch a teraz v 15 sa nam 1x postavila...aj ked mi mame hypotonus lahkeho stupna.
Hanah je este malicka a ma dost casu vsetko pekne stihnut🙂 drzime palce a prajeme vela radosti s deturencami.-)

sisi27
22. čer 2010

sisipetka - gratulujeme ke zrušení cvíča, také Lukze a ostatním gratulace k pokrokům.
My jsme dneska byly podruhé na RHB a dostali jsme cvik na bříšku 😒 . Hrůza, malej brečel úplně hrozně i doma to nezvládáme a hlavně opět nevím, jestli to vůbec děláme dobře. Připadá mi, že ho prostě jen probrečí a já to pak vzdávám ☹ . Na cvik na zádech (mačkání bodu pod bradavkou) mi ukázala fígl, jak neotočit hlavičku a zatím se mi to dneska daří, tak snad aspoň tohle děláme dobře. Tak se všichni držme a hodně energie při cvičení

mmaattuuss
22. čer 2010

Ahojte. Pridávam sa do tejto skupiny aj ja. My s malým tiež cvičíme Vojtovu metodu, pre hypotoniu. Maly teraz mal 7 mesiacov a este sam nesedi. Hlavicku drzi pekne aj sa pekne pritahuje, nezaklana hlavicku aj lozit by uz chcel, no akurat pri sedeni ho hadze este na jednu stranu a este sa sam neposadil. Ma devat kilov a neurologicka povedala, ze je hypotonicky a povedala nam to aj rehabilitacna sestra, ze do istej miery hypotoniu ma. Neviem, ci moze byt tato diagnoza dedicna. Dost ma to mrzi, ze to takto je, pretoze som s tym nepocitala, ze budeme musiet cvicit, aby mu spevneli chrbtove svaly. Navyse sa dost casto doma stava, ze sa kvoli tomu s partnerom hadame, lebo on ma kritizuje, ako s malym cvicim a ze som na neho malo tvrda a podobne. Tak som si nasla tuto temu na male povzbudenie. Myslite si, ze sa za pomoci Vojtovej metody aj sam posadi? Ze fakt bude mat cvicenie taky ucinok? Neviem, ci len mne sa niektore cviky z Vojtovky zdaju aj dost narocne. Co je vlastne ta hypotonia? Dakujem za odpoved.

gabininka
22. čer 2010

@sisi27 Ahoj, aj my sme vcera dostali cvik na brusko. je to katastrofa, malinka tiez place a ja vobec neviem ci to robim spravne a bojim sa aby som jej nejako neublizila. A kvoli comu cvicite vy?

petrach
22. čer 2010

@mmaattuuss hypotonie jsou ochablé svalíky..díky vojtovce se dá vše krásne spravit..víc se zpevní..hypotonie se neda uplne zbavit,bude muset v žvote sportovat,a cvičit..aby nemel zdravotní problémy..
vojtovka práve malému pomuže..a s tím sezením..me se zdá teda brzo aby sedel..jsou deti co sedí brzo,ale kolik jich je??? na tom přece nezaleží..naše neuroložka me uklidnila jednou vetou..a komu bude v žovote záležet na tom,kdy malí začal chodit?? koho to bude zajímat??
neboj Filípek bude v pořadku a patrenotovi bych ukázala kak na to..at se ukáže..uvydíš jak bude zdrhat a vymlouvat se..
jsiou na to vetšinou mecí..muj zase pořad remcal,že to přeháním,že není potřeba tak moc a utíkal,jen co jsme začli cvičit

@sisi27 ono chvilku trví než cvik najedeš správne..skus si to natočit na kameru nebo foták u rhb..me to mo pomáhala a příšte ti ukáže znovu co a jak..hlavne to nevzdávej..i když to nebude přesne jak má,tak to má smysl a učinek 😉