Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

luculina
7. čer 2010

monnaa - díky za radu, jak jsem psala, objednala jsem jiné, dnes dorazilo, snad s ním budeme taky spokojení...zítra vyzkoušíme 😉 Viktorek má sedm a půl měsíce. Taky se začal plazit takhle malinko (spíše to vypadalo jako přepadnutí přes předloktí na jednu stranu), pak asi dva týdny nic, a pak to rozbalil 😵 Ten cvik je příšerný, první tři dny jsem ho nedala vůbec, ale teď mám pocit, že se mi ho už někdy daří skládat správně...a že má i rovnou páteř...tak uvidíme, na rhb jdeme ve středu...

gabininka - živější byl taky po těch asi dvou týdnech, ale v trakčním testu udržel trochu hlavičku až na sedmi měsících..a před týdnem sa začal přitahovat...bylo to zvláštní, přetáčel se v podstatě v termínu, koníčky pásl hezky a dlouho, ale dozadu jsme mu museli jistit hlavičku až doteď ☹

monnaa
7. čer 2010

Aj môjmu malému prepadávala hlavička pri trakčnej skúške, tiež sme hypotonický. Cvičením sa to ale výrazne zlepšilo.
luculina- Viktorko je teda šikovný, keď sa už plazí , to bude isto za chvíľu loziť po štyroch 🙂

luculina
7. čer 2010

monnaa - máme "štěstí v neštěstí", malý má axiální hypotonii, na končetinách je to lepší, takže by snad mohl opravdu začít lézt, a tím si zpevňovat i trup...se sezením už to bude horší...a teď mě neuroložka nepotěšila, protože rhb mi slibovala (na začátku), že cvičit budeme do doby, než poleze...a teď říkala mudr že určitě až do chůze...tak to si ještě zacvičíme ☹

monnaa
8. čer 2010

@luculina - no ani ja nie som moc nadšená tým, že budeme cvičiť až do chodenia, hlavne v poslednej dobe mi to cvičenie príde strašne ťažké, keď má Peťko už viac sily a ja ho nedokážem udržať v tej správnej polohe, moc sa bráni, plače o dušu 😒 ....no je to teraz fakt ťažké s takým väčším dieťaťom, hlavne tá poloha na brušku ☹

sisi27
9. čer 2010

Ahojky, potřebovala bych poradit. Máme zatím jeden cvik VM - stlačování bodu pod bradavkou. Malý se sice hned večer po prvním cvičení otočil, ale stylem, že se odrazí na patičkách a na hlavičce a švihem se přehoupne. Zatím jen na jednu stranu. Teď se otáčí hodně, ale většinou právě tímhle švihem a stále na jednu stranu. Cvičení toleroval jen chvíli, dokud nepřišel na to, co to pro něj znamená, dneska jsme vůbec nemohli cvičit, protože se buď vypínal na patičkách a hlavičce, vystrkoval bříško a pánev nahoru nebo se otáčel na tu jeho stranu. Už jsem zoufalá, chtěla bych mu cvičením pomoct.
Strašně moc dělá mosty a vystrkuje bříško nahoru. Máte s tím někdo zkušenost? Pomohla Vám na to Vojtovka, popřípadě jak řešíte, když se vám dítě takhle vyvléká. Zkoušela jsem, aby byl prdelkou na hraně stolu, aby se mi nemohl odrážet nožičkama, ale najde si jinej způsob ☹

lenocka84
9. čer 2010

@sisi27 ahoj, ten isty problem sme mali aj my, museli sme to vydrzat, teraz sa to zlepsilo, mame novy cvik, uz nestlacame prsny bod prstom, ale celou hranou ruky,
a je to ovela lepsie

sisi27
9. čer 2010

Lenocka84-když on má už velkou sílu a fakt sebou tak mrská, že nejde ho udržet v té výchozí poloze. Bojím se, že to dělám úplně blbě. Na kontrolu jdeme až za 22.6. ☹

