Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

iwuskaaa
17. kvě 2012

@silvia.t ahoj...my máme CTP hepertonus, cvičíme stále ale teraz už Bobatha, Vojtovku sme cvičili do roka. Ak by si niečo potrebovala, napíš mi do IP 😉

jitkaak
18. kvě 2012

ahoj. Chtela jsem se vas zeptat na nazor. Cvicime vojtovu metodu od dvou mesicu, protoze mala mela priklon hlasvicky k jedne strane a tedy i asymetrii tela. Cvicili jsme poctive a pak uz byli bez asymetrie a dalsi drobnosti se taky upravili. Problem je, ze mala je ke vsemu hypermobilni (ma velkou volnost kloubu), je takova gumova, fakt gymnastka. Fyzio nam slíbila, ze jakmile mala zacne lezt, cvicit prestaneme. Malav 6 m uz byla na kolinkach, ale ne a ne se rozlezt...nakonec to vzdala a zacala se plazit. Ted v 9m konecne zacala lozit a ja se tesila, ze uz cvicit nebudeme. Bohuzel, nase fyzio odesla na materskou a my byly prirazeny k jine. Vcera jsme tam poprve sli. A bylo vse spatne. NAjednou ma mala asymetrii dolni poloviny tela, lehkou kyfosu, spatne svaly na lopatkacha ja nevim co jeste. musime opet intenzivne cvicit a co hur, vypada to, ze jen tak neskoncime. ptala jsem se, pry je to diky te hypermobilite. Byly jsme uz asi trikrat na kontrole u neurologa, ktery nam uz nekdy v prosinci rikal, ze je mala v poradku, ze by uz necvicil, ale ze ji tim neuskodime. Tak jsme cvicili dal. Naposledy se divil, ze jeste cvicime, ja si rikala, vydrzime do plazeni a pak na to kaslem at si rika fyzio co chce. No a dopadlo to takhle. Zacinam mit pochybnosti o vojtovce. NEvim jestli nezajit nekam a nezjistit si nazor nekoho dalsiho. k neurologovi jdem v pulce cervna, pry naposledy. Co si myslite vy? Mala si uz ke vsemu stoupa a dela krucky okolo nabytku, je sikovna, jen opravdu gumova, ma horsi stabilitu.

jitkaak
18. kvě 2012

clare.emilee. nam nejvic na paseni pomohl cvik reflex.plazeni, mackani bodu na paticce, kdyz lezela na brisku a mackali jsme bod jeste na loktu, ktery byl skrceny u hlavicky, asi jej znas, je ho nekolik variant, ale cvicili jsme ho nejdyl, nekolikrat jsme jej dle potreby obmenili a mala za chvilku pasla krasne. Drzim palce

doritka
19. kvě 2012

Ahojte kočky, mám 9 mesačnú dcérku, ktorú poslal pediater v 7 mesiaci na vyšetrenie, pretože ešte nesedela, kde nám dr. nariadila vojtovu metódu. Začali sme chodiť na rehabilitácie, no moja dcéra zo začiatku plakala, ale teraz pri cvičení je už úplne apatická, zvykla si na tie tlaky a v kľude leží, hrá sa s ručičkami a úplne na mňa kašle. Rehabilitačná mi odporučila aj iné cviky ale po pár dňoch nastalo to isté. Pritom do dvoch týždňov krásne sedela (vymyslela som si pre ňu iné cviky, ktoré ju bavili, už sa aj sama zdvíha na nožičky a udrží sa na nich (loziť odmieta). Mala by som v tom pokračovať (vojtovka), alebo to nechať na jej prirodzený vývoj + moje "vymyslené" cvičenie...síce trochu "opozdený" podľa môjho doktora, ale pomaly začína robiť to čo by vlastne mala, iba o pár týždňov neskôr. Ešte jedna vec...vraj to môže byť aj dedičné a vraj ja som bola presne taká..najradšej som sedela a chodiť ma naučili až keď som mala 1,5 roka (vtedy sa to neriešilo). Zato komunikácia je super. Už sa vie vyjadriť ..rozpráva jedna radosť napr..mama hopa, ak dačo nechce normálne povie a vrtí pri tom hlavičkou "nenene", pýta sa na otecka kde je tata, spieva.... naozaj neviem, čo mám robiť. Na jednej strane vidím, že vojtovka pre ňu nieje to pravé a že sa skôr rozvíja mojím cvičením, ale na strane druhej sú tu lekárske záznamy, ktoré treba mať v poriadku. Prosím, skúste mi poradiť.

