Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ivkasendy
22. bře 2013

@alex1983 tak aspon nie som sama co s tym bojuje... 🙂 chcem sa este spytat na akom podklade cvicis? lebo ja na prebal.stoliku, no bez tej makkej gumenej podlozky, cize ostalo len drevo a na to som davala tu obycajnu tenku prebalovaciu podlozku - no mala strasne plakala zrejme aj preto ze to bolo prilis tvrde, tak som zacala davat pod podlozku este poskladanu deku, no mala teraz place len minimalne... cvicime len 4.den tak neviem ci si tak rychlo zvykla, alebo cvicim zle, alebo ten makky podklad rusi cely ucinok cviku... 😕

-> budem rada, ak mi aj ktokolvek zo "skusenejsich cviciteliek" odpoviete na tuto otazku - na akom podklade treba cvicit 😕 😕 😕

kamimik
22. bře 2013

@ivkasendy Mělo by se cvičit na tvrdém podkladě, já jsem dávala jen plenku,aby to nestudilo. Přebalovák byl hodně vysoký, tak jsme cvičili na stole v kuchyni. Malý u toho plakal vždycky, oni neplačou, že je něco bolí,ale že se jim nelíbí ta jedna poloha. Ale pokud cvičí a neplače, tak je to ok, hlavně musí cvičit🙂 Držím palečky, za sebe nedám na vojtovku dopustit. Malý díky ní prošel všechny stádia hezky postupně a teď se chystá na chůzi, takže svaly krásně připravené🙂

priadka
22. bře 2013

@ivkasendy deka je ok 🙂 Ved ani rehabilitacny tapacirovany stol nie je tvrdy ako drevo. My cvicime na molitanovej podlozke, ktoru nam vyrobili na mieru na lekarsky poukaz - je v zozname kategorizovanych zdravotnickych pomocok. Nasa podlozka je urcite este maksia ako Vasa deka a cvici sa nam na nej perfektne.
Ale ako citam o problemoch Tvojej Miriam, myslim, ze sa Ti neoplati investovat cas a peniaze do takejto podlozky, lebo cvicit dlho nebudete musiet 😉

ivkasendy
22. bře 2013

@kamimik
@priadka dievcata, dakujem pekne za odpovede a povzbudenie 🙂
tak este zaciatocnicka otazka k tomu refl.plazeniu - ten bod co mam tlacit na lakti by mala byt ta mala kosticka pri lakti? sestricka mi to 2x ukazovala, ale nikdy si nie som ista ci je to ono... 😒 ak budem tlacit niekde vedla na iny bod, mozem malickej poskodit? ☹

kamimik
22. bře 2013

@ivkasendy Není zač. Mně přijde, že nejhůř to snáší okolí. My máme srovnané, že je to pro dobro našeho dítka, ale okolí říká chudáček,vy ho trápíte...to sem nesnášela...S tím bodem, já myslím,že to byl takový ten ďolíček mezi kůstkama, ale nejsu si moc jistá. Mně vždycky rehab říká, že přesné místo poznám podle toho,jestli u toho dělá to, co má. Když ne, tak mám špatně nahmatané. A jiný bod by ublížit neměl,jen nebude cvičit 😉

elana
23. bře 2013

@ivkasendy přesně ten bod co popisuje @kamimik to je...zkus si ho nahmatat sama, je mezi těmi kůstkami a všichni ho máme citlivý-popravdě je to fakt nepříjemné, když si ho stlačíš (jako když se bouchneš do brňavky-nevím ale, jak se to řekne slovensky). Ale poškodit ji nemůžeš, ta hybná odpověď se dostaví jen tehdy, když se mačkají správné body. Jinak je to jen ztráta času, ale nic horšího se nestane.

lv
23. bře 2013

holky cvičila jsem s dcerou dříve, a mě se osvědčilo cvičit na prkně na žehlení /na doporučení rhb, je potáhnuté látkou, akorát tak tvrdé /jasně že speciální stůl by byl lepší/ a nastaví si člověk výšku jakou potřebuje.

