Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

majaja75
15. dub 2011

@hobit a môžem sa spýtať ako sa to prejavuje? a čo s tým robíte.....prípadne pošli ip

hobit
15. dub 2011

@majaja75 pol roka sme cvicili Bobatha, teraz chodime plavat...Tobi sa tak vypinal do luku hlavne, ale my sme to mali nie uplne tragicke, len take miernejsie

majaja75
15. dub 2011

@hobit moja malá sa preáča z chrbátika na bruško (nie do luku ale tak že dvihne nohy) my sme boli u neurologičky lebo sa jej zatvárala fontanela a teraz doktorka napísala že má všetko v poriadku a že má hraničný diparetický hepertonus a to ked som zistila že to sa zaraďuje medzi detsku obrnu tak som skoro zošalela. Ona jej robila vyšetrenie tak že ju držala nad podložku a a vo vzduchu ju davala na bok a malinká nezdvihla kolienka ale sa napla ako keby sa chcela postaviť. Teraz som z tej diagnozy uplne mimo. Ved ona sa chce posadiť, dvíha hlavičku nad podložku, pretáča sa a teraz aj ked sedí na kolenách tak sa zaprie o naše brucho a sama sa postaví a stoji tak že ju pridržame, alebo sa zaprie o podložku a postaví sa

hobit
15. dub 2011

@majaja75 no my mame nejaky iny typ, nie dipareticky, ale myslim, ze aj to stavanie sa na nohy v 5 mesiacoch je prejavom toho napatia...idete cvicit?

majaja75
15. dub 2011

@hobit diparetický je dolné končatiny. Boli sme cvičiť 2 krát a cvičíme doma, zatial tu prvu polohu a teraz skušam že malinká leží na brušku a fixujem ju. U vás sa to ako prejavilo.......Ako sa dá to napätie potlačiť?

hobit
15. dub 2011

@majaja75 ja by som skusila to plavanie, nik vam to neodporucal? vo vode sa svaliky uvolnuju

majaja75
15. dub 2011

@hobit nie, neodporučili, iba tu rehabilitáciu

hobit
15. dub 2011

@majaja75 skus sa na to opytat

1212lucia
21. dub 2011

Ahojte mamičky, my chodime so synom cvičiť od 3mesiacov, je ľahko hypotonický. Teraz má 19 mesiacov, sám ešte nechodí, len okolo nábytku, už sa začína aj prechytávať. Chcem sa spýtať, vás mamičky čo máte podobné skúsenosti, kedy začali chodiť vaše detičky, viem, že je to individuálne, ale ja už to neviem vydržať, na nič iné nemylím celé dni.

sunflower2
25. dub 2011

Ahojte holky,
mám 14 měsíčního syna, se kterým ještě stále cvičíme vojtovku. Chtěla jsem se zeptat, je tu někdo s podobně starým prckem nebo někde, kdo v tomto věku cvičil??? Chtěla bych vědět, jak vaše děti reagovali v tomto věku na cvičení, protože mě připadá, že čím je Honzík starší, tím je to horší. Poslední dobou u cvičení šíleně křičí, rozčiluje se, brečí, až má po celým tělíčku petechie (popraskaný žilky).. což nikdy před tím něměl. Cvičíme už je kvůli křivým zádům - kyfóze, tak pořád zvražuju, jestli se cvičením přestat nebo ještě vydržet ty jeho šílený scény a cvičit dál??

rohacka
25. dub 2011

@1212lucia ahoj, nas maly je hypotonik a zacal chodit v 19-tich mesiacoch. Neboj sa, ked ti uz chodi okolo nabytku, tak to je uz len otazkou kratkeho casu, ze sa pusti aj sam. Na rehabke mi vysvetlovali, ze ked zacina chodit starsie dieta ako rocne, ma uz viac rozumu, tak aj viac zvazuje, ci sa pustit alebo nie, nechce riskovat pad. Tieto deti zvyknu byt akesi opatrnejsie. Neboj sa, ste na dobrej ceste!

