Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

svija
13. led 2010

My byli na rehabce vcera a sice jsme byli pochválený, že na kolínkách cvičíme hezky, tam na tom jejich stole se mi to cvičilo dobře, ale doma zase děs běs. A mám prý jedno z dětí s nejsilnějším hlasem, tomu bych i věřila, když vím, co předvádí doma.
Dostali jsme navíc jeden cvik na zádech, ale ten jsme cvičili dřív, takže ten v pohodě.

rioko
13. led 2010

Vojta je tak živý a kroutí se, že na jednu stranu to s ním neucvičila ani rehabka, říkala, že tam to musí vymyslet ještě jinak, ale nebyl na to dnes čas, tak nevím jak to mám zvládnout já

emanka
13. led 2010

Baby, prosím vás, mám jednu, možno blbú otázku. Musí byť dieťa pri cvičení úplne vyzlečené? Aj bez plienky? My sme dnes boli na rehabilitácii prvý krát, malá je hypotonická, ale iba od pása dolu, hore je dobrá. Má slabé bruško a nožičky. Tam bola úplne holá, bez plienky, len neviem, či musí, od pol pása hore asi áno, lebo na hrudi má ten bod. V podstate iba leží na chrbátiku, nohy visia dolu, ja jej držím hlavičku a jednu ruku a palcom "stláčam" ten bod. Ďakujem 🙂

ludva
13. led 2010

Emanko, mimčo by mělo být svlečené. Kompelt včetně plenky.

emanka
13. led 2010

Ďakujem, Ludva 🙂 🙂 🙂

ludva
13. led 2010

Betelgeuzz, koupila jsem ve sportu takovou cvičící podložku - karimatku. Není to ta obyč, je vyšší, měkkčí a hlavně bez fosfátů. Jsem s ní maximálně spokojená. Cvičíme na jídelním stole a je to v pohodě.

Cvičím s Matýskem od šesti týdnů. Teď byl 2 týdny nemocný, takže jsme necvičíli. Zítra opět začínáme, jsem zvědavá jak se na to bude tvářit. Do teď byl naprosto v pohodě, tak uvidíme.
Horší je, že naše rehábka odešla do důchodu a místo ní měla nastoupit nová fyzioterapeutka, ale pojišťovna s ní nechce podepsat smlouvu. Takže nevím, jestli se ordinace nakonec neuzavře. Dneska jsem se tam zkoušela dovolat, ale marně.
Nemáte některá dobrou zkušenost s rehábkou na Praze 9? Naše mudra uznává pouze rehábku na Praze 4 v Horáčkově ulici. Je to celkem z ruky. Díky moc.

janapo
15. led 2010

petul.a dakujem za povzbudive slova 😉 asi zvazim aj tu flastickovu alternativu 😝

moleovaa aj tebe diky za mile slova...kazdopadne k tomu stihaniu-nestihaniu s dvoma deckami: ak by si musela tak by si stihala, tiez som si to najprv nevedela predstavit ako to zvladnem...dnes uz mame pekny rezim (avsak po tvrdej drezure 😀 ) a musim povedat ze mam dve krasne poslusne miminka doma 😵

Baby akurat dnes sa nam stala dost neprijemna vec, o pol stvrtej rano mi spadol maly z manzelskej postele na plavajucu podlahu a to priamo na hlavicku...som si len na chvilku odbehla do kuchyne po pohar vody pred kojenim a poprosila som manzela, aby na maleho dohliadol...samozrejme, ze moj drahy sa na drobca vykaslal a chrnel si spokojne dalej ☹ uz som pocula len strasny lomoz a potom plac...o piatej sme absolvovali ranny vylet na urazovku a este nas caka neurologia...otrasny zazitok...drzte nam palce nech vsetko dopadne dobre, aby sme mohli dalej pekne vojtit... ja viem, ze tych padov bude este vela, ale su to moje prve deti a mam o ne obrovsky strach 😝

petrach
15. led 2010

janapo držím pesti,určite bude v pořadku..naštestí ti naši drobečci mají tvrdou palici a umí padat..ale teda zasžitek fakt nepekný..drž se

zzuzca
15. led 2010

ahoj holky,

mam dotaz, mozeme cvicit ked ma maly prujem? z vyteru mu nic nezistili, takze mame bezne opatrenia pri prujmoch. uz to ale trva dlho, v pondelok sa poradim s dr. lebo sa mi to uz nezda 😒 inak je uplne v poho, az teda na nocne spanie 😠

jana39
15. led 2010

danna.už 9 měsíců cvičim s malou vojtovku do nedávna žádnej problém ale tet sme nesmněli měsíc cvičit byla na operaci a nemuže znova zviknout dostali sme novej cvik na bříšku ale já jí nemužu dostat do polohy v které má cvičit zapře hlavičku a je hotovo já skouším všechno možný ale nic nezabírá a mam strach jí moc tlačit hlavičku abych jí neublížila tak přemýšlím jestli to má vubec smisl zkoušet jestli se muže jeden cvik vynechat nebo nahradit?

