Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

petul.a
8. led 2010

Moleovaa, teda ty to taky nemáš jednoduché. Jindříškovi držíme palce 🙂 Moničce samozřejmě taky, ať její brzy dobře 😉
Za ten odkaz moc díky. Připadá mi ale, že ta porucha hybnosti, kterou tam zmiňují (jako že není vhodný pro osoby s poruchou hybnosti) je myšlena na vážnější věci než je hypotonie, jako na atrofii apod. A jak tam píšou, že se může porucha hybnosti dostavit po užití Diazepamu, tak to si myslím, že by asi bylo způsobeno únavou, která po něm nastupuje, ne že by to až tak působilo na nervovou soustavu. I když dryák to je, co si budem povídat. Ale mám dojem, že febrilky by nadělaly větší paseku.

Holky, mám dotaz - kdo máte doma hypotoniky, jaké používáte na doma botky? My máme kotníčkové bačkůrky z pevnějšího materiálu, samozřejmě certifikované. Myslíte, že je to v pohodě nebo bychom měli radši koupit kožené botky: 😕

rohacka
9. led 2010

Petula - moj maly je tiez hypotonik, tiez sme nosili take papucky ako vy, ale kedze mu zacal prepadavat clenok dovnutra (tazka plocha noha) - uz nosime kozene topanky na doma s ort. vlozkou na mieru. Tie papucky maju tvarovanu klenbu, takze ak nema vyslovene problem s plochou nohou, tak podla mna staci. Nas maly ma tazku plochu nohu ako nasledok hypotonie - vraj ked sa postavi a zatazi klenbu vlastnou vahou, tak mu ten clenok uplne padne az na zem 😒

petul.a
9. led 2010

Rohacka, díky moc 🙂 Barunka má nožku pěkně vyklenutou, tak snad ty botky jsou O. K. Stejně ale budu volat rehábce, tak se na to rovnou pro jistotu přeptám.

keba
10. led 2010

Ahojky Petul.a nám teda hned rehábka doporučila používat kožené sandálky na doma!!!Říkala mě dokonce že nechápe jak mohou mít manžestrové papucky-kotníčkové vůbec atest žirafi.. 😖 prej ta látka nedrží vůbec pevnou nožku...tak nevím co poradit..my radě koupili hned sandálky a malá vnich má pěkně pevnou nožku 😉 Ale je pravda že synovi jsme do školy koupila papučky co maj vevnitř tu klenbu a to má plochou nožku....Asi se poptej na rehábce..bude nejspíš záležet taky na tom jak máte zralou chůzi a postavení plosek..my stále vtáčíme dovnitř ☹

rioko
11. led 2010

ahoj holky, vidím že řešíte botky a tak, já mám dnes úplně depku z vojtovky, cvičme teď cvik na lození - na kolínkách, jedna ruka podél těla, druhá skrčená a leží na bříšku na kolínkách, no on mi jednu nohu vždycky dokáže dostat ven než ho napolohuji a nemám šanci ho udržet, je dlouhý a vždycky se z toho hned dostane, navíc čím dál hůř zvládám jeho pláč, nakonec brečím taky a ještě nemám odcvičíno, protože ho neudržím ☹

zzuzca
11. led 2010

rioko,

tak tento cvik sme mali aj my, a pre mna to bola hruuuza!!! tiez som to nezvladala, maly uz bol dost silny, vzdy sa mi nejak 'vykrutil' z pozicie a to sme ani nezacali cvicit! bolo to ako na hojadacke, raz bolo lepsie, raz horsie. tiez som bola casto z tohto cviku na nervy. hm, to som ti asi nepomohla, ale fakt neviem ako 😒 ked sme boli u nasich, dokonca som musela cvicit s mamkou, dve sme ho nejak do tej pozicie naskladali 😅 ked som to vravela rehabke, vobec sa jej to nepacilo a zmenila nam cvik. skus jej zavolat ze maleho proste uz nevies udrzat, taketo cvicenie je o nicom. nech ti da iny cvik. myslim ze to netreba lamat cez koleno, ked to nejde tak to nejde.