musiiv
19. kvě 2012

@jitkaak ...nám to taky pořád takhle prodlužovali.. Ale pak už jsem ji nemohla v poloze udržet (9. měsíců), tak jsme se s rehabkou domluvili, že cvičení přerušíme a objednáme se za měsíc na kontrolu.. a už jsme potom necvičili, jen jsme chodili po měsíci na kontroly... Je lepší to přerušit (kvůli pojišťovnám), než ukončit, pak kdyby byl nějakej problém, tak se ke cvičení můžete vrátit.. U nás měl rozhodující slovo neurolog, k tomu jsme chodili jednou za tři měsíce na kontrolu. Ze začátku jsme taky Vojtovku zavrhovala, ale zpětně můžu říct, že nám pomohla.. tak držím pěstičky, ať je všechno tak, jak má být 😉

elana
20. kvě 2012

@doritka promiň, ale dítě je opožděné, protože v 7 měsících nesedí? 😕 🙄 ...tohle je 30 let starý názor, kdy naši generaci od 4m posazovali a tak jsme si zpevnili záda a v 6m "seděli"...Sed je vrcholem vývoje, klidně má čas do 11m...podstatnější mnohem je poloha na čtyřech, lezení a z té polohy na čtyřech (nebo aspoň z polohy na boku se zvednout přes ruku) sed (nejdřív tzv. překážkový, potom klasický). Takže pokud jinak se vyvíjí normálně, není hypotonická atd., tak bych se na vojtovku vykašlala a hrála si s ní tak, jak intuitivně cítíš, že ji rozvíjí lépe. Vojtovka je super-ale pro děti s problémem, ne pro děti, jejichž problémem je jejich pediatr 😝

janaka27
21. kvě 2012

neviem ci sa to niekde uz preberalo al en acom cvicit vojtovu metodu? Mne kazala na stole ale ten je pre mna vysoko, aj komoda co mam je vysoko. Aj by som si nieco kupila ale neviem co. Poradite?

elana
21. kvě 2012

@janaka27 já cvičím na stole a to nejsem nijak vysoká (165cm), ale vyhovuje mi právě spíš vyšší-nemusím se u toho tolik hrbit a můžu se do toho víc opřít. Jinak jestli nevyhovuje, zkusila bych gauč nebo postel, mělo by to být nižší. A taky prý cvičívají maminky na zemi, já si to neumím naprosto představit, ale pomůžou si kolenem atd., údajně mi bylo řečeno (na jiném serveru, když jsem psala, že se to na zemi cvičit nedá, tak mě nějaká maminka vyváděla důrazně z omylu), že se dají cviky modifikovat pro cvičení na zemi.

bobulik22
21. kvě 2012

@janaka27 Skús na žehliacej doske 😉 dá sa regulovať na nej výška...

elana
21. kvě 2012

@bobulik22 to je nápad 😅

janaka27
21. kvě 2012

nas ma uz 11 mesiacov a mala by som cvicit, ale neda sa mi, uz som skusala na zemi, na stole nakomode na posteli nikde mi to nejde, dokonca sme cvicili s ockom dokopy, tak nam poradila rehabilitacna ale nejde mi to, proste nemam silu na neho,nebojim sa jeho placu ale neudrzim ho. Na zehliacej doske si neviem predstavit,

jajinka80
21. kvě 2012

@jitkaak U nás se dává Vojtovka i preventivně. A můj názor je, že jak se dostaneš do spárů fyzioterapie, jen tak tě nepustí. Na tu kyfózu by stačil určitě Bobath. Nás ze cvicčení propustili cca v 10 měsících (to už jsem se veřejně přiznala, že to flákám, nemám na to čas a sílu), cvičili jsme kvůli hypotonii. Máme akorát cvičit na balónu a ukázat se, až budeme chodit, aby posoudili, jak chodí.
Při jedné průběžné kontrole na rehabce přišel malej fyzioterapeutce křivej doprava, přišel doktor a povídá, že je křivej doleva🙂
Sleduj malou, zda si sotupá o obě nohy a nevyvrací u toho šlapky. Stabilitu získá časem. Posilujte záda na balónu nebo válci na lezení (tam jdou hezky posilovat i ruce).