jana39
15. led 2010

zzuzca. já sem s malou při prujmu normálně cvičila

mamamiska
15. led 2010

Ahoj EMANKA, ja chodievam s malym cvicit uz asi dva mesiace, teraz ma 4,5. Pri tom cviku stlacas bodik priblizne par cm pod bradavkou medzi rebierkom, vsak? My robime okrem inych ten isty. Tiez som mala ten problem ci musi byt vyzleceny- ja mu nechavam plienku, lebo to bolo vsetko, vratane mna potom ocikane, a aj mu necham obtiahnute pancuzky, aby som dobre videla jeho pohyby a aj kosielku na gombiky na pliecka. Lebo potom ma ladove nozicky a mna to nuti potom len rychlo rychlo cvicit a ked sa to rychlo rychlo nedari, tak myslim len na to, ze o chvilu mu bude zima a myslim, ze to potom pridava na tom, ze s nim necvicim dobre a dokonale. Ked ho takto trosku obleciem, tak cvicime aj polhodinku, a kedze mu nie je zima robim z toho zabavu, dame si pauzicku, trosku ho bavim hrkalkou, alebo steklim a cvicime znovu. Ked je vyzleceny nemozem si taketo "uvolnovacky" dovolit.

mamamiska
15. led 2010

EMANKA, tu plienocku ale dam velmi navolno.

emanka
15. led 2010

Jeej, mamamiska, ďakujem!!! Ja som si tam začala dávať ohrievač, ale ten fúka mne na chrbát, takže tak či tak má ľadové nožičky.Takže dík, aj ja jej budem niečo obliekať, predsa len, je to pre ňu lepšie. A áno, je to ten istý cvik. Prosím ťa, tvoj malý kope pri tom stále nohami? Moja ich zdvihne do vzduchu a skoro stále ich má zdvihnuté, iba občas kope, takže neviem, či to má nejaký efekt. Musí nimi kopať? A tú ruku, ktorú nedržíš, tak má stále vedľa seba? Lebo moja si ňou pomáha, že si chytí jednu nožičku. Teraz som jej síce s tou rukou, čo držím hlavičku, pridržiavala aj tú ruku, no ale neviem. Aj ten bod neviem, či správne stláčam. Rehabilitačná nám to iba chvíľu ukazovala, ponáhľala na obed ☹
A kvôli čomu cvičíte? A aké máte ešte cviky? Myslím, že aj nám ešte nejaké dá, ukazovala nám ešte jeden, že leží na brušku, držím jej hlavičku a tuším aj nožičku a ona tú druhú má skŕčať pod seba, ale nie som si istá, či som si všetko všimla, lebo nám to ukazovala fakt rýchlo a malá sa už dusila od plaču 😝

betelgeuzz
15. led 2010

Emanko, myslím, že jsme v pondělí dostaly stejný cvik. Malá leží na břichu, hlavičku má mírně pootočenou do boku. jednu ruku má u těla a druhou nad hlavou. A jednu nohu držím pokrčenou a mačkám bod na patě, druhá noha cvičí. Akorát si nejsem jistá, kterou nohu mám držet. Už jsem se tady ptala, ale zatím nikdo neodpověděl. Zatím držím tu nohu, co mám u sebe.

emanka
15. led 2010

betelgeuzz, aj mne sa zdá, že to je on. Keď nám to ukazovala reh.sestra, tak držala nohu, čo mala pri sebe, tak ako aj ty. Keď držíš ľavú ruku, tak aj ľavú nohu a potom naopak. Ale zas na mňa nedaj, ja som ten cvik videla iba raz a aj to iba chvíľočku... a kvôli čomu cvičíte? Tiež má slabé nožičky?

mamamiska
15. led 2010

No Emanka, to je vraj vyborny efekt, ked babo zdvihne nohy hore. Tu druhu ruku neries vobec, to je jedno co robi. A ten bod najdes tak, ze v strede hrudnicka je taka jamka, a od nej budes viest liniu smerom k bocnej strane telicka, zastavis sa pod bradavkou alebo aj kusok dalej, teda viac k boku telicka a tam to stlacas, malo by to vyjst medzi rebrami - tam to tak neboli ako priamo na rebre. Smer tlaku je smerom do stredu prodilahleho pliecka. Moj maly sa pri tomto cviku moc necini, je dost pasivny, akoby sa bal, len na mna pozera. Cvicit nas poslali, lebo maly sa na kontrole slabo zdvihal na brusku. Este dopisem, ideme papat.