petul.a - zaujimave o tom diazepame 😕 ked budeme na neurol. opytam sa na to. to je dobre ze vam to plavanie tak pomaha, parada 🙂 len tak dalej 🙂

na rhb nam odporucila pevne kozene sandalky na doma ako prve botky - j. je hypotonik.

rohacka
11. led 2010

Rioko - urcite sa spytaj na rehabke, ja som to tiez nezvladala, ako maleho udrzat, tak mi zmenila cvik.

Petula, Keba - tie latkove papucky na snurky mi odporucala rehabka, z coho som bola prekvapena, mne sa tiez zdali prilis nepevne. Povedala mi, ze dolezita je pevna pata a ta je na tych nasich naozaj spevnena, snurky - aby sa dalo zaviazat presne na nozku a pruzna podosva, ktora tam je. Prave to je nevyhoda na tych kozenych sandalkoch, ze podosva je hrozne tvrda. Viackrat mi zdoraznovali, ze topanka ma byt taka, ze sa ma dat ohnut ako keby do praveho uhla bez problemov. Ale zohnat pevnu topanku, ktora bude splnat vsetky tieto predpoklady, je nesmierne zlozite 😖 . Nam sa uz vyrabaju ort. sandalky na mieru a to vam poviem, ze je ta podrazka tvrda ako z dreva, neohnem ju vobec - Kubko v tom chodil na skusku na drevenych kolikoch 😒

andulka4
11. led 2010

holky k těm botkám
asi nejlepší bačkůrky na trhu pro plochonožce a hypotoniky jsou Raweks....mají pevnou podrážku ale né tak jako venkovní obuv. Vnitřní vložka v botě je vytvarovaná a není to kožené tudíš je to prodyšné

najdu vám ty botky na internetu

andulka4
11. led 2010

takže tady je ten odkaz
-botky mají vevnitř takovou zvláčtní koženou vložku, je jako by klenutá a dá se výjmout
-botky používají maminky i vlétě místo sandálků
-cena je něco mále přes 200kč
-jiné modely ale tu vnitřní klenbu nemají pouze tyto co jsem tu dávala (David má ty modré ale s jiným motivem)

http://www.raweks.com/galeria.php?grupa=89&page=2

klara.t
11. led 2010

Ahoj. Bohužel se musím přidat do klubu těch co musí cvičit s miminkem vojtovku. Nám je dnes 11 dní a už máme za sebou první rehabilitace. Jsem z toho celá špatná. Mám hrozně velký strach. Malá vtáčí chodidla dovnitř. Má tam prý zkrácené sval,ale i špatné postavení těch kůstek. Tak nám dnes ukázali první cvik. Mačkání pod prsíčkem - mimi pak musí přitáhnout obě nožičky k tělu a zároveň pracovat s těma chodidlama. Při tom se ukázalo, že musíme posilovat i břišní stěnu nebo co, protože jí při tom vylézá pupíček a nedělá se tam nějaká vráska či co.
Máte s tím někdo zkušeonost? Narovnali jste nožičky? Je mi malé tak moc líto, jak pláče.
Také nevím, kdy se to má dělat. Je nějaké omezení? Musíme to dělat 4x denně.

svija
11. led 2010

Rioko- my jsme tenhle cvik na kolínkách taky teď dostali. Cvičíme ho asi třetí den a malý už má spálené čelo o karimatku, jak se mrská, ze začátku dobbrý, ale jak přišel, že se dá z toho vykopávat nohy ven, tak ho teda skoro neudržím. Musím ho celého zalehnout, ale to se zas potom nemůžu koukat na to, co mu dělá lopatka.

betelgeuzz
11. led 2010

Klara, my jsme začaly cvičit hned v porodnici. Ze začátku taky hodně křičela, ale je to čím dál lepší, teď už jsme to zvládaly i bez křiku.

