Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

keba
27. črc 2009

mat.tak my máme 14 měs.a taky se plazíme od 11měs.Začínali jsme se plazit tak že jsme se odstrkovali jednou nožkou a vše táhali rukama!To trvalo asi 1,5měs než jsme se dopracovali ke správnému plazení ve zkříženém vzoru-jako partyzán,pomalu jsme zrychlovali a zrychlovali a tedkom už se plazí jaki střela,ale stále plazí!!!!!!!!!!!Na čtyři se dostane i pár temp zvláne na čtyřech ale po chvilince se zase rozplácne a plazí se po svém....jenže nám Neli začla stoupat a tak jí to ani nijak nemotivuje k lození...raději se pořád staví...od 8měs.jsme cvičili 3krát denně až do dnešního dne!!!!!!!!!!!!!dnes nám na rehábce řekli že cvičit už nemáme!!!!!!Neli moc už v tomto věku nespolupracuje ataké i sestra uznala že na ní ta vojtovka až tak asi nezabírá když se vůbec nebo pouze minimálně posouváme kupředu!Mám jí nechat svý tempo........
Někde jsem četla že nejvíce vojtovka zabírá do 1roku dítěte tak nevím ...záleží také jestli je dítě pouzepozadu a nebo má přímo nějakou diagnozu...

petul.a
28. črc 2009

Ahojky

1980mat, my taky cvičíme ještě ve 14 měsících. Z vojtovky máme dva cviky: mačkání bodů pod prsíčky v poloze na zádech (s nožkama mimo podložku) a pak v poloze na bříšku mačkání bodů na chodidlech, ale to spíš už jen tak párkrát za den, není už to o tom, že by to bylo nějaké pravidelné cvíčo. Teď nejvíc cvičíme na míči.

Jinak u nás stále vede plazení. Barunka se dostane na čtyři, i se sem tam pokusí o lezení, ale je to takové koleno-ručka-koleno-ručka-bác 😅 Do sedu se dostat umí, ale neudrží se 😔 Včera jsme byli na neurologii. Ne, že by nás doktor zarmoutil, ale ani nás nijak zvlášť nepotěšil. Říkal, že vývoj tam je, ale bohužel pomalejší, než bychom si všichni přáli. Pro jistotu nás posílá na EMG. Tak teď čekáme, až se ozvou z Motola, kdy mají volný termín.

Holky, dostala jsem takový - no možná bláznivý - nápad. Co někdy uspořádat srazík? Bylo by fajn vás vidět. I kvůli tomu, že řešíme stejné nebo velmi podobné situace. My měli jet na srazík Undater - květnovek 2008, ale manža měl kšeft a tvrdil, že to nejde přesunout. Jenže pak se přiznal, že tam nechtěl proto, že by viděl děti stejné staré jako Barunka, ovšem sedící, stojící, chodící... 😒 My prostě řešíme trošku jiné věci a plně chápat to může jen ten, kdo je na tom podobně. A z mého nápadu uspořádat srazík s vámi byl doslova nadšen. Myslela jsem - strávit třeba víkend v nějakém penzionu v místě, které bychom měli všichni plus minus stejně daleko. Tedy myslím v Čechách - i když kočky slovenské by byly samozřejmě vítány též 😉 😀

keba
29. črc 2009

Petul.a"toje super nápad!kdyby to vyšlo....ráda bych Vás všechny poznala hlavně tebe a Baruš už jen proto že jsou holky stejně staré a jsou na tom ve vývoji podobně!!!!!!!!!!!!!!My se taky posouváme dopředu ale jde to pomalu!!!Neli je i povahově taková rozvážná a opatrná tak si nejspíš dává na čas ze vším...
/plně chápu tvýhomanžu že se mu tam nechtělo!já abych se ti přiznala,jsu taky špatná z toho když vidímjejí vrstevníky jak lítaj a my se plazíme....ted jsem to vyřešila tak že se nejvíc stýkám s kamarádkama co maj mladší děti a mě nepříjde že je Neli pozadu... 😀
A jak to máte s Baruš s mluvením????Nelča teda moc nechce...na neurologii říkala Mudr.že po psychické stránce odpovídá že některé dítka se rozmluví později.. 😉

