Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

zanys
30. dub 2009

keba, vydrž, vím, že se to lehce říká, obrň se trpělivostí a optimismem, jinak to bude fakt k zbláznění. Taky sice mívám depky, taky jsem v okolí jediná maminka s takto opožďujícím se dítětem, taky mě někdy trápí ty zkoumavé pohledy a dotírající otázky...., ale blbý řeči druhých, to je vlastně to poslední, s čím bysme si měly dělat hlavu. Víš co, ty maminy co se tak rády chlubí, co vše už jejich děti umí, tak na jejich pokroku nemají až tak velikou zásluhu, to spíše příroda, ale my máme každý pokrok vydřený, společné úsilí maminky a dítěte o to cennější je každý pokrok, i když se na něj musí dlouho a dlouho čekat. Malý mi v roce též neseděl, jak moc mu jde vše pomalu, to už jsem psala. Na hiporehabilitaci (RHB na koni) s námi jezdí holčička, ta má opravdu velmi silnou hypotonii (ještě asi i další problémy), jsou jí dva roky a neudrží pořádně ani hlavičku (jezdí v leže), co by její maminka za plazení dala... Úplně přesně si dovedu představit tvé pocity zoufalství a marnosti, když není vidět posun vpřed, ale některé věci prostě urychlit nejdou. Můžeš pro Nelinku udělat, co je v tvých silách a možnostech, dojít k nějakému smíření a čekat. Myslím, že jsi jednou psala, že jsi s malou nebyla ještě na neurologii, nemůžu to posoudit, ale možná bys měla u pediatra opravdu razantně trvat na doporučení. Moc vám držím palečky.

zanys
30. dub 2009

Holky, chtěla jsem se zeptat, zda jste některá neabsolvovala s díťátkem komplexní neuro. vyšetření s magnetickou rezonancí mozku. Doporučila nás na to naše neuroložka, ale mluvila jen o psycho. vyšetření a MR, při tel. objednávání na klinice mi však zdělili délku hospitalizace čtyři dny, pátý domů, tak si to nějak neumím představit, co vše to vyšetření obnáší.

ronie
30. dub 2009

zanys-jen tě doplním, pro vyšetření u neurologa doporučení mít nemusí, stačí si zavolat a domluvit se 😉

kar.la
30. dub 2009

Zanys, my byli na MR cca ve 3 týdnech. Hospitalizace tam je proto, protože se vyšetření musí dělat pod celkovou narkózou 😔
Ale neboj, děti to dobře snášeli. Nás teda ale konkrétně hospitalizovali pouze jeden den před vyšetřením a to v 18hod., ráno v 9 byla MR a v 16 hod. jsme frčeli domů.
Výsledky MR byly do 3 dnů...

elisbet
30. dub 2009

Ahoj holčiny,tak se hlásím po delší době,Bára už totiž zčíná pochodovat kolem nábytku,takže musím koukat spíš na ní než na monitor 😀 Dnes jsme byli na neurologii a u mudr nám řekla,že Barčin vývoj plně odpovídá jejímu věku,jen u nás přetrvává ta hyptonie,s čímž se ale budem muset naučít žít,pořád to bude takovej náš hadráček 😝 Bylo nám doporučeno chodit třeba na cvičení s batolaty,na plavčo,prostě pořád vyvíjet nějakou aktivitu i v dospělost by prý měla Barča sportovat,atˇsi ty svaly pořádně vymaká 😉 Jinak se máme přijít ukázat,až začne Barča chodit 😅

Keba:pokud máš nějaké pochybnosti,určitě se na tu neurologii objednej,já si to vyšetření musela na naši mudr vydupat.sice jsem se hrozně bála,co mi tam řeknou,ale strach o Barču byl silnější,no a vidíš,je úplně v pořádku a já mám klid,řeči ostatních vážně neřeš a pořád si říkej,že by jste na tom mohli být ještě hůř a ve všem souhlasím se zanys,tak hlavu vzhůru 😉

