Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

culi79
8. únor 2011

@astrinka1 tak u nás je to tak: pokud leží hlavou doleva, tak tlačím levou rukou na lopatku, jednak směrem dolů k páteři a pak taky směrem od krku, jakoby otevřené rameno a pak teda držím pravou rukou tu spodní nohu (jeho levou) do pravého úhlu k tělu, s tím, že zona je dole na koleni, takže tam tlačím ukazováčkem, palec mám z druhé strany. Takže asi trochu jiné držení, než popisuješ ty.

astrinka1
8. únor 2011

@culi79 ja mam na boku levem, tak mam drzat pravu lopatku a asi delat to jak to popisujes ty, ale mam taky drzat zase pravou rukou kycel - ukazovak a prostrednik a nevim jak a kam tlacit. je to spanielska dedina pre mna ☹.
v patek tam jedeme zase.

trpaslikg
8. únor 2011

asi drzet pravou kycel za špičku kyčle ne? tam je taky bodik, ten se mačká i u jeničky na zadech...na te kyčly se moc netlačí spíš se fixuje v místě a pak tlakem na lopatku smer dolu a k loktu na podlozce se jakoby ždíme...

astrinka1
8. únor 2011

@trpaslikg ty se fakt vyznas. ja jsem z toho cviceni uplne nestastna. ked to skousim pod dohledem s rehab. ,tak mi to jde , ale doma jsem na tom hur. ak dostaneme v patek dalsi cvik, tak to uz nezvladnem vubec. rehab. mi rikala, ze na filipa to cviceni moc dobre zabera. posilujeme brisni svaly. nevis jak dlouho nam bude asi takove cviceni trvat. taky nam rekla, ze je vyvojove hodne napred. tad ma 3mes.+3 tyd.

trpaslikg
8. únor 2011

@astrinka1 s postiženou dcerou cvičím už 4 roky, to by bylo abych se v tom nevyznala 😉 ...s tou mladší 2 roky jsem cvičila od miminka do pul roku a teď nám začala dávat špičky k sobě tak cvičíme zase, prý se to srovná samo, ale vím, že jí to neublíží tak pro jistotu cvičím...nejlepší je cvičit dokud dítě nezačne chodit...tak u nás to mělo být do 14 měsíců jenže už byla dobrá tak jsme přestali a byla to chyba...

astrinka1
8. únor 2011

Tak tohle fakt nedám. Nezvladam to cvičeni . Ten na tych zádech je balada, ale ten na tom boku děs . Nevím co a jak dělat☹(((((

fraufrt
8. únor 2011

@trpaslikg ahoj trosku som sa zlakla tych troch bodiek na konci bloku. S malou cvicime cca od 4mesiacoch, od 8m sa stavia na nozicky, uz chodi okolo nabytku a mali sme problem so spickovanim. Teraz v cca 10m je to uz OK a uz "velmi necvicime", teda vlastne vobec, tak by som chcela vediet, co znamenali tie...dik.

trpaslikg
9. únor 2011

@fraufrt ono je lepší cvičit dokud dítě nechodí uplně samo, bez opory...samozřejmě, i když necvičíte tak může být vše v pohodě, ale taky může třeba ve dvouch letech začít šmajdat nebo chodit po špičkách, jasně někteří říkají, že je to běžné a srivná se to samo, ale proč na to spolýhat a čekat až se to srovná, když pro to můžu něco udělat hned 🙂

@astrinka1 nelámej nad sebou hůl, tady ti každá maminka co cvičí dýl napíše, že měli to samý...počkej měsíc a už budeš vojtovat jak o život 😉

culi79
9. únor 2011

@astrinka1 neboj, dáš to!!!!! já když jsem cvičila se starším, tak jsem to měla úplně stejně, kolikrát jsem kvůli tomu brečela, že mi to nejde.... sotva jsem vyšla od rehabky, už jsem nevěděla, jak se má cvičit. Ale opravdu se to časem naučíš, vždycky se to maminky musí naučit, kdo není fyzioterapeut, tak to neumí a musí se to učit. pátek je za chvilku a to už jdeš k rehabce, do té doby cvič, jak ti to jde, na zádech už to umíš a pokud si nejsi tím bokem jistá, tak si to spíš zkoušej držet a nedrž ho v tom moc dlouho, uvidíš, že jak ti to rehabka ukáže, budeš už vedět co a jak. Ta lopatka se asi drží pořád stejně, máš to jen trochu jinak u té nohy a to ti ukáže rehabka. Tak držím palce!!!!