koira
23. bře 2013

ahoj holky, nahodou jsem narazila na tohle tema, a kdyz jsem si precetla posledni prispevek od @kamimik uplne jsem si vybavila jak na me vsichni koukali pres prsty kdyz videli jak s malou cvicim.bylo to hrozny, uplne me to srazelo na zem.ale holky prosim vas, nevsimejte si ostatnich, delate pro sveho drobecka uzasnou vec, ktera mu jenom muze pomoct. nam pomohla hodne, cvicili jsme sice jen 3 nebo 4 mesice, mala vse dohnala a nakonec byla ve vyvoji v predstihu pred ostatnimi. ted jsem tehu po druhe, sice doufam ze se nam vojtovka tentokrat vyhne ale kdyby nahodou ne tak uz budu vedet ze detatku hrozne moc pomaham, a ne kazda matka to zvladne to mi verte. takže preji hodne sil vsem 😉

koira
23. bře 2013

jo jinak my cvicili na stole na kterem jsem mela takovou tu gumovou podlozku co se dava do koupelen nebo wc..byla to parada, mekoucke, teple a neklouzalo to 😉

luatko
23. bře 2013

@ivkasendy jo tak myslím, že naše děti jsou na tom dost podobně a můj přístup je taky dost podobný tomu tvému.... akorát ta má rehabilitační sestra je děs... když jsem jí řekla, že jsem 2 dny necvičila, protože byl malý nastydlý - kýchal, kašlal, odsávačka a byl dost nevrlý... , že mi přišlo nevhodné ho ještě svlékat do naha a mořit ho cvičením, tak se na mě obořila, že se cvičení vynechvává jen při teplotách nad 38 stupńů a ať cvičím.... tak cvičím tak 2-3x za den, ale to reflexní plazení nevím jestli vůbec dělám správně... spíš se to spraví samo než tím, co provozuju za pokusy o cvičení... když jsem tam byla poprvé, tak se jí zdálo, že malý málo používá břišní svaly a to už í teď najednou připadalo dobré, ale má ještě často zaťate pěstičky -ikdyž se mi zdá, že je postupně stále víc povoluje a to pasení není žádná sláva -meumí se opřít o ruce... tak ti taky držím palce, dej vědět, jak vám to jde a jestli to cvičení zabírá

luatko
23. bře 2013

@alex1983 taky jsem na to podobně... připadá mi, že děťátko je zdravé a to mučení nepřiměřené a šíleně mě ty vyšetření vystreslovaly... stále pozoruju malého, jestli povoluje pěstičky, jestli neleží asymetricky, otáčím ho na bříško jestli se při pasení koníčků správně opře o ruce a ostatní se mi smějí, že dřív se takové věci neřešily a že se snad naučí chodit i bez toho, že bych ho 4x denně mučila... tak se v tom plácám - někdy zacvičím, ale zdá se mi pak malý podrážděný celý den a bojím se, aby si mě nespojoval s tím mučením, pak zase necvičím a mám strach jestli něco nezanedbávám... ach jo

alex1983
23. bře 2013

@ivkasendy jeeeej ahoj, no akosi mi to neukazalo ze si mi pisala... No tak baby Ti uz pisali na com cvicit a ja tiez teda zacnem na deke... Doteraz sme cvicili na prebalovaku, ale on neni rovny ale boky ma vyvysene, takze deka bude asi vhodnejsia 😉

alex1983
23. bře 2013

@luatko no ved prave... ja akonahle mala otoci hlavu dolava, davam jej ju doprava 😀 stale ju sledujem, prikukam, napravam... Fakt je najhorsi ten plac, susedia si musia mysliet ze ju tyram a pri cviceni som taka mokra ako mys 😝

alex1983
24. bře 2013

Prosim o radu, mam s malou cvicit 4x za den, ale ako robim co robim nestiham to. Ma 4.mesiaciky a este vela papa,spinka... Ako si to mam podelit aby sa do dalo stihat? A nestaci cvicit napr.2x za den? 😝

canama
24. bře 2013

@alex1983 Podla mna zalezi aj aky mate problem. Ja sa priznam ze som nepatrila medzi poctivcov, ale my sme nemali ziadnu strasnu diagnozu, proste sa dcerka opozduje o par mesiacov oproti tabulke, mala lahku hypotoniu, teraz ani to uz nie. Ale ak by mala nejaky vaznejsi problem asi by som cvicila naozaj poctivo. Moj nazor je, ze radsej kratsie cvicit ale viac krat za den. Nemusis napriklad dietatko vyzliekat do plienky, ja som to najskor robila a uplne zbytocne, jednak teraz ked je chladnejsie tak uz len toto vyvolava u dietatka diskomfort. Teraz ked s malou cvicim tak v body a pancuskach.

