Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

petra.happyday
21. lis 2011

Ahojky holky, ráda bych znala váš názor i radu 🙂 Ve čtvrtek bude naší malé přesně 11měsíců a jediné, co nám zatím jde je plazení po bříšku, občas zkouší jít na čtyři,ale pak si raději vybere to plazení a minulou sobotu se sama posadila v postýlce, ale jen asi třikrát a od té doby opět nic. V poradně jsem byla s malou naposledy před měsícem, kde se mě doktor vyptával, jestli už se sama postaví v postýlce apod. Tak jsem mu vysvětlila, že teprve nedávno se začala sama plazit po bříšku...tak mi řekl, že prý jsme trošku pozadu a že uvidíme v roce, jak to bude vypadat, že prý kdyžtak se pak domluvíme na nějaké rehabilitaci. Malá měla problém s kyčlíkama(nedovyvinutá jadérka), takže to prý může být také ta příčina. A jelikož se v pohybovém vývoji za pět týdnů skoro nic nezměnilo, tak si říkám, jestli by třeba nebylo vhodnější začít s tou rehabilitací o něco dříve. Jaký máte na to názor vy???

ajkuska
21. lis 2011

@petra.happyday to či je potrebná rehabilitácia by najlepšie posúdil dobrý neurológ resp. rehabilitačný lekár, preto radšej ísť na vyšetrenie a lekár sa vyjadrí, myslím si že je lepšie keď sa začne s rehabilitáciou skôr aspoň nám tak všade vravia že prečo sme nezačali skôr až v 8. mesiacoch keďže ešte neštvornožkoval, ale to či je potrebná rehabilitácia by najlepšie posúdil dobrý neurológ resp. rehabilitačný lekár, preto radšej ísť na vyšetrenie a lekár sa vyjadrí.

petja
21. lis 2011

Ach jo,to bych nečekala že sem budu zase přispívat,dnes byl manžel na kontrolu po 3měsících s naší roční holčičkou a rehab to zhodnotila jako naprostou katastrofu,už sme necvičili od cca 10m,protože jsem otěhotněla a měla náročnej začátek,tak sme se domluvili na kontrolách.Dneska říkala že nejhorší je,že lozí po kolenách,ne po čtyřech,že si tím křiví záda,břicho vyvalený a musí se začít zase cvičit.Já jsem úplně na zhroucení,vůbec nevim,jak to budem dělat,mažel má náročné směny,prý lépe někdy,než vůbec. Už dřív říkala že máme koordinační poruchu

matat
21. lis 2011

Uz mame termin na reh. pobyt do Dunajskej Luznej od 4.12.....Ma niekto tento termin tiez?

katkvy
23. lis 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, dnes jsme byli očkaváni a vím, že se nemá potom několik dnů cvičit, ale zapomněla jsem se zeptat jak dlouho, poradíte mi? Díky

libertine
23. lis 2011

@katkvy nam kazala fyzioterapeutka necvicit 5 dni, v knizke som videla 10 dni napisane...

tinuskaha
23. lis 2011

@matat ahoj kedy si posielala papiere??ja v polovici oktobra a zatial mi nic neprislo☹

monnaa
23. lis 2011

@katkvy - po neživej vakcíne stačí 5 dní, po živej / napr. MMR / necvičiť aspoň 10 dní
@matat - aj my sa chystáme, ale ešte nemám zaslanú žiadanku

matat
23. lis 2011

@tinuskaha uz si presne nepamatam...ale aj ja asi v polke okt. ale zavolala som tam, ci uz maju pre nas termin,,,a boli sme uz napisany na tento,,,ale vraj este par dni cakaju vyrozumenie od poistovne,,,,a za par dni som mala mailovu pozvanku,,,skus tam zavolat...

tinuskaha
23. lis 2011

@matat dakujem zajtra tam zavolam

snufi
25. lis 2011

maminky nedokázala byste mi některá pořádně popsat cvik na boku (jak to tady někdo nazval "ždímáka") kdy miminko leží na boku a já mu jednou rukou tlačím lopaktu od sebe a druhou za pánev k sobě. Už ten cvik děláme 14 dní ale vůbec mi to nejde. Malá vůbec nezvedá hlavičku (když to děláme na rehabce, tak ji krásně zvedne :o(( Je to prostě šílené!!!!!!!!!!

monnaa
25. lis 2011

@snufi - diťa leží na boku, tvárou od teba. Spodnú ručičku má v pravom uhle / oproti telu / vystretú na podložke , vrchnú pridržiavaš pozdĺž tela. spodnú nožičku má ohnutú cca 90 st. v kolienku a v bedr. kĺbe. Jednou rukou tlačíš smerom od seba na spodný okraj lopatky smerom do rameného kĺbu hornej končatiny, druhou rukou tlačí na výbežok bedr.kosti smerom k sebe ( na spina iliaca ant. superior- asi vieš ktoré miesto myslím ) . Medzi hlavou a spodným ramienkom by mala byť medzera. Dúfam, že si pochopila. Inak tento cvik sa dá cvičiť rlôzne, dieťa môže byť aj tvárou k tebe, vtedy sa drží inak, ale pricíp je ten istý

ewwwelina
26. lis 2011

ahoj, cvičíte vždycky úplně nahalatí?? na rehab. cvičíme nazí, doma zatím taky, ale vždycky se mi u toho počurá, někdy i 2x, takže to není zrovna ideální... navíc teď v zimě se bojím, aby se nenachladila...

