Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elana
13. dub 2012

@priadka mooc děkuju za odpověď, hrozně jsi mě uklidnila a přesně takhle jsem to potřebovala slyšet 🙂 Je fajn, když to řekne sestřička, ale ještě lepší je, když to poví maminka, která má sama vlastní zkušenosti. Díky ještě jednou a ať Ti malá krásně prospívá 😉

ajkuska
13. dub 2012

@elana nám fyzioterapeutka povedala, že u detí s hypotoniou keď sú unavené tak nedostaneš požadovanú hybnú odpoveď, takže mi keď máme termín na cvičenie poobede a predtým sa nevyspal tak ani neočakávam, že to odcvičí úplne.

veronikaprostenika
16. dub 2012

Ahoj holky, tak dneskem zarazuji tuto diskuzi mez "oblibene" ☹ ... MUDr. nam dnes rekla-III.stupen CKP... Je tu nějaka maminka u ktere se Vojtenim miminko dalo uplne do poradku a zustalo bez nasledku?
U nas se projevuje nedrzenim hlavicky ve 4. mesicich, nepritahovanim do sedu-hlava visi v zaklonu, spatnym pasenim... Cekala jsem max. II.stupen, jinak je maly aktivni miminko.... 😔

elana
16. dub 2012

@veronikaprostenika to je mi líto, tak "vítej" mezi nás 😒 My máme taky CKP III. stupně (teda naše neuroložka řekla středně těžká, předpokládám, že je to totéž, I. je velmi lehká, II. je lehká, III. středně těžká, IV. těžká) a malý ve 4 měsících ale uměl vše, co popisuješ že Tvůj syn neumí...takže je to možná doktor od doktora. Já už mám dítko teda starší, je mu 10m, ale cvičíme poměrně krátce (měsíc) a zatím mám teda spíš pocit, že je to horší...např. už se stavěl na kolínka a co cvičíme, tak to úplně zapomněl. Ale rehábka řekla, že to tak bývá, že má toho hlavička teĎ moc a fixuje si spíš to správné, tak uvidíme.

veronikaprostenika
16. dub 2012

@elana a proc jste zacali cvicit?
Porad si rikam, jak je mozne, ze ma stredne tzkou☹, kdyz chce, tak nohy krasne pritahuje k brisku, na jemnou motoriku je neuveritelne sikovnej, kdyz pase, tak ma spatne teziste a taha to hlavou☹

marusch.mat
16. dub 2012

@veronikaprostenika
@elana
HOlky moje mladší dcerka měla taky CKP III. Ale přišlo se na to až téměř v roce. Do 10 měsíců se vyvýjela jak měla, v 6 týdnech už se otáčela z bříška na záda, do půl roku se přetáčela ze zad na bříško, ve třech měsících pásla koníky, v 8 měsících se dostala na kolníka a tam nám vývoj zamrzl. Záleží co myslíte těma následkama. Dcerka (7,5 r) chodí , běhá, ve škole (2 třída) se učí na jedničky max sem tam za měsíc jedna dvojka. Sice stále cvičíme, protože má centrální hypotonický syndrom a má menší výdrž , brzy se jí unavují svaly. Ale nikdo by na ni nic nepoznal a díky cvičení má dnes úžasnou koordinaci, takže v ledasčem předčí děti "zdravé". Pro vás je plus, že začínáte cvičit již teď . My začínaly až v tom roce.