elana
21. kvě 2012

@janaka27 jestli cvičení opravdu potřebuje (nějaká závažnější diagnoza typu CKP, hypotonie-zjevná atd.), tak to budete muset nějak překonat...já cvičím taky s 11m dítětem (už teda 2m, ale za tu dobu nepřibral ani celé kg), @jasekd má 13m starou holčičku a cvičí a je nás tu víc, co cvičíme se staršími kojenci a dokonce s batolaty a většími dětmi. To prosím neber jako že bys měla být neschopná nebo tak, ale nějakým způsobem byste měli přijít jak na to, od toho máš fyzioterapeuta, aby Vás to pořádně naučil a jestli on je schopen cvik zacvičit, tak to jde...teď jen přijít na svůj způsob, jak to zvládnout doma, abys mu pomohla.

jasekd
21. kvě 2012

@janaka27 cvicila jsem na zemi, nektere cviky sly. Klasicky stul nemame, cvicime ted na konferencnim stolku, na ktery jsem prilepila karimatku (deka klouzala) a ja u toho klecim. Neni to idealni, ale v malem byte, kde velky stul neni (jidelni mame malinky zaveseny na zdi, psaci ma pitomou vysku pro me), jsem nic jineho delat nemohla. Zehlici prkno bych si mozna troufla u malinkeho ditete, ale ja mam dite uz 13 mesicni, jak psala @elana a prkno z tech levnejsich 😀 to by asi nevydrzelo. Nase posledni cviky, kdy dite drzim pres hranu stolu hrudnikem a brichem a obema rukama a jeste mi nejaka pomoc chybi, si na zemi predstavit neumim. Cvicime od 10 mesicu, pokroky minimalni, stale neleze, zato si zacla stoupat u nabytku a udela par pidi krucku kolem nej.
@elana Po novem cviku me chytaji spliny vzdycky, pak se ho tak nejak naucime a dostanem jiny 😠 😀 😝

jarkalada
21. kvě 2012

@jasekd plně souhlasím s tvou poslední větou 😀

priadka
21. kvě 2012

@ajkuska hlasim sa po pobyte v Luznej, bolo nam tam vyborne. Mala cvicila o 106, nasa rehabka mala super pevne chvaty a nepustila ju z osi ani o milimeter, vyzmykala z nej take hybne odpovede, ako este nikto (dcera uz predtym cvicila vojtovku u 3 fyzioterapeutiek). Oci som vyvalovala 🙂 A naucila som sa volaco aj ja, konecne mi mala spravne reaguje na reflexne otacanie na boku.
Vyborne sme si tam oddychli, bola to dovolenka. Uz sa aj idem hlasit na dalsi pobyt 😀

elana
22. kvě 2012

@jasekd jo, tak to je přesný s tím cvikem. Když jsme docela zvládli plazení (já si teda na tom zničila karpály na pravé ruce, takže si bohužel musím dost ulevovat-tj. malému polevovat, což mě štve, ale ta bolest co projede je tak reflexní, že by prostě cvičit nešlo pak už vůbec), tak jsme teď dostali cvik na boku (a to teda jestli dorazíme přes hranu stolu, co popisuješ, tak nastane teprv maso 😅 ) a učíme se ten a zas je praní (plus mi přijde, že se zhoršily hybný odpovědi na to plazení).

můžu se zeptat, Ty jsi cvičila i s Martínkem? Když jsi psala, že chodí od 22m, tak Tě asi taky ten vývoj pozlobil-pediatr a neurolog byli vklidu?

jasekd
22. kvě 2012

@elana s M. jsem necvicila, pry je OK, jen hodne pomalej a linej, na neuro jsme chodili a jeste chodime, nechodi porad uplne dobre, ale byl normotonickej a nic na nem neshledali, V., je hypotonicka a hned nas ten samy doktor hnal cvicit, pritom mne kolikrat V. prisla sikovnejsi 😅 Taky mi s noym cvikem prijde, ze se zhorsi vsechno. Ja taky trpim na ruce (jsem zubar, zatez v praci byla velika) a kdyz me u toho konferaku chytnou jeste zada, no lahudka, pak ji taky temer neudrzim.

