Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

petrullina
30. kvě 2012

Ahojky, trošku to sem nepatří, ale nemáte některá zkušenost s dr.Tycarovou (neurologie) z Prahy???

zofka44
31. kvě 2012

@petrullina znám ji.odborně dobrá,ale hrozný čekání,byla jsem objednana na 10.30 a strávila jsem tam 2 hodiny,hrůza!

nat28
6. čer 2012

Ahojte, nemate niekto skusenost s tym, ze dcerka mi odmieta ked cvicime papat? Tak som prestala so suhlasom neurologa na isty cas, ale teraz mi zas nakazal cvicit. Ide len o to, ze ked ju taha do prisedu, zapada jej hlavicka, inak ju krasne drzi ked ju napr mam na rukach vo zvislej polohe

priadka
6. čer 2012

@nat28 ahoj, vsimla som si na tvojom paneli, ze hladas neurologa v Bratislave. Chodte do DFNsP na Kramare. Objednas sa na c. 02/59371 865 (pripadne kl. 323). Ak chces odbornikov a zaroven kratke cakacie doby, mozete ist aj do sukr. neurologickeho centra Sinalgis. Tam sa za vysetrenia doplaca.
Skus s dcerkou cvicit trosku skor, ak sa da, nie tesne pred krmenim - asi je velmi rozrusena a nevie sa na sanie sustredit.

gretocka
6. čer 2012

@nat28 my sme vojtovku cvicili z rovnakeho dovodu ako popisujes. V troch mesiacoch pri tahu do sedu syncekovi hlavicka padala. Ked som ho drzala zvislo, krasne si ju drzal. Cvicili sme do 10. mesiaca, kedy sa v priebehu tyzdna posadil, rozlozil aj postavil pri nabytku. Vtedy nas vyhlasili za ok, ze sme vsetko dobehli. Chodili sme na Teslovu do Staminy, bola tam skvela sestricka Veronika Hromnikova.
Na neurologii sme boli dvakrat na kontrole pocas tej doby v DFNsP na Kramaroch, bola som spokojna s pristupom aj odbornostou.

snufi
7. čer 2012

Dobrý den maminky. Chci se jen zeptat těch co cvičí kvůli tomu, že děťátko neleze. Jaký je to zhruba cvik. Dřív jsem s malou cvičila, ale jen kvůli otáčení hlavičky na jednu stranu. Teď už cvičit nemusíme, ale zase nelezeme v 10m, tak jen tak pro zajímavost - co nás asi čeká. díky

elana
7. čer 2012

@snufi asi jich bude víc...my cvičíme na boku (dám příklad-leží na levým boku, já svou pravou rukou mu skrčím levou nohu k bříšku, loktem levé svojí ruky ji zafixuju, zároveň dlaní levé podeberu kolínko jeho pravé nohy a držím ji nataženou a svou volnou pravou rukou mu mačkám bok-pánev; stimuluje se sval vedoucí šikmo stehýnkem pravé nohy. No a pak ho samozřejmě otočím a totéž cvičíme na pravém boku). Hybná odpověď je otvírání a zavírání prstíků té stimulované nohy (ale s drobným zpožděním cvičí i ta druhá) a zvedání a natáčení hlavičky jako při otáčení na bříško.

ale vůbec nemusíš dostat totéž, záleží na tom, jaký svaly dítě potřebuje posílit. Hodně maminek cvičí kvůli nelezení cvik v kleku (přes hranu stolu nebo postele např.), my ho máme taky slíbený, ale až někdy v létě.

fikuska
8. čer 2012

ahoj, cvicime vojtovku tretim tydnem, nas ondra (4,5m) vsak stale dela mosty.. mam dotaz na zkusesne matadorky cvicitelky, ktere mely podobny problem: odezni to samo nebo mate nejaky figl co s tim? nam rehabka doporucila krouzek pod hlavicku - bohuzel zabral jen u ni v ordinaci, doma se ondra propina krouzek nekrouzek..

