Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lilili2
22. led 2010

betelgeuzz: mi doktorka říkala že hodinový rozestup nevadí

nanai
22. led 2010

Martnov: No to máš tedy veselé, mít tohle doma dvojmo. A já jsem si myslela jak jsme na tom špatně. Potěšila si mě, že na tom nejsme takhle sami 🙂. Z okolí nad tím všichni kroutí hlavou, že to v životě neslyšeli. Stres je hlavně když potřebujem někam vyrazit a malá ne a ne usnout, takže se nenají. A v kočárku dost často spíš zvědavě kouká, místo spaní. Dnes jsme zrovna potřebovaly na rehabilitaci, a ona nemohla usnout, tak jsem ji pořád zkoušela krmit za bděla, nakonec vypila po 4,5hodinach během mého 45minutového snažení 75ml, byla jsem šťastná aspoň za to.Až když jsme se vraceli z rehabilitace, cestou mi usnula, a tak mi pak 2hod po te 75ce vypila ze spani 150🙂. Během dne se mi do ní většinou podaří dostat tak necelých 800ml,výjimečně i více.Váží teď asi 6300g, což si myslím že je slušné, porodní hmotnost měla 3190g. Je to hodně náročné, tenhle způsob krmení, a ještě to skloubit s Vojtovkou a odsáváním/to mi zabere tak 45minut, 5xdenně/
Kocule: to je super že to malý tak dobře snáší. Naše malá ve 3 měsících na bříšku moc ráda nebyla, spíš u toho fňukala, teď už je to lepší, ale že by se u toho smála, to moc ne, i když na ni dělám všemožné opičky. S tím režimem to právě chceme zkusit nějak změnit, uvidíme jestli to pomůže. Ale bude to asi na dlouho. Ty intervaly mezi cvičením nám řekli že by měly být tak 2-4hod.
A jak to máte ostatní? Začínáte den jídlem nebo cvičením?
Jak dlouho tak necháváte malé na bříšku?

kocule
22. led 2010

Nanai, začíná to být naopak problém, protože malej se u toho řehní a vykládá, což je jaksi mimo mísu. 😝 Ale hlavču už máme totál rovně, ramínko dole, takže trágu v tom nevidím, no uvidíme, co na to rehabka.

Jestli do malé dostaneš 800 ml, tak to jsi šťastný člověk, já ani za boha. Naše malá má cca 6 kg a pije mi tak 600 - 700 ml, jak kdy a někdy ani to ne. Doktorka mi řekla, že vždycky nemá prostě chuť a hlad a když bude přibírat, tak ať to neřeším. Taky mě to štve, ale co s tím??? 😅 Nic. Nechce, nedá se, pluje mi flašku, baba jedna malá. 😀 😀 😀

nanai
22. led 2010

Kocule, a on se u toho jen směje nebo u toho i cvičí 🙂?

S tím množstvím jsem to možná trochu nadsadila, většinou je to spíš míň, tak 760-770ml. Jen asi 3x se nám zatím podařilo dostat přes 800ml. A hlavně je to mateřské mléko, z toho se většinou tolik nepřibývá jako z umělé výživy, takže toho musí vypít víc. Teď při těchto dávkách přibývá tak asi 100g týdně, takže hraničně. Ale asi jí to stačí, zřejmě chce být modelka 🙂

kocule
22. led 2010

Právě že se u toho nesoustředí, dělá blbiny a nemaká, což mě štve. Musím ho vždycky trošku pošťouchnout 😀, aby se probral. Dneska jsme dělali jen třikrát, jsem totálně vyřízená. 😝

emanka
23. led 2010

Baby, tie, ktoré cvičíte cvik na boku, pomôžte, prosím....pri cvičení sa musí stále zdvíhať dieťa? Myslím, od pása hore, lebo malá sa zdvihne cca 5 krát, inak iba leží. A tiež nožičku má väčšinou iba položenú, málokedy sa zaprie. Neviem už, čo mám robiť, reve pri tom ako blázon a ešte keď vidím, že poriadne necvičí, tak mi to pripadá úplne zbytočné...rehabka nám povedala, že keď tak reve, máme cvičiť kratšie, ale častejšie...jej sa to povie, som rada, že to stihnem 3-4 krát a ešte aj, keď cvičíme krátko, tak to už vôbec nič nezacvičí, tak sa snažím cvičiť, čo najdlhšie, len potrebujem vedieť, že to aj má nejaký efekt...prosím, poraďte...ako pri tom cvičia vaše deti?