janaka27
22. kvě 2012

@elana prave ze neviem ci cvicenie potrebuje, kazda lekarka ku ktorej ideme povie ze ma normalny vyvoj , len proste nechce, plazit sa zacal z jedneho dna na druhy, jeden den este lezal len na bruchu a druhy sa hned pohol cez celu izbu a utekal predo mnou plazenim cez vsetky tri izby a smial sa. Niekedy mi pripada , ze si to v hlavicke uklada ale nechce hned vsetko co vie ukazat. Tak isto to bolo aj z otacanim na brusko, dlho nechcel a zrazu z hodiny na hodinu uz len na brucho sa tocil a nechcel byt na chrbte. Takze ja neviem ci cvicit ci nie.lebo on aj v brusku bol lenivy, to dcera bola futbalistkou. a o nom som vobec nevedela ani kedy zacal kopat , len zrazu uz kopal. dr sa pytala , ako druhorodicke kedy som pocula prve pohyby a ja ze neviem, to u dcery viem presne aj datum a hodinu. Cely cas bol dole zadockom a pri poslednom sone ze je hlavickou a ja som ani necitila ze sa otocil. taky je nas synacik 😀

elana
22. kvě 2012

@jasekd aha, tak snad aspoň M. tu chůzi vypiluje a bude to ok. Já jsem takový plašan..hned mi letěly hlavou dystrofie atd. (nemoc z povolání samozřejmě 😝 😅 ), naštěstí CK byla ok (teda 4.1, takže zvýšená, ale jen maličko), neuroložka nechala nabrat pro jistotu i metabolické choroby (i když jsem jí říkala, že díky tomu, že se narodil v 06/11 už má skríning z porodnice dělaný na ten rozšířený panel). Takže Martínkovi držím palce, ať brzo lítá jako drak. Ty jsi zubař...tak to je jasný, že máš ruce a záda v háji i bez vojtovky (můj táta je taky zubař, tak vím, že to je fyzicky náročná práce). A takže máš taky dojem, že s novým cvikem couvne i ten starý, není to jen můj dojem...no, tak v tom případě to je asi normální.
@janaka27 aha, tak pokud má neurologický nález atd. v pořádku, tak si z toho snad nemusíš dělat těžkou hlavu, samozřejmě cvičení by bylo lepší (už jen proto, že se tím nic nezkazí), ale pokud to nejde, tak holt ho necháš žít a uvidí se, jak se bude vyvíjet dál. Můj syn se taky vyvíjí skokem...nejdřív nerostlo hcg, potom na uzv jen dutinka a žl.váček a za 48h v ní bylo embryo rovnou se srdíčkem, pak byl KP do 36.tt, no a po narození ten vývoj jde tak nějak podobně, prostě si drží lajnu, miláček můj 🙂 Ale on je hypotonický a má CKP prokázanou, takže my cvičit musíme, naštěstí se s tím sice perem, ale objektivně vzato určitě ne víc, než jiný maminky.

melodik
23. kvě 2012

milé maminky! mala by som tiež otázku ohľadom vojtovej metódy. mám dcérku, predčasne narodenú v 30tt s nízkou pôrodonou hmotnosťou, podľa vyšetrenia rehabilitačnej lekárky mám hypertonický syndróm, presne CTP - dominuje hypertonický syndróm, axiálne hypotonia. podľa neurologičky vraj zodpovedá gestačnému veku, aj keď aj podľa nej sú tam nejaké mierne poruchy v tonuse. vojtovku samozrejme cvičíme, odkedy to bolo možné, cca od 2 mesiacov, teraz máme skoro 6 mesiacov, ale nemám pocit, že by to malo nejaký účinok :(. keď je hypertonická, mám pocit, že po cvikoch sa zatína ešte viac, ale fyzioterapeutka nám tvrdí, že to sa "poddá", no a ešte chodím s malou na masáže a tam mi tvrdí masérka (má aj fyzio, masérstvo, rôzne aroma terapie, atď) že najskôr treba malinkú uvoľniť, aby potom začala spolupracovať. tak vôbec neviem, komu veriť. môj vnútorný pocit je súhlasiť skôr s masérkou... ale nechcem nič zanedbať... máte niektorá skúsenosť s tým, že ste mali hypertonické dieťa a vojtovka vám pomohla? lebo mám aj staršieho syna a on trpel tiež touto istou "poruchou" a s ním som necvičila, zvolila som alternatívu - masáže - a všetko sa dalo do poriadku, dieťa sa naštartovalo a je z neho hutný, šlachovitý, šikovný, pohybovo zdatný mládenec ! ďakujem za rady

