Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ronie
11. lis 2009

jacques tak především, málokteré dítě chodí před rokem a můžu tě uklidnit, Oliver byl naprosto zdravé dítě a chodit začal velmi pomalu až v 15měs...Julinka má problémy, teď cvičíme lezení bez vojtovky, celkem se daří, už tu leze jak drak, sama si sedne(posledních pár dní),plazení ani nemusíš nijak řešit, je lepší když se moc plazit ani nenanučí pak se jim nechce lézt..kašli na ostatní děti, hlavně ať se Matyášek naučí lézt a hodně dlouho leze, na chůzi má moře času a chodítko je fakt blbina 😝 Diagnozu máte lehoučkou,ale tyhle drobnosti se táhnou celým výcojem takže to prostě zpomaluje, důležité je, aby v budoucnu měl všechno v pořádku, takže cvičte a za chvíli to bude ok 😉

klematis
11. lis 2009

Ahoj Katka k té lopatce si ještě musí jakože nakročit nožkou - přitáhnout kolínko k tělíčku
jacques náš malý má teda teprve 7 měsíců, ale už začíná lozit, má třeba berušku od FP a té když zmáčkne zadeček tak popojede, no a malý za ní nebo ho voláme a on leze za náma...a chodítko je opravdu špatná věc, škodí na záda....lepší je aktivní o které se opře a zkouší chodit 🙂

aleachim
11. lis 2009

klematis, ani aktivní chodítka nejsou moc dobré. Naše rehabka maminkám holčiček zakazuje i kočárky, aby se o ně opíraly. Je lepší, když chodí až když jsou na to připravené a nepotřebuji k tomu žádné pomůcky.

klematis
11. lis 2009

je to možné, my se zatím ještě o chůzi nepokoušíme 🙂 , jen, že na rehabce jsme se bavily, že klasické chodítka v žádném případě a co jsem se bavila s jinýma maminama, tak říkali, že používají aktivní, to že tak neškodí.. 🙂

pimpa
11. lis 2009

Chcem sa opytat, ci pri cviceni musim babetko vyzliect do plienky alebo nie. U nas je teraz dost chladno, tak vyzleciem iba tu cast tela, kde tlacim na stimulacnu zonu...neviem ci to tak mozem robit.
Baby, co to uz dlhsie cvicite, za aky dlhy cas ste videli nejaky vysledok? My to asi budeme kombinovat aj s inymi cviceniami. Nas Patko sa zatial sam neplazi nestvonozkuje a neposadzuje-tot nasa indikacia k cviceniu 😕

rimmel
11. lis 2009

baby sorry ale mam taku asi velmi hlupu otazku ale naco je toto cvicenie??

pimpa
11. lis 2009

rimmel, to je praveze obtiazna otazka....lebo kedze je to jedina metoda v celom byvalom Ceskoslovensku ako stimulovat batolata, tak je fakt predpisovana neurologmi NA VSETKO!!!! Od hypotonickych az po hypertonicke deti, od oneskoreneho vyvinu motoriky az to postihnutia ako detska mozgova obrna 😅 dokonca aj ludia po urazoch do nej spadaju. Ale vsetci v tejto teme mi daju zapravdu, ze ju velmi milujeme 😠

rimmel
11. lis 2009

aha dakujem pimpa a vztahuje sa aj na babatka co sa narodili dost predcasne? lebo tu v UK ju nik nepozna tak mam taky pocit ze to neni az tak ucinne resp potrebne ci sa mylim?

klematis
11. lis 2009

pimpa, já jsem teda vždy vyslíkala úplně do naha, tak mi to řekla rehabka, je pravda, že jsme cvičili, když bylo ještě kakžtakž (už měsíc necvičíme)...
my jsme začli cvičit v šesti týdnech, protože otočil hlavičku jen na jednu stranu a po čtyrech dnech už začínal točit i na druhou a v průběhu bylo pořád vidět zlepšování, v některých věcech byl i napřed, tak nám rehabka cvičení skončila, ať ho neženem moc dopředu

rimmel
11. lis 2009

moc sa to sili....ved treba dat miminkam cas...🙂

klematis
11. lis 2009

já si taky myslím, že každé miminko danou věc dřív nebo pozdějc udělá, ale oni mají tabulky co kdy dítě dělá a podle to jedou 😠 a když dítě není podle tabulek, tak je to špatně a musíš cvičit 😠