lilili2
23. led 2010

Holky mi právě moje doktorka říkala, že jakmile začne mimčo u cvičení blbnout a vidím, že nemaká, že mám dát 1-2 dny pauzu. Že prý je mozek přestimulovaný a potřebuje odpočinout. Že vlastně tím cvičením dáváme mozku povely a on je občas potřebuje v klidu vstřebat. Když tak se na to zeptejte vaši mudry.

emanka
23. led 2010

Lilili, dík...ja s dr. nebývam teraz, teda neviem, či myslíš pediatričku alebo rehab. doktorku...v utorok budem s rehabilitačnou sestričkou, tak sa jej na to spýtam...keď mne to pripadá, že ona si to niekedy iba odleží a pretrpí, alebo zas reve strašne a to občas aj zacvičí niečo, ale zas sa celá vykrúca a ja keď len trošičku povolím, hneď sa zvalí na chrbát, alebo nohy vystrie...tak si ju zas musím dať do správnej polohy a tak stále dokola...kebyže viem, že to má efekt, že aj tak tie svaly dostanú zabrať, tak mi to nevadí, ale takto som si vôbec neni istá, či to má zmysel...no a bojím sa prestať na 1-2 dni...neviem, spýtam sa na to tej sestričky, ale utorok je ďaleko ☹

kocule
23. led 2010

Lili díky, včera nám ta jedna pauza pomohla, dneska jel zase jak dráha. 😀 😀 Polohuju ho ještě válečkama, nechal si to přes noc líbit a dokonce tak usnul, tak snad se mu ta hlavča spraví. Nám neuroložka říkala, že hlavička se formuje mrňatům do 1 roku, ale asi mu nějakej malej facan zůstane. 😀 😀 😀 Když bude malej, neva, nikdo nemá hlavu souměrnou, to ani není možný. 😉

Emi, já nevím, my zatím cviky na boku nemáme. Máme to plazení s ručičkou, jak se stimuluje bodík u lokte a mačkání "prsa". Z toho máme jundu, musel nám být upraven, protože malej bojuje jako lev a těžce mi ujížděl. Takže tlačím hřbetem ruky, prstama přidržuju hlaviznu a druhou rukou ho směruju do rovna na kosti za uchem. To už bojovat nestíhá. 😀 😀 😀 Je to náš hlavní cvik, takže se fakt snažím a malej dneska taky. 😎

lilili2
24. led 2010

Říkala mi to mudr. na rehabilitaci. Ona je neuroložka+ neonatolog+ homeopat (právě od ní mám ty homeopatika). My máme dva cviky jeden mačkání bodíku pod prsíčkem a druhý cvik na boku tlak na lopatku+ tlak na pánev. U tohoto cviku ho musím vždy zalehnout aby mi neutekl. 😀
Včera jsem mu dala taky pauzu a dneska jel jako blázen. 😀 Dva dny taky nemám odvahu tak jsem dala jeden den a je to fakt lepší. 😉

lilili2
24. led 2010

kocule: já myslela, že ty válečky jsou pro úplné novorozeňata. Mám strach jestli nám v nich Domča usne. 😒

kocule
24. led 2010

Lili, mám dobrou zprávu. Nám se šíša fakt začala rovnat. Pořád ho chudáčka pozoruju, byla jsem docela zklamaná a dnes mi přišlo, že mu tam už kostička roste. Manža na to koukl a taky říkal, takže to něco do sebe má, huráááá. Začínám tomu věřit, že se to fakt zlepší. Máme malinko šouplé i ouško, ale toho by si nikdo nevšiml, není to vidět, jen já ho pořád chudáčka přeměřuju. 😀 😀 Když šáhnu na sebe, tak mám taky to samé ucho malinko posunuté, že by genetika? 😀 😀 😀