priadka
8. čer 2012

@fikuska moja dcerka zacala robit mosty pred 3 dnami, a to ma uz vyse roka, lenze ona je motoricky este v 3-4 mesiacoch - asi ako vas Ondra. Inak neviem, ci to s tym moze nejako suvisiet, ale presne pred 3 dnami zacala perfektne reagovat na RO na chrbatiku - akoby sa jej volaco odblokovalo a dviha panvu a zadocek krasne vysoko. Ale zase reflexne plazenie nejako flaka 😀

jaja26
14. čer 2012

Ahojte,
nejde niektora z Vas na pobyt v Dunajskej Luznej od 29.jula?

fikuska
14. čer 2012

@priadka mne dneska rehabka rikala, ze deti delaji mosty az v sedmem mesici - kdyz je delaji driv, tak to neni dobry.. takze vzdycky, kdyz se o ne pokousi, beru ho do naruci, ale vzpira se i tak..

slavusa5
14. čer 2012

Ahojte, chcem sa spýtať ohladom tých mostíkov. Môj 7 mesačný syn začal teraz odušu robiť mostíky, mám ho nechať, alebo je to vada? My cvičíme asi od 3 mesiacov, ale asi pred 3 týždnami sa mi prestal otáčať - otáčal sa z bruška na chrbát a už to ako píšem 3 týždne nerobí...Otáča sa mi len, keď je na brušku okolo svojej osi...Máte s tým daktorá skúsenosť, ked sa dieťa, čo sa otáčalo na čas prestalo...?Z chrbáta na bruško to ešte nevie, len do boku..., ale zase je dosť veľký...vo svojich 7 mesiacov má 11 kg..., takže to môže byť aj váhou...Prosím, poradte...

fikuska
15. čer 2012

@slavusa5 ja budu cerpat jen z toho vcerejsiho cviceni - pochopila jsem to tak, ze v 7. mesici je to ok a branit se detem nema..

slavusa5
15. čer 2012

Aha...Potom si ma potešila, lebo už som začala mať strach...Ďakujem... 🙂

elana
15. čer 2012

@slavusa5 když cvičíte a jste hlídaní, tak bych si s tím asi tolik hlavu nedělala, neuroložka a rhb by jistě včas odhalily problém. Jinak ale miminka se mají otáčet nejdřív na bříško a až tak 6 neděl potom na zádíčka. Když se dítě přetáčí na záda a neumí ještě na bříško, tak nejspíš to dělá špatně, jakože "přepadne" vahou hlavičky...ale to nezapojuje ty správné svaly, takže bych byla spíš ráda, že se toho zbavil. Je fajn, že umí pivotovat (to točení kolem osy na bříšku), je to takový předstupeň plazení. Hodně ho motivuj aby šel pomaličku dopředu, ale ještě má čas. Jinak na otáčení na bříško naše tabulky dávají limit do konce 6. měsíce, německé do konce 8. měsíce, takže ještě mu troška času taky zbývá, je pravda, že je to macík, tak možná je jen líný.

slavusa5
15. čer 2012

My chodíme len ku rehabilitačnej dr., na neurologiu nechodíme. Máme sa pýtať aj tam? Išli sme k rehabilitačnej dr., kvôli nesúmernej hlavičke- my sme sa pýtali, pediatrička by nás ani sama neposlala...a nakoniec na rehabilitačnom povedali, že je to celková asymetria...Má oslabenú jednu polku tela, teda je to už omnoho lepšie, len s tým otáčaním...Keby som s ním aspon tolko necvičila...ale aj napriek tomu zaostáva za inými deťmi..., čo mi aj rehabilitačná sestra povedala, že zaostáva...Tak čo mám ešte robiť...? Motivujem ho ku otáčaniu- tlačím mu nôžky, ako mi vravela rehabilitačná sestra...Som s toho už nešťastná...Stále pozorujem, čo robia iné deti v jeho veku...a čo robili jeho súrodenci, čo by som asi nemala, ale nedá mi...

