Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

petul.a
27. lis 2009

Tak jsem koukala na mapy.cz na cestu do toho penzionu a vypadá to, že Keba by to měla o pár kilometrů dál než my. I tak je to teda nespravedlivé co se vzdálenosti týče, ale třeba to nebude vadit 😅

severine
27. lis 2009

betelgeuzz - to je prima, že máš prima fyzioterapeutku. a co tedy říkala?

andulka4
28. lis 2009

no já s D na žádném měření enzimů ani na ničem jiném nebyla, proto se ptám

petruska30
28. lis 2009

máte niekto obrázky cvikov Vojtovej metody? ak ano prosim poslite mi ich na email, zuzka.petka@azet.sk, dakujem pekne nikde sa mi nepodarilo si ich zohnat

andulka4
28. lis 2009

Petruško to ti asi nikdoi nedá...to se nedá cvičit podle obrázků

já si třeba pro lepší zapamatování kreslila do sešitu postavičky a k tomu přesný popis tak jak to vysvětlovala RHB ale jinak k tomu zaručeně nic není

betelgeuzz
28. lis 2009

Severine, malá má CKP 2. stupně. Celkem jsou 4, takže to není tak špatné. M dokonce našel na netu, že u tohoto stupně se to asi v 70 % spraví samo a při cvičení v 98 %. Malá má problém s reakcí nožiček, zatím cvičíme ten cvik na zádech, kdy se mačká bod pod bradavkou.

marusch.mat
28. lis 2009

Andulko no dělá se to při odběru krve. Nám ho dělali poprvé ve 14 m při komplexním neurologickém vyšetření. Pokud je hladina vysoká může to naznačovat, že se jedná o svalou atrofii, dystrofii nebo něco takového. Protože teď půjdeme znovu na EMG tak se ty odběry dělaly znovu, protože lékař který EMG provádí, potřebuje hladinu těch enzymů znát.

petrach
28. lis 2009

betelgeuzz malí mel CKP lehkou,což je 2 stupen a na poslední kontrole po ní nebylo stopy 😉
takže držím palce při cvičení,fakt se to vyplatí a stojí za to 🙂

jinak nám se osvedčilo vzít na rhb foták,máme tak i nahravaní videa všechno jsem sim točila..kařdy novy cvik,ted už není potřeba,začínám si pamatovat,holt už cvičíme dlouho 😉
petrusko existuje knižka cvičení vojtovou metou,kde jsou obrazky..ale nezačínej sama bez dozoru rhb

zanys
29. lis 2009

Ahoj všichni. Trochu jsem z této diskuze vypadla, ale všem "bojovníčkům" gratuluji k úspěchům a Andulce k mrněti (držím palce, ať je vše o.k.).
Marusch, vím, že máte předepsány zdravotní botičky, my je teď dostali taky, jen jsem paf z cen 😒 VZP zrušila příspěvky. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíš, která pojišťovna na botičky přispívá. Vojtíškovi ke všemu roste nožička kosmickou rychlostí, aspoň jedny botky dotované za rok by bodly.

marusch.mat
29. lis 2009

Zanys tak to jsi mě dostala, já vůbec nevím, že VZP zrušila ty příspěvky, jestli jo tak to je vloji. Já vždy šla k ortopedovi, on napsal poukaz s tím jsem šla za revizním lékařem na pojišťovnu ten ty botky musel schválit a pak jsem si na boty jen něco doplácela ( hradili 1000 kč na pár, 3x do roka).

zanys
29. lis 2009

Marusch, když Vojtíkovi na ortopedii protetik měřil nožičku, ptal se mě, jakou máme pojišťovnu, řekla jsem že VZP a on: "Tak to přes pojišťovnu nepůjde." Jenže malý tam děsně vyváděl, tak jsem se dál už nevyptávala, odvodila jsem, že už nepřispívají, ale na pojišťovně jsem se ještě neptala. Boty pro Verunku někde kupuješ přímo nebo vám je taky dělají na objednávku? Nás ortoped poslal k tomu protetikovi, nevím, jestli se takové boty dají někde pořídit. Na zhotovení budeme čekat cca měsís.