Válečky máme půjčené a je to to jediné, co ho udrží. Malej je jinak bojovník a vše šlo do háje 😠, tak jsem je nechtěla pořizovat. Pěkně jsem to zazdila, malej je napasovanej v jedné poloze a fakt se ani nehne a to má už 7 kg a je děsně akční. 😅 Když tak zkuste, chodí spát kolem 20 h, teď se nám to nedaří dřív a vydrží do 4 h do rána. To je ve válečkách, pak už ho nechám dospat na zádech, ať se vyspí a pořád se stáčí do facana. 😠 Chce to mrně pořádněe utahat, pak ti protestovat nebude. 😀 😀 Náš mladej prostetoval dlouho, ale vzdal to. Do válečků ho dávám i přes den, nebo ho otočím na bok, nebo mu jemně točím hlavčou, což si kupodivu nechá líbit. Přes den spinká v kočárku, takže má koulem sebe vlastně boky kočárku nikoliv volný prostor a nemá možnost se tak přetáčet. Tak se nalepí na jednu stranu a hlava mu nevadí. V postýlce by to byl konec. 😝 😝

ludva
24. led 2010

Ahoj, mě teda fyzioterapeutky řekla, že nějaké polohování a podkládání hlavičky nemá smysl a je to trápení dítěte. Musíš mu dát přece volnost. Já bych teda spát v poloze, která se mi nelíbí nechtěla. C
vičíme od 6ti týdnů, už to vypadá dobře, i hlavička už se nám srovnala. Jakmile se tělíčko zpevní a začne používat obě strany těla stejně, tak se srovná i ta šíša.

Já bych tedy s cvičením nepřestávala ani na den. Pokud tedy dítko není nemocné, nebo na očkované. Chce to hodně trpělivosti a prostě cvičit a cvičit. Taky cvičíme ten cvik na zádech pod bradavkou a na boku. Pokud se ti mimčo na boku nezvedá, zkuz jakoby podstadit zadaček do předu. Popostrčit, jestli mi rozumíš a hlídat si ručičky, aby byly nahoře a ne moc předpažené. Pak by překážely.

kvakulka
24. led 2010

Holky, jste tu některá z Prahy? Ke komu chodíte na rehabilitaci? Potřebuju doporučit někoho kvalitního...
Díky moc

ludva
24. led 2010

Kvakulka, prý je nejlepší rehábka na Praze 4, Horáčkova ulice a pak na Praze 6, poliklinika Břevnov.
Odkud jsi? My cvičíme na Praze 9 ve speciální školce pro děti s obrnou. Jedna fyzioterapeutka teď končí a čeká na smouvu s další fyz a ta druhá má pořád plno 😢 . Zkus tu Horáčkovku, jsou tam prý úžasný, jen je to pro mě z ruky. Ale možná tam taky nakonec skončím...

emanka
24. led 2010

Ludva, ale keď cvičíme na boku, tak tlačím na bod pod lopatkou, tak nemôže mať ruky hore, jednu má pokrčenú pod sebou a druhú má pri tele, alebo skôr na tele...

kocule
24. led 2010

Ludvi, on co terapeut, to jiný názor. 😉 Nám třeba řekli polohovat. Nutno dodat, že mi malej v tom nepláče, to by si ani nenechal, nevydržel by. V klidu spinká a pak ho k ránu nechám na zádečkách. Přes den spinká na boku sám a rád, tak v tom problém nevidím. Navíc to opravdu pomáhá.

lilili2
24. led 2010

kocule: Dneska jsem si objednala ty válečky. Jinak ta kostička nám tam taky roste ale pořád je to takové sleželé 😠 . Jak dlouho už používáš ty válečky?
ludva: Nám právě doktorka říkala že ta spodní ruka musí svírat pravý úhel. Že stačí když se při cviku jenom lehce nedzvedne. Jinak to zalehnutí mi taky poradila ona. Jelikož malý se mi vždycky vysmejkl (ona to nazvala, že to je únik).

lilili2
24. led 2010

Ludva: Mi to právě doktorka říkala, že se to opravdu má vysadit. Jelikož je možné, že mozek potřebuje chvíli pauzu jelikož mu tím cvičením vysíláš impulsy a on může být zahlcen.