elana
16. dub 2012

@marusch.mat no tak to je opravdu hrozně pozitivní příspěvek, díky za něj! Těma následkama se v tomhle kontextu myslí většinou, že neléčená a zanedbaná CKP se často vyvine až do obrazu DMO, v tom lepším případě dítě třeba tahá za sebou nohy, různě pajdá, šmajdá, mívá i vadu řeči atd., což ho, byť je mentálně v pořádku, samozřejmě handicapuje i sociálně a psychicky, takže ve výsledku to společenské uplatnění může být horší (může, nemusí samozřejmě). Ale u Vás to dopadlo skvěle, určitě máš na tom lví podíl Ty, takže klobouk dolů 😵
@veronikaprostenika my jsme šli na neuro v 9m (těsně před), protože malý se neuměl obrátit na břicho! a plazil se s nataženou levou nohou, (o otáčení na záda ani nemluvím, to neumí doteď, ale to spíš proto, že už to nepotřebuje, dopředu se pohybuje plazením, nemusí válet sudy jako mladší děti). On měl od narození docela silný reflux, takže jsme ho tam ani moc nepokládali, tak neměl tu polohu rád a asi tím jsme mu taky moc "nepomohli", ale prostě tohle každá maminka bliče zná, že je těžký...když do dítěte něco nacpeš, dáš ho na břicho a ono blink a vyhodí to, tak Tě choutky holt přejdou 🙄 No, takže jsme šli na neuro, tam s ním dělala různý ty testy, reflexy atd. a vyhodnotila to jako středně těžkou CKP, plus lehkou hypotonii a nařídila Vojtovku. Malý se teda shodou okolností na to břicho za dva dny začal otáčet, ale umí to jen na jednu stranu. Rehábka ho vyšetřila a dle ní má prostě slabší osu levá noha-pravá ruka...proto se otáčí jen přes levou ruku a naopak když se plazí, tak tu levou nohu nepoužívá, ale odráží se pouze pravou. No a tak cvičíme...ale mám z toho fakt divný pocit, mám dojem, že mi to moc nejde, že to dělám špatně, navíc jak se teď spíš zastavil (lépe řečeno couvl), tak mi to taky moc nepřidává. Za měsíc jdem na neuro na kontrolu, tak se uvidí dál, jestli aspoň po téhle stránce to bude lepší. Jinak mmch. jsme ze stejného regionu, já teda nechtěla ke Kolářové chodit, cvičíme radši v nemocnici, ale určitě jste ve výborných rukách. Aještě mi řekni-nešel syn náhodou císařem? Můj ano...a má to spousta sekcí narozených dětí. Dr. nám třeba nechala nabrat taky krev na metabolické vady pro jistotu a když jsme tam šli, tak tam byla taková stará sestra a jak se dozvěděla, co nám chybí, tak hned na prcka "a ty jsi císař pán, viď"...no zírala jsem.

monnaa
16. dub 2012

@veronikaprostenika - ja cvičím so synom od 4. mesiacov pre CKP III st. a centrálny hypotonický syndróm. Do 14 m. sme cvičili 4x denne, potom 3x denne, teraz 2-3x denne. Zo začiatku boli pokroky také pomalé, otáčať na bruško sa začal síce v 6. mesiacoch, ale dlho sa len plazil ( od 9. m. do 15 m ), až v 15 m. začal štvorkovať, vtedy sa sám aj posadil, v 17 m. začal sám chodiť. Teraz chodí, behá, sám vyjde po schodoch , na prvý pohľad nevidno zaostávanie od rovesníkov, ale ja vidím rozdiely- napr. je taký neobratný, nevie vyliezť na preliezku , nevie skákať a podobne....tiež má zlú výslovnosť pri hypotónii orofaciálnej oblasti, preto aj stále cvičíme Vojtovku + kombinujeme s Bobathom. No vývoj ide stále dopredu , dr. nám povedala, že rovesníkov raz / neviem síce kedy 🙂 / určite dobehne. Na to všetko, aké sme mali prognózy, som však veľmi rada, že malý je na tom taka ako je.
Určite treba však poctivo cvičiť,ak sa začne do roka , tak sú pokroky veľké, nervový systém je u malých detí plastický a veľa vecí sa dá cvičením napraviť. Čím neskôr sa začne, tým to ide pomalšie . Cvičenie je niekedy naozaj ťažké, sú krízy, pocity bezmocnocti, vyčerpania, určite to tu všetky poznáme, ale ono to všetko prejde a potom keď vidíš svoje dieťa chodiť, tak naozaj na všetko zabudneš 😉 . Držím palce !