marusch.mat
30. lis 2009

Zanys, já ten potvrzený poukaz i s obtiskem nohy posílám firmě DZO a tam jí botky udělají ( můžu si vybrat i barvu , nebo barevnou kombinaci) a tak za měsíc nám je pošlou. My máme v botkách výstuhy na kotníky, takže takové botky se normálně neprodávají.

pedroma
30. lis 2009

ahojte, prispievam sem velmi sporadicky, to moje "babetko" 😅 uz bude mat 5 rokov, ale citala som posl. dve stranky dozadu, a chcem sa opytat marusch.mat - ako casto absolvujete EMG? Vzdy pri zvysenej CPK (kreatinkinaza)? Alebo pri suhrne sval. -pečeň. enzymov? Alebo nejaky iny podnet?

Nas Kubko tiez este nema uplne zvladnute schody, aj ked je to uz o cosi lepsie, smerom hore prepleta sumerne, dole castejsie pritahuje. Detto napr. aj pri detskych prieliezkach. Je sice neobratnejsi a velmi opatrny (za co ho mimoch. velmi chvalim🙂 , ale výdrž ma poriadnu. Má strašne rád dlhé prechádzky, futbal a pod.
Na úkor hrubej motoriky ma neuveritelne vycibrenú tú jemnú, knižky sú jeho svet, písmenká, vie sa podpísať, moment. dookola hrá Clovece nehnevaj sa! a tak...veď vieš, o čom hovorím 😉

keba
30. lis 2009

Ahojjky holky....moc vás všechny zdravíme! 😉
Andulko,príma!!veliká gratulace.....tak to bude z davči veliký brácha.... 🙂
Tak jsme byli na neurologii a Mudr.nás pochválila jak je Nelča šikovná....vojtovku už cvičit nemusíme tak jsu opravdu ráda,přece jenom mě spadl velký kámen ze srdce,že se ta naše holka rozcapkala!!!Je to každým dne m lepší a lepší,je sice hodně bázlivá a opatrná ale chodí čím dál víc a i rychleji.Tak věřím že do jara do dopilujeme a budeme lítat s ostatníma dětma....
Dnes nám došli zdravotní sandálky tak jsem jí je hned obula jenže Neli se vzteká a nechce nic na nožce,chce to asi čas než si na ně zvykne.....

aktekram
30. lis 2009

Ahojky,
taky se hlásím do klubu cvičících maminek. Vojtovu metodu cvičíme 3 měsíce, máme 3m+14 dní. Cvičíme preventivne, berou nás jako nedonošené dítě. Po dnešní kontrole jsem nějak rozčarovná, tak jsem přiěla pro podporu 😉

marusch.mat
30. lis 2009

Pnedroma první EMG bylo provedené v 14 měsících, protože malá vůbec nevěděla že nějaké nohy má a to v rámci celkového neurologického vyšetření aby se zjistilo co jí tedy je. Teď se bude opakovat, protože má jít Verunka k zápisu do školy, tak aby se zjistilo jak na tom je, je to spíš kontrolní vyšetření minule dopadlo dobře.
Jinak koukám, že maličký je šikovný jako Veru. Ve ještě jí nebyli 4 roky, když se podepsala, ve 4,5 už zvládla číst všechna písmenka a už i píše tiskacím. Jinak my tedy dlouhé procházky nic moc, Veru se hrozně rychle unavuje a pak jí bolí nohy.

pedroma
1. pro 2009

marusch,
Veru moc pozdravujeme, a drzime palce ako na EMG, tak aj neskor v skole 😉 Je ozaj dost sikovna, z tvojho popisu myslim, ze skola bude pre nu zabava a velmi rychlo sa s nou zžije.
Aj nas K. strasne nasáva informacie - akoby naozaj o to co je ukrateny po pohyb. stranke bolo "vykompenzovane" po tej dusevnej/mentalnej. A tesime sa z akehokolvek pokroku!

Z tych nasich prechadzok som u nas fakt milo prekvapena. Ja som tiez ocakavala, presne ako opisujes: castu a rychlu unava, bolesti DK a pod.. Aj sme na to boli upozorneni. Ale malý je schopný uraziť denne kilometer aj dva, a potom este aj peši vyjsť hore po schodoch k bytu. Ale zas nie sme moc sikovny napr.v bicyklovani...