@sunflower2 cvicili sme aj cvicime a to uz mame 4 roky, okrem jednej mesacnej pauzy, ked to uz bolo neunosne kvoli revu a absolutnej nemoznosti poskladat a udrzat v ziaducej polohe. Potom sme zacali znovu, a uz je to odvtedy lepsie. Ale uz cvicime len 3-4 x tyzdenne po 1 x denne, je to len na udrzanie stavu. Podla mna sa porad s rehabkou, mne stale rehabka upravovala cviky, ukazovala, ako ho lepsie chytit, ked som jej ukazovala, ako sa mi vysmykne z polohy alebo si najde unikovu polohu. Viem, ze aj teraz to cvicenie nie je uplne plnohodnotne, lebo sa to jednoducho pri 15-kilovom dietati, co ma vyse 100 cm, neda, ale robime, co sa da. Skus sa popytat aj na nejake alternativy, resp. co mozes k vojtovke pridat, aby aj v pripade, ze ju neodcvicis uplne super, nahradilo. Na chrbticu je kopu roznych cvikov, na lopte, vyborne by bolo plavanie. Skus sa informovat na bobatha alebo ine. Pravdupovediac, z toho co pises, by som sa naviac bala tych petechii, urcite sa na to spytaj.

sunflower2
25. dub 2011

@rohacka Díky za odpověd. Petechie jsem řešila s fyzioterapeutkou a naším dětským doktorem, a všichni říkali, že je to OK. Na kontroly na RHB chodíme pravidelně každej týden, cviky upravujem, ale i tak mám pocit, že to prostě kvalitně neodcvičím. A ta měsíční pauza vám pomohla, aby se už pak tolik nebránil?? Náš Honzík je bohužel takovej malej cholerik (po mě 😀 ), takže se vzteká a řve už když ho skládám do polohy a ještě ani necvičíme 😅

sunflower2
25. dub 2011

@rohacka a vy cvičíte tak dlouho kvůli té hypotonii??

rohacka
26. dub 2011

@sunflower2 pauza nam pomohla tak, ze medzitym som sa radila s uplne cudzou rehabkou a ta mi poradila, ze ho mam po tej pauze len napr. polozit na stol a rozpravat sa s nim, necvicit, len ho upokojovat, ze nic nerobim, len lezi. A tak postupne sme kazdy den nieco pridali az sme nakoniec znova cvicili. U nas uz plati aj prislub sladkej odmeny po cviceni.
Cvicime kvoli lahkej forme detskej mozgovej obrny, ktoru nam diagnostikovali v 2.5 roku. Dovtedy mi stale tvrdili, ze hypotonia a hypermobilita.

monnaa
27. dub 2011

@rohacka - chcem sa spýtať, na základe čoho diagnostikovali tú DMO ? Lebo mne sa tvoj synček zdá veľmi šikovný. Veď hypotóniu má len ľahkú formu, nie ? Viem, že existuje aj DMO- hypotonická forma. ale vždy som si to dávala do súvisu s ťažkými stavmi hypotónie....

@1212lucia - my cvičíme tiež pre hypotóniu od 4 mesiacov. Peťko sa do 15 mesiacov len plazil, v 16 m začal štvornožkovať a v 17 m sám chodiť. Ale popri nábytku chodil už od 14 m. Teraz je tá chôdza už omnoho lepšia, aj sa dokáže postaviť bez opory. Ja som čakala, že začne chodiť najskôr v 2 roku, tak ma to dosť milo prekvapilo 🙂. Ale chodíme aj plávať 2x týždenne, tak možno aj toto nám pomohlo.
@sunflower2 - no ja mám od 13-14 m tiež problém s cvičením. Jednak je synček už veľký a zle sa mi drží, a jednak to omnoho horšie znášam po psych. stránke ako keď bol malinký, on totiž tak srdcervúco kričí: "mamáááá " . Najradšej by som už s Vojtovkou prestala, ale stále máme slabý chrbátik, tak ešte chcem trochu vydržať. Je to ťažké, chápem ťa .