alex1983
24. bře 2013

@canama Akoze my mame len torticollis 1dx lahky stupen a uz mala pekne otaca hlavku na obe strany. A pridali nam k tomu prvemu cviku este ze na pretacanie a este chcu dat na plazenie... Inak neviem naco 😝

canama
24. bře 2013

@alex1983 my sme chodili kvoli hypotonii a po 6tih tyzdnoch cvicenia lekar uz zhodnotil ze je to v poriadku, ale ze cvicit budeme minimalne pokym sa mala nebude plazit-preventivne. lenze potom sme sa zacali oneskorovat v psychomot. vyvoji, vlastne len co sa tyka hrubej motoriky a to uz vsetci robia bububu...a dokedy budeme cvicit to netusim, asi pokial ja sama nepoviem ze dost. 🙂

emilka1977
24. bře 2013

baby moja mala mala torticollis tiez sme mali civicit 4 x poctivo som cvicila a za 2 mesiace sme uz nemuseli, ale my sme zacali aj plavat v hubard vani, to nahradza jedno cvicenie, co bolo super. Ale ja vojtovku schvalujem mala nabrala tolko sily prenasala tazke krabice a dodnes mam silne ruky a nohy. Velmi to pomohlo a plavanie tiez. tak len cvicte a o to skor skoncite.

kocurko1
24. bře 2013

@alex1983 prosim skus si skonzultovat aj s inym rehab. lekarom v inom okrese. Tu sa nechcem dotknut vaznych diagnoz potvrdenych neurologom,lebo na chodbe na rehabilitacii som videla deti,ktore boli na tom omnoho horsie ako to moje.
Nase babo len mierne otacalo hlavicku na jednu stranu,ked bolo mesacne. To sme odstranili polohovanim bez cvicenia. Ked som dosla na kontrolu zrejme k tej istej r. lekarke ako ty, s 1,5 mesacnym rozospatym babom o 2.poobede na kontrolu,bolo zle, lebo na 1. krat spustilo dozadu hlavicku a nedrzalo pevne krk. Na druhy raz sa snazilo udrzat tu hlavicku bez spustenia dozadu.
Nahnali nas na cvicenie na tu chodbu co aj teba - v zime, 6 spotenych placucich deti natlacenych na uzkej chodbe,lebo oni ich objednali naraz na urcitu hodinu.
Cvicila som poctivo 2 mesiace 3-4xdenne a chodila mi aj domov kamaratka rehabilitacna sestra. Konzultovala som aj v inom meste a inde bol nazor, ze babo na svoje 3mesiace robilo vsetko to co malo robit.
Po navrate do T. mi lekarka vychvalila dieta,ako krasne vsetko robi, ale ze je slabucke. Dietatko malo silne dolne koncatiny na svoj vek,preto chrbatik vyzeral slabsi, ale pritom bol v norme. Lekarka ma vydierala,ze dame dalej este dalsie cvicenia atd.... lebo ze polrocne urcite nebude sediet........ Mala pravdu,dieta sa posadilo samo do sedu uz nasledujuci den - malo vyse 4mesiacov. Viac som tej lekarke nezavolala.
Susedka mi potom povedala,ze som si mala usetrit nervy, lebo lekarka si nahanala vykony. Sestricka sa susedke preriekla ,, Ved aby sme aj my mali co robit,,,.
Poznam minimalne 3 pripady,ku ktorym sa lekarka tak chovala - citove vydieranie mamicky....strasenie...
Na jednej strane si vazim,ze pomahaju detom,ktore maju ozajstny problem. 6mesacne dievcatko ked nevedelo zavriet rucku a jeho matka kaslala na cvicenie. Vtedy musela byt rehabilitacna sestra tvrda na matku.
Ale matka,ktora ma cvicit Vojtovku musi byt v prvom rade vyrovnana a kludna. Tiez na to treba mysliet.

