Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

cherub
13. led 2011

@orlik moc děkuju 🙂 já věřím že to pomůže, to ano, dítě i dospělý se tak znovu rozpohybuje, zpevní svaly a prakticky může žít plnohodnotný život.

Spíš mi jde teď o to, že i když se vše postupně naučí, ať už rychleji pomocí cvičení nebo pomaleji sama doma, tak stejně už nejspíš nezabráním těm budoucím problémům se zády atd... protože už je právě moc "stará" na nápravu 😒 takže ve mě hlodá myšlenka, jestli ji mám vůbec trápit cvičením, když vím, že na budoucnost to mít vliv nebude a všechno se stejně naučí, i když později. Ale bez trápení se a slziček 😖 Protože ona se opravdu moc snaží, není to klasické ležící nepohyblivé miminko, otáčí se kam se ji chce, lozí svým vlastním způsobem, takže se opravdu dostane kam chce, už i to samostatné posazování vypadá že je na dobré cestě... a to jsme ještě nezačali ani cvičit...

Na druhou stranu tady je "co kdyby" ji ten krátký čas co nám zbývá alespoň trošičku do budoucna pomohl? je to hrozně těžký rozhodování. Každopádně jsem ochotná to vyzkoušet, to bez debat..

lendaw
13. led 2011

Neměla jste nějaká rozcházející se diagnozy od lékařů? Pediatrička nám do zdravotního průkazu napsala hypotonii, ale neuroložka zase hypertonii. Tak jsem z toho trochu na větvi. 😕 Uvidíme co řeknnou na rhb.

virivka
13. led 2011

@iwuskaaa my cvicime tie iste cviky ale na hypertoniu🙂 Place tiez, aj ked pri tom zakladnom niekedy uz nie. Kontroly sa neboj. Nase zlaticko sa tiez este nepretaca a je starsia. Este ma cas na pretacanie.

cherub
13. led 2011

@lendaw to byla otáka na mě?

my ve směs nemáme žádnou diagnozu, pediatrička do žádanky na RHB napsala psychomotorická retardace a na RHB nám pověděli, že to je strašně zastaralé a zavádějící označení, že teď se užívá něco jiného 😀 znělo to mnohem líp, ale dohromady už to nedám 😝 něco jako porucha koordinace vývoje nebo tak něco 😅 Psychicky je zatím malá zcela na úrovni vrstevníků a "tabulek" 😉

na neurologii jsme zatím nebyli, prý počkáme měsíc na případné zlepšení.. Pediatrička i RHB sestra se shodly, že Elenka nemá svalové onemocnění, jen je prostě opožděná v pohybovém vývoji 😝 že se všechno naučí, ale později a je potřeba ji pomoci vojtovkou, aby to zvládla snadněji a dřív, hlavně k vůli těm zdr. problémům do budoucna.

lendaw
13. led 2011

@cherub to byl dotaz tak obecně do pléna, každopádně děkuji za odpověď
@virivka jak se u vás hypertonie projevuje? Možná je to blbý dotaz, ale všude se píše převážně o hypotonii a o hypertonii je toho poskromnu.

tinika
13. led 2011

@cherub to s tym tazsim cvičenim ma pravdu videla som to na synovi

katka6211
13. led 2011

ahojte, chcem vas poprosit, ci ste neboli niektora na rehabilitacnom pobyte v Martine. Uvazujem tam s Matusom ist, len by som chcela vediet, ci ste videli vysledky, ci sa to oplati tam ist, lebo Matus ma zvysene riziko infekcie, tak chcem vediet, ci to riskovat. za akekolvek info dakujem 😉

virivka
13. led 2011

@lendaw Ja sama by som si hypertoniu nevsimla. Ale sestricka na rehabilitacii mi povedala priznbaky u malej: ked bola na brusku, tak ramienka nemala napnute, na chrbatiku zahyby a takisto na krku mala zahyb.
Citala som si tvoj starsi prispevok - aj moja mala ked bola na brusku tak ritku zdvihala hore a nozicky davala pod ritku. Ale behom prveho tyzdna co sme cvicili to prestala robit.