iwuskaaa
23. kvě 2012

@melodik ahoj. My máme taký istý problém s mladším synčekom. Tiež má hypertonus s prevahou na DK. Určite s maličkou cvič, nič s tým nepokazíš, skôr naopak. My sme cvičili do roka. Odvtedy cvičíme už len Bobatha, chodíme na rehabilitačné pobyty, ktoré nám veľmi pomáhajú. Taktiež je perfektná kraniosakrálna terapia.
Ak by si niečo chcela vedieť, kľudne sa pýtaj. Ja som vždy hľadala na internete informácie, hľadala som mamičky, ktoré majú s dieťatkom taký problém, no veru málo som našla. Teraz som už obozretnejšia 🙂

melodik
23. kvě 2012

@iwuskaaa takže vám vojtovka pomáha uvoľniť tie hypertonické, stuhnuté prejavy, tak? a tie pobyty? kam chodíte, ak sa teda môžem spýtať? ja cvičím, poctivo, len mám problém s niektorými polohami, neviem si ju dobre chytiť... potom mi je to ľúto, malá plače, občas mám pocit, že jej aj ubližujem - tým že ju správne nechytím :( no ja tiež som tu málo vykukala ohľadom hypertonusu :( ale vravím, že aj starší synček bol taký ako malá, a krásne sme to rozmasírovali a samozrejme, že sme mali aj rôzne cviky, ktorými sme ho naštartovali - na fitlopte, len to bolo oveľa príjemnejšie, bez plaču... a tá kraniosakrálna terapia je čo?
no a keď troška podrastie, chcela by som s ňou plávať. len neviem, kedy to bude pri jej diagnóze možné - má chronické pľúcne ochorenie a ešte sme na domácej kyslíkovej liečbe... jedno s druhým.. o 3 týždne nás čaká operácia hernie, takže aj tak budeme na čas vyradení z cvičenia...

iwuskaaa
23. kvě 2012

@melodik ja som zo začiatku plakala s Tomáškom zároveň, ale po čase ma to prešlo a bola som odhodlaná cvičiť, vedela som, že mu neublížim. Detičky to nebolí, len im je nepríjemné to držanie v polohe, akú oni nemusia.
Teraz máme perfektnú fyzioterapeutku, s ktorou cvičíme Bobatha a povedala, že keby sme začali skôr s Bobathom, tak Tomáško je už úplne inde. Ale vedela som?
Chodili sme na pobyty do Martina, tam sme boli 2x, už nepôjdeme, tam necvičia Bobatha, iba Vojtovku. Boli sme aj 2x v Dunajskej Lužnej, teraz ideme znovu a ešte sme boli v Adeli v Piešťanoch.
Tá kraniosakrálna terapia, to si skús vygoogliť, je to tiež uvoľňovanie napätia, stláčajú sa tiež body, ktoré sú východiskové pri Vojtovke, ale musí to robiť tie odborník. My chodíme do BB.
Plávanie je super tiež.
Tak tiež to máte "pestré" 😒 . Držte sa 😉

anickao
23. kvě 2012

Mile mamicky, chcela som sa spytat na vas nazor. Som mamou sedem a pol mesacnych dvojciat ktore sa narodili dvojkilove v 35 tyzdni . Dnes sme boli u neurologa a doporucil nam rehabilitacie pretoze sa mu zdalo ze maju slabsie chrbatiky- ze nevedia sediet (teda jasne keby som ich oblozila vankusmi ta sa nejak udrzia ale je pravda ze padaju bud do predu alebo na strany a ked maju oporu stale maju gulaty chrbatik a po dalsie takto sediet ich ani nedavam ). Na jednej strane nechcem nic zanedbat ale zase podla mna sa vyvijaju celkom v pohode. Jedna sa uz aj plazi je to sice taky vlastny styl ale stale ho zdokonaluje, druha sa len pokusa ale ona je aj taka lenivejsia povaha. Inac obe sa pekne pretacaju do vsetkych stran. Tak teraz neviem, nie je problem ist s nimi cvicit, bojim sa toho placu . Je to pravidlom ze deti pri cviceni placu? a myslite si ze su az tak pozadu?

