Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elinka27
27. bře 2008

tak my zaciname cvicit od utorka,neviem este kolko krat denne a co,ale uz teraz som z toho znechutena.Maly si vyzaduje celodennu pozornost a spi si ako sa jemu zachce, neviem si do toho predstavit este to cvicenie, ked sa pomaly nestiham ani najest a doma nic porobit 😒 Ako to zvladate vy?Moj maly nema ziadny rezim je proste urevany a nervozny stale a tak sa len natriasa na rukach,ale hrka v kociku

suem
27. bře 2008

Ahojte maminy.
Len tolko k Vojtovke, ze je to cvicenie sice tazke ale velmi, velmi ucinne. Mam to z vlastnej skusenosti. Stoji za to zapriet sa, pretoze tu ide hlavne o vasu silu a odvahu to zvladnut. Viem ze "trapit" vlastne babo je tazke, ale robite to pre jeho dobro.
A reci, ze "my sme necvicili a vsetko sme dohnali" berte s rezervou. Dobehli sice to co je okom viditelne,ale mentalny vyvoj sa neprejavi hned, niektore veci az po nastupe do skoly. A mali by ste si niekedy vycitat, ze dieta sa nevie sustredit, je hyperaktivne, agresivne.....
Keby som mala zasa cvicit Vojtu s mojim babom, URCITE by som cvicila.
Prajem vela sily maminy.

sisa29
27. bře 2008

ahoj.ja mam 2,5 rocnu dcerku ninku.od 1 mesiaca do roka sme museli cvicit vojtovu metodu nakolko sme mali prave svalstvo ochabnute na cej strane.ja som sice na malej nic nevidela ale lekari vraveli ze to treba.no ked som tam isla prvy krat a videla co robia s mojou mesacnou dcerkou az mi spatne bolo.plakala som cele cvicenie no hroza.ale zato mala mi velmi skoro sedela,stala bola velmi obretna.ja si myslim ze to bolo dobre na nieco aj ked je to voci miminkam velmi drasticke

suem
27. bře 2008

Este som zabudla, aby som bola objektivna: Je pravda ze pocas cvicenia plakalo babo a po cviceni ja a velmi - ze prave ja musim trapit svoje babo.

No ako som uz pisala spravila by som to urcite znova.

lululu
27. bře 2008

chcem sa spytat- dokedy ste cvicili? nasi uz lozia ako draci 🙂 a ja to uz nestiham... kedy ste prestali.. diky 🙂

sisa29
27. bře 2008

my sme prestali ked mala ninka jeden rok a akurat zacala chodit lebo potom sa to nedalo.ale ked mi zacala kolienkovat tak sme zacali cvicit uz len na fit lopte a to bolo lepsie.ninke sa to velmi pacilo

lululu
27. bře 2008

super , ze fit lopta 🙂 to ma aspon domka rada 🙂 toto cvicenie.. moj manzel bol cely spoteny,ked cvicil cvik na lozenie 🙂

marusch.mat
28. bře 2008

Elinko 27 dá se to zvládnou. Já když začínala cvičit s tehdy roční dcerkou, měla jsem doma ještě tříletou dcerku. Na vše jsem byla sama, protože manžel jezdil s kamionem a dom se vracel jen na víkend. Jde o to, uzpůsobit si to. Ale určitě cvičit, na Vojtovku nedám dopustit. Začátky jsou sice krušné, dítě brečí, ale rozhodně nebrečí kvůli bolesti, jen se jim nelíbí, že se mu vnucuje určitá poloha. Ale čím dřív se s cvičením začíná, tím lépe si na to dítě zvyká. 😉

elinka27
28. bře 2008

ja som precitlivela co sa tyka maleho,neviem ci je to tym,ze sa narodil predcasne...
bojim sa,ze to psychicky nezvladnem,uz teraz mi idu slzy do oci ked sme na nejakom vysetreni a on place 😒