iwuskaaa
13. led 2011

@tinika Ďakujem za povzbudivé slová, si milá 🙂 😉 . Pozerala som Vaše miery pri narodení, mali sme presne také isté 🙂 . My sa snažíme cvičiť poctivo, jedine necvičíme teraz, keď je Tomáško chorý 😒 . Takže už týždeň máme pauzu a už som chorá z toho, že niečo opäť zameškáme 😖 . Ale verím, že od pondelka už bude zdravučký a môžeme začať cvičiť 😵 . Ináč, priznám sa, že asi tri týždne po prvej kontrole neurologičky som to riadne flákala, lebo som sa uspokojila, že je všetko v poriadku.

iwuskaaa
13. led 2011

@virivka vidíš a ja už stresujem, že Tomáško sa nepretáča. Tak teda ešte mu dám čas 🙂 .
Čo je hypertónia a ako sa prejavuje? Ešte som nie celkom sčítaná 😖

tinika
13. led 2011

@iwuskaaa neboj moja, ja som tiez občas flakala si hovorim ze mozno by sme skor skonili a jasne po očkovani a ked je choručky sa necviči a dokonca ked sme sli na dovcu tak RHB nam povedala ze si mozme dat pauzu 🙂

tinika
13. led 2011

@iwuskaaa hypertomia je ked ma velmi tuhe svaly my sme mali opačny problem a to hypotomiu to su zase slabe svaly neviem či sa to pise s m či s n ale sak vieme o čom reč

tea1909
14. led 2011

ahoj holky, prosim, nemáte některá, nebo nevíte kde bych sehnala cviky vojtovky? obrazky nebo popis... prosim, děkuji 🙂

cherub
14. led 2011

Včera se Elenka úplně sama posadila a už se v tom začíná víc a víc zlepšovat. Pořád víc a víc mám pocit, že Vojtovku opravdu nepotřebuje 🙄 🙂

@tea1909 aahojky, podle mě žádná obrázková ukázka neexistuje, mimo odborných knih pro lékaře a fyzioterapeuty. Každopádně i kdyby se ti podařilo něco sehnat, určitě bych se do cvičení nepouštěla sama 😨 jde o stlačování bodů na těle, nesmí to bolet a podle mě je hrozně těžké to dělat správně bez podrobné ukázky a instruktáže odborníka. Některé maminky si dokonce jednotlivé cviky natáčejí na kamaru, aby pak doma měli 100% jistotu že vše dělají správně a miminku neublíží 😉

tea1909
14. led 2011

@cherub děkuju moc! Vím, že to není úplně jednoduché ☹. Mám speciální pedagogiku, dost jsem se o ní učila. Jenže to je právě to. Vše vlastně jen teoretiky - při jakých postiženích, jak dlouho, proč, v čem je pozitivní a na co si dát pozor,... bla bla 😀 ... jenže prakticky to s námi nikdo nedělal ☹. A malý je narozený o měsíc dřív, tak jsem myslela, že mu trošku pomůžu. Asi se zkusím ozvat kamarádce fyzioterapeutce, jestli to nedělá. Díky moc.

cherub
14. led 2011

@tea1909 jojo, teoreticky se dá naučit skoro všechno, já třeba teoriticky vyměním kolo na autě, ale prakticky ani náhodou 😀 😀 😀 😀 😀
ale pokud máš kamarádku fyzioterapeutku, tak neváhej, určitě bude umět alespoň nějaké základy. Ještě kromě Vojtovy metody existuje nějaké cvičení - Bobathova metoda, které je prý odvozené od vojtovky, ale údajně by nemělo být pro miminko tak stresující a náročné. Ve světě už se do konce užívá častěji než Vojtovka, ale u nás to dělá jen pár lidí v celé čr 😖 ale třeba je to zrovna ta tvoje kamarádka 😉
Přeju vám, ať cvičení vůbec nepotřebujete 😵