sylvajs
9. únor 2011

Ahoj holky!
Začali jsme s Vojtovkou asi před třemi týdny, malý má osm měsíců, máme ten cvik na boku, co teď probíráte (držíme kolínko) a na břiše s nohou pod sebou, ruka dopředu, hlava na čelo....
Taky mám pocit, že to nedělám dobře, Marek někdy pláče hodně a i nějakou dobu po té, někdy je hned v pohodě....
Dneska se probudil s teplotou, takže jsme ještě necvičili, vím, že se nemá od 38 nahoru, on měl tak nějak na hranici...
Štve mne, že jsem si cvičení nevydobyla dřív, máme ještě trošku slehlou hlavičku, Marek lehával jen na pravo....dr. to neřešila, ani to, že se v půl roce netočí na břicho, začal pak váhavě kolem sedmého měsíce, což bych ještě brala, ale třeba jednou za den a nijak se nezlepšoval. Rehabku jsem si našla sama, dr. mi pro ni ani nechce dát žádanku, jen pro rehabilitační dr.....no nic. Bylo by to zjevně o dost jednodušší...začít dřív.

fraufrt
9. únor 2011

@trpaslikg dakujem za odpoved 🙂

trpaslikg
9. únor 2011

@sylvajs teda tan cvik s kolinkem pod mi nikdy pořadně nešel, snad se brzy srovnáte...

sylvajs
9. únor 2011

@trpaslikg No nám taky moc nejde 🙂. Ale snažím se podle hesla - lepší nějak než vůbec...snad to dostanu do ruky dřív než se naučí mi z toho zdrhnout....

trpaslikg
9. únor 2011

@sylvajs hh me ta malá opice utíká ze všeho, ale nedávám jí šanci 😀...jo a na tyhle cviky co mi nejdou mam manžela, jemu jdou...

astrinka1
9. únor 2011

Moc děkuji za povzbuzující vzkaz. Zase to jen bude zabity týden , ked ten cvik poradne neumím . Filip je kolikrát až fialový , a to ho jen ted na tom boku držím . Ať už je fakt pátek a poradne mi to ukáže a já jsi to taky vyskousim a to poradne. Snad se zase cez víkend trosku zlepším a pokrocime zase dal. Nevis jestli se tie cviky přidávají a vše se cvičí dokola? Nebo se pak nejaký zruší a cvičí se jiný ?

trpaslikg
9. únor 2011

@astrinka1 cviky se postupně přidávají, jen jsme potom necvičili celou sestavu, jen třeba 4 cviky, ten zakladní vždy a k němu další tři podle výběru, u Klárky je to tak, že je ležáček a jsou pro ní duležité cviky na kyčle a na křivý zádíka, tak nejčastěji je bok do teď a pak cvik na obouch kolinkach, který cvičí manža...ani nevím kolik toho je celkem člověk to už ani nepočítá a automaticky cvičí, pak už si i mění způsob cvičení u každěho cviku jsou různé typy držení, často používám nohu a někdy i bradu...je to sranda 😉

aninka30
9. únor 2011

@trpaslikg vzdy sa pridavaju cviky?u nas je lahka forma hypotonie tento tyz.sme boli 1x ukazala nam 1 cvik ...tak to sa mam "tesit" na dalsie cviky??? 😖

trpaslikg
10. únor 2011

jé ví tu někdo kolik je těch základních cviků? nemůžu se dopočítat, podle mě jen 6 a pak jsou změny v držení...

@aninka30 ono je to opravdu jednoduchy, nejdřív člověk brečí jak mu to nejde a pak se diví co mu na tom nešlo 😉

culi79
10. únor 2011

@trpaslikg aha, tak já myslela, že jsou jen tři: na zádech, na boku a na břiše a je tam různý držení... 😝 tak to jsem si myslela špatně....
chci se ještě zeptat, jestli se někomu nestalo, co nám, s malým cvičím pro ochablé šíjové svlastvo a krásně po dvou dnech začal pást, teď , najednou po asi měsíci cvičení, kdy si myslím, že fakt cvičí dobře, tak na tom břiše zase dělá divy.... je mu 5 měsíců, otáčí se na břicho přes oba boky, ale na břiše, no hrůza, ale zdá semi, jakoby se začal zvedat na rukách, tak já fakt nevím...

trpaslikg
10. únor 2011

@culi79 tak na zádech, pak plazení na bříšku, potom nožička pod tělíčkem a takový vytahování ručičky, bok, pak takový půlstůl tomu říkame kdy jedna noha vysí ze stolu a cvik v kleče...