Zanys.nevím co máte za problém,ale nás chtěla zpočátku neuroložka taky poslat na MR,ale mně se to nelíbilo,právě kvůli té narkóze,tak jsem se ptala na náhradní řešení a poslala nás jen na sono a vzali nám krev a moč na metabolické vady/mám hodně důslednou neuroložku 😕 /no a všechna vyšetření dopadla výborně,tak kdyby bylo nějaké jiné řešení,zkuste ho s mudr najít 😉 A kdyby to jinak nešlo,tak kar.la píše,že je to ok,tak se nenervuj 😉

Berunka+ajvi gratulace,jste moc šikovné a prtáta ještě vííííííííc 😀

kokaka
30. dub 2009

keba: tak my jsme dneska na rehabce dostaly další cvik, celkem už pátý, dva z nich se mi už nedaří dělat, protože malá má hodně síly a různě se přetáčí a utíká z polohy kterou potřebuju, jinak trup stále slabý, bříško nezvedne z podložky, když ji zkusím dát na kolena, tak se jí to nelíbí a zase se rozplácne na podložku, trakař -neudrží se na rukou, pořád plazí oběma ruka a jednou nohou, nesedí, co se týče okolí, tak se taky ptají co už umí nového atd., téměř všichni se podivují, že nesedí a neleze, možná jsme to zanedbali i tím, že jsme ji hodně nosili ve svislé poloze

marusch.mat
1. kvě 2009

Ahoj holky zdravím vás po delší době. Já vás nemohla najít, neb dítka mám velká a nenapadlo že diskuzi šoupnou pod kojence.
Minulý týden jsme byli na neurologii na kontrole hypotonie stále trvá, a protože po námaze Verunku bolej nožky i ručky, před nástupem do školy (cca za rok) bude muset znovu podstoupit vyšetření EMG a laboratorní rozbor krve. Cvičíme dál. Jo a už konečně (v 4,5 r) zvládne ušlápnout kolo s pomocnýma kolečkama, ale jen po rovině. Taky se naučila číst velká a teď už i malá písmenka, takže všude čte nápisy. 😀

Kokako: Zkus dát Silvince pod bříško, když ji dáváš na kolínka overbal, ale tak, že musí mít zádíčka v rovině, nesmí je mít vyhrbená ani prohnutá 😉 A z lidí si nic nedělej mě Verunka neseděla, nelezla a nestavěla se v roce.

vrn
1. kvě 2009

Ahojte, ozyvam sa asi po tyzdni......... cvicime 4 tyzdne a vidim vyrazne pokroky: otaca sa na brusko bez pomoci, zdviha sa na ruky takze tazisko presunie z hrudnika na brusko, podla mna dobehla svojich rovesnikov, uz len rozcvicit tu zatatu rucicku....... ale okrem vojtovky cvicime aj bobatha, chodime plavat a zacali sme chodit aj na babymasaze tak uvidime, co nam povedia buduci tyzden na kontrole, snad nieco z toho zaberie 😉

Chcem sa opytat pri ockovani ste prerusili cvicenie vojtovky? Na ako dlho? Caka nas ockovanie buduci tyzden ale asi by som ho radsej posunula az na 6.mesiac aby sme este chvilu pocvicili a neprerusovali to tak skoro.....

marusch.mat
1. kvě 2009

Vrn většinou se přerušuje na 5 dní. A není to zas tak výrazné přerušení, že bys kvůli tomu musela to očkování odkládat.

vrn
1. kvě 2009

Marusch diky, minule po ockovani mala teploty 2-3 dni tak nechcem nieco skorym cvicenim pokazit 😉

petrach
1. kvě 2009

zanys krasnes to napsala na minule strane,občas vas čtu,začli jsme ted taky cvičit,tak hledam info kde se dá..
jsme narození hodne předčasne 28+3,chci se zeptat vite nektera co znamena diagnoza lehka CKP,dipareickeho typu?
neuroložka mi k tomu nic neřekla a na netu jsem moc nenašla,diky

zanys
4. kvě 2009

petrach, CKP je centrální koordinační porucha (to tady má nebo zpočátku před cvičením mělo snad téměř každé dítě). Diparetického typu-na to jsem se dívala na lekarske.slovniky.cz, tak se tam mrkni. Předložka di- znamená ve vašem případě oboustranné. Jinak hledej paretický, ale neděs se tam slov jako obrna, je to uvedeno v širším pojmu, nezapomeň, že máte v dg. lehká CKP! Mnohem lépe by ti poradila ronie.