hlavinka
15. čer 2012

Ahoj holky, tak se uvitam v klubu ☹

Bohuzel zaciname pozde (11 mesicu) a Majda u toho rve a je tezke ji udrzet. Ma spatne postavene nozicky, kotniky. Cili stoji na spickach a kotniky ma uplne vbocene. Dneska jsme byly prvne, pani fyzioterapeutka nam ukazala zatim 2 cviky. Ale nejsem si jimi jista. Neznate nahodou nejakou knizku ci DVD, kde by cviky byly k videni? Aby mel clovek nejakou pomucku?
Dekuju moc.
A preju vsem hodne pevne nervy!

nadenkaaa
15. čer 2012

@hlavinka ahoj odporucam ked tam pojdem nabuduce natoc si cele cvicenie na kameru a potm si to doma pusti a pozri -to drzanie a ocakavane odpovede jeho telicka 😉 mne to velmi pomohlo najma na zaciatku ked som este nevedela co mam cakat -respektive nebola som si s cvikmi ista.

nadenkaaa
15. čer 2012

@snufi cvici sa zvycanie "reflexne plazenie" to znaci ze pomocou tlacenia reflexne body u dietata vyvolavame reakciu -aby sme vyvolali ten pohyb vpred s nohou -respektive ze si musi dieta kolienko dat pod brusko.ale samozrejme je toho viac kvalitny fyzioterapeut ti ucite poradi 😉 cvikov a variant je viac 😉

nadenkaaa
15. čer 2012

@melodik melodik ja mam tiez predcasne naordeneho syna a tvoja malicka nema len hyportonus ale mam kombinaciu -to znaci ze axialny hypotonus -je ze ma slabo brusko a chrbatik a zasa koncatiny -skor dolne su tuhe -teda taky zvyseny tonus 😉 a urcite vojtovka pomaha nam tiez velmi pomohla tiez som mala podobny problem -najskor axialny hypotnus a potm presiel aj fazou ze daval nohy do spiciek-to uz sznaci to zvysujuce sa svalove napatie 😔 ale uz sme uplne v poradku behame, v 10mesiacoch korigovane sme si sadli 😉
Treba veeela trpezlivosti a hlavne poctivo cvicit
bobath je viacmenej uz pre vacsie deti ktore uz tazko pri vojtovke udrzat -
a pobyt v mt nam veeelmi pomohol -to cvicenie je tam ovela intenzivnejsie predsa ako doma -lebo predsa 2x s dietatom cvici fyzioterapeut 😉

hlavinka
15. čer 2012

@nadenkaaa no vidis, to je dobry napad! diky moc. Jsem z toho tak mimo, ze mne to nenapadlo. diky 😉 +

nadenkaaa
15. čer 2012

@hlavinka nemas za co🙂rado sa stalo🙂

elana
15. čer 2012

@slavusa5 jestli se Ti zdá, že je celkově pozadu, tak bych na tu neurologii pro klid duše zašla...udělá s ním polohové testy a zjistí, jestli nemá třeba CKP (centrální koordinační poruchu)-právě na tu vojtění ale dobře zabírá. To je právě takový začarovaný kruh, dítě s CKP je sice mentálně v pořádku, ale jelikož ho ta špatná motorika tak limituje, tak začne zaostávat celkově. Ale ano, pravdu díš, srovnávat by se nemělo, každé dítě je jiné a nikdo neříká, že to, co začalo chodit v roce, bude chytřejší než to, které si dalo načas o půl roku dýl...tohle mi řekla sama neuroložka, že ani jedno dítě jí nejelo podle tabulek, dcera dokonce byla vyloženě opožděná. A dneska syn má VŠ a holka ji dodělává.