rimmel
11. lis 2009

no zbohom 😖

pimpa
11. lis 2009

inak naozaj tie tabulky!!!Z 50-60tych rokov! Moja sestra je v kanade a tiez nikto takto nerobi s detmi ako u nas, u nas je aj po 20tich rokoch od totality takyto totalne jednotny pristup. Snad aj my nejako uvidime napredovanie, uvidime ako to pojde. Objednala som nas aj na bazenik, som zistila ze v jednom rehabku maju aj otvoreny volne pre maminy s babetkami za 2 eura. Snad vsetko spolu aj s cviceniami na lopte zaucinkuje 😅

pimpa
11. lis 2009

rimmel, pocula som ze predcasne narodenym tiez dost casto predpisuju Vojtovku...mozno o chvilu budes u nas v klube 😔

rimmel
11. lis 2009

pimpa asi nie 🙂 tu to vobec nepraktikuju ..

klematis
11. lis 2009

já jsem malého přihlásila ve čtyřech měsících do rehabilitační vany s tím, že v šesti na to navážem a budem chodit do bazénu, na rehabce jsem dostala vynadané, že proč jsem se nezeptala a že co si myslím, že voda udělá s děckem s predilekcí, že ho jen bude podporovat v asymetrii. Takže jsem malého odhlásila. Neuroložka mi řekla, že plavání mimču nepomůže ani neublíží, že to je trend a na plavání mi samozřejmě řekli, ža to velice pomáhá, takže si asi můžu vybrat. No ale nakonec jsem ho přihlásila teď v sedmi měsících, v sobotu jdem poprvé, tak jsem zvědavá... 🙂 (a na rehabce jsem to tentokrát neřekla, myslím, že když momentálně necvičíme, tak se nemá co navzájem ovlivňovat 😀 )

zzuzca
11. lis 2009

to, ze niektori 'tiezdoktori' predpisuju tuto metodu 'plosne' u vsetkych predcasne narodenych deti a aj pre narodene v termine z dovodu ze sa im 'nieco' nezda, alebo ak dieta nespada do tabuliek a plazi sa, lezie, atd...neskor neznamena este ze tuto metodu treba zavrhovat a mysliet si ze je to len trapenie deti 😠 znaci to len ze stale je co sa o tom ucit a to aj u odbornikov.

inak, necvici sa u nas len vojtovka, aj bobath a urcite aj nieco ine...

my cvicime od 3 mes. kvoli hypotonii a som za to nesmierne rada. tiez som nie vzdy bola o tejto metode presvedcena a tak som aj to cvicenie obcas flakala...potom ked sa jakub zacal plazit a bolo mi to z toho do placu (jednu stranu vobec nepouzival) som na to poctivo nabehla a som za to velmi rada. krasne sa to zrovnalo a zacal pouzivat aj druhu stranu a rucky, nozky, striedat... teraz krasne lezie a sm presvedcena ze bez vojt. by sme tam este neboli. teraz cvicime cvik proti zaklonu hlavicky a tiez uz vidim ze sa to lepsi 😵

tato tema je pre maminky, kt. cvicia, zacinaju cvicit a potrebuju podporit, vysvetlit, aj sa pochvalit s pokrokmi 🙂

klematis
11. lis 2009

já jsem na druhou stranu taky ráda, že jsme cvičili, určitě nám to pomohlo, že se malý pěkně srovnal, ale myslím si, že nic se nemá přehánět... 🙂

rioko
11. lis 2009

My jsme cvičili 3 měsíce a taky nám to pomohlo, nemyslím si, že to je trápení dětí ale naopak je to pro ně a pomáhá jim to.Vojta taky protěžoval jednu stranu, měl slabší jednu stranu, byl vykřivená jakoby do luku a všechno se to srovnalo, byl to boj, ale jsem za tuhle metodu ráda.Taky špatně pásl, měl nestabilitu.Okolí taky říkalo, že by to dohnal i sám, to je možné, ale proč mu nepomoct.Od 6 měsíce se plazí, už cvičit nemusíme