lukza
9. čer 2010

@sisi27 mě to dělat taky malý že to začal bojkotovat a opírat se o nožičky a dělat mosty u toho tak cvičíme že má prdelku na krají stolu sice se mu někdy podaří jak když poskočit a opře se s boku patičkou ale nevyzraje dávám ho opravdu uplně na kraj stolu a nemá šanci a musím říct že když se my začal při cvičení opírat o ty nožišky tak my pak ty mosty dělal i mimo cvičení a od té doby do se nám zase daří cvičení už je nedělá a krásně zvedá nožičkya já teda od začátku cvičím ře držím celou hranou dlaně a tím ve vlsatně více fixovaný

petka.k
10. čer 2010

ahoj holky. Tak jsme dostali nový cvik, ten poslední na bříšku a jsem z toho docela zoufalá ☹ Lukzo, jak vám to jde? Nik u toho hrozně pláče, jak na rehabce, tak i včera večer, když jsem to zkoušela...Doteď jsem z cvičení měla dobrej pocit, ale teď je mi z toho smutno, že tenhle poslední prostě nezvládneme ☹

monnaa
10. čer 2010

@sisi27 - my sme to riešilo podobne ako písala lukza- teda nožičky musia byť voľne , aby sa nemohol zaprieť. Tvoj malý je teda šikula, keď je taký akčný. Mne sa Peťko tiež jeden čas takto vypínal, ale postupne to prešlo keď som cvik takto upravila. To pretáčanie na brušku by malo ísť podľa určitého vzorca - mal by si nakročiť vrchnou nožičkou, potom sa prevaliť cez spodnú ručičku, hlava by nemala ísť pri tom do záklonu, ani do luku by nemal ísť. Ak máš kameru, skús to natočiť ako sa prevaľuje a potom ukázať rhb. Inak ja by som na tvojom mieste zavolala na rhb, že máš takýto problém, či by ťa nezobrala skôr na kontrolu 😉
@petka.k - cvik na brušku je zo všetkých podľa mňa najhorší, aj ja som bola z neho zúfalá. Ale je dôležitý na nácvik plazenia a neskôr lozenia, tak to nejaok vždy vydržím. Pri cvičení tohto cviku sa snažím odosobniť z úlohy milujúcej matky a všímam si , ako malému pracujú svaly, či robí tie pohyby čo má, a sledujem čas... No potom keď vidím tie úspechy v motorike, tak mám lepší pocit, že mu predsa len neubližujem 🙂

lukza
10. čer 2010

@petka.k my na bříšku taky pláčeme a jak říkáš taky jsem měla ze cvičení dobrý pocit ale co máme ten cvik na bříšku tak mě to cvičení uplně rve srdce ach jo.ale co zmužeme musíme si poplácat na ramena a říct si že jsme dobré že děláme pro mimi vše nejlepší.

Holky my máme doma 27,5 takže horko a já s malým cvičím tedka jen 2xdenně a to dopoledne odpoledne by ho adi trefilo když tak pláče u toho cviku na bříšku snad něco nepokazím
Zítra máme rehabku aby skontroloval jak nám jde cvik na bříšku

monnaa
10. čer 2010

no tak teplo už máme aj my 😝 ...je to hrôza , normálne som po každom cvičení spotená a musím si dať sprchu....rozmýšľam že zredukujem cvičenia na 3x denne. Malý má už toľko sily, že udržať ho v určitej polohe je normálne heroický výkon 😝

lukza
10. čer 2010

@monnaa tak to se nedivím a jak dlouho ještě tak budete cvičit?já mám co dělat s malým jak semnou už bojuje má hodně sílu a co teprve jak čtu že máte už 9měsícu.
Holky jak se pozná že dítko se chce plazit nebo jak začíná když se chystá na plazení.mě malý tedka dělá že když pase koníky tak se zapře o nožičky a poskočí jak když dopředu nééé vždy se mu to povede ale už mě při pasení tak poskakuje a nebo se chytne ručenkama třeba deky a pak se orazí a zároven přitáhne o tu deku 😀

betelgeuzz
10. čer 2010

Taky potvrzuji, že cvik na břichu je nejhorší. To bylo vždycky křiku. schválně si ho nechávám na konec. Ale je to čím dál lepší. Teď už se spíš vzteká.