Já jsem byla dneska na rehabce a ukázala mi cvik na reflexní lození. Tam to je jednoduchý, když mají rehabilitační stůl, ale nevím, kde cvičit doma. Nemám přebalovák, jen ten molitanový pultík s vyvýšeným okrajem položený na psacím stole. Kde jste cvičily vy?

rioko
11. led 2010

tak vidím, že v tom nejsem sama a trochu mě to uklidnilo, já nejsem schopná ho do té polohy dostat, natož odcvičit, ve středu jdu na rehabku tak to řeknu, i když tam to vždycky nějak dokážu tak rehabka řekne že to zvládnu, ale doma už to prostě nejde

svija
11. led 2010

rioko- jestli tě to uklidní, tak jsem sama fyzioterapeutka, sice dospělácká, ale i tak by mi to mělo asi jít líp. A i tak se mi vykroutí 😝 .

rioko
11. led 2010

no tak snda je i nějaké obdobný cvik nebo prostě jiná poloha podobná, kde bych ho udržela, mě to pak přijde zbytečný s ním takhle cvičit, když ho do té polohy nedostanu a když jo tak mi s ní hned nějak vyklouzne,trápím ho třeba 10 minut a zbytečně

petul.a
11. led 2010

Ahojky

Holky, díky moc za rady ohledně těch botiček. Andulce díky za odkaz, bačkůrky jsou krásné 😵 Tady v ČR se dají normálně koupit? My máme na pohled podobné, ale od Befada, od nich taky máme sandálky z takové pevné látky, které právě používáme na doma. Objednala jsem ty šněrovací bačkorky a po tom, co napsala Keba, i kožené sandálky. Tady u nás nic nemají a s nakupováním botek přes net mám výborné zkušenosti 😉

Klara, vůbec nebuď ze cvičení vojtovky špatná, není to nic tak hrozného 😉 S vaší diagnózou teda zkušenost nemám, ale určitě vám vojtovka pomůže.

Rioko, my cvičili podobný cvik a pokud si dobře pamatuju, držela jsem Barunce kolínka ze stran, zadeček jsem jí přidržovala svým břichem. My teda cvičili na přebalováku a tam to šlo, neříkám, že to bylo vždycky super, ale zmákli jsme to 😉

andy24
12. led 2010

Ahoj holky
dlouho jsem tu nebyla.Občas kouknu co je nového .U nás skoro nic nového,v pátek jdeme znova na rehábku.Vojtovku nám nedala že jsme prej na to velký,tak máme jeden cvik a ten máme cvičit.Ale že by nějak pomáhal to se říct nedá.Cvik máme aby jsme se naučily lést.Vím že se nemá porovnávat ale jsem s toho docela špatná.Druhá dcera když jí bylo 8 a pul měs .tak už seděla a začínala lést.A mi nic nesedíme ani nelezem. ☹

petrach
12. led 2010

betelgeuz my jsme si nechali udelat na normální stul nastavec..polystiren potahlí koženkou,je to vyšší a dobře se na tom cvičí..dá se umyt..neco jako přebalovák,ale vetší a pevnejší..u čalouníka

klara.t.. pokud vám řekli 4x denne,tak to dodržuj,časem vám budou cvíčo ubírat..ted je to opravdu nejduležitejší vek..do roku veku má vojtovka nejlepší učinky..my cvičíme od porodnice,ty začatky jsou náročné,psichycky i časove,ale bude líp..vydrž,deláš to pro svou holčičku..
na tu vaši diagnozu poradit neumím,ale řekni vaší rhb,at ti vše vysvetlí a řekne prognozy,ona bude vedet..držím pesti,at se cvíčo daří 😉

klara.t
12. led 2010

Holky, díky moc. JJ, myslím, že to je diagnóza té konské nohy. Jsem z toho fakt špatná, snažím se na to nemyslet, ale nedokážu myslet na nic jiného. Jednou tvrdí, že je to z toho jak jsem jí utiskovala v děloze, jindy, že to má vrozené. Jsem z toho jelen.