argousek
27. dub 2011

@rohacka a jak na tom jste teď ?? Už chodí dobře? My už chodíme opravdu skvěle, není nic poznat. Nám hodně pomohly ty lázně 😉

rohacka
28. dub 2011

@monnaa jej, davno si tu nebola 😉
Hypotonia a DMO hypotonicka forma su radikalne odlisne veci. Pri DMO hypotonickej ide az o taku hypotoniu, ze deti si vedia napr. ruky obkrutit okolo krku a je tam vacsinou mentalne postihnutie, vyrazne zaostavanie. My mame diagnostikovanu DMO - dipareticku formu - postih na dolne koncatiny s horsou pravou stranou tela,ale len paukospasticku formu, to je taka malo spasticka. Bezne diparetici chodia po spickach, deti s paukospastickou DMO nie. Ja uz ani presne neviem, co predchadzalo tej diagnoze, tam sa zbehlo viac veci, proste lekarke sa stale nepacila ta chodza, ze bol taky nestabilny, on dlho, dlho chodil ako dieta, co prave zacalo chodit, ze casto padal, bol taky vravoravy, mozno aj rok. A jednu nozku (chodidlo) pocas hrania drzal s pokrcenymi prstekmi (to je ta nasa prava strana). Potom som zistila, ze ma jednu nozku kratsiu ako druhu, aj chodidlo. A neurologicka ma upozornila, ze ked mu robi to take vysetrenie, ze mu so spilkou prechadza po tele, tak vraj ked ide po chodidle, tak lava nozka reaguje tak ako ma, teda pokrci palceky vsetky a prava nozka reaguje tak, ze male palceky pokrci alebo velky palcek ide dohora. A vraj toto je znak poskodenia mozgu. Bezne to nejako nevnimame, lebo ta chodza sa uz take zlepsil, ze to fakt skoro nepoznat, niekedy nedviha poriadne nohy alebo vtaca spicku, ale nie stale, pekne beha, chodi po schodoch sam, dokonca hore schodami uz bez prislapov, teda ide jednou nohou na jeden schod a druhou nohou na druhy schod. Ked sme vonku, vylezie na kazdy kopcek, vsetko chce skusit, beha, hra futbal, jazdi na bicykli. Nema poskracovane slachy, co casto byva pri DMO. Mentalne je v poriadku. Trosku vidno postihnutie aj na pravej rucke, drzi ju tak trochu neprirodzene. Oni mi hovoria, ze je to lahka forma DMO a ze je tam strasne mala hranica medzi hypotoniou a DMO, vraj ked sa hypotonia dobre nevycvici, tak moze prejst do DMO. No myslim, ze co sa tyka cvicenia, som urobila maximum, tak neviem. Aj ked nedavno mi rehabka povedala, ze keby som nebola cvicila, mozno by bol leziaci. Niektori lekari vravia, ze to, co sa do roka oznacuje ako CKP a CTP, sa po roku uz nazyva DMO. Strasne som sa tej diagnozu DMO bala, ked bol maly, stale som len rozmyslala, ci len bude chodit a tak, ze to uz ta hrozna diagnoza strasit nebude - a bola a dokonca v takom case, ked som uz fakt bola spokojna, ze je v poriadku. Nuz, nevyberieme si. Ale cudzi ludia, ktori ho nepoznaju a poviem, ze ma DMO, tak na mna pozeraju ako tela na nove vrata, ze to by teda na neho nepovedali.