K tomu EMG - K. bol na nom v dvoch rokoch, tiez dopadlo dobre. Ale vedia nam skakat sval. enzymy, nie moc, a vzdy len pri chorobe - virusovej. Vtedy ho samozr. moc bolia nozky, a nechce chodit. Ste na tom podobne?

EMG je dla mojho nazoru velmi invazne vysetrenie. Neprijemne, ale chapem, ze v urcitych situaciach nevyhnutne. Hovorim o tom ihlovom. Po prvom vysetreni som bola zrela na psych. oddelenie 😝 . Ak k nemu nie je vazny podnet, urcite ho uz moj syn nepodstupi. Teda pokial som jeho zastupcom vo veciach zdravot., právnych aj tých ostatných. Brrr, asi som moc citlivá 😅

marusch.mat
2. pro 2009

Pendromo oni ty enzymy můžou opravdu skákat při virozach. Verunka dlouho nemocná nebyla, tak nemůžu říct jak je na tom s bolením nožek při nemoci. Ale bylo období, kdy ráno vstávala s pláčem a nechtěla na nožky stoupnout. Teď už je to lepší ani ty noční bolesti nemívá už tak často, ale občas přece a pak musím nastoupit a masírovat a mazat.
EMG dopadlo dobře. Mě bylo vysvětleno, že ono se v tom kojeneckém věku nemusí nějaké to onemocnění projevit, že se může objevit až časem, proto jsme ho museli podstoupit. Právě kvůli těm bolestem nožek, že u ní přetrvávají a že se snadno unavuje.

andulka4
2. pro 2009

Aktekram vítám tě 🙂 No doela se divím že vás nechali cvičit když jste v 37tt. Není to spíš kvůli tomu že je strašně maličká a tak to raději neuroložka nechce podcenit? Já mám dyna narozeného v 30tt a byl větší než vy 😖

severine
2. pro 2009

ahoj atekram, co ti dneska doktorka řekla, že tě roz*čarovala?
já cvičím se synem taky třetí měsíc, kvůli asymetrii pánve, k doktorce jdem až v lednu .. jen doufám, že bude mít co uznávat, už mi přišla ta pánev celkem symetrická a včera a dnes je to zas horší (v pondělí jsem ho nosila v šátku - když on v tom kočáře už ani koníky pást nechce a to bylo jeho oblíbený, achjo - tak možná je to z toho)

pedroma
2. pro 2009

marusch, tak k tomu uspesnemu EMG gratulujeme!! Ako to zvladla Verunka? My mame kontrolu u neurologa o dva tyzdne, som zvedava ako dopadneme, a ci sa niekde posunieme...Nas tie nozky bolia iba v ramci virozy, ale zato statočne ☹

A aku mate "prognozu" do buducnosti? Myslim, ze si pisala, ze mala bola (je?) hypotonická, u nas pravý opak - hypertonia. Ja som dnes volala o kontrolne vysledky enzymov, su OK, strasne sa tu vytesujem. Mozem sa Ta opytat, ake ma Veru hodnoty, ked spominas, ze aj vam sa znizili (kludne IP, ak nechces verejne)? Dakujem.

marusch.mat
2. pro 2009

Pendroma, ona bude mít ochablejší svalstvo pořád, jinak hodnoty nevím, psali je do poukazu k vyšetření a ten si nechal MUDr. Jen vím, že minule byla hladina ALP skoro 20x větší než by měla být ( ale bylo to prý virozkou)

andy24
3. pro 2009

Ahoj holky
tak jsme byly poprvé na rehábce.Malá se nechce přetáčet na bříško.Je nám 7 měsícu,ale že je malá narozena o 5 týdnu dřív tak nám je 5,5m.Na rehábce nám řekla že malá má docela velkou a těžkou hlavu a poradila mi jak jí mám pomáhat aby se otáčela.Když to nepujde začnem s vojtovkou.Malý se to už parkrát podařilo a otočila se,zatím teda na jednu stranu. 🙂 Tak pořád trenujem.Jo a mám jí co nejvíc dávat na bříško,a to malá teda moc nechce.V pondělí jdem znova tak jsem zvědavá co nám řeknou,vojtovky se bojím že malá bude řvát.DR.nám říkal že máme počítat že o 2 měsíce bude opožděná.Tak mě to docela vzalo ☹

aleachim
3. pro 2009

andy, nedonošené děti mají vždy k dobru tu dobu, o kterou se narodily dříve, ale postupně to dohánějí a časem už si nikdo ani nevzpomene, že byla pomalejší. Tak z toho nebuď smutná. Já si myslela, že L. bude na Vánoc už chodit (já začala chodit v 8měsících) a nakonec budeme rádi, když začne lézt.