petul.a
29. črc 2009

Ahojky

To jsem ráda, že se nápad na srazík ujal 😵

Keba, tak naše Baru asi bude ukecaná po mamince. Furt si něco žvatlá, sem tam už to má i význam. Hlavně slovo "kyký" je u nás v kurzu, páč to znamená kytí a kytičky Barunka miluje. Ta je vidí i tam, kde já po nich dlooouze pátrám. Takže když jedeme třeba s kočárem, tak to je samé "kykýýý, kykýýý" 😀 Další slovo je "tý" (překlad: pí, čili ptáček, ale taky pích, čili ježek, nebo písk, čili myška 😀). Ale to použije spolehlivě jen u jedné knížky, kde je na titulní straně ptáček, jinak tápe. Dále: "tssss" je kočička (jako že čššš, čššš 😅) - ale to taky řekne málokdy. Jo, a taky jsem párkrát udělala, že když jsem jí půjčovala obal od mobilu, řekla jsem: "Řekni dík" a dneska se stalo, když jsem jí ho znovu podávala, že řekla "dy" a když jsem jí pak podávala její dětský mobil, tak zase řekla "dy" 😕 Tak nevím - asi náhoda, ale krásná 😵 Jo, a ještě pro pobavení - naše Baru už taky lže 😅 Tuhle, když ji manža zbavoval "voňavé" plenky, řekl: "Co to tam je?" a ona: "Kykýýý" (čili to naše kytí). A včera, ve stejné situaci, jsem se jí ptala: "Kdo to tam udělal?" a ona (bez zaváhání): "Táta" 😀

martinamil
29. črc 2009

Ahoj holky, ráda bych se vás zeptala na radu, jak zvládat Vojtovku.

Kryštof se narodil v 35.tt CŘ a ještě KP. Jako lehce nezralého nás poslali na Neurologii a ta na rehabilitaci. Neumíme ležet na zádech, pořád je na boku. Pokrčené nožičky ho vždy převáží. Cvičíme polohovací cvik I. 3x denně na obě strany 2x. Strašlivě u toho řičí. Prý ho to nebolí, ale já nemám ten pocit. Spíš mi to připadá, že je to stejné, jako když se snažím já rozhýbat zkrácené šlachy. Brečím tedy s ním. Po jaké době děti přestanou řičet?

lendy1
29. črc 2009

já teda nechápu, proč na RHB zároveň s učením vojtovky nevysvětlí maminám vše okolo 😠

martinamil, přečti si toto, je tam vše ohledně vojtovky moc pěkně popsáno a vojtovka nebolí 😉
http://rehabilitace.org/?page_id=14

zelmirka1
29. črc 2009

fakt "pekne" popisane, ale to je velmi jednostranny clanok a niektore veci nie su uplne pravda, ale co uz.

lendy1
29. črc 2009

zelmirka, co máš na mysli?

martinamil
29. črc 2009

Lendy děkuji, moc hezky napsáno.

Sice mi na rehabilitaci něco řekli, ale ...

petul.a
30. črc 2009

Lendy, ten článek je super 🙂

Koukám, že máme asi obr kliku na rehábku - ta naše nám vysvětlila snad vše a vždycky mi na všechno ochotně odpoví. A řekla, že můžu kdykoli zavolat. Jenže já když se zapomenu na něco zeptat, tak spíš sednu k netu než bych volala 😅 Ale kdybych třeba zapomněla, jak nějaký cvik dělat, určo bych ji kontaktovala 😉 Je to fajn ženská, vždycky spolu i celkem pokecáme, pokud je čas.

keba
30. črc 2009

petul.a tak to je Baruška šikovná že malá takto brebentí a vykládá!!!Nelka sice tou svou hatmatilkou taky pusu nezavře ale srozumitelné slovo jí moc nejde...má jen tátu... 😀
a jak jste na tom s nočníkem??my to nějak nehrotíme..párkrátzkoušíme ale nnnnnnnnnic moc výsledek..říká sice aa když na něm sedí ale nic neudělá.. 😉
jinak se Neli snaží pěkně na 4řech lozit..asi 2dny to zkouší čím dál víc a i delší trasu zvládne i zrychluje..sice se vždy pustí do svého plazení ale i to je úspěch!!jo a taky si zašla sedat...zatím na nožky ale i to je dobrý.. 🙂

kokaka
30. črc 2009

keba: velikánská gratulace k nelinčině lození, super!!!

keba
31. črc 2009

Díky koka:a jak jste na tom vy se Sylvinkou??jinak my zatím už taky necvičíme,stopli nám to a v září jdeme na kontrolu..takže máme přes prázdniny veget!!si úžíváme výletů a koupališt.