rimmel
11. lis 2009

moj este nesedi a ani sa neplazi a myslim si ze je to tak nejlepsie..cim neskor sadne tym lepsie pre jeho chrbatik 🙂 ale past vie krasne :D

klematis
11. lis 2009

to náš malý už před dvěma týdny začal lozit a teď už s přehledem lozí po baráku a od včerejška se pokouší vstávat, vždy se za něco chytne a zkouší stoupnout a já myslím, že je to dost brzo, na bříško sebou taky začal mrskat hodně brzo i zpátky na zádíčka, na rehabce říkali, že je to díky tomu cvičení, proto jsem skončili, ať se nežene ještě víc dopředu

marusch.mat
11. lis 2009

amira55 ono je to takové složitější. Ono dítko může být hypotonik, ale než se to úplně potvrdí tak se uvádí třeba centrální koordinační porucha nebo ty jiné vývojové poruchy a podobně. Dcerka měla také prvě uváděnou tu centrální koordinační poruchu a až po komplexním vyšetření na neurologii - i krevní odběry, EMG byla stanovena diagnoza centrální hypotonický syndrom. Ale pozor dítě může být označeno za hypotonické i bez toho, protože se jedná o dítě ochablé - hypotonie = ochablost. Takže když říkají, že je hypotonický, mají na mysli to , žeje ochablý - působí uvloněným dojem, děti jsou často jako hadrové panenky a to pozná i rehabilitační sestra, podle toho jak dítě zapojuje při cvičení svalstvo a podobně. 😉

katka2808
11. lis 2009

ahoj kočky, vdaka za odpovede ohladne toho cviku, co sa cvici na brusku. este som sa chcela spytat, ci ma mat babatko spravne otocenu hlavicku k tej rucicke, ktorej tlacim na lakeť.
tie, ktore nevedia, je to cvik, ked mama tlaci na kostrč /zadocek/ babatka svojim laktom a dlanou mu pridrza hlavicku a druhou rukou /prstami/ tlaci babatku na lakeť.
no a dnes som rozmyslala, ci som si spravne zapamatala, ked ma mat babatko otocenu hlavicku. ja si myslim, ze k tej rucicke, na ktoru tlacim /na lakeť/. vdaka za odpovede.

klematis
11. lis 2009

ano Katka, obličejík má být otočený směrem k ručce na kterou tlačíš 🙂

katka2808
11. lis 2009

dakujem velmi pekne 😉 klematis.

katka2808
11. lis 2009

povedali nam, ze este tento jeden cvik urcity cas pocvicime a potom budeme mat pokoj, tak to chcem cvicit naozaj dobre, aby sme mali pokoj cim skor 🙂 uz sa neviem dockat...

medi
11. lis 2009

ahojte, celu diskusiu asi citat nestiham 😀 😀 😀,
chcem sa opytat ci je tu niekto kto cvici kvoli hypertonii. vsade same hypotonatka🙂

jmisa
12. lis 2009

Ahoj.
Dotázek - cvičíme jen dva cviky - mačkáním bodu pod rpsíčkem, krásně zvedal nožičky, naprosto bez problémů. Minule nám přidali cvik na bříšku, jak je tu na téhle stránce řešen, u něj neskutečný řev a od té doby bojkotuje i ten první cvik, si může bod umačkat a on prostě nohy nezvedá, zvedne je 1 - 2x za celé dvě minuty a spíš se odráží patama a chce mi cestovat po podložce.
Cvik na břiše je děs běs, má sílu jak bejk, mám co dělat abych ho vůbec zvládla.

Tak nevím, jestli mám rovnou volat fyzioterapeutce a nebo máte někdo obdobnou zkušenost?

klematis
12. lis 2009

Ahoj jmisa, mě malý taky bojkotovat cvik na zádíčkách a zvedal se na patičkách, tak mi na rehabce poradila ať si ho dám na kraj stolu nebo postele nebo záleží kde cvičíš, tak ať mu visí nožky, zadeček je na kraji, tím pádem se nemůže zvedat na patičák a pěkně zacvičí. 🙂

jmisa
12. lis 2009

Klematis, díky, zkusím to. Ale tím se to pro něj pěkně ztíží 😀