kalo
28. bře 2008

mě je cvičení také protivné...a nejsem v tom zrovna důsledná /někdy zacvičíme jen 1 denně a jsem ráda 🙂 / ...ale aspoń něco... 😉

lendy1
28. bře 2008

jéé, ahoj marusch 😵
tak mi byli na 9.měsících na prohlídce u neurologa a byl spokojený. Sice hypotonii má stále, sám nesedí, neleze, ale už začíná zvedat zadeček a snaží se dostat na 4. Takže nám prý rehabilitaci ukončí, jakmile malý bude lézt-je to prý známka toho, že chodit bude. Prý ale s tím chozením to vidí ne na roce, ale o trošku déle, do 1,5 to prý určitě zvládne. Dávám mu na to lezení tak 2 měsíce-on je hrozný pohodář a vždy překvapí, že nic, nic a najednou mu to jde.
Taky se nás ptal na vše možné ohledně rehabilitace a mám prý ve cvičení ubrat (cvičili jsem 4x denně), jelikož ve starším věku si to cvičení ty děti už spojují s něčím nehezkým, co jim dělá mamina a to prý není dobré. Tak nevím 😒 Teď cvičíme teda 2x vojtovku + 3x cvičení formou hry. Ono u nás už např. reflex.plazení nemá moc efekt, jelikož malého nelze udržet ve správné poloze, jakou má sílu, kolínka má neustále pod sebou (což asi má být, nebo ne?). Tak nevím co s tím vším...asi pojedeme opět do Prahy, kde nám snad poradí, jak to cvičení upravit, abych mohla dál efektivně cvičit.

elinka, mě to už vůbec nepříjde, ze začátku jsem s tím měla obrovský problém, ale prostě to dělat musíš, nic jiného ti nezbývá, pokud chceš, aby byl malý v pořádku. Fakt jde o zvyk a když pak uvidíš pokroky, budeš za to cvičení jen ráda. Teď to nevím jistě-ale měli by jste cvičit kvůli predilekci, že? To se většinou brzy srovná, tak se toho neboj a vzhůru do cvičení 😉

carlisse
28. bře 2008

Ahoj holky, tak mi ještě "cvičíme", byly jsme u neurologa a ten řekl, že už je to ok, ale ještě tam maličko v noičkách napětí je, tak jsem se dohodla s fyzioterapeutkou že budeme cvičit do lezení. Děláme nácvik lezení + ještě cvik na boku a zádech, ale popravdě to už dost flákáme, malé cvičení dost vadí a nějak nestíháme, tak to vezmeme jen občas, ale nácvik lezení trénujeme prakticky všude.

elinka27
28. bře 2008

lendy ano mame cvicit kvoli hlavicke pretoze sa mu ju nechce zdvihat,ale na brusku sa uz celkom polepsil.
Este sa chcem opytat, na com to cvicite?na nejakej deke,alebo zinienke?alebo na stole?

seymi
28. bře 2008

Zdarvím. Nevím jestlijsem uz v teto diskusi prispivala, ale ted tedy ano. Cvicim s malou Vojtu od narozeni. Mela obrnu rameniho kloubu. Vubec nepohnula pravou rucickou. Z pocatku jsem vubec nevedela o co jde a co nas ceka, jak dlouha cesta plna breku a narku nas ceka. Ale nelenila jsem. Opravdu poctive jsme cvicili. Jak tu pisete, ze je to tezke zkloubit spanek maleho a sebe, uklid a pod. Je to na zvyku. Proste jsem ji cvicila co tri hodiny. Vzdy pred jidlem, aby se mi nepozvracela a ted uz je to zazite. Necvicime uz tolikrat a protoze uz mala zacala sama chodit, tak nas doufam bude cekat cviceni pouze souhrnne jednou denne. Uz ma poradnou silu a kdyz nema naladu, tak ji do cviku vubec neslozim. Proste presunu cviko na pozdeji. Cvicim vetsinou na stole a nebo na zemi. Mame tri cviky, v ruznych obmnenach. Dal taky od narozeni masiruju mekymy micky. Mala jak rostla, tak proste nejake pohyby sly dost z tuha a pomoci toho mickovani se podarilo tah uvlnit a ted hybe z rucickou uplne normalne. Kdo nevi nepozna. Pouze lekar se zameri a pozoruje, kde jsou jeste rezervy.
Tak vam preju hodne uspechu se cvicenim a i kdyz je to nekdy opravdu silene ten brekot, tak to zabira. Vidim to na nasi Adince. A at jsou vasi drobeckove zdravi.

