Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

marcet
8. bře 2012

Tak dneska jsme byli na kontrole na neurologii a už s Tomáškem nemusím cvičit,tak mám radost 😵 Holky držte se,výsledek se dostaví 😉

eyael
10. bře 2012

@jarkalada to je dobrý nápad 🙂 hlavně to, že se dá polohovat nahoru-dolů 😉

iveta107
21. bře 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat když dítě sedí a leze jsou ještě nějaké další cviky na postavení a chození?

chacki
22. bře 2012

Ahoj maminky cvičitelky. Naší Natálce je 10 měsíců a před 14 dny jsme začali cvičit Vojtovu metodu. Jako první cvik jsme dostali reflexní plazení - leží na bříšku a stimuluji jí bod na patě a zároveň na lokni u protější ruky. Tento cvik už celkem zvládáme, ale včera nám přidali další cvik a podporu polohy na všech čtyřech. Nevím, jak se ten cvik přesně jmenuje, ale musím jí nacpat kolínka pod bříško, aby si jakoby přiklekla patičky, pak jí žebrama přidržel hlavičku na stranu a zároveň stimulovat bod na patě a tlačit na zadeček. Jelikož je už Natálka ale velká, tak mi tento cvik vůbec nejde, vůbec jí to té polohy nemůžu dostat. Nemáte někdo zkušenost, zda to chce pouze zkoušet a zkoušet nebo existují třeba i alternativní cviky pokud mi tento opravdu nepůjde?

iveta107
24. bře 2012

@chacki Mě tenhle cvik taky nešel protože malá má velkou sílu hlavně v tich nohách.Nejlepší je položit jí na měkkou matraci a pak jí ten zadeček silou zatlačit do té matrace.Ona pak bude stlačená v té matraci a nebude mít možnost nožičku vytáhnout a bude klečet na měkkém takže by jí to nemělo bolet.No a pak je ještě velký problém jí tam tu nožičku dostat, na tu naší fungovalo polechtat na chodidle a pak nožičku povolila. 😉

chacki
24. bře 2012

@iveta107 děkuji vyzkouším to a snad se to nějak časem naučíme. Zkusím si na rehabilitaci sestříčku natočit, jak to s ní dělá ona a okoukat od ní přesný postup, protože když jsem to viděla poprvé, tak mi to přišlo jasné, ale jakmile jsem to zkusila doma, tak jsem nevěděla nic 🙂 No je to boj, když už jí do té polohy dostanu, tak jsem ráda, že jí tam vůbec udržím, natož jí ještě správně stimulovat ty body.

lupinek82
30. bře 2012

@chacki Ahoj, taky máme tenhle cvik, mě sestra poradila nejdřív nožičku zanožit a až pak ji nacpat pod zadeček, ale taky už se n ní dost peru ☹

marusch.mat
31. bře 2012

Holky vydržte to zvládnete, berte to pozitivně, vaše děti jsou ještě malé, teď si představte, jak do té polohy dostávám já téměř 8letou slečnu. Pravda ona už spolupracuje, ale já delší ruce nemám a občas mě také trvá ji do některé polohy správně dostat. Jinak Já začínala s dcerkou cvičit v jejím roce a to měla 81cm, takže také žádný drobek. Jinak dobrá fyzioterapeutka, dokáže cvik upravit tak, aby vám vyhovoval - tobě i dceři- a zabíral 😉 Neboj se zeptat jak to udělat, nebo říct, že takhle ti to nejde.

marusch.mat
31. bře 2012

@iveta107 ono se v podstatě používají stále podobné cviky. Třeba ten co slouží k nácviku lezení, se používá i k nácviku stoje. Dítě se snaží na té nožičce vytáhnout, což je stoj přes náklek . Klečící dítě si dá jednu nožku před sebe do stoje a musí se na ní vytáhnout do stoje. Ale neboj, ono to všechno přijde, jen to chce čas.