Vojtovky se neboj, ják se tu psalo mockrát ,dětem se to nelíbí, ale nebolí je to a navíc to opravdu zabírá. Navíc se zdá, že máte rozumnou rehabilitační a méte ještě chvilku čas. Dítě by se mělo otáčení zvládnout do 6měsíce. U nedonošeňátka musíš počítat datum, kdy by se narodilo, kdyby bylo donošené. L. se začala otáčet chvilku před 6měsícem (regulovaným) a asi ještě 14dní trvalo než to vypilovala. Hned pak začala válet sudy a od té doby je na bříšku pořád.

Takže hlavu vzhůru, úsměv na rty a trénovat a třeba nebude ani vojtovka třeba. A když jo, tak se svět nezboří. Třeba vám bude stačit chvilka a Terku to správně nakopne a hned zase skončíte.

rioko
3. pro 2009

ahoj holky tak se k vám přidávám
cvičili jsme od 2 měsíců do půl roku - neudržel stabilitu na bříšku, byl slabší na levou stranu, setrvávaly pěstičky a podobně - je narozený o dva týdny dřív, všechno dohnal, v půl roce se plazil, tak nám cvičení ukončili
dnes jsem byli na kontrole, pořád se jen plazí, navíc používá víc pravou stranu, sám neusedí a při plazení má levou ruku pořád v pěstičce, takže nám znovu nasadili cvičení na rozlezení a posílení zad a ručiče
nadšená nejsem, už vím do čeho jdu a vím, že to bude boj - nevím jak ho udržím, teď má víc síly a vždycky se hrozně bránil, no ale vím, že to pomáhá tak budeme bojovat a snad se to zlepší brzy

marusch.mat
3. pro 2009

Rioko neboj zvládneš to. Já začínala cvičit s tehdy roční dcerkou a že byla velká měla 81 cm a 10,40 kg. 😉

rioko
3. pro 2009

marusch to jsi mě tochu uklidnila, ještě nevím jaký budeme mít cvik, měli jsme před těmi 3 měsíci 4 ale na něco jiného, tak uvidíme, jdeme ve středu

lolah
4. pro 2009

Ahojte, trosku mimo temy, ale nenasla som ziadnu temu ohladom mojej otazky.
Neviete nahodou ako to je, ked by som chcela prestupit k inej neurologicke, ako mame teraz? K tejto co teraz chodime nas poslala pediatricka, ale nie som s nou spokojna. Zaujima ma, ci ju môzem zmenit aj bez toho, aby som to predtym konzultovala s pediatrickou alebo ci sa to vôbec da.
Mate s tym niektora skusenost?

pedroma
4. pro 2009

lolah,
jasne,ze da. Si nespokojna, nedoverujes, zober kartu a chod k inemu. Este stale plati slobodna volba lekara.
Ja som menila, ked mal maly pat mesiacov. Ak si povodny dr. vedie sukromnu kartu, je lepsie sa k nej dostat a odovzdat ju novemu. My sme od povodneho odisli - slusne povedane - pre rozdielnost nazorov 🙄 , pediater bol informovany a namietky neboli absol. ziadne. Dokonca nam odporucil toho terajsieho.

lolah
4. pro 2009

Pedroma diky, potesila si ma 🙂
To viem, ze k lekarovi idem tam, kde chcem, len som si nebola ista, ci aj v tomto pripade, ak mi pediatricka da vymenny listok priamo ku konkretnemu dr.
A to si oznamila svojmu neurologovi, ze odchadzas k inemu a zobrala kartu, alebo si isla rovno k novemu a kartu poslali?
Pytam sa jak blba , ale fakt neviem ako postupovat, tak sorry 😅