lendy1
28. bře 2008

elinka, chce to něco pevnějšího a u čeho se ti bude dobře stát nebo klečet. My cvičili na stole a pod malým jsem měla deku, jenže to mi klouzalo, takže teď mám pod ním ty velké kostky puzzle.
Náš malej, když ho dr. tahala do sedu, tak mu dlouho hlavička padala dozadu a nedokázal být správně na bříšku se zvednutou hlavou-srovnalo se to až v 5.měsíci. Takže uvidíš, že to bude dobrý.

seymi, kde se dá dozvědět o tom míčkování víc? Nebo můžeš to nějak rozvést? Docela by mě to zajímalo. Díky.

elinka27
28. bře 2008

tak mne bude asi lepsie na tej zemi a dat pod nehu deku a kobercek, bo sa bojim aby si neudrel hlavu.Uz teraz sa snazim na to psychicky pripravit,v utorok ideme na prvu rehabilitaciu kde by mi mali ukazat cviky,ale uprimne vobec netusim co to obnasa. 🙂

seymi
28. bře 2008

lendi, jdu hledat. Jak neco najdu hodim to sem. 😉

marusch.mat
28. bře 2008

Lendy , to jsem fakt moc ráda, že to dopadlo takhle. Zkus mu k tomu lezení dopomoct owerbalem. Šoupni ho pod něj, tak aby měl zádíčka v rovině a mírně s ním kolíbej do stran a do předu , do zadu. Na nás to zabralo.Jinak já cvičila s Verunkou 4x denně vlastně asi do 3 let pak nám to snížili na 3x S tou správnou polohou ti neporadím, protože my máme asi jiné cviky ale některé jsou na jednom kolínku, druhou nožku musím zanožit. Tak jen ať dělá dál pokroky. Fandím vám 😉

Elinko no nevím, ono to na zemi asi nepůjde, musíš mít totiž dítě v úrovni pasu, aby si mohla efektivně používat své tělo k udržení v určité poloze. Zádíčka třeba opřít o břícho a navíc používáš i obě ruce. Ale to ti všechno ukáží, hlavně se ptej, když nebudeš rozumnět, je důležité provádět cvik správně. Co se té citlivosti týče, nejsi jediná máma, které je miminka líto. Ale neboj časem si zvykneš a obrníš se proti tomu, protože budeš vědět, že to pomáhá. Já ze začátku i zhubla asi 9kg. Tak hlavu vzhuru, miminko a jeho zdraví je nejdůležitější. 😉

marusch.mat
28. bře 2008

Kalo, cvičení neflákej, to že se má cvičit třeba 4x denně má svůj smysl, je potřeba aby se ty svaly s tím mozkem naučili komunikovat a aby to spojení vyzrávalo 😉

seymi
28. bře 2008

http://web.budfit.info/index.php?obs=15&id=60
http://jaruna7.bloguje.cz/533695-mickovani-pro-...
tak zde jsou dva odkazy na to míčkování. Je to metoda vyvinuta pani Z.Jebavou, která ji pro moji dcerku doporucila jako doplnujici k vojtovce. Ja jsem jeste navstivila homeopatku a ta nam taky poradila a nejaka homeo mala mela.
JInak mickovani je pro deti prijemne, neboli, max. kdyz ma mimi bolave brisko, tak si nenecha sahnout nicim. Tak skus hledat a cist a zkus se zeptat sve rehabilitacni, jestli o tom neslysela. Vim, ze tato p.Jebava porada kurzy a prednasky.
Tak se mejte 🙂