ajkuska
17. dub 2012

@monnaa ahoj my sme na tom podobne, tiež hypotónia a CKP ale začali sme cvičiť až od 8. mesiaca, v 9. mesiacoch začal plaziť, potom asi v 13. sa postavil, v 14. začal štvornožkovať a sedieť - teraz ho motivujem nech čo najviac lezie, lebo je to veľmi dobré na chrbticu. Chcem sa ťa spýtať či ste okrem cvičenia robili aj niečo iné - napr. plávanie, alebo či ste boli na liečenie, brali nejaké vitamíny, injekcie (napr. cerebrolysin) a pod. ďakujem.

monnaa
17. dub 2012

@ajkuska - okrem cvičenia od roka plávame , od 5 m fit lopta ( ale to od asi 18 m. bojkotuje ), ako asi 8-10 m. bral cerebrolyzín a vit. B12 injekcie- to nás trochu posunulo dopredu. S Bobathom sme začali až teraz.. 3 x sme boli na rehabilitačnom pobyte v Martine a 2x v Dunajskej Lužnej
Malý sa tiež okolo 13-14 m postavil pri nábytku a chodil do boku, ale čakali sme hlavne na to štvornožkovanie, máš pravdu, dieťa treba nechať čo najdlhšie štvorkovať pre spevnenie telíčka. My aj aj teraz často hráme rôzne hry aby chodil po štyroch 😉 ( na havka, mačičku...)
A ty si bola už na pobyte ?

ajkuska
17. dub 2012

@monnaa ďakujem za odpoveď, v máji by sme prvykrát mali ísť do Dunajskej Lužnej ešte nemáme presný termín, nad cerebrolysinom sa rozhodujeme zajtra máme oznámiť rozhodnutie neurologičke. Koľko cerebrolysinu ste vybrali? a koľko B12?

monnaa
17. dub 2012

@ajkuska - cerebrolyzínu v prvej kúre 30 injekcií, potom o asi 2-3 mesiace sme začali 2. kúru, ale tam vybral len 10, lebo bol z nich moc vybudený a v noci nespal, tak sme vysadili. Sú na to rôzne názory, aj za, aj proti...ja som sa tiež dlho rozhodovala. Ale poprosila som neurologičku o eeg pred začatím liečby, bolo našťastie negatívne.
B 12 sme vybrali asi 10 injekcií, ale syn mal v krvi zistené malé množstvo tohto vitamínu, preto sme to brali, asi len tak bez vyšetrenia krvi by nám ho nedali

monnaa
17. dub 2012

@ajkuska
@veronikaprostenika - ešte som zabudla napísať podstatnú vec- nie všetky deti cvičia tak dlho ako my, vačšinou sa pri začatí chodenia cvičenie ukončuje, niekde aj pri štvornožkovaní 😉 . Môj synček má aj postihnutie mozgu ( boli sme na MMR ), ale práve cvičením sme si našli náhradné nervové dráhy a takmer všetko dobehli, dokonca ani DMO nám zatial nediagnostikovali...to len pre povzbudenie 😉

ajkuska
17. dub 2012

@monnaa prepáč že otravujem ale ešte sa chcem spýtať či ste boli aj na inom vyšetrení ako neurologickom a rehabilitačnom? (neviem aké môže byť napr. metabolické, genetické a pod.) ďakujem 🙂

jaja26
17. dub 2012

Ahojte, je tu nejaka mamina, co cvici s 2 rocnym dietatkom, ide to vobec?

tinuskaha
17. dub 2012

@jaja26 ide to aj s 3 rocnym 😉

skoricaxx
17. dub 2012

Ahojky
všetkým čo cvičíte vojtovku, my sme ju tiež cvičili nakoľko maly nechcel byť v žiadnom pripade na brušku, narodil sa o 5 týždnov skôr a cvičili sme cca 5mesiacov skončili sme ako sa začal plaziť a dva týždne na to sa mi aj v 11 mesiacoch postavil takže tak.