kocule
24. led 2010

Lili, od vánoc tak hala bala, řekla bych tak 4 dny fakt poctivě. Roste nám tam vypouklinka, jde to už vidět, tak mám radost. Facan je pořád, to zas ne tak rychle, ale je vidět, že se hlavča kulatí. 😉

lilili2
24. led 2010

To vám moc gratuluji. Jste šikulové 😉

rioko
25. led 2010

ahoj tak jsem zjistila, že Vojta leze když chce, dnes přelezl celý pokoj, ale protože se už 4 měsíce plazí, tak sebou vždycky plácne a plazí se, je to pro něho rychlejší a pohodlnějí, myslím že spíš bude chodit než lozit - už měsíc stojí...tak nevím jestli je nutné cvičit pořád, sedne si už měsíc sám, dtěská doktorka říkala, že je dost šikovný

terezka
25. led 2010

ahoj holky, my s malym cvicime vojtovku od 2. mesiaca kvoli hypotonii, jemu sa tie tonusy ale nejak striedaju, teraz, v 7. mesiaci je hypertonicky 🙂 Ale chcem sa opytat jednu vec - moja rehabka sa nas zakazdym uz mesiac pyta, ci maly robi lietadielko - teda rozpazi rucicky a udrzi sa len na brusku a potom sa zas vzpriami na ruckach. Maly to nerobi a nikdy nerobil, on ked rozpazi rucicky, tak sa spusti na tvar, teda na brusku sa neudrzi. Neviete, ci je to nejaky zasadny vyvojovy milnik alebo preco sa na to stale pyta? Ja som sa jej na to nespytala a teraz ideme cvicit az o 3 tyzdne a nejak nad tym stale premyslam .... diky vopred za odpo...

emanka
25. led 2010

Terezka, netuším, či je to nejaký vývojový mílnik, ale naša Lea to robí, ale nikto sa ma to ešte nepýtal, či to robí, tak neviem...možno sa zisťuje tak koordinácia pohybov, oboch ručičiek i nožičiek...

terezka
25. led 2010

emanka, a odkedy ti mala robi to lietadielko?

emanka
25. led 2010

Terezka, už dávno, myslím, že od 4-5 mesiacov, lebo keď sme boli u dr. tak ju dala na bruško a čakala, či sa udrží na ručičkách, ale ona sa iba rozpleštila na bruško a nohy aj ruky zdvihla a dr hovorila, že robí lietadlo....a robí to stále, ale ja to pripisujem tomu, že je už unavená, že sa už nevládza udržať na ručičkách a potom tak na brušku oddychuje 😉 Tak neviem, ale napr. rehabka sa nás to nepýtala a nepamätám si už, či to tam malá robila...
A tvoj Peťo sa stále drží na ručičkách?

renat2
25. led 2010

ahoj holky, také cvičíme Vojtovku, co čtu, tak mimča u toho brečí...ale náš se chechtá..je to normální?? brečel asi 2x .. cvik dělám snad dobře...zkoušíme to teda hravou formou před i po cvičení...ale nevím..

terezka
25. led 2010

No, Petko je stale na rucickach a ked je uz unaveny, tak place 😉 Ale lietadlo nerobi, resp. ako som pisala, ak rozpazi rucicky, tak si lahne na tvar, neudrzi sa len na brusku... tak neviem, opytam sa rehabky, preco sa na to pyta a uvidim. Ale inak je ok, pretaca sa, drzi sa vzpriamene na ruckach a snazi sa plazit, ale mu to nejde, tak sa zlosti 🙂 a ked cvicime, tak sa zlosti nenormalne 🙂

nika12345
25. led 2010

Dobry den,volam sa Nika a mam 15 rokov. Uz od narodenia trpym hypotoniou dolnych koncatin a tiez cvicim Vojtovu metodu. Chcela by som sa opytat ci nahodou newiete zeci sa da tato choroba operovat,alebo ci nema niekto email na nejakeho doktora,ktory by mi poradil. Vopred dakujem za odpoved.

emanka
25. led 2010

renat2, naša pri 1. cviku tiež plakala iba prvé 2 dni, potom sa rehotala, alebo si rozprávala...no ale teraz pri ďalších opäť plače...
Nika, ja netuším, či sa to dá operovať, ale skôr myslím, že nie...možno baby budú vedieť
A ty cvičíš od narodenia Vojtovku, alebo až teraz?