1980mat
31. črc 2009

Holky, moc děkuju za odepsání na můj dotaz. Keba, Tebe si pamatuju z "Klubu maminek zaostalých dětí" a sleduji Váš osud, tak jsem ráda, že se u Nelinky konečně projevila ta píle se cvičením a začíná kromě plazení i lézt. Na chození má ještě několik měsíců čas.

Jak jste tu psali, že Vás občas přepadnou negativnější myšlenky, když vidíte stejně staré děti běhat atd. tak já musím napsat, že já jsem u sebe zatím nic takového nezaznamenala a docela se tomu divím. Moc si to neberu možná i proto, že moje dvě neteře měly taky pomaleší vývoj, lezly až kolem roku a starší chodila až v 18 měsících, mladší v 16 měsících, teď je jim 5,5 a 3 roky a jsou naprosto v pohodě, tak vím, že i děti pomalejší v motorice vše doženou (pokud u nich není nějaký vážnější problém) a jsou z nich pak úplně normální děti. My jsme byli už u dvou neurologů a oba nám potvrdili, že je syn v pořádku a dokonce ten zkušenější, který se zabývá vyloženě jen neurologií u dětí řekl, že synův vývoj odpovídá širší normě a že jeho vývoj není opožděný, s čímž já tak úplně nesouhlasím. Nemáme na syna tlačit, dále máme cvičit Vojtovu metodu, ale nic víc pro něj dělat nemusíme. Já s ním chodím navíc plavat a věnuji se i jeho rozvoji po duševní stránce, takže se můžeme pochlubit, že v roce a 14 dnech umí cca 10 smysluplných slov a umí třeba odpovědět na otázky, jak dělá pejsek, prasátko, kozička, ovečka, což kamarádky dvouletá dcera třeba ještě neumí. Vím, že po psychické stránce je na tom velmi dobře, po fyzické stránce nemá žádný zdravotní problém a jde jen o to, aby jeho nervový systém dospěl do stádia, kdy se syn bude chtít víc hýbat. Je prostě línější. Otáčet se umí už hodně měsíců, ale teprve teď se otáčí naprosto dobrovolně a rád a stejné je to s plazením. Prostě až kolem jednoho roku věku dospěl do stadia, kdy mu pohyb činí radost a snad to takto dobře půjde i nadále a brzy se rozleze a rozchodí.

petul.a
31. črc 2009

Ahojky,

Keba, velikánská gratulace 🙂

My se taky musíme pochlubit: Barunka sedííí!!! Sice se přidržuje ručičkou, ale je to vzpřímený sed s nožičkama před sebou. A ještě jedna věc: Pokouší se lézt. Je to zatím takové "koleno-ručka-koleno-ručka-bác", uleze tak maximálně 20 cm, ale je to lezení!!! 😉 Jinak se taky naučila, jak dělá kravička, kde má Barunka nožičky, ponožky/boty (dle situace) a ručičky.

1980mat, Ondrášek je fakt šikula 😵

mima22
31. črc 2009

ahojte,aj nasa mala ma hypotonicky syndrom.mi tiez chodime na rehabilitacie druhy mesiac a nezda sa mi ze by sa to nejako extra moc zlepsovalo,
ale pretaca sa uz od styroch mesiacov hracku si tiez pekne udrzi uz si ju aj preklada z jednej ruky do druhej.
musime cvicit tak 4razy za den,ale mala mi pritom dost place.
a rehabilitacna sestra to robi s malou istolepsie ako ja lebo aj ked snou cvicim tak neviem ci dobre zapaja tie svaly ake ma.
Myslite ze nasim babatkam sa to upravi len tym cvicenim ?
boli ste niektora s malymi aj na takom rehabilitacnom pobyte?
piste ako ste na tom vy

jituskak
31. črc 2009

ahojky holky, můžu se zeptat? jak jste přišly na to, že to mimčo potřebuje? náš malej dává hlavičku na jendu stranu, sám ji ještě moc nedrží a celkově, když hajá, tak je vykřivený. doktor nic neříkal, ale podle mého názoru ho neprohlídl dostatečně. na ty rehabky musí obvodák dát doporuční?

mima17
1. srp 2009

ahoj jituskak, nasa mala sa tiez vytacala do jednej strany, ale moc som to neriesila az ked mi detska lekarka povedala, ze mam stym nieco robit. Ostala som taka zarazena, ze ked som isla na dalsiu poradnu tak som sa jej na to opytala, ze ako to myslela, a ona, ze nemam si tak sledovat dieta, ale dala mi doporucenie k neurologicke. Odvtedy chodime na rehabilitacie. Ked sme boli na nozickach tak som sa ortopeda opytala na to vytacanie, ci je potrebne cvicit, tak mi povedal, ze ziadne cvicenie, ze do pol roka to prejde. A mal pravdu.