Chce to nervy a odhodlanie ked ten drobec pri tom len rve a rve ale vydržte určite to pomože

marusch.mat
17. dub 2012

@jaja26 Cvičím i s téměř 8 letou slečnou. To víš že to jde.

priadka
17. dub 2012

@ajkuska aj my ideme v maji do Luznej, ale termin uz nam dali davnejsie. Pojdeme od 6.maja. Potom v druhej polovici maja pokial viem tam bude turnus "velkych deti", takze zrejme aj vy pojdete v tom istom termine ako my zaciatkom maja... daj potom vediet, ked sa dozvies.

monnaa
17. dub 2012

@jaja26 - ja cvičím s mladším stále- 2roky 7 mesiacov 😉 , ide to , teraz už v pohode, lebo mu púšťam pri tom rozprávky, je to omnoho lepšie ako keď bol malý a nemohla soom ho udržať, tak plakal..
@ajkuska - kvôli tomu NMR nálezu sme boli aj na metabolickom a genetickom vyšetrení, tam mu práve zistili nižšiu hladinu vit. B12, inak bolo všetko v norme. Ozaj, ešte mu brali aj svalové enzýmy, tie boli chvalabohu tiež OK. No a zabudla som , že užívame stále vit. B- Pyridoxín v tabletkách.
Čo sa týka Lužnej, skús zavolať vrchnej sestre, ona ti priamo povie, na kedy máte termín 🙂

monnaa
17. dub 2012

@marusch.mat - to je super, že dcérka je taká šikovná 🙂 . Chcela som sa spýtať, ako to bolo u vás s rečou ? Mali ste oneskorený vývin, alebo bolo všetko OK? A čo výslovnosť ? U nás to vyzerá na dlho s logopédiou 😒 . Ale rozumie všetko, aj rozopráva, len mu rozumien asi len ja.

jaja26
17. dub 2012

@monnaa My sme cvicili pol roka v pohode, Nelka ma 2 roky a 4 mesiace, ale uz vyse tyzdna ju nemozem prehovorit aby spolupracovala a to robim naozaj vsetko mozne.. Mame cvicit novy cvik a asi je to pre nu moc krkolomne :o((

monnaa
17. dub 2012

@jaja26 - no my sme mali tiež také obdobie , keď sa nedalo cvičiť, trvalo to tuším od 2 rokov do asi 2,4 roka, vtedy som maximálne odcvičila cvik na chrbátiku, ostatné nie.....Ale potom sa to zlomilo a teraz sa na cvičenie aj teší, lebo mu púšťam tie rozprávky 🙂 . No cvik na brušku stále nemáme / reflexné plazenie /, to by mi asi neprešlo , nechám mu ešte trošku času, určite s ním nebudem cvičiť ak sa bude vzpierať, lebo to nemá význam, ja som spotená , neudržím ho a výsledok žiadny .

jaja26
17. dub 2012

@monnaa aj my cvicime, teda cvicili sme len pri rozpravkach...Cvik na brusku sme odmietli hned, mali sme cvik na chrbatiku a cvik na boku, len teraz sme boli u novej fyzioterapeutky a v podstate nam povedala, ze tieto dva cviky uz na ne tak nereaguje, a dala nam taky ked je na boku a nozku musi dat dopredu - taky krkolomny a jej sa to vobec nepaci, tak sa vzpiera, skusali sme to aj s manzelom, ale tak sa vzpierala, ze sme nemali sancu ju udrzat a zasa takto ju trapit, no neviem.. Som z toho smutna, lebo v podstate len tym cvicenim jej mozem pomoct...

jaja26
17. dub 2012

@monnaa Este Ta prosim o nazor na bobata, citala som par prispevkov dozadu a pises, ze cvicite aj to.. len asi je problem, ze v zilinskom kraji bobata momentalne ze nik neprecvicuje..

monnaa
17. dub 2012

@jaja26 - s tým Bobathom to zase až tak nepreháňam, základ je u nás Vojtovka , na Bobatha dochádzam len 1x týždenne + cvičím občas niečo z neho aj doma, ideme znovu do Lužnej, tak tam by som chcela 2 týždne intenzívne Bobatha, je tam super cvičitelka. No zatiaľ u mňa vyhráva Vojtovka, u Bobatha musí dieťa spolupracovať, no a ja toho môjho neviem často presvedčiť aby sa " hral " tak ako ja chcem 😉
Ten cvik na boku máme tiež, malý je aj hypermobilný, tak asi preto mu moc nevadí tá nožička