Lukza, mně se malá vůbec neplazí. Rehabilitační mi říkala, že plazení není pro vývoj důležitý, že ji k tomu ani nemám motivovat, spíš aby si klekala na kolínka.

sisi27
10. čer 2010

Lukza, Monnaa - holky díky, no snažím se, co to jde, aby teda se nemohl opírat o nožičky, to už jsem mu jakž takž překazila, jenže mi uhýbá hlavou do stran - máte na to nějaký trik? Na kameru si otáčení tedy natočím, děkuji za radu. A ještě se zeptám, když se vám začali děti otáčet, uměly to hned na obě strany? Nebo za jak dlouho na druhou?
Jinak to vedro je hrozný, taky jsme úplně vařený 😖

lukza
10. čer 2010

@sisi27 já mu fixuji aji hlavičku při cvičení takže já cvičím že má prdelku uplně na kraji stolu držím bod pod bradavkou a druhou rukou mu držím hlavičku měla by se držet jak když s boku u ouška aby se nemohl otočit ale mě jí pak dával uplně do boku coš jsme neměly tak ho mormálně chytmu jak když za lícní kosti a držím a on přes tu ruku na mě kouká 😉 víš jak to mylsím že jo?

@betelgeuzz aha to sem nevěděla že plazení není duležíté no malý se my zapře za nohy a znedne zadeček ale pod zadeček je ještě nedá ale na to máme ještě čas gestační věk máme o tři týdny dozadu a na rehabce bere zásadně jen gestační věk

betelgeuzz
11. čer 2010

Lukza, na lození i klekání máte ještě spoustu času. Malá si klekla v 7 měsících a týdnu a to ji ještě rehabilitační chválila, jak je šikovná a že je i trochu napřed.

lullka30
11. čer 2010

AHoj, tak Luky sa mi dnes sám postravil ( včera mal 7.mes) samozrejme ma to vobec neteší, lebo potrebujem, aby sa naučil liezt a on sa stále iba plazí a to špatne, využíva len pravu ruku a tu lavu len tak za sebou ťahá.

lukza
11. čer 2010

@betelgeuzz dneska sem pozorovala malého co přesně u toho dělá takže leží na bříšku a snaží se podsunout nožičky pod prdelku ale podaří se mu to jen trošičku ale za ty nožičky se zapře a ručenka se při tom chytne a posune se nepatrný kousíček dopředu. takže už nemá čas na pasení ale furt dělá toto prostě má u pasení spoustu věcí co dělat navíc 😀

Holky to je pařák co a už hned tak po ráno a to jdeme zrovna v 11hod na rehabku a to dneksa hlásé že má být až 36stupku to s malým umřu než dojdu domu to pujdeme tak v pravé poledne ach jo 😖

lukza
11. čer 2010

@lullka30 jéé vy jste se postavily a je potřeba aby lozil než chodil?vím hodně případu kdy dítko nelozilo a hned chodilo.přece každé mimi je jiné a nemužeme být furt tabulkový jak by někteří doktoři chtěly

lullka30
11. čer 2010

Lukza, ale to lezenie práve potrebuje k tomu, aby začal použvat obidve ruky (pri tom plazení fakt využíva iba pravú) a dokým nezačne používat rovnomerne tak dovtedy budeme cvičit, takže ked nebude liezt, tak až dokým nezačne chodit 😒

lullka30
11. čer 2010

to cvičenie je už u nás také divné, mám estále tri cviky (na zádech, bříšku a boku) ale Luky vobec nemá reakcie akoby mal mat, má sílu ako býk a ja to s ním nejako nezvládam
teraz sme neboli dva týždne na rehabke, lebo Luky bol po očkovaní a tento týžden zase rehabilitačná ochorela, tak už sa nemožem dočkat budúcej stredy, snád už cvíčo neodpadne

lukza
11. čer 2010

@lullka30 Aha tak to jo ale jak ho chceš donutit aby lozil to snad ani nejde třeba si tedka pořádně uvědomí nožičky a začne lozit jak divý.
Holky stěma většíma mimčama to musí být opravdu boj už to cvičení jsem zvědavá jak dlouho budeme cvičit my. 😲

lullka30
11. čer 2010

Lukza, jasné, že ho donutit nemožem. On vie, že má striedat nožičky pri lezení, aj sa snaží, ale nevie, že čo s rukami...

lukza
11. čer 2010

@lullka30 a to vám ani nepomohl ten cvik na bříšku ten je na lození že jo nepletu se?určitě na to příjde ale jinak je to šikula když se postavil že jo?