jituskak
1. srp 2009

mima, díky za odpověď, takžesi myslíš, že mám počkat? a ještě něco. malej má sleženou hlavičku, na to asi nic není, co? prej se to zpraví, ale já se bojím, že ne...

mima22
1. srp 2009

ahojte,
napiste aj mne nieco co si o tom myslite,pisala som sem vcera.
dakujem

mima17
2. srp 2009

jituskak, ano urcite este pockaj, my sme cvicili aj preto, lebo nasa mala je dost pohodlna, velmi vnimava o vsetkom musi mat prehlad, ale inak pohodlna. Ale postupne to dobiehame, dufam. Dokonca uz mesiac som prestala cvicit, lebo bola chora a teraz ideme na kontrolu k neur. tak som zvedava co nam povie. Co sa tyka tej zlezanej hlavicky, musis ju polohovat, lebo jej taka ostane. Nasa ju ma trochu zlezanu, vzdy ked idem k nejakej doktorke tak mi to pripomenie ze ju ma zlezanu. Ale mne sa stym moc nedalo nic robit, lebo som sa snazila malu polohovat tak aby sa nevytacala a tym padom mi zas lezala na nespravnej strane. Tak som to skusala na striedacku. Ja som malej davala k hlavicke kilo soli. Zabal ju do plienky a priloz k hlavicke tak aby ju nemohol otocit do tej nespravnej strany resp. tam kde ju ma viac zlezanu. Nasa mala bola velka nervacka a postupne sa mi vzdy odtlacila a hlavicku si aj tak otocila kam chcela. Najlepsie je to robit hned od mala.

mima17
2. srp 2009

mima22, my keby sme nesli k neurologicke preto, ze som sa zlakla, ze sa mala vytaca tak na to nikto nepride, ze ma lahky hypertonus. Lebo ked som detskej lekarke povedala, ze este v 6 mes. sa mi poriadne neotaca do oboch stran tak povedala, ze kazde dieta je ine a vsetko dobehne. My sme cvicenim tiez velmi tazko dosahovali nejake vysledky, nakolko mala mi odmietala cvicit, proste ked som ju dala do polohy tak len plakala a lezala nic nerobila, ako by si hovorila ved ty ma pustis. Ked som to hovorila rehab. sestre, tak mi povedala aby som ju drzala dlhsie. Tak som aj drzala, ale aj tak nic nerobila. Aj rehab. sestre odmietala cvicit, a nakoniec z mnozstva cvikov nam ostal len jeden. Tak som moc necvicila, ale stale som ju motivovala hrou, pomahala som jej, stale som ju natahovalam, pretacala. Ale cvicenim urcite len pomozes, a hlavne ak ti mala spolupracuje. Neboj aj ked nevies ci spravne cvicis tak nic tym nepokazis. Ja som tiez mala obavy vzdy ked mi ukazali novy cvik, ze to nedokazem spravne robit. Preto sa aj chodi kazde 2 tyz. aby si vzdy ukazala rehab. sestre ako cvicite a ci to robite dobre. Este si dost chvalia cvicenie na fit lopte. Moja teraz ked sa konecne rozhybala tak by sa stale len vytacal na rukach, robila by rozne mostiky atd.

petul.a
2. srp 2009

Ahojky

Jitu, já tě nechci strašit, ale predilekce (stáčení hlavičky k jedné straně) bývá důvodem ke cvičení. Ono totiž nemusí zůstat jen u hlavičky, ale následně pak může být v nerovnováze celé tělíčko. Tak tomu bylo u nás - malá stáčela hlavinu doleva, měla ji i slehlou a pak měla celé tělíčko do tvaru písmenka C. Na tvém místě bych se s doktorkou znovu poradila a případně si vydupala doporučení na rehabilitaci. Pořád je lepší, když půjdeš na rehábku "zbytečně" a tam třeba řeknou, že je to v pohodě, než kdyby se něco zanedbalo. Teď si teda nejsem jistá, jestli tohle řeší jen rehábka nebo jestli posílají na neurologii (my k tomu máme ještě hypotonii, takže jsme dostali doporučení obě), ale to už je jedno. Ale jak říkám, nechci tě lekat, ber to jako můj názor 😉