elana
18. dub 2012

@jaja26 úplně Ti rozumím, já sice cvičím vlastně ještě s miminem proti Tobě, ale ty pocity beznaděje, když nespolupracuje, propne se a řve a řve a já ho nemůžu udržet, jsou hrozné, protože on z toho rozum nemá, ale já VÍM, že když je to takhle, tak je to k ničemu a jen ho trápím, místo abych mu pomáhala. Teď máme takový období zrovna, jsem z toho úplně zničená, při cvičení jsem vzteklá jako pes (ještěže on to přes ten svůj ryk nevnímá), ale nejradši bych s tím sekla a vykašlala se na to, jen si 4x denně zkazíme čtvrthodinu. Cvičíme na bříšku-reflexní plazení, a nemohu ho udržet, záda křiví jakoby do luku, nožičku, která by měla pracovat, propne, ztvrdne a konec, žádná hybná odpověď se nekoná, když mu záda narovnám (tím, že skoro ho mám k sobě na 90°), tak se mi stejně hned zas stočí a navíc, co je to za cvičení, když ho pořád chytám a pouštím 😖

jaja26
18. dub 2012

@elana ☹ . A to mne vraveli viaceri, ze skoda, ze sme nezacali skor cvicit, ze s mensimi detmi sa cvici lepsie... Ale asi to nie je pravidlo... Ja to chapem, ze sa im tie polohy nepacia a neda sa im to vysvetlit, ale ked to je najlepsia vec akou im mozeme pomoct 😒 . Moja mala pol roka cvicila pekne, teda zaciatky boli tiez tazke, ale potom sa rozcvicila. Ale na tento novy cvik ju nemozem prehovorit... Ona mi povie, ze "maminka pod ideme cvicit, pani doktorka povedala, ze musim cvicit", ale ked ju vylozim na stol a chytim jej nozicky, tak sme uz skoncili... a uz som naozaj vyskusala vsetky mozne sposoby motivovania, prehovarania, odmien. Tak len dufam, ze nam ukazu jednoduchsi cvik, ktory mozno nepomoze tak ako ten prvy, ale predsa trocha pomoze....

elana
18. dub 2012

@jaja26 myslím že je to jedno kdy se začne (jako technicky), protože i mimčo, které začne cvičit ve 3m, má jednou těch měsíců 10, 20...a pak už je těžké ho udržet. A jelikož se jim to nelíbí jen právě při tom cvičení (viz. vidíš Tvoje malá, sama i o to řekne, ale jakmile ji dáš do polohy, už zapomene, že to chtěla), tak prostě na každou maminku čeká doba, kdy se s ní to dítě bude prát. Blbý je teda to, že kdybychom cvičili aspoň v pohodě už půl roku, tak je to lepší, než když jsme začali teď a rovnou takhle 😒 , kdy mám pocit, že se ty nůžky rozvírají čímdál víc...na pravou nožičku se začíná během plazení stavět (myslím na kolínko)-což je asi dáno ne benefitem cvičení, ale prostě vývojem, že má tu pravou nožku silnější a lepší, ale levou pořád tahá za sebou, takže to vypadá vlastně stále hůř a hůř. Na rhb jdem až příští pátek, ale musím se s paní nějak domluvit co dál...tohle fakt nemá smysl. A přitom jsem do toho šla opravdu motivovaná, přesvědčená, že to pomůže a snažila jsem se (snažím teda stále, ale trpělivost mi dochází) to dělat opravdu poctivě, protože přesně jak říkáš, jedině tímhle jim můžem pomoct, víc už dělat nejde.

jaja26
18. dub 2012

@elana Tak skus povedat na rhb nech ti ukazu nejaky jednoduchsi cvik, ktory ba sa malemu mozno viac pacil... Aj ked mne par krat na rhb povedali, ze musim vydrzat jej plac.... Aj ked som im povedala, ze mne plac nevadi, len ja ju v urcitej polohe proste neudrzim, tak som mala pocit ako by ma brali tak, ze nemam snahu cvicit s nou... Ale po urcitej dobe, uz to bolo lepsie, vybrali cviky, pri ktorych sa da pozerat na televizor, aby mala cvicila. Tak ja Ta uplne chapem, co prezivas...