seymi
28. bře 2008

Eli taky myslim, ze z pocatku budete muset cvicit na stole. Nez se naucis spravne drzeni. Je to fuska, to se priprav. Mockrat se bude prcek vztekat a tobe to neprida na pohode, ale ty jsi mama a musis mu pomoct, nikdo jiny mu pomoct nemuze, ty jsi tu pro nej. Nedovol, abys pak po case mela vycitky, ze jsi necvicila, nebo malo. Ja si porad rikam, ze snad za mnou jednou mala neprijde a nerekne mi: heled mami, proc jsi se mnou necvicila lip, vzdyt bych mohla lepsi tim balonem hazet. Tak se snazim. Nepropadej hruze, ze to nezvladnes. Zvladnes, musis a ty to dokazes.

Jo a ja nejdriv mela na stole deku, aby to bylo mekci, ale jak rostla, tak mi ji sesoupavala pryc, tak jsem si stary stul potahla PURpenou a kozenkou a je to mekke, rovne...moc krasy to nenadela, ale ucel plni perfektne!

m311293
28. bře 2008

Ahoj holky, chtěla bych taky přispět. naše diagnóza byla paresa brachialis plexus. prostě ochrnutá levá ruka a nví snížený svalový tonus. Byl to těžký porod, měl 5,20 kg, nechali mně rodit spontánně, zůstal tam zaseknutý a navíc ho museli křísit, Vojtovu metodu jsem s ním začala ještě v porodnici. řekli že to jedoná možnost jak rozhýbat ruku, nic jiného neexistuje. Cvičila jsem 4x denně 8 měsíců. Bylo to náročné protože měl navíc špatné kyčle a měl frejkovu peřinku, kvůli zvedání hlavičky musel být často na břichu.
tenkrát jsem měla pocit že nedělám nic jiného jen cvičím, polohuji, pokládám na břicho a kojím. Ale zvládly sme to, postižení bylo naštěstí mírné, takže nám stačili těch 8 měsíců. když jsme před 2 měsíci byli v logopedické poradně, tak nám doktorka řekla, že je obratný s levou rukou proto že jsme ji cvičili Vojtovou metodou. v téhle chvíli nemá vyhraněnou lateralitu, takže používá obě dcě, prostě to střídá.

elinka27
29. bře 2008

baby dakujem za podporu dodala mi energiu, v utorok dam vediet ako dopadlo prve cvicenie

janina77
29. bře 2008

eli, my cvicime na prebalovaku. Mam taky velky - 80x80 cm, na tom mam tu kupenu molitanovu podlozku, ale ona nie je prilis makka, tak sa mi na tom dobre cvici. My mame stale len jeden cvik - reflexne otacanie.
Mne maly pri tom najskor tiez reval, bojoval, nechcel, aj som to dost flakala. Ale teraz nedavno sme boli u primarky na FRO, ta nam poradila aj nejake hrave cvicenia, a pytala som sa jej na to, ci ked place, tak mam prestat, alebo cvicit dalej. A ona mi na to povedala - "a preco by mal plakat? Vy (ja ako matka) sa musite nastavit tak, ze plakat nema preco, ze je to pre neho dobre. To dieta to citi, bolo s vami niekolko mesiacov v jednom tele, ono citi to co vy." No, odchadzala som s tym, ze zas nejaka premedrula... Ale povedala som si - vyskusam. Ci verite, ci nie, po 2 dnoch ziadny plac. Uplna pohoda, veget, krasne odcvicime 4x denne, a 2x denne po cviceni este robime dalsie polhodinove posilovacky na lopte, na prebalovaku, na zemi, na posteli, to je uz potom smiechu a smiechu.
Uz len keby sa chcel konecne zacat obracat 😖