susubaba
23. kvě 2012

@melodik Ahoj, moja dcérka má hypertoniu tiež, ale podľa neurologičky len miernu, zatiaľ sme nemali cvičiť vojtovku, ale bojím sa, že potom bude neskoro. Tvoja dcérka sa rozvíja motoricky, alebo má oneskorenie?

melodik
23. kvě 2012

@iwuskaaa ahojky! jeej. no vidis... a k tomu som sa tu chcela aj troska dopracovat.. boli ste v martine na pobyte? ake to tam bolo? bola si spokojna? sestricky boli v pohode? My chodime k dr. Hamzikovej a cvicila s nami uz p. Misutova a teraz Mgr. Pucekova, poznas ich? neviem, ci tam vtedy, ked ste boli vy uz tieto zeny boli... no a este, to ste mali take problemy? ked ste toho tolko pochodili? viem som zvedava, ale veeelmi ma to zaujima a dakujem za odpovede 🙂 pripadne posli IP, vdaka este raz

melodik
23. kvě 2012

@susubaba ahoj 🙂 moja malá je motoricky pravdepodobne pozadu, no ale je to tým, že ona sa narodila predčasne a ešte k tomu bola extrémny nedonosenec - pôr. váha 700g :( ale na to všetko si myslím, že na tom nie je až tak zle a postupne sa nakopne. no a ak teda môžem troška poradiť, tak pokiaľ je to len mierne, tak skús nejaké masáže alebo niečo podobné, príjemné, ja som staršieho syna masírovala a krásne povolil a je to šikovník veľký 🙂

elana
23. kvě 2012

@anickao no nepřijde mi, že jsou pozadu...přece dítě nemusí sedět v 7.5 měsících, to je názor z minulého století 😝 Spousta naprosto zdravých dětí si sedne v 10, 11 měsících. Nejdřív by měly lézt a na lezení mají ještě čas. Z lezení (teda z kleku) by si pak měly sednout. Je moc dobře, že je nedáváš sedět, když si nesedají samy, protože to záda pěkně ničí (viz. naše generace, obkládaná polštářky od 4 měsíců-půlku lidí bolí záda). Jinak ale pokud na cvičení dojde, tak pláče se neboj...on je to málokdy opravdu pláč (většinou jen na počátku, kdy dítě vůbec netuší, co se děje, proč se to děje)-jakmile si zvyknou, tak se spíš vztekají, kříčí, ale bez slziček. Ona jim ta poloha není příjemná, chtějí dělat něco jiného, navíc jim probíhají tělíčkem ty impulzy ke svalům a to jim vadí-ale nebolí je to, nesmí to bolet.

iwuskaaa
23. kvě 2012

@melodik no tak my cvičíme stále, malý ešte sám nechodí, ale chodí okolo nábytku, tak verím, že sa čoskoro rozbehne aj sám, pretože sa mu fakt venujeme na 100%.
V Martine sme cvičili s Vierkou Mišutovou. Bola som spokojná, no teraz s odstupom času sa na to pozerám ináč. Cvičenie nemá byť o sile, to nieje pravda, že čím viac zatlačíme na bod, tým lepšie. Nieje to pravda. Preto náš malý strašne plakal pri tom, v jeho roku to už naberalo na intenzite, začal byť nervózny po cvičení, nešla som ho dať dokopy, bil ma 😖 . Na cvičenie stačí tak málo, vôbec nie sila.
Ja som s Bobath maximálne spokojná, ide pekne dopredu.
Nemáme iné problémy, má diagnostikovaný hypertonus, je motoricky pozadu. Ale ináč ok, je šikovný, veselý.
Ak niečo, napíš mi do IP, popíšeme viac 😉