vrn
4. kvě 2009

Maminy ake mate skusenosti s detmi - mne dcera na rehabilitacii vzdy "zamrzne", nechce sa otacat na brusko, plazit, zdvihnut sa na ruky, jednoducho hra mrtveho chrobaka, viditelne je tam v strese. Vo stvrtok mame kontrolu, sestricka po dnesnej hodine bude pisat pre doktorku spravu...... a myslim ze nic pozitivne nenapise 😒 Pritom doma je na neudrzanie, chce sa plazit, na chrbte nevydrzi ani minutu, na rucky sa pekne zapiera, myslim ze vsetko co ma vediet uz ovlada........ beru doktori do uvahy aj to co im poviete alebo sa spoliehaju len na to co im zreferuju rehabilitacne sestry? Lebo podla toho by sme asi cvicili az kym nepojde do skoly 😠

zanys
4. kvě 2009

vrn, já kamkoliv s malým přijdu, je stresem paralyzován a nepředvede také téměř nic. U nás tedy mojí výpověď v potaz berou, mně neuroložka přímo řekla, že je zpravidla odkázaná na to, co říkají maminky, protože spousta dětí u ní jen pláče 😢 (netýká se samozřejmě odborného neuro. vyšetření). Tak snad dostaneš u vás též slovo.

zanys
4. kvě 2009

marusch, Verunka je tady asi nejstarší "hypodítko", co? Můžu se zeptat, jak se s tím malá potýká třeba ve školce? Já si totiž neumím představit, že by Vojtíšek měl za rok do školky jít. Obávám se, že nebude dětem prostě stačit, že neujde na procházce to, co oni atd. Teprve nyní (21 měsíců) začal chodit, tak nevím nevím, jestli to stihnu připravit ho do školky fyzicky, ale i psychicky. Vím, že je to hodně individuální,u každého jinak, ale tvá zkušenost by mě zajímala.
Jinak jsi asi prototyp trpělivé vytrvalé maminky 🙂 Stále vojtovka? 😝 Uff, klobouk dolů!

petrach
4. kvě 2009

zanys diky

andulka4
4. kvě 2009

holky tak ještě vám tady musím hodit naše video 🙂
mám obrovskou novinku

http://www.youtube.com/user/andulka4

kokaka
4. kvě 2009

andulka4: mooooc gratulujeme k prvním krůčkům, to je bezvadné, Davídek je šikulka
u nás žádná změna, pořád jen plazíme oběma rukama naráz a jednou nohou, zrychluje, ale na lezení a sezení to zatím nevypadá ☹

berunka
4. kvě 2009

andul: mooc gratuluju krasne video.my mame taky prvni pokrok dneska na rehabce uz jsme byly osvobozeny od naseho nenavideneho cviku na brisku kdy jsme otacely hlavicku a do praveho uhlu tlacily rucku.ted uz nemusime otacet hlavu jen ji protahnout do protazeni patere a rucicku natahnout podel hlavicky.jsem taky moc rada ze je videt ze cviceni k necemu je a Eli dela pokroky.

zanys
4. kvě 2009

andulka, taky připojuji gratulaci!! Davídek je malý turista 🙂 , jde mu to moc krásně!