rohacka
2. srp 2009

Ahojte, baby. Len vam sem vpadnem - je tu medzi vami aj niektora, ktora cvici Vojtu aj so starsim dietatkom ako 2 roky. Nam maly ma 2 r. a 3 m. a stale cvicime, ale ja mam pocit, ze uz ho ani neudrzim ani nejake pokroky nevidim. Zacali sme teraz plavat, cvicime aj na lopte a ine, ale bojim sa prestat, aby som nieco nezanedbala. Lekari sa rozchadzaju v nazoroch, niekto mi hovori, ze mam prestat, ze Vojta sa cvici hlavne do roka, resp. kym nezacne dietatko chodit a niektori mi tvrdia, ze este treba, aby mal pevny svalovy korzet. Je silny hypotonik, nasledkom toho ma prepadnute vnutorne clenky, nabeh na vtaci hrudnik, pravdepodobne kratsiu pravu nozicku ako lavu, nestabilnu chodzu.

petul.a
2. srp 2009
jituskak
3. srp 2009

holky díky, já právě mám obavy, že to není jen tak. nechci něco zanedbat a pak si něco vyčítat. ale je divný, že ten doktor si nevšimne, že se malej kroutí a na sleženou hlavu mi řekne, že se to zpraví, že to ještě roste...

belanka
3. srp 2009

moja dcérka tiež preferovala jednu stranu.robila to aj staršia,ale vtedy nás nikam neposlali.teraz nás hneď odporučili na rehabilitácie.kázali nám cvičiť,ale ešte pred prvým cvičením problém zmizol.ale keďže kontrola bola až o 2mesiace,chodili sme tam.úprimne povedané,necvičili sme takmer vôbec,lebo som videla,že je v poriadku.teta je rehab.sestra a tá sa čudovala,že nás poslali cvičiť vojta.vraj je to vynikajúce,ale nie je pre deti,kt.sú v poriadku,ako to moje.tak neviem,čo si mám o tom myslieť.určite je lepšia prevencia ako liečba.ale v mojom prípade sa našťastie sekli.teraz tuším cvičí veľmi veľa detí.niektoré asi aj zbytočne.ale určite sú detičky,ktorým to veľmi pomôže

marusch.mat
3. srp 2009

1980mat moje dcerka byla opožděná o 4 měsíce a v 18 měsících začala chodit a to mi řekli, že to stihla včas. Že i zdravé děti mohou začít chodit až do 18 měsíce a že je to v pořádku. 😉

Rohacko já cvičím vojtovku s Verunkou od jejího roku ještě stále a to bude mít tento měsíc 5let. Má také centrální hypotonický syndrom 🙂

rohacka
3. srp 2009

Marusch.mat - nas maly zacal chodit v 19. mesiacoch nekorigovanych. Cvicime od 5. mesiacov. Ako prosim ta cvicis s 5-rocnym dievcatkom. Ja mam starsiu dceru, co ma takmer 5 rokov, ale neviem, ako by som ju teda udrzala. My cvicime len jeden cvik s malym - mam ho na stole na boku, spodnu rucku ma v pravom uhle pred telom a vrchnu nozku ma prelozenu vpredu pred telickom, pokrcenu v kolene. Tlacim ju chodidlo - patu a vonkajsi okraj chodidla. Tym vraj posilnuje chrbtove a brusne svalstvo. Tazko sa to popisuje, ked budem mat foto, hodim. Cvicis stale na stole? Ako sa u nej v tomto veku prejavuje CHS? Prepac za vela otazok...ale konecne mamina, co cvici aj so starsim dietatkom 😉

marusch.mat
3. srp 2009

Rohacko. Ona už hlavně ví, že jí cvičení pomáhá, tak je to snažší. Něco cvičíme na stole, někdy i na posteli nebo na zemi, když jsem třeba celý den mimo domov, třeba u babičky. Cviky máme tři - na kolínku, na boku takové ždímáky jednou tlačím dopředu pánev a do zadu lopatky a pak obráceně a pak jeden takovej na bříšku, kdy má nožičku dál ode mne v pravém úhlu druhou nataženou, ruku blíž ke mě nataženou podél těla, a druhou ruku opírá o předloktí a já jí tlačím do lopatky. Jinak k tomu máme posilování svalů na nožkách.
Jak se to projevuje? Má větší rozsah kloubní pohyblivosti, musí nosit ortopedické botky, protože v důsledku ochablých svalů má plochou nožku a vybočené vnitřní kotníky na nožkách. Teprve letos na jaře zvládla ušlapat tříkolku, trpí na bolesti nožek a má zvýšenou únavnost svalů. Jinak už zná všechna písmenka, dokonce tiskacím napíše slova.