ajkuska
26. lis 2011

@ewwwelina my cvičíme v plienke, len ju trochu uvolním a predtým ešte s ohrievačom ešte viac vyhrejem izbu aj na rehabilitácií cvičíme v plienke.

ajkuska
26. lis 2011

@snufi
@monnaa
ešte nám povedala rehabilitačná že po skončení cviku ak sa správne cvičí tak sa dieťatko otočí na bruško nie na chrbátik.

kacenaalex
26. lis 2011

Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor. Môj syn Alexík sa narodil v 31.týždni tehotenstva. Teraz má 10,5 mesiaca. Má akrálny hypertonus. Cvičíme 3 až 4 krát denne /podľa toho ako to výjde/. Ešte nesedí, ani sa neprevaľuje na bruško. Ruky má veľmi stuhnuté. Hračku udrží len krátko. Chýba mu také to prirodzené mávanie ručičiek a chytanie hračiek. Hračku udrží, len keď mu ju vložím do ruky. Cvičíme od 1.týždňa, to bol ešte v inkubátore. Prestávku sme mali za celý ten čas len cca 4 dni / to keď mal horúčku, očkovaný vzhľadom k predčasnému narodeniu ešte nebol/. V posledne dobe sa mi zdá, že keď cvičíme, tak síce až tak neplače ale ani vždy nerobí, to, čo by mal. Len tak leží a mám pocit ako by si povelal, rob si so mnou čo chceš, kašlem na teba 🙂 Písalo sa tu už, že pár dní prestávka nemôže uškodiť, ale môže naopak prospieť. Chcem mu dať 3 dni pauzu, ale sa priznám, že mám trochu strach, či mu neublížim. Skúste mi prosím povedať Vašu skúsenosť. Ďakujem.

magimary
26. lis 2011

@kacenaalex podľa mňa mu to určite nemôže ublížiť...
ja s malým tiež cvičím a cca pred mesiacom sa mi stalo to, že som dostala herpes zoster (na ľavej ruke!!!) s ukrutnými bolesťami, takže som s malým nijako nemohla cvičiť (nemohla som sa takmer ani obliecť sama a nie ešte aby som stláčala body na jeho telíčku)..., tak som volala rehabilitačnej a ona povedala, že v pohode, tak prestanem a na ďalšej kontrole (po dvoch týždňoch) opäť začneme...
myslím, že napokon to malému nijako neublížilo, len prospelo 😉
a, podobne sa môže niečo stať aj tebe (či malému) a nebudete môcť cvičiť (taktiež po očkovaní sa bežne necvičí), takže by som to tak dramaticky nevidela 😉
ale to je len môj názor 🙂

kacenaalex
26. lis 2011

Vďaka za názor. Priznám sa, že na tie 3 dni necvičenia sa teším viac ako na Vianoce. 🙂

adra22
27. lis 2011

@kacenaalex Ahoj ja to tiež tak robím keď som už hrozne unavené a Dávidko nechce cvičiť proste snažím sa jak blbá a nič, tak som urobila prestávku 3 dni v tých 3 dňoch sme boli na výlete v tatrách myslím že to prospelo aj jemu aj mne 🙂 Myslím že ublížiť nemôže samozrejme mám na mysli jednu prestávku za dlhú dobu nie nejak často 🙂

anisalah
29. lis 2011

Chtěla bych moc poděkovat všem maminkám, které mi vyplnily dotazník. Bohužel platnost dotazníku vypršela, a tak jsme ho zprovoznila znovu, jen na jiné adrese. Kdyby se našla ještě nějaká maminka (či tatínek), která by mi chtěla vyplnit dotazník týkající se zkušeností s Vojtovou metodou u dětí s DMO, může ho nalézt zde: http://zkusenosti-rodicu-s-vojtovou.vyplnto.cz/
Ještě jednou Vám všem děkuju 🙂

anisalah
29. lis 2011

@monnaa moc se omlouvám, že píšu tak pozdě, já jsem nějak přehlídla tvoji otázku. Moc se omlouvám.
Se synem jsem cvičila jen pomocí Vojtovky od příchodu z porodnice až do 4 let ve frekvenci 4x denně a potom jsme ještě rok cvičili jednou večer a ve školce cvičil taky jednou (ikdyž nevím v jakém rozsahu se s ním cvičilo), potom už jsem praktikovali jen nějaké cviky a to jen občas. Překonali tvrzení lékařů, že nikdy můj syn nebude chodit a možná ani sedět (syn chodí, hraje fotball apod.). Jinak jsme podle dr. měli podporovat přirozený pohyb (můj syn je velmi aktivní dítě). Ale jiné cvičení jsme s Vojtovkou neměli.
Ještě jednou se omlouvám, za zpožděnou odpověď