emanka
15. led 2010

mamamiska, počkám, kým dopíšeš, potom budem reagovať 🙂 🙂 🙂

mamamiska
16. led 2010

Najprv sa teda slabo dvihal na brusku, ale ja mam prve babo a je to v podstate hrozne, ale ja som nevedela, ze babetko treba otacat na brusko co najcastejsie, ja som ho iba tak raz-dva razy otocila za den na par minut. Tak sa mu oslabilo chrbtove svalstvo. No ved kazdy to berie ako samozrejmost, ci doktorka alebo znami, nikto mi to nezdoraznil. Teraz ho otacam stale a aj na desat minut, ked neplace. Kvoli tomu slabemu zdvihaniu sa nas teda obvodna poslala na neurologiu a tam nam diagnostikovali - kvadruhypertonicky sy (asi syndrom), axialny hypotonus a tortikollis. V preklade zvysene svalove napetie vsetkych styroch koncatin, slabe horne koncatihy a stuhnutie svalov sije. Odtial nas poslali na rehab. Vojtovkou. Mne to srdce trhalo, lebo velmi pri tom plakaval, teraz sa hneva, ale to je uz ine ako celkom bezbranny plac predtym. Presli sme uz asi 6-7 cvokov, ale niektore boli velmi podobne s malymi obmenami. Jeden cvik bol tiez na brusku s otocenou hlavickou nabok, ale neviem ci to bol ten isty ako myslis ty a Betelg., lebo ja som drzala tu rucicku, ku ktorej bola otocena hlavicka a opacnu nohu. Mozes si aj zobrat na rehab. fixku a dat si bodku na tie body🙂 Vy kvoli comu cvicite? Inak maly mi teraz zacal sklanat hlavicku nabok, nevyzera to dobre, pada mu napravo.

stylly
16. led 2010

holky není vám líto vašich dětiček když při tom cvičení tak ječí???mě teda JO!! 😒

emanka
16. led 2010

Mamamiska, píšeš, že je to výborný efekt, keď bábo pri tom zdvíha nohy. Lenže ona ich tak zdvíha od 5. mesiaca. A bola som veľmi prekvapená, keď nám po cvičení reh.sestra povedala, s nadšením v hlase, že uvidíte, za chvíľu si bude dať vedieť palec na nohe do pusy. Ja na ňu pozerám, že veď ona to dokáže od 5,5 mesiaca. A ona len, že dobre, uvidíte. Tak som začala už vtedy rozmýšľať, že či nám dali dobrý cvik. Tam keď cvičili s malou, tak tie nohy mala padnuté a občas ich zdvihla a kopala, ale to preto, lebo už 2 hodiny chcela spať a bola hrozne unavená. Tak neviem, ona tie nohy má celé cvičenie zdvihnuté a kope nimi vo vzduchu. Prvé 3 dni plakávala, ale dnes už neplakala, len pri konci už nervačila a občas zamrnčala. No a aj mne to srdce trhalo, ja som plakala vždy s ňou. To aj preto, lebo ona od 2. mesiaca vôbec neplakáva a zrazu taký plač, za tieto 3 dni plakala viac ako za 5 mesiacov 😝 Predpokladám, že nám pridajú nejaké cviky, takže zas bude určite plakať ☹
No a my cvičíme preto, lebo malá má hypotonický syndróm, to je zas opačný, ona má tie svaly úplne slabučké, také blatové. No a tiež je to z časti moja vina, lebo som ju často dávala do lehátka a teraz posledný mesiac aj do stoličky na kŕmenie a na zemi už ležávala strašne málo, takže prestala nimi pracovať a oslabli jej.
No a to máš pravdu, že ťa mali na to upozorniť, dr. určite. Veď ako prvorodička nemôžeš vedieť všetko. Ja som síce tiež prvorodička, ale sestra má 2 deti, takže čo-to som vedela 😉
Možno aj máš rovnaký cvik ako betelg., lebo ona si nie je istá, ktorú nožičku má držať a mne sa iba zdá, že to je ten, čo nám ukazovala sestrička a až tak si ho nepamätám...
Možno vám dajú ďalšie cviky, keď mu padá tá hlavička, aby mu tá šija viac zosilnela...
Držím palce, aby ste dobre dopadli....a dík za tip, určite si zoberiem fixku, lebo ak nebudem stláčať správny bod, tak to asi ani nebude mať význam 😉

stylly, jasné, že nám je ich ľúto ☹ ☹ ☹ ☹

betelgeuzz
16. led 2010

Mamamisku, malá má centrální koordinační poruchu. Nejdřív přikláněla hlavičku k jednomu rameni a celá se ohýbala, teď už se to trochu zlepšilo, ale neuroložce se zase nelíbí ručičky, že je moc neotvíra 😒 Já stejně nechápu ten vztah mezi neuroložkou a rehabilitační doktorkou. Neuroložka chce vidět zprávu od rehabilitační, rehabilitační zas od neuroložky. To se navzájem kontrolují, nebo každá dojde na něco jinýho???