@argousek vid vyssie 😉, uz som zistovala veci ohladom liecenia, ale pravdupovediac ma trochu zahaprovala rehabka, ktora mi povedala, ze ja tolko s nim robim, cvicim doma, ze asi by som bola na lieceni sklamana. Tak som to momentalne vzdala. Kebyze som nevidela, ze ide dopredu, tak idem alebo keby bol mladsi. A hlavne, keby som mala len jeho. Ale ked ma clovek viac deti, uz inac rozmysla.... Neviem si predstavit nechat dceru na mesiac doma. Asi by som sa zblaznila aj ja aj ona 😔

monnaa
28. dub 2011

ahoj @rohacka 🙂 , vďaka za takú vyčerpávajúcu odpoveď. Ja som na tom podobne ako ty pred tými 3 rokmi, tiež stále rozmýšľam, či budeme mať dg alebo nie. Ale pravdupovediac už by mi to tak nevadilo, lebo vidím, aké pokroky urobil v poslednej dobe, mentálne je na tom OK , tak čo si môžem viacej priať 🙂 . Pred rokom som vôbec nevedala, ako na tom bude , či budeme potrebovať vozík, ako bude mentálne, takže teraz je to pre mňa taký zázrak, že vôbec chodí a všetkému rozumie . Ten príznak, čo Kubkovi skúšala neurologička, je asi babinkského reflex, nie ? Nám neurologička pri poslednej kontrole napísala do správy, že axiálna hypotónia sa takmer úplne upravila, pretrváva hypotónia a hypermobilita hlavne na DKK, má ploché nôžky , ale tie reflexy mal tuším OK. Musím ešte odsledovať, ako sa správajú tie chodidlá keď sa hrá. Celkom nerozumien ale tomu, že máte DMO diparetickú formu, lebo pod pojmom diparéza si predstavujem ochrnutie obidvoch nožičiek / vo vašom prípade ľahké / ,a k tomu vedie skôr hypertónia, nie ? Alebo ste mali predtým CTP hypotonicko - hypertonickú formu ?
My sme boli opakovane na rhb pobytoch, ale " len " na 2 týždne. ja som si tam vždy oddýchla, spoznala som tam veľa super maminiek s podobným osudom a doteraz si píšeme a sme v kontakte. Má to určite aj vplyv aj na matku, že si oddýchne od varenia 😉 , no a dieťa tam cvičí s rhb sestrou 2x denne, večer s matkou, takže je vlastne po celý čas pod takým odborným dozorom -

rohacka
28. dub 2011

@monnaa hypotonia, hypermobilita a ploche nohy su vacsinou previazane (svaly su slabe aj v chodidlovej oblasti a este k tomu klby, co su roztancovane kade-tade). Dipareza je ciastocne ochrnutie, uplne ochrnutie je tusim parapareza. Ano, vacsinou je DMO spasticka (ako keby od hypertonie), ale my mame prave tu paukospasticku formu, teda ciastocne spasticku ( u nas da sa povedat nespasticku - okrem tych prikrcenych prstekov obcas). Nikdy sme nemali hypertoniu. Nam odporucaju ak na liecenie, tak do Kovacovej, lebo tam vraj maju rozne pomocky, kedze sme uz velki iba na vojtovku, potrebujeme cvicit aj s pomockami, ale podla mojich info Kovacova robi pobyty len na mesiac. Ciz robi aj kratsie, ale oni nemaju cvicitelku na Vojtu. A Dunajska Luzna sa zameriava hlavne na Vojtu a my vojtu uz nepotrebujeme tak aktivne cvicit, ze 3-4 x denne, my cvicime uz len 3-4x tyzdenne po 1 x denne. Este vraj Martin, ale o tom nic neviem. Vy ste boli kde? My vojtovku cvicime vraj uz len na doladenie a udrzanie stavu (doladenie - napr. dopnutie kolien, kedze chodi mierne na prikrcenych nozkach).

taella
28. dub 2011

ahojte , moja Karolínka ma 27 mesiacov a máme diagnózu DMO diparetická , postihnutie dolný končatín a stále ešte nechodí . Ako ročná sa začala plaziť , v 16 mesiacov začala štvornožkovať , stavať a chodiť pri nábytku začala ako 20 mesačná , ale pustiť sa sama nechce . Stále cvičíme vojtovku , pridali sme bobatha , máme otrézky na nožičky a takú vestičku na držanie chrbátika , nakoľko má kyfózu chrbtice . Boli sme už 2x v Martine na dva týždne ako asi aj
@monnaa , dosť nám to pomohlo . Na minulom pobyte v Martine mi už rehabilitačná poradila začať si vybavovať
Kováčovú , ale neviem kde by som na mesiac dala syna a hlavne po finančnej stránke je to dosť nákladné .