lullka30
11. čer 2010

Ano, ten cvik je na podporu lezenia.
Luky sa už asi 5.týždnov plazí, hodne sa houpal na kolenách, ale ako zasa začal plazit, tak už nie je tak často na kolenách, ale radšej sa plazí ako striskáč.
MOja dcera sa v jeho veku 1x otočila ze zad na bříško a on stojí....

petka.k
11. čer 2010

ahojík holky, no já nevím s tím cvikem na bříšku ☹ On prostě furt dává hlavičku nahoru a nemůžu ho za boha položit ☹ Nevím prostě jak na to...a kdy mají mimča lézt a plazit se?

lukza
11. čer 2010

Ahojky holky tak jsme dostaly na rehabce pochvalu jaké děláme pokroky a malý se tak i otočil na bok před ní já jen jedním prstem dobla do pánve a šup na bříško tak byla nadšená hned si porovnal ručenky a krásně pásl máme prý 1 s hvězdičkou.to mě vždy tak nakopne do toho cvičení.jinak v pondělí 21 máme zase rehabku a udělá s malým testy a napíše zprávu na neurologii na kterou jdeme hned 22.6..u ještě jsme dostaly pochvalu že na to že nás cvik na bříšku učila v pondělí tak ho krásně ovládáme.

@petka.k a jak cvičíš na břišku ten cvik já ho cvičím že leží na břišku já mu položím celé předloktí na páteř od zadečku a začítek dlaně mám na jeho krku a vlastně celou dlaní držím hlavu do boku takže sní nemá šanci pohnout a pak druhou rukou držím ručenku naproti odemně

monnaa
11. čer 2010

@sisi27 - môj peťko sa začal pretáčať najskôr na jednu stranu a cca o 2 týždne na druhú 😉 . Cvik na chrbátiku cvičíme a zemi tak že mu ručičky fixujem svojimi stehnami , jednou rukou tlačím na bod pod bradavkou a druhou mu držím hlavičku, prípadne si hlavičku ešte zafixujem vnútornou stranou stehien ak sa moc hýbe.
@lukza - Lukáško je veľmi šikovný, keď ti už stvára takéto veci na brušku 🙂. No a super že vás rhb pochválila 🙂. Ja ti s tým lezením neviem celkom poradiť, lebo môj Peťko a ešte neplazí, ale skôr točí okolo celej svojej osi a prevaľovaním sa dostane tam kam chce. Postupne si začína dávať kolienka pod bruško , tak pevne dúfam, že sa čoskoro pohne aj dopredu...My budeme cvičiť ešte určite dlho, až dokým nezačne chodiť, čo si myslím že bude najskôr v nejakom 18. mesiaci 😒 No tiež je zaujémavé že keď ho postavím na nožičky ( čo ale nerobím samozrejme často ), tak stojí s oporou 🙂
@lullka30 -no vy ste teda zaujímavý prípad..., a ako sa Lukáško postavil? Z polohy na štyroch, či ako? Možno začne loziť trošku neskôr, počula som o takých prípadoch, že deti na najskôr naučili chodiť až potom loziť, ale boli o niečo staršie, tak okolo roku.
@petka.k - ja si hlavičku fixujem vlastne bruchom, som na ňom celá nahnutá , jednou rukou držím ručičku v lakti a druhou tlčím na bod na lopatke, alebo na päte. Aj mne sa veľakrát stalo, že mykal hlavičkou, no chce to len cvik a čas....je to des ten cvik na brušku, ach jaj....

sisi27
11. čer 2010

Holky děkuju, hned zítra vaše rady vyzkoušíme. Snad to bude lepší. Ještě se zeptám, je možné, aby mi při cvičení pomáhal malého držet manžel nebo musím sama.? Jste šikulky, když si hned takhle poradíte a najdete si polohu, při které není úniku, doufám, že si na to také zajdeme. Byla jsem zatím na rhb jen jednou a tak mám spoustu otázek a rhb má teď dovču, takže se tam dříve ani nedostanu ani nezavolám.
Lukza - tak vidíte jaké jste šikulky, gratulujeme, jen tak dál 🙂 . A vím jak to myslíš, hned zítra zkusím obě rady, Tvou i monnaa