monulkab
15. čer 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat na nějakou radu, s dcerou cvičím 2 měsíce Vojtu, momentálně máme 5 cviků které mám cvičit všechny vždy 4x denně, to že je to náročné víte všechny, ale o to nejde, trápí mě to, že dcera mi teď doma prostě hrozně málo zabírá, dřív dělalaa vše ukázkově, např. reflexní plazení bylo fakt nádherný, takže mě to aspoň psychicky pomáhalo protože jsem viděla že při cvičení spolupracuje na jedničku, posledních asi 14 dní mi ale skoro nezabírá, dokonce bych řekla že mi u toho míň brečí, takže je asi něco špatně, rehabka mi říkala že někdy děti prostě bojkotují cvičení a klidně se u toho ani nehnou, ale zdá se mi to divný, úplně jsem si přestala věřit že to dělám dobře, stalo se vám taky někdy že děti prostě odmítají delší dobu "spolupracovat"? je mi jasné že ty reflexy jsou nevědomé, proto mi mě moc to tvrzení že to bojkotuje nepřipadne jako relevantní...

monulkab
15. čer 2012

@elana zaujal mě názor co píšeš, že s novým cvikem upadá ten starý, nám přidala fyzio hned 2, takže ze tří cviků máme najednou pět, a dcera mi přestala "šlapat kolo" u prsní zóny, skoro nezatíná bříško když cvičíme na boku a plazení, o tom ani nemluvím, furt přemýšlím čím to je a je fakt že by to mohlo být tím co píšeš, ale otázka je, jak to vyřešit? zkoušela jsi ubrat ty cviky aby se to vrátilo zase zpět do normálu?

jarkalada
15. čer 2012

@monulkab taky jsme měli takový období, kdy jsem říkala, že už u toho nic nedělá. A uvedla mně v omyl. Že už si na to zvykl a neprovádí ten cvik tak důrazně - třeba že při cviku na otáčení už nezvedá ruku k oušku, ani nohy nahoru, ale ať se podívám na ten koutek oka i pusinky, jak se natáčí na jednu stranu, a ručička se trošku zatíná, nebo nohou jen škubně a to prý stačí..

jarkalada
15. čer 2012

ale např. teď u refl.plazení mi malá taky už ani nebečí, nic nedělá, si myslím.. a nevím, na co mám koukat, jestli tsi eda jako usmyslela, že na mě prdí, nebo jak 😀 nehne brvou, si myslím, až když pořád držím a držím, pak se začně vztekat, ale to chce utéct.. tak musím vydržet do další kontroly, aby na nás koukli, jak to děláme..

monulkab
15. čer 2012

@jajinka80 můžu se tě zeptat co jste v 10měsících uměli, když měl syn hypotonii a ty jsi s ním necvičila jak píšeš? já měla za to že hypotonici cvičit prostě musí, jinak nebudou pokračovat ve vývoji...dcera má taky hypotonii tak mě to zajímá

kytykenka
15. čer 2012

ahojte tak ja cvicim s dvojickami asi rok 😀 mame rok aj dva mesiace soe extremne skoro narodený boli sme dva krat na pobyte s vojtovkou a mamicky ak vam dieta necvici drzite zle 🙂 citala som par prispevkou 😉 podla mna urcite vojta ma velký význam

monulkab
15. čer 2012

@jarkalada no já z toho chytám docela depky, protože mám za to že ta odezva tam být musí, protože jinak to dítě přece neposiluje a neopakuje si ty pohybový vzory, já na to reaguju bohužel tak že jsem pak podle mě až moc důrazná, brutální by bylo asi moc silný slovo, ale jednoduše zkouším mačkat čím dál víc, a stejně ta odezva není...nevím jestli to spíš není tím že dceru tím cvičením přetěžuju, protože se mi už 2x stalo že po 3tím cviku, tzn po plazení, mi dcera regulérně během pár vteřin usla, a to si myslím taky není dobrý, tak teď nevím, jestli s ní mám cvičit jen 3x denně, nebo furt 4x ale rozdělovat jí ty cviky třeba po třech nebo fakt nevím, když jsme byli u fyzio, tak dcera reaguje dobře, asi se jí bojí 🙂 proto mi nakázala že mám cvičit všech 5, že to už dcera zvládá...ale popravdě většinou cvičím jen čtyři cviky, páč mi ten pátý nejde