Ináč je Karolínka celkom šikovná , rozprávať začala ako 21 ročná ( zaujímavé , že to bolo po operácii strabizmu 😅 ), pozná kopec pesničiek , básničiek a dosť ju ťahá jej dvojča , ktoré je úplne v poriadku . Len najhoršie je keď ideme na prechádzku , ona sedí v kočiari , Oliver vedľa nás cupitá a Karolínka chce stále chodiť a chodiť a nedá si vysvetliť , že ona ešte nevie chodiť 😢 tak som z toho dosť smutná .

taella
28. dub 2011

a ešte som chcela , že spastické nožičky má iba vo vertikálnej polohe , čiže v stoji , to jej špičkovanie 🙄

monnaa
28. dub 2011

@rohacka - tak som zase múdrejšia, ja som fakt doteraz o takejto forme DMO ešte nepočula. my sme boli na pobyte v Lužnej 1x a v Martine 3x. Martin je jednoznačne pre malé deti, zameraný na Vojtovku, rhb sestry sú všetky veľmi skúsené. Vačšie detičky, tak asi po 2.-3. roku už nechcú brať, hlavne tie chodiace :(, teda aj my sme tam už boli posledný krát tento rok. Inak je tam super, môžem len doporučiť. V Lužnej berú deti do 18. roku, je tam omnoho viac rhb sestier ( ale ja takých začínajúcich 😒 ), cvičia Vojtovku, ale sú tam aj iné procedúry pre vačšie deti, napr. bol tam tuší motomed, masáže, teraz tam vraj cvičia aj Bobatha , fit- lopty, laser , bio - lampa ..... Chodí sa len na 2 týždnem čo by pre teba bolo asi najlepšie. Ale dá sa aj priplatiť pobyt pre súrodenca a druhého rodiča, ak majú voľnú izbu. Tá Kováčová je asi tiež dobrá, mamičky čo poznám tak si to tam chvália, akurát mne by tiež vadilo, že je to na 4 týždne a okrem toho tam bývajú na jednej izbe 2 mamičky, v martine a v Lužnej je matka sama s dieťaťom. V Kováčovej, čo som počula, nie sú až tak zameraní na Vojtovku, ale skôr na iné rehabilácie, je tam aj hipoterapia.
@taella - Karolínka je asi jedna z tých opatrných detí, ktoré sa boja pustiť, ale ona sa určite čoskoro pustí aj sama 😉 . No musí to byť ťažké, ke´d más 2 detičky v rovnakom veku a jedno chodí , druhé nie. A s kým si cvičila v martine ? Kedy ste boli naposledy ? Aj my sme mali ortézku na chrbátik, ale Peťko ju už odmieta nosiť, strháva si ju . Tiež máme špeciálne ortopedické topánočky .

taella
28. dub 2011

@monnaa naposledy sme boli v Martine od 21. 2. 2011 . Prvý pobyt sme cvičili týždeň s Dušanou , potom išla na skúšky do BA , tak nás zobrala staničná . A teraz sme prvý týždeň cvičili so staničnou , potom išla do dôchodku , tak nás zobrala Aďka .
A tá Dunajská Lužná , je pre nás dosť ďaleko . Ty si odkiaľ ?

katka6211
30. dub 2011

ahojte, potrebovala by som sa poradit s maminou, ktora ma tiez hypotonicke dieta, moj matus je hypotonik, nie je to nejake velmi hrozne, sadat si zacal asi pred dvoma tyzdnami a tiez stvornozkovat. chcela by som vediet, kedy vam zacali drobci chodit? ako a dokedy ste cvicili?