snielko
31. bře 2012

ahojte ja som so synom cvicila vojtovu metodu 1,3roka.syn sa mi narodil v 29tyzdni tehotenstva.syn Patrik je teraz taka moja hviezda na nebi,pretoze sme toho dost presli a jeho hviezdy mu boli velmi,velmi naklonene.je to vyborna metoda,len treba vydrzat a mat trpezlivost.rena

chacki
31. bře 2012

@marusch.mat Děkujeme za povzbuzení, ono to chce prostě zkoušet a zkoušet. Žádný učený z nebe nespadl a cvikem se to člověk prostě naučit musí. Hlavně když to těm našim zlatíčkům pomůže. Mě se ten cvik někdy povede, někdy ne, podle toho, jak malá spolupracuje, jak je unavená, vzteklá apod. Zkouším ho pořád a jde to lépe a lépe. My naštěstí s malou nemáme žádný velký problém, na neurologii nám řekli, že má pouze mírnou osovou hypotonii a doporučili rehabilitaci, ale říkali, že to snad nebude ani Vojtovka, ale nějaký cvičení na balónu. Rehabilitační nakonec pro jistotu dala Vojtovku, ale taky říkala, že malá je čilá a že je prostě jenom líná. Ale pro jistotu cvičíme, než pak řešit nějaký problém později.

chacki
31. bře 2012

@lupinek82 Tak to také vyzkouším. Mě fakt dost pomohlo si tu rehabilitační sestru natočit, jak to s Natálkou cvičí ona a pak doma to do podrobna okoukat. Přímo tam jak malá brečí, do toho mi to sestra vysvětluje, cvičím já, tak jsem to všechno nestačila pochytit a takhle na to mám doma klid.

marusch.mat
31. bře 2012

@chacki Tak tak lepší dělat Vojtovku. Třeba mi k vojtění děláme i cviky na balonu. Ono se to dá vše krásně skloubit. My máme centrální hypotonický syndrom.

chacki
31. bře 2012

@marusch.mat Já už jsem ve starších příspěvcích četla, že cvičíte strašně dlouho a cvičíte tedy do dnes. Moc Vás obdivuji, že to zvládáte. Co přesně obnáší centrální hypotonický syndrom?

marusch.mat
31. bře 2012

@chacki povšechně nízky tonus svalů- nízke napětí svalstva, svalstvo je stále ochablé, tím pádem je i větší rozsah kloubů atd a to na všech částech těla.

sweetm
1. dub 2012

Maminky co Vám pomohlo u hypertonie? Mám syna s veľmi vysokým svalovým tonusom v ručičkách i nožičkách. Má 6 mesiacov a VVV mozgu. Pomaličky sa uvolnuje, ale ide to veľmi pomaly. Vidím na ňom chuť sa hýbať a hrať, ale nemože ☹ Spojí si ručičky a pokúša sa priťahovať kolienka. Nosím ho stále v klbku ale stále bojuje a prehýba sa. Už nemám silu v rukách udržať ho ☹

lupinek82
3. dub 2012

@chacki Taky si přes ten řev domů odnesu jen polovinu a pak přemýšlím, jak ji vlastně držela🙂

sisipetka
3. dub 2012

@sweetm - nam pomohlo vela masirovat pred vecernym kupanim a tiez sme chodili na plavanie dojciat. Avsak museli sme i cvicit vojtovku + som s nim chodila na fitlopty. Zo vsetkeho tak akurat, netreba to prehanat.

iveta107
4. dub 2012

Ahoj, stala se mě taková nečekaná věc a to že jsem neplánovaně otěhotněla.Jak potom probíhá to cvičení?Teď máme cviky na lezení a malou si musím zapírat o břicho.A ještě k tomu cvičení, na lezení cvičíme už měsíc a kromě toho, že se malá zapírá na bříšku lépe o ruce žádný jiný pokrok není, sestřička tvrdí, že potom necvičíme poctivě, ale cvičím na 100% poctivě, jak je možné, že nejsou žádné výsledky?Nebo to chce jen čas?

petja
4. dub 2012

@iveta107 já jsem cvičila do 15tt,pak to přebral manžel,zlatíčko moje.

iveta107
4. dub 2012

@petja manžela si vůbec neumím představit jak s malou cvičí, když cvičíme raději odchází do jiné místnosti

petja
4. dub 2012

@iveta107 to je ale o prioritách,chce přece zdravé dítě,ne?

ilonne
4. dub 2012

@iveta107 Chce to čas, hlavně pokroky u dětí probíhají skokově ne plynule. Takže dneska třeba nic a za chvíli ti najednou bude dělat takové věci, že se nestačíš divit. To mám od naší rehabilitační, když jsme ještě cvičily.