tea1909
14. led 2011

@cherub díky díky. určitě se jí ozvu, měla by znát aspoň něco. jj, bobathovu taky znám. ale vždy se víc mluvilo o té vojtovce. Možná proto, že je účinnější, nebo nevím. Chtěla byh s ním cvičit aspoň něco, myslím, že uškodit mu to nemůže (samozřejmě pokud se to dělá dobře) a ráda bych ho posílila. Zádíčka a tak... je to takový drobek. Jsme už na nutrilonu, ale po mém mlíku mi skoro nepřibíral. Narodil se o měsíc dřív-sice jako 3 kilový. Ze začátku přibíral krásně. Ale pak čím dál míň. Za 2 měsíce přibral v podstatě jen 600 g. a když pak přešel na UM, tak za týden 250 g 🙂. Teď je na UM asi 5 týdnů, v úterý jdeme na 3 měsíční kontrolu...jsem strašně zvědavá. Ale myslím, že víc jak kilo za ten měsíc nepřibral. takže bude mít tak 4,5-5 kg. což není ve 3 měsících vůbec moc ☹. ani očkovat mi ho zatím nechce ☹. tak jsem ho chtěla nějak rozvíjet a právě vím, že ta vojtovka je super. Vám přeju všem zdravíčko, správný pohyb a úsměv 🙂

cherub
14. led 2011

@tea1909 Mě ze začátku taky Elenka nepřibírala, byla dlouhý hubený drobeček, ale když jsem téměř v 6m přešla na UM, tak se začala lepšit a teď je z ní baba jak lusk 😎
Taky přejme hodně štěstí a zdraívčko 😉

lilin
14. led 2011

@tea1909 ahoj, já tě rozhodně nechci odrazovat.... ale nechceš dát malému trochu času? dnes cvičí vojtovku i děti které nemusejí, spíš pro jistotu, chápu tvé obavy, taky mám spec. pedagog., ale přece jen...... co by jsme daly za to my co cvičíme dobu kdyby jsme nemusely... já jsem narozená ve 33tt, vážila jsem kilo a pul a jsem zcela v pořádku. Malý určitě vše dožene sám a na posílení svalu jsou i jiné metody, a přibývá ti hezky 😉 , moje malá má na 18 měsícíh necelých sedm kilo 😒 a očkovaná taky není... vše chce čas a klid, někdy mužeš vojtovkou spíš ublížit

monnaa
14. led 2011

ahojky @lilin , jééj, ako sa máte ? A čo v ostatné dlhodobé cvičiteľky- @pacesova a @meel ???? Kde ste ????

My robíme pomalinky pokroky, konečne sme za dožili šikméhosedu a občas aj toho klasického, pomaly začínaqme štvornožkovať, ale stále je to na dlhé cvičenie

monnaa
14. led 2011

oprava v predchádzajúcom príspevku - myslela som @m.e.l 😉 , ako ste sa mali v kúpeľoch, už ste doma ?

aninka30
14. led 2011

@tinika ahoj cvicili alebo cvicite vojtovku?

aninka30
14. led 2011

ahojte neviete nahodou ci reflexne cvicenie je to iste ako vojtovka?moze to "naordinovat" aj rehabilitacna sestra?dnes bol manzel na cviceni s malym kvoli torticollisu a medzi recou spomenul ze maly si nevie este udrzat hlavku ked ho mame vo zvislej polohe (o tyzden ma 4 mesiace) a ta mu hned predpisala spominane reflexne cvicenie, nemala by o tom rozhodnut neurologicka?
inak koniky pasie krasne, obracia sa na bok do lava do prava,aj hlavku uz otaca do oboch stran tak neviem...som z toho zmätena..mate niekto podobnu skusenost?

tinika
14. led 2011

@aninka30 no cvičili sme, uz sme skončili

aninka30
14. led 2011

@tinika a ako dlho ste museli cvicit?