kocurko1
24. bře 2013

Ano,a dakujem rehabilitacnej sestre, ktora mi v tom case nezistne pomahala, cvicila s babom a hlavne za psychicku podporu. Hoci nema cas chodit na Konika, lebo ma toho velmi vela 🙂

verini
24. bře 2013

ak smiem, pridám aj ja svoje pocity. dcéra sa narodila s tým, že nehýbala ručičkou(teraz mi nezíde na um presne ten názov). tak sme tri týždne denne dochádzali na elektorliečbu. bolo to velmi náročné. ale už po pár razoch som ja badala velké zlepšenie. ona hýbala prštekami, ale nehýbala v pleci. mali sme cvičiť vojtovku, čo bol pre mňa neskutočný des!! mala reflux a rada spinkala. priznám sa ako aj ostatné mamičky, že som cvičila veľmi málo. masírovala som jej ju keď sa dalo. ale cvičenie bolo veľkým utrpením. Keby nedajbože to bolo tak, že by sa to nezlepšovalo, asi by ma to skôr donútilo cvičiť, alebo neviem čo by som robila. Veľmi som sa tešila z toho ako sa to zlepšovalo. na kontrolu som išla vždy taká nabudená(teda na začiatku), keď som dufala že primárka povie, že už je to ok, že nemusíme cvičiť a chodiť k nim. no ona na to, že to sa uvidí až ked bude štvornožkovať, no poteš. strašne som bola sklamaná. ja neviem čo od nej chceli, keď si ručičku obžúvala. hračku držala. do ust sa s nou trafila???!!!!!! potom ma dožrali s tým, že už nesledovali len to, ako sa správa ručička ale celkovo. nepozdávalo sa im , že sa neviem v kolkom mesiace nedrží už tak na brušku ako by sa podla nich mala a blá blá. to ma neskutočne ubíjalo..nedokázala to preto tak super ako si oni predstavovali preto, lebo mala reflux stále silný, nemohla som ju dávať často na bruško, pretože niekedy aj po dvoch hodinách sa povracala. potom bola nervozna, no hrozné to bolo. napokon neviem ani v ktorm mesiaci to bolo keď som s tým sekla, že som nešla už ani na kontrolu, lebo to nemalo žiadny význam. pretože ja som s nou necvičila ale bolo to ok. možno nešla presne podla tabuliek, ale práve dnes má presne tri rôčky, a jedným časom sa dokonca zdalo. že bude aj laváčka!!! čo bola tá problémová ručička. dnes je to úplne zdravé a živé veselé dieťatko.. teraz sa smejem, že by som ju mala k tým mudrym zaviesť, nech ich riadne poštípe, aby videli ako ju chceli trápiť..ja som za to nesmierne vďačná, že som počúvla svoj inštinkt, a že bol správny, ale verte mi, veľmi som sa preto trápila. lebo som nevedela či je to správne, to nechať tak, alebo či pokračovať...
Ja vám všetkým prajem, ktoré máte malé detičky, aby to bol tiež taký "ľahký " prípad, ako ten náš, a že sa to samé nejako upraví, aj bez toho trápenia našich najmilších, lebo to je pre nás ten najväčší trest im to robiť.
nehovorím, že to netreba robiť, viem, že tým ťažko chorým detičkám to veľmi pomáha, ale na druhej strane, by to tí študovaní mali vedeiť rozlišovať čo a ako. lebo sama vidím, že tu je veľa názorov, že "nám dali to a ono, a neviem ani na čo". tak sa držte

kocurko1
25. bře 2013

Ja este dodam za seba. Ja som si to cvicenie Vojtovkou zavinila aj sama. Tym, ze prve babo som mala absolutne vzorove, na druhom dietatku som si vsimla asi ,,vsetko,, co prve babo nerobilo a pytala som sa na to pediatricky. Ona si napriklad uklon hlavicky nevsimla, az ked som ju upozornila,nahmatala na prvej poradni trosku poskracovane svaly na krku. To uz bola jej povinnost ma odoslat na rehabilitaciu. Ja som skor poctivka a zo vsetkeho si robim hlavu.
alex1983 mam rovnaky vekovy rozdiel medzi detmi ako Ty. Viem si predstavit, ak mas obe deti naraz doma, ako sa Ti cvici.