mima22
30. dub 2011

@katka6211 ahoj
nasa mala je tiez hypotonicka povedali mi to ked mala styri mesiace.
mi sme cvicili najprv len u nas v meste vojtovku a potom sme boli prvy krat na lieceni v dunajskej luznej ked mala mala 10mesiacov a ona zacala sediet asi 8mesiacoch.stvornozkovat zacala asi 11mesiacoch.a chodit uplne sama v 18mesiacoch.pred tyzdnom sme boli na kontrole u neurologa po deviatich mesiacoch a povedal ze je vsetko dobre ale ze hypotonicka bude stale, ze sa moze stat ze moze mat ploche nohy.ze by bolo dobre keby ju dame na nejaky sport povedal ze dobre by bolo plavanie.teraz ideme na kontrolu az za rok a to uz asi na poslednu lebo povedal ze este raz sa stretneme.v tej dunajskej luznej sme boli tri razy dost to tam malej pomohlo.
ked budes chciet este nieco vediet mozes mi napisat

martinka05
30. dub 2011

@katka6211 ahoj, nasa Katka je tiez hypotonik. Stvornozkovat zacala v siedmych mesiacoch, ale sediet az ked mala 10 mesiacov. Teraz ma 5,5 roka a kazdy den cvicime cviky na posilnenie brusnych svalov. Ked bola mensia tak sme cvicili vojtovku. Okrem toho ma aj ploche nozky. Chodit sa naucila ked mala 14 mesiacov.

katka6211
30. dub 2011

mima 22 tak to je sikulka tvoja dcerka 🙂 moj matus ostal hypotonicky po operacii srdiecka 😒 tak sme zacali cvicit asi vo osmych mesiacoch, lebo nasa byvala dr. si to vsimla dost neskoro. a mal matus okolo roka, tak mi to uz doma cvicit proste neslo, tak sme zacali chodit cvicit tri krat to tyzdna, a od vtedy sa to zacalo pekne hybat s tou motorikou.
na rehabilitacny pobyt nejdeme, lebo tam je zase pre matusa vysoke riziko infekcie, takze cvicime ako sa da
martinka05 tak to je tiez sikovna ta tvoja baba 🙂 a do kedy budete cvicit, neviete?

zlobidlo
30. dub 2011

ahojte
mohla bych se k vám přidat? mám syna MArtínka narozeného 16.3.2011. Den po porodu nám dr. řekli tu příšernou zprávu,. že prodělal krvácení do mozku a od té doby jsme strávili 6 týdnů na JIP. Nakonec má Shunt (kvůli hydrocefalu) a částečně poškozenou mozkovou tkáň, kdy dr. "vyhrožují" DMO. teprve v úterý nás pustili z nemocnice a v úterý jdeme k neurologovi a objednat cvičení (je hodně dráždivý, tak nemůžeme začít hned). chtěla bych se tedy přidat a dělit se o zkušenosti, rady, postřehy...
už jsem třeba zvažovala kombinaci Vojtovky a Bobath, případně reflexní terapie. máte někdo zkušenosti?
děkuji Monča

evikj
30. dub 2011

Ahojky všem, potřebovala bych radu! Cvičím Vojtovku s 5 a půl měsíčním synkem! Doteď jsme cvičili na přebalováku na takový tenký podložce, ale malej už se tam moc nevejde! Kde cičíte vy? A na čem? Myslela, že budu cvičit v kuchyni na stole, ale je strašně nízký, u jednoho cviku mu přidržuju hlavičku jakoby žebrama a to bych musela být strašně skrčená! Kde jinde mě nenapadá 😒 Poradíte? Jo a koupila jsem si karimatku, kterou zkrátím, na tý myslím by to šlo..Děkuju za rady... 😉

lenocka23
30. dub 2011

@evikj viem ze niektore baby cvicili s detickami na kuchynskej linke.. je to o nieco vyssie ako stol.. my sme cvicili len na stole, lebo ked sme zacali mal uz Kubik skoro 9 mesiacov a nevosiel sa mi tam.. 🙂 drzim palce..