tinika
14. led 2011

@aninka30 od narodenia do teraz

lilin
15. led 2011

@monnaa ahoj, jsem tu zase pěkně dlouho nebya co? u nás toho moc nového není. Za týden jedeme do motola na spoustu vyšetření tak se snažím psychicky připravovat, Nikolka se plazí pořád neskříženým vzorem a snažím se jí ted přemluvit aby se zkusila dostat na kolínka, rhb ji chválí že hezky cvičí tak snad u plazení nezustane a vývoj se ještě pohne. No a mel byla v lázních s malým před svátkama a hned na nový rok jeli do arpidy. A paceska se má taky dobře. a co vy? děláte pěkné pokroky, jééj už sedí??? to je skvělé!!!! gratulujeme!!! 😉

pacesova
15. led 2011

@monnaa-tak koukám, že si na nás někdo vzpomněl.Vy jste šikulové!My pořád stejně.Při plazené, zvedá prdku a střídá nohy,ale ruce váznou. Na čtyřech i v sedě se chvilku udrží,ale vše s mojí pomocí.Teď miluje dřepy.udrží se na nohou, sice má pomalu hlavu v dět. pokoji a prdku v ložnici. Pak povolí do dřepu a zase si stoupne.Cvičení je katastrofa. Jsem samé modřina,svaly mi rostou všude. Na zádech už vůbec nereaguje-nezvedá nožičky. Vidím jen, že pracuje bříško, ruce a nohy jako kdyby nasilím nepustil nahoru. Při plazení na něm celá ležím, fakt je to masakr. Jinak máme od RHB den volna,takže sobotu vypouštíme a jezdíme do bazénu. Ostatní dny cvičíme 4xdenně. Zažádala jsem o Jánské lázně. Musela jsem přejít k jiné pojišťovně, protože ta naše nám je zamítla.Tak VZP je snad povolí.Arpidu máme dohodnutou s M.E.L. na příští rok.Sestrička nás tam spojila.Tak pusu šikulovi.Končím slohovou práci. 🙂

fraufrt
15. led 2011

@aninka30 ahoj, u nas to bolo podobne, v 4 mes. a 2 tyz. nas poslala detska Dr. na rehabilitaciu, z dovodu torticolis, kde nas prezrela rehab.Dr. a nasledne odporucila rehab.cvicenie - vojtovku- reflaxne cvicenie. Ani my sme neboli u neurologicky, Dr. povedala, ze zatial netreba, az keby sme si neskor "nieco vsimli", lebo aj tak by sa do 1 roka nedalo nic ine ako vojtenie robit. Rehab. setra nam povedala, ze vsetky deti ktore cvicia, chodia aj na neurologiu,tak sa tam chystame objednat, pre lepsi pocit . Rehab.sestra nam povedala, ze nietori lekari odporucaju na rehabil.aj deti,kto to az tak nepotrebuju,...ale pre istotu.
Nas nechcela rehab. sestra zobrat bez konzultacie rehab.Dr., tak ako si sa k nej dostala ty?
Inak cvicenie je des, ale naozaj pomaha, nam sa problemy objavovali postupne a postupne sme ich aj cvicenim odburali, teraz sa trapime so spickovanim, lebo mala uz chodi. Na povzbudenie: zaostavali sme o 2 mesiace, teraz sme skoro 2 mesiace popredu.

fraufrt
15. led 2011

ahojte, chcem sa opytat, mate niekto dieta s hypertoniou, chcela by som si vymenit ...poznatky. Moja ma teraz obdoobie, ze vecer nechce spat, je schopna aj do 1-2 vnoci byt hore, hrat sa, smiat, precestovat postielku aj celu obyvacku. Chvilocku nepolezka, len lozi, aj ked je unavena nevie sa upokojit, "stale sebou sije". Moze to byt sposobene hypertoniou. Keby jej isli zubky, tak by asi plakala a bola mrzuta, nie?