vevericka23
29. lis 2011

Ahojte baby, potrebovala by som poradit. Cvicime Vojtovku a vcera nam dala fyzioterapeutka cvik, ale akosi som ho z casti zabudla :( som strasny mamina, fnuk, fnuk.
Ten cvik je ze mali lezi na brusku, jednu ruku ma na chrbatiku na plienke a hlavicku otocenu na opacnu stranu, jednu nohu ma prehnutu a tlacime petu a tou druhov nohov nastupuje cize pohybuje volne ale zabudla som co z tou druhov rukov ci aj tu mam fyxovat alebo ma by volna, som neštasna lebo neviem ako a dr. sa nemozem dovolat. PORADTE PROSIIIIIIIIIIM!!!!!!!!!!!!!!!!!! nech to necvicim zle. ĎAKUJEM KRÁSNE.

ajkuska
1. pro 2011

@vevericka23 rada by som ti poradila ale takýto cvik necvičíme, tak sa hádam niekto nájde kto ti poradí 😉

petra.happyday
1. pro 2011

Tak první návštěvu rehabilitace a neurologie máme za sebou...na štěstí to dopadlo celkem dobře. Máme cvičit na balonu tři cviky a pak ještě mám tak pětkrát denně malé stisknout na minutu body přímo nad zadečkem a na zádíčkách no a také jí dělat masáž nožiček....máte některá právě s masáží nožiček zkušenosti? Obávám se totiž, že jsem právě na rehabce nepobrala vše, co bych správně u této masáže měla dělat.

vladka75
1. pro 2011

@vevericka23 ahoj. druha rucicka by mala byt v 120st. uhle a pridrziavas ju prostrednikom svojej ruky.

ewwwelina
2. pro 2011

hoj, jak dlouho budem muset cvicit?? cvicime od 2.mesicu kvuli preferenci jedne strany - tocila hlavicku vic na jednu stranu, ted je to uz /podle me, ktera je s ni 24 hod.denne/ vyrovnane. Dost me to totiz omezuje - clovek nic moc nestiha a do toho jeste cvicit, navic jsem tomu musela podridit i obleceni - abych ji porad neprevlekala pres hlavu bodycka, tak ji s podstate cele dny nechavam v rozepinacich overalcich /ktere jsem puvodne planovala jen jako pyzamka].

proste bych byla rada, kdybychom nemuseli cvicit vecne!!! mam nadeji, ze az zacne lozit ci chodit, tak nas nechaji??

iwuskaaa
2. pro 2011

@adra22 ahoj 🙂 ,
dostaneš pre maličkého príkrmy od Hami na celé dva týždne.
Ja Tomáška ešte kojím, takže my sme mali len tieto príkrmy, to je pre nich ako obed. Iné nedostal nič. Nekojené detičky dostávajú mliečko také ako papajú doma. Tam je to rôzne, predtým Ti zavolajú, akú má stravu, aby ju vedeli zabezpečiť aj oni pre Vás 😉
Viem, že majú rôzne diéty podľa veku dieťatka.

adra22
2. pro 2011

@iwuskaaa super ďakujem aspoň viem na čo sa pripraviť 🙂

monnaa
4. pro 2011

ahoj @anisalah , ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. To si ma potešila, že to tak dobre dopadlo s tvojim synčekom, super 🙂. Ale klobúk dole, cvičiť 4x denne do 4 rokov si už neviem technicky predstaviť. My zvládame max. 2x , aj to nie všetky cviky. Prajem vám veľa zdravíčka celej rodinke ! A ešte raz vďaka za povzbudenie 🙂

zich
5. pro 2011

Ahoj danno,
mame holcicku ted je ji uz skoro 5 mesicu. Od 2 mesice chodime na neurologii s tim ze se mala toci na pravou stranu - bohuzel i na hlavicce ma v pravo "placku". Doma delame jen drobne cviky pretoceni na brisko a pod. Minuly tyden mi pani dr. nabidla rehabilitaci - cviceni vojtovkou ale zaroven mi rekla at se rozhodnu sama ze to mozna zatim jeste neni uplne nutne.... slysela jsem ze miminka pri cviceni hodne placou tak nevim.... Nechtela bych neco zanedbat ale zaroven take nechci male pusobit bolest.... ( jinak mala se ma k svetu otaci se na obe strany, krasne drzi hlavicku, hraje si se vsim co ji prijde pod rucicky, zveda se do sedu atd.) mela bych mozna navstivit jeste jinou ordinaci a poradit se co s malou?! Nevim... predem dik za radu