ivkasendy
25. bře 2013

ahojte dievcata, tesim sa ze je tu tato tema, ze sa ziadna mamicka ktora cvici s babatkom nemusi v tom citit sama... 🙂 priznam sa ze vikend som opat odflakla, v sobotu sme boli na krstinach synovcovi a vcera chodili kade-tade po navstevach... dnes sa mi podarilo odcvicit len 2x, som nejaka chora a uplne som stratila hlas, nie je to sice vyhovorka, ale co uz 😒 najlepsie je, ze mala uz takmer vobec pritom neplace, skor len tak pomrnkava, fakt neviem ci ja zle cvicim, alebo si tak rychlo zvykla 🙂
mam este otazku: v stredu okolo 12:00 sa ideme ockovat (2.davka hexa+pneumokoky) - odkedy a na ako dlho mam vynechat cvicenie?

alex1983
25. bře 2013

@ivkasendy my sme isli na rehabku mala odcvicila a potom k detskej na ockovanie a potom sme mali pauzu 5 dni

ivkasendy
25. bře 2013

@alex1983 fiha, az 5 dni? myslela som ze asi vynechame v ten den a nasledujuci... ale ak bude treba dlhsie, co uz...

verini
25. bře 2013

ivkasendy, nepovedala ti tá rehabilitačná? sa mi zdá, že nám dala na začiatku aj také pokyny napísané, tam to bolo presne uvedené, že ako a kedy sa vynecháva

ivkasendy
25. bře 2013

@verini ved to, ze povedala, ale este na prvom stretnuti pred 2 tyzdnami... to ma na zaciatku zavalila hrbou informacii - o com je vlastne vojtovka, ako casto sa ma cvicit, ze nie tesne po papani, kedy cvicit posledne vecer... a viem ze spominala aj ohladom ockovania, no mala som co robit si pamatat tie zakladne info... napisane mi to nedala, a teraz pred tyzdnom mi ani nenapadlo sa spytat, lebo som mala plno otazok o tom, ci moja mala vobec to cvicenie potrebuje... 😕 a ideme tam opat az po velkej noci...

priadka
25. bře 2013

@ivkasendy uvidis na nej, ako sa citi. Radsej trochu opatrnosti a dlhsiu pauzu, ved ockovanie je silna zataz organizmu. Nic sa nestane, ked zacne pootvarat pasticky o 5 dni neskor (ked 5 dni vynecha vojtu). No, ved nechcem provokovat, ale aj tie jej zatate pasticky maju svoj vyznam... a vyvinove tabulky su stale len vysledky statistik 😉

verini
26. bře 2013

ivkasendy, viem presne ako to vyzeralo. u mna je to tak aj teraz ked ideme k detskej lekárke, chi, deti plaču, dr. mi do toho hovorí a ja absolutne neviem čo..xixi
určite sa tým nič nestane, keď vynecháš cvičenie pár dní, len to im nehovor, lebo samozrejme že to čo urobíš nebude dobre. nenapadko sa opýtaj že ako to je pri očkovaní s cvičením. a ty aj ked sito robila uuplne inač, povedz že dobre že presne tak si to urobila. ja som naučila pri svojich dvoch lenivých deťoch, že dr. vôbec netreba hovoriť všetko...dnes maju skoro 6 rokov a tri roky. nič im nechýba, aj napriek tomu, že nešli presne podla tabuliek. teraz to dohnali. ani to nehovor, že si vtedy a vtedy vynechala.. bude to dobré. 😉

kocurko1
26. bře 2013

@ivkasendy
@alex1983 mne davali po ockovani pauzu 2tyzdne.