Držte všichni palce prosím, objednala jsem nás jen tak preventivně k rehabilitační, aby ji zkoukla, že jde pořád všechno tak jak má.

edick
5. dub 2012

@sweetm Máme něco podobného, taky VVV mozku. Syn má 21 měsíců a nosíme ho dodnes. Cvičíme vojtovku už od 6 měsíců a pokrok je velmi malý. Ale je a za to jsem vděčná. Špatně pase koníky, neotáčí se, nesedí, nelozí a tak. A každý menší pohyb, který zvládne je pro nás malý velký zázrak. Ale nevzdáváme to.

skripova
5. dub 2012

@edick my smre ju cvicili rok a mozem dakovat ze mala je v poriadku ale tiez to trvalo a potom z nicoho nic

lenkacka
5. dub 2012

Vojtovka je super metóda-nám veľmi pomohla. Malá sa mi narodila s vykĺbenou nožičkou.Od 5 týždňa(kedy nám to na sone zistili) sme nosili remence ,potom 10 dní visela hore nožičkami na ktorých mala závažia a tým sa jaj naťahovali šľachy,potom jej operatívne dali kĺbik na správne miesto,na 6 týždňov založili sádru so železami a potom opäť remence.Tie sme od zloženia sádry nosili 8 mesiacov a až v roku sme sa zbavili remencov.Malá sa mi v remencoch vobec nepohybovala,nesedkala. Od remencov mi ostala HYPOTONICKÁ a tak sme začali cviciť Vojtovku.Do mesiaca začala krásne sedkať,pretáčať sa a po čase chodiť po 4roch-všetko pekne robila.Veľmi sme sa tomu tešili!! Moje dieťa Vojtovku úplne supeeeer zvládala,ona pri tom dokonca zaspávala 😀 .Pekne spolupracovala,vobec neplakala.Aj cvičiteľka povedala,že také dieťatko ešte nemala.Takže pre nás to nebolo utrpenie.Cvičili sme ju pol roka-do jej 18teho mesiaca. Je to naozaj super metóda.

petja
5. dub 2012

@lenkacka to si chudinka užila! 😢

snufi
11. dub 2012

Holky zrušili někonu z vás cvičení a po pár měsících jej zase nasadili? Malá cvičila kvůli otáčení hlavičky na jednu stranu. V 6m neuroložka rozhodla, že cvičit nemusíme. Jenže teď je nám 8,5 a stále nelezeme. Bojím se, že jak půjdeme v květnu na neurologii, tak znova začneme. Už bych to asi nedala :o((( Nemohla jsem malou udržet v těch 6m ne tak v 10ti měsících.

elana
12. dub 2012

a já bych se chtěla zeptat, jak dlouho máte dítě držet ve výchozí poloze reflexního plazení? Rehábka nám řekla, abych aspoň 3x pozorovala hybnou odpověď (tj. to "zapádlování" nožičkou jako kdyby se plazil), ale on to někdy udělá 10x za půl minuty a jindy ne a ne ho k tomu přimět za 2 minuty, tak nevím, mělo by to snad mít nějaký řád, ne? A dělám to jen 1x na každou stranu.

tak mě zajímá, jak to máte Vy ostatní. Synovi je 10m, neleze (ani nejeví snahu jít na kolínka, chvíli už péroval, ale dlouho jsem ho to už dělat neviděla), plazí se sice parádně a rychle, ale vynechává přitom levou nožičku, tak i proto cvičíme, ještě má diagnostikovanou lehkou hypotonii.

priadka
12. dub 2012

@elana presne tak, hybna odpoved niekedy pride 10x za pol minuty, a niekedy nepride za cely den nic, mozno len nejake naznaky. Tak je to aj u nas a je to normalne. Dokonca ani u rehabky dcerka niekedy "nezacvici". Ak je babatko unavene, mozog vypina a dokonca ani reflexy nemusia fungovat. Su lepsie a horsie dni - vybavnejsie a menej vybavne. Prichadzaju aj dlhsie obdobia, ked sa nam s hybnymi odpovedami nedari. Nic si z toho nerob, to je v poriadku. Staci, ked budete dalej cvicit 1x na kazdu stranu 😉