a třeba se ti to jen zdá....možná jen zkouší co půjde...

sylvajs
10. únor 2011

@culi79
Já mám taky pocit, že teď, jak jsme dostali ten nový cvik, tak Marek hned začal reagovat, začíná zvedat od podložky na břiše i trup až k pánvi, nebo naopak konečně zvedne i ten zadek se zapíchlým obličejem do země 🙂. To dřív nedělal...hurá!
Naše rehabka říkala, že někomu stačí jen "nakopnout" a pak už to jde samo....kéž by....

culi79
10. únor 2011

@trpaslikg aha, no já jsem teda nevzdělaná a to cvičím už s druhým dítětem, ale myslela jsem si, že jsou tři základní polohy a u těch je pak spousta různých držení... tak jsem zase o něco chytřejší 😉

culi79
10. únor 2011

@sylvajs no náš právě po dvou dnech začal krásně pást a teď dělá přesně to, co popisuješ ty. Tak jsem se uklidnila, že to nedělá sám....já mám pořád strach, že se nějak zase vrátil zpátky, než jsme začali cvičit, tak vůbec nepásl, hnedka se mu rozjely ruce....a zadek ke stropu....tak proto to řeším... 😎

sylvajs
10. únor 2011

@culi79 Já myslím, že to je dobře, rozhodně to není návrat zpátky....Buď ráda!

astrinka1
11. únor 2011

Ahojky, tak nám zrušili ten cvik na boku. Nevím jestli to je dobře, ale snad se pohneme zase trošičku dal. Ted je to cvik na brisku a s vysiacou nozickou. To snad zvladnem. Už jsi budem vše točit na video. Jdeme zase v pondělí , tak uvidím . Chci se zeptat, jestli není třeba v pozdějším veku problém u tychto děti do sustredenim, myšlením atd.

petronelas
11. únor 2011

Ahoj holky!
Hlásím se po dlouhé době.MY už necvičíme dlouho vojtovku.Ale mám dotaz,cvičí se taky vojtovka na to když dítě nechodí aby se nějak rozchodil?
a kdy je vůbec už ta hranice aby už chodil a kdy by se to muselo začít řešit?

kalo
11. únor 2011

@petronelas Rozhodně na to vojtovka je. To, že dítě ještě nechodí, může být způsobeno slabými svaly (zádové)... Hranice podle tabulek je tuším 18 měsících, ale jsou tu určitě i větší rekordmani, co se jim dlouho nechtělo a problém nebyl žádný...

saxana123
11. únor 2011

Ahoj, my sme cvičili Vojtovku od malého 3 mesiacov do asi 5,5 a pomohlo to neskutočne. On nechcel otáčať hlavičku do ľavej strany, mal skrátený nejaký ten sval, šlachu, neviem, ale po dvoch dňoch som ho "prichytila" že spinká s hlavičkou na ľavej strane 😀 Sama som tomu nemohla uveriť. Tiež sa mu moc do pasenia koníčkov nechcelo, no po Vojtovke nastal veľký zlom a motoricky išiel dopredu jak raketa 😎
Tiež som bola hodne nešťastná z toho že takéto musíme absolvovať, no nakoniec som rada, lebo to v relatívne krátkom čase pomohlo veľmi účinne.

velrybous
12. únor 2011

Ahoj, mám dotaz, včera jsme dostali první cvik, na rhb mi to šlo, ale doma mi přijde, že to dělám špatně..☹ nezvedá nožičky a nestahuje bříško..máme cvičit minutu z jedné a minutu z druhé strany..ta minuta se počítá až když začne reagovat tak jak má??? a pamatuju si to dobře, že se cvičení má opakovat po dvou hodinách??? nebo nejdříve po dvou hodinách??? máme cvičit 3-4x denně..

astrinka1
12. únor 2011

@velrybous ahoj, ja jsem byla na tom uplne stejne. na rhb mi to slo a doma jsem brecela, ze to nezvladam. my jsme meli cvicit az 6-8x denne po minute. to by jsem maleho jen vyzlekala a oblekala. pak mi tady holky psali, ze staci kdyz tri krat zakope nozickami a ono to slo. pak mi jina rehabka rikala, ze staci 3x denne a ono to funguje. s cvicenim stale bojujem. moc mi to nejde a mam strach, ze se s malym nikam dale nepohneme.
klidne zavolaj na rhb, ze mas takovy problem a oni by te meli zase poucit jak. udelala jsem to same, ale ja chodim na soukr. kliniku. bez probl. ma vzali a chodim tam radsej 2 tyd. aby jsem ziskala jistotu.