marusch.mat
5. kvě 2009

Zanys Verunka šla do školky až ve 4 letech. Na delší procházky si ji prostě vozím, nebo nosím. Jinak sebe obsluhu zvládá. V běhu je vždy poslední, ale v postřehových hrách zas kolikrát vítězí. Klidně se ptej nač potřebuješ, ráda odpovím 😉

marusch.mat
5. kvě 2009

Andulko to je paráda, jak si to hezky vyšlapuje, i ty ručky má hezky, Verunka je měla roztažené a udržovala balanc, moc gratlujuji 😉

elisbet
5. kvě 2009

Andulko,připojuji se s velkou gratulací a to jsi ještě nedavno psala,že je u vás samostatná chůze daleká budoucnost 😝 ,myslím že tohle vidět,je pro nás cvičící maminky největší motivací 😉 takže díky a ještě jednou gratuluji Tobě i Davídkovi,jste pašáci 🙂

keba
5. kvě 2009

andulko:taky se musím připojit k holkám a mooc vás pochválit jak jste šikovní!!!!! 🙂 Zhledla jsem skoro všechny Davídkovi videa je fatk šikulínek...úplně hledím!!!je jen o 3měs starší než naše Neli ale ten rozdíl je ohromný... 😉 Když dítě začne zapkat vypadá tak nějak starší..mě připadá Neli pořád jako mimi asi tím jak se jen plazí po zemi,koukala jsem jak malej krásně v roce seděl na té váze!!!!To u nás je to v nedohlednu,pořád se klátime...snad se taky jednou dočkáme.. 😉

andulka4
5. kvě 2009

Holky moc děkuji jste zlaté 🙂

Kebo jsem ráda že jsi se dívala na všechna ta videa 🙂 ale nenech se zmílit...
třeba dneska nám Dr řekla že když sedí tak má strašně kulatá záda a v normálním sedu prostě nesedí :( né že by to neuměl ale prostě jeho tělo ví že na to nemá svaly a tak si tak sám nesedne :(

elisbet
5. kvě 2009

Andy,já na Barče taky pozoruji,že sedí s kulatými zády,upozorňovala mně na to i rehábka,myslela jsem,že se z toho"vysedí",ale koukám že je to u hypotoniků asi normální 😕 Jen bych nerada,aby mi na to nepřidali nějaký další cvik ☹

andulka4
5. kvě 2009

no Dr nad tím mávla rukou a řekla jen že to spraví plavání a kolo v pozdějším věku 🙂 a myslím že má pravdu
mám velmi chytrou a milou pediatričku která to umí velmi taktně říct 🙂

petul.a
6. kvě 2009

Ahojky po delší době 🙂

Snažila jsem se dočíst, ale myslíte, že si všecko pamatuju? Ani náhodou 😀 Hezky se to tu rozkecalo.

Andulko, připojujeme se ke gratulacím Davídkovi, je to fakt šikula.

Keba, mně taky připadá, že je Barunka pořád miminko. Asi si nějak nechci přiznat, že už to tak není 😨 😅

Elisbet, teda Barunka je taky šikulka. Tak snad vás budeme zase za 14 dní následovat 😀

U nás je to zatím takhle: Plazení excelentní, šikmý sed, pokusy o houpání na kolínkách - ale je vidět, že trup a ručičky ještě potřebuje posílit, protože po chvilce se vždycky rozplácne. Ale den ode dne vydrží déle. A je vidět, že strašně chce postupovat dál, takže v tom mozečku to někde zakódované je, jen to zaktivovat 😉

elisbet
6. kvě 2009

Petul:Určitě to v mozečku má,jen to odtamtud vydolovat,vid´? 😀 Barča se na těch ručkách taky ze začátku třepetala jak motýlek a tedˇuž ji při lezení skoro nestíhám a ani nemluvím o věčném přemýšlení,kam přemísti věci ke kterým si Barča stoupá a pochoduje u nich 😀 No jen počkej za 14 dní,uvidíš sama 😝

vrn
7. kvě 2009

Ahojte tak sme boli na kontrole, trosku sa aj predviedla tak ju doktorka pochvalila ze je velmi sikovna, upravila cviky, mali by sme mat menej vojtovky a viac Bobatha co ju bavi tak som zvedava na cvicenie v pondelok....... snad potom prestane hrat mrtveho chrobaka ako doteraz, pretoze vie ze ju na zaver caka vojtovka tak uplne zmrzne, mrzi ma ze ju stresujem.
A mali ste pravdu, doktorka brala do uvahy aj to co som jej povedala ze doma robi, pre istotu som mala natocene kratke videa v mobile ale verila mi, nechcela ich ani vidiet 😵