petrach
12. led 2010

klara.t byli jste i nekde jinde na vyšetření,než rhb??? určite je nekdo kdi ti to vysvetlí..jinak te moc dobře chápu..znam to u sebe,když nevíš co bude a jak to bude dál..ale z vlastní skušenosti mužu říct,že nic není tak horké,jak to vypadá..jinak by\ vám nedali vojtovku,určite vám pomuže..nám pomohla hodne..

andy vem že je narozená dřív,to se musí nekde projevit..malí má ted 8 mesícu korigovane a taky nesedí a neleze..taky mám depky,ale oni potřebují holt víc času..

lendy1
12. led 2010

klara.t, psala jsem ti včera IP, četla jsi to? Na tuhle diagnozu vám žádná vojtovka nepomůže, je to zbytečný.
Jdi k více odborníkům-ortopedům a pokud ti potvrdí pes equinovarus, tak to chce co nejdřív začít řešit, ale vojtovkou nee. Více jsem ti psala v IP.
Nebuď z toho přešlá, zase tak moc hrozný to není, jen to chce řešit co nejdřív a hlavně správnými metodami 😉

marusch.mat
12. led 2010

Holky co cvičíte tan cvik na kolínkách - my už ho cvičíme víc jak tři roky. Ale nikdy neměla pod sebou nožky obě. Vždy klečí jen na jednom kolínku a to druhé ji držím já a nožku má nataženou dozadu. A jak zabírá, tak ji zanožuje, jakoby nakročuje.

rioko
12. led 2010

Vojta právě má mít pod sebou obě nohy ale pokaždé jednu dostane ven a je to na nic, ale zítra jdem na rehabku tak to řeknu

klara.t
12. led 2010

Lendy1, četla jsem to. Díky. Nám vyloženě nikde nenapsali Pes equinovarus, ale pes serpens. Takže nevím. Zeptám se na to v pátek té rehab. sestry. Nevíš, kam do motola ta tvá známá jela na vyšetření? Díky moc.

lendy1
12. led 2010

písnu ti ještě IP 😉

moleovaa
12. led 2010

rioko, cvik na kolínkách nám nejdu dobu taky moc nešel, opravdu se dá cvičit i s jednou nohou skrčenou, ale musí to ukázat rehabka, taky se dají mačkat různé body. V tom nejhorším jsem měla pod Jindrou tu neklouzavou podložkku co se dává pod koberce.

No my cvičili nejdřív na přebalováku, pak na stole s tenkým molitanem potaženým látkou a navrch tu kobrecovou podložku,nakonec jsme koupili z druhé ruky stůl - a sociálka na městě nám ho proplatila, podruhé bych neváhala a koupila ho hned.

betelgeuzz
12. led 2010

Ještě mám jeden dotaz. Od včerejška cvičíme reflexní lezení, ale nejsem si jistá, jestli chytám správnou nohu. Takže malá leží na zádech, ruku u mě má podél těla a tu vzdálenou držím vzpaženou. A držím tu vzdálenou nohu, že?

andulka4
12. led 2010

AD CVIČENÍ NA KOLÍNKÁCH....
taky jsme měli cvik že měl obě nohy pod sebou-to je na aktivaci svalů pod a okolo lopatek
u spuštěné jedné nožky je to zas jiné-tak je to na pánev a taky čásečně na ty lopatky

rioko
13. led 2010

dnes jsme byli na rehabce a jsem z toho ještě víc hotová, cvik nám sice změnila - ovšem je skoro stejný, akorát mi jde ještě hůř a Vojta řve taky víc, navíc na mě měla málo času - si nás zapomněla minula napsat a tak objednala někoho jiného,takže to byla rychlovka a já jsem úplně vyřízená,, jdeme až za dva týdny a já si to skoro nepamatuji