suem
29. bře 2008

Nechcem vyzerat premudrele, ale nam na FRO povedali ze ked dieta nereaguje ale pasivne lezi, nie je to dobry znak. Ked som povedala ze tazko znasam malej plac, tak mi rehab. odvetila ze mam byt rada ze place a brani sa, ze nestastie je ked babo pri cviceni pasivne lezi.
Janinka ty si to asi myslela, ze ked si sa ty ukludnila aj babo to lepsie znasalo - to samozrejme plati, ved aj ked sa ide ockovat a mamina je z toho vynervovana tak babo neplace kvoli injekcii, ale kvoli tomu ze citi ze sa mama niecoho obava.
A este jedna skusenost s Vojtom: Mala som zablokovanu driekovu chbricu a poriadne. lekarka na FRO ma nechcela hned manipulovat ze je tam hrozny blok, ci moze uvolnit svalstvo cez nejake body , kt. sa pouzivaju aj pri Vojtovi. kedze som s malou vtedy este cvicila, tak som to samozrejme chcela skusit. Bolo to riadne bolestive, no po chvili ako sa svaly uvolnovali bolest ustupovala.
Tak mozno aj preto ked deti zacinaju s cvicenim placu viac a postupne po nejakom case akoby si zvykli 😎
Janinka prajem skore obracanie 😵

janina77
30. bře 2008

suem - no, zas on nelezi total pasivne. Pekne otvara rucku, pritahuje a flexuje nozicky, pracuje mu brusko, taha ocka, proste robi to co ma, ale je pri tom kludny. Aj ked su chvile, kedy ho nehne, a su aj take, kedy sa buri 🙂. Ale vacsinou to ide pekne pokojne.

marusch.mat
30. bře 2008

Janina77 S tím pláčem je to takové ošemetné.Mě se u dcerky zadaří, že až když cvik cvičíme delší dobu, tak nepláče, ale běda, jak ten cvik s ní chce zkusit naše rahabilitační sestřička, to je pak mela a někdy se tam na tom cvičení šprajcne a nechce cvičit ani se mnou. A přitom doma je to v pořádku. Ale zkuste si zpolohovat bránící se 18 kg a 105cm velké dítě 🙂 Sice to občas vypadá jako běh na dlouhou trať, ale chce to nevzdávat se a vytrvat, vysledky se dostaví. 😉

elinka27
1. dub 2008

tak my sme dnes boli na prvej rehabilitacii, samozrejme bez obrovskeho placu sa to nezaobislo 😒 maly ma okolo ociek cervene bodky co sa mu tak prekrvili ked plakal a aj ruky ma cele flakate dokonca aj modriny 😠

seymi
1. dub 2008

Eli, je to poprve, tak se vzteka, ale ty modriny...no nevim, mozna se moc vpiral, ale nemelo by to byt. Az to dostanez trochu do ruky, bude to lepsi. Adelka pak u nekterych cviku ani nebrecela, jak pisou holky. Normalne cvicila, ale bez place. Chce to cas. Tak hodne sil a uspechu s cvicenim.

gerena
1. dub 2008

ahojte kocky. chcem sa podelit s vlastnou skusenostou, ja som sa narodilas paresou plexu brachialis, lavu rucku som mala zohnutu ku krku a vykrutenu tak, ze som si cmulala malicek......ono 10 rocia cvicenia Vojtovej metody od prveho tyzdna-mamka sa somnou natrapila- ale teraz uz nemam ziadny problem, akurat neviem lavu ruku uplne vystriet, taky 20stupnovy uhol ostava

modriny som mala aj ja, ked somnou cvicili a som sa velmi branila.......ale co sa pamatam, nebolo to bolestive