Stylly, líto mi to je, ale beru to tak, že je to nutný. stejně jako budu jednou děti nahánět, aby se šly učit místo her na počítači 🙂

mamamiska
16. led 2010

NO JAJ AKY PREKLEP- nie cvokov ale cvikov

emanka
16. led 2010

mamamiska, neboj, pochopili sme 😀

mamamiska
16. led 2010

Emanka aj moj ma hypotoniu, ale len hornych koncatin a zaroven hypertoniu taku, ze niezeby mal svaly silne, ale iba napete, je taky strnuly, malo ohybny. V tom cviku vsak nejde len o to, zdvihmut nohy hore- to je len dobra odpoved mozgu na stimulaciu bodu, hlavne je, ze stimulacia toho bodu nuti dieta napinat svaly a tak babo silnie, a mozok si to pamata tou stimulaciou. Povedz rehab. aka je doma aktivna tymi nozickami, lebo na mojho sa tiez diva ako na celkom nemehlo a pytala sa ci si chyta kolienka, tak ma vylakala, lebo som si to tak nevsimala, ale dosli sme domov a ved on to robi uplne v pohode. Komunikuj s nou, lebo co vidia oni, to je malo.

Betelgeuzz, moj ma to napetie sije hlavne na pravej strane a tiez sa ohyba na tuto jednu stranu aj trupom ako luk, je to akoby skolioza ked lezi tak to vidno ako mu ide chrbtica v hornej casti napravo. ktory cvik ti pomohol na ohybanie k ramenu? V utorok ideme na kontrolu po 2mes. k neurologicke, som zvedava a mam aj obavy.

emanka
16. led 2010

Mamamiska, dík za vysvetlenie. Ja som v tom ešte amatér, cvičíme od stredy a nikto mi k tomu nič bližšie nepovedal. Hľadala som aj na nete, ale v podstate všade píšu to isté. Prosím ťa, nevieš o nejakej internetovej stránke, kde by boli jednotlivé cviky aj s popisom?

betelgeuzz
16. led 2010

mamamisek, my jsme doteď cvičily jen to stlačování bodu pod bradavkou. Od pondělí cvičíme i to lezení. Ostatní cviky se přidávají až s vývojem dítěte, aspoň tak mi to tu holky vysvětlovaly.

Emanka, už jsme to tu taky řešily, ale na netu ani v knížce ty cviky prý nenajdeš. Aby si to nezačal doma někdo cvičit jen tak.

emanka
16. led 2010

betelgeuzz, ďakujem za info, vidíš, to ma nenapadlo...no nič, musím sa spoliehať na seba, že to robím správne 😉
prečo už teraz začínate cvičiť to lozenie? Nie je na to ešte Alicka malá? Inak, aj ja sa teším, že budeme cvičiť to lozenie, aspoň to malá nepreskočí...moja sestra cvičila s obidvomi deťmi a oni boli také vytrénované, že obidvaja začali chodiť už v 10-11 mesiacoch

petrach
17. led 2010

betelguetz ten cvik je že leží na břiše,hlavičku otočenou od tebe,ruka u tebe je podel tela...
ruku od tela me pokrčenou,loket v urovni brady a mačkaš patičku na noze u tebe..ruce a noha jsou jakoby do kříže..ne stejná strana 😉
já te pochopila prvne že cvik na zadech 😀 proto jsem nepsala 😉

celin
17. led 2010

ahojte, my tiez cvicime, lebo maly je hypotonicky, ma slaby chrbatik a brusko a nespravne dycha kvoli tomu slabemu brusku. zevraj dycha do bruska a nie do hrudnika. tiez mi ho je luto, ked pritom chudatko place. neplakaval, ale posledny mesiac strasne place a snazi sa vyslobodit.
ja mam tiez prve babo a nedavali sme ho velmi na brusko ked bol malinky a tak netrenoval chrbatik a mal aj stuhnute svaly na krku a hlavu otacal len do jednej strany.