Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
28. zář 2008

Susi kamarádčina dcerka má 17měsíců a taky jí to dcerka dělá.Minulý týden byla na ortopedii a tam jí řekli že se to časem upraví, že to dělá většina dětí.Myslím že na RHB to rozhodně není.

Jinak D.byl prohlédnut neurologem ještě v porodnici. Je ale nedonošený takže to je jasné. Myslím si že pokud vás pošle pediatrička ne RHB tak není třeba ještě navšťevovat neurologa.Většinou se jedná jen o malé problémy, které vycvičíte brzo 🙂

Pokud bude ale problém přetrvávat tak vás na neurologii určitě Dr pošle. To musíte mít vypsanou žádanku. Jinak by to Neuroložce neproplatila pojišťovna :(

susik77
28. zář 2008

andulka: no, to mi uz hovorilo viac ludi...ale znervoznuje ma, ze mala este stale nechodi sama, jej vrstovnici uz behaju, aj ti, co pred rokom za nou totalne zaostavali. Ona bola v 6.mesiacoch dost dopredu vo vyvoji-nasa dr. povedala, ze aj o 2-3 mesiace . Od 7.mesiaca lezie a lezenie stale preferuje. Ojkrem nosenia sa, stale chce aby som ju nosila v naruci...neviem, ci je to hlavne tym, ze asi mesiac je na mne strasne zavisla...

kaczka
28. zář 2008

Andulko,taky si myslím,že by nás snad na neurologii poslali,kdyby bylo třeba.Snad nejsem první mimčo co u nich cvičí!

andulka4
28. zář 2008

Susik každá rehabilitační sestra ti řekne že čím déle dítě leze tím lépe. A to že ti nechodí sama tím se vůbec netrap. A to že jí některé děti předběhly....no bože no a co 😀 Až jí bude o pár let víc nikdo se tě na to v kolika měsících začla chodit nezeptá.Hlavně ať je zdravá 🙂 a spokojená 🙂

Davídek má 8měsíců a je na urovni 5ti měsíčního dítěte s tím že stále nepřitáhne hlavu....a mě je jedno kdy bude chodit!!!!!Hlavně ať chodí správně.

Kaczko neurologie je už opravdu pro děti které mají nějaký poporodní problém a v podstatě už odcházejí z porodnice s tím že budou dlouhodobě sledované. Samozřejmě že pokud by se tvé pediatričce Davídek nějak výrazně nelíbil už dávno by vás tam poslala. Přece jen jí za těch pár let prošlo rukama tolik dětí...že už ví co a jak.

melliska
28. zář 2008

Holky, já bych se nespoléhala na dětskou dr. (tedy né alespoň na tu naší), objednala jsem malou k neuroložce sama a ta nás odeslala hned na rhb (hypertonus a centrální koordinační porucha). Podle naší dr bylo vše v pořádku, ale mě se to nezdálo a měla sem pravdu. 😉

susik77
28. zář 2008

andulka: to je v poho, aj nam to dr. aj sestra hovorili. Ale pride mi trochu divne, ze sa u nas striedaju obdobia, kedy nam diagnostikovala, ze mala ma slaby hypertonus-asi v 2 mes., kedy pri paseni konickov preferovala jednu stranu, asi za 2 tyzdne sa to upravilo, potom v 6.mes. ze vraj bola mala 3 mesiace dopredu vo vyvoji a teraz toto...nejak sa v tom nevyznam 😕

andulka4
28. zář 2008

Melisko a co přesně se ti nezdálo?
CKP má 4 stupně a pokud máte tu první tak si buď jistá že jí má 90%obyvatelstva(nohy do X, křivé záda) Na RHB se posílají 3,4stupeň.

Susik...já si opravdu myslím že se tvé dceři prostě zatím samo chodit nechce. A vše je jak má být.Pokud máš nějaké pochybnosti zajdi si s tím k ortopedovi. Každopádně dnes se to všeobecně velmi přehání....děti jsou hned posílány na rehabilitace a přitom by vše dohnaly.

melliska
29. zář 2008

andulka4, měli jsme CKP 3 stupeň - středně těžkou, malá měla špatnou polohu na bříšku, jednou polovinou těla byla ve vzduchu a druhou se dotýkala podložky a nakřivo hlavičku, protože měla ochablejší polovinu těla. Samozřejmě na rhb pak našli spoustu dalších věcí, ale důležitější je, že začli jsme cvičit v půl roce a nyní je to naprosto ok 🙂
malá leze, sedí, chodí kolem nábytku...to cvičení nám zabralo fakt hodně rychle 😉

marusch.mat
29. zář 2008

Susik77 tvoje malá má určitě ještě čas. Mě takhle vtáčela nohu starší dcerka a na ortopedii i u dětské my bylo řečeno ať o neřeším, že dětská chůze se vyvýjí do 3 let a je fakt, že kolem toho druhého roku to vymyzelo a začala dávat nožky jak má. Ono vlastně v těch 10 měsících je ještě hodně brzy dělat závěr, dítě je nestabilní a tak si tu stabilitu nějak jistí, některé děti stojí v širokém stoji jiné vtáčení nožky, každé má svůj způsob.

buterflyp
2. říj 2008

andulka4

u nás na RHB kdybych se nezeptala, proč jsme ještě nebyli na té neurologii, tak by nás snad neobjednali, RHB sestra se děsně divila, pak říká no ono je plno a termín nám dala až n a17.12.2008
na poporodní problém nás neupozornil nikdo, ažteď po 2měsících cvičení.

Pro mě však bylo důležité že řekla že se to výrazně zlepšilo... Že tam pokrok jde vidět, ani nevíte jak mi plesalo srdíčko. Musíme bát rozhodně trpěliví a oni to ty naše dítka zvládnou.

pedroma
2. říj 2008

susik77 - ja s malym prave kvoli tomuto problemu cvicim vojtovku. Teraz ma maly tri roky.

susik77
2. říj 2008

Ahojte, vcera sme boli u detskej, poslala nas na neurologiu, 16.10 ideme, tak som zvedava. Dr. detska povedala, ze mala je psychomotoricky uplne v poho, ale zrejme tam bude nej. neurol. problem, ze vraj ortopedicky nie...

susik77
2. říj 2008

pedroma: a ako dlho cvicite?A co vlastne cvicite? Ako to maly znasa?

petul.a
2. říj 2008

Tak se hlásíme po kontrole na RHB. A dobrý, predilekce na ústupu, krční svalíky pěkně posílené. Magistra Barču pochválila, že drží hlavičku už hezky v ose. Že nepase je prý taky proto, že má hlavinu oproti tělíčku dost velkou a útlé ručičky i nožky. To nás napadlo taky a říkal to i neurolog, takže dobrý. Holt bude se vším trošku zpožděná, ale koho to bude třeba v 5 letech zajímat, že...

K tomu NEpasení - ona totiž jeden den už krásně pásla a od té doby zase nic. Proto jsem se na to rehábky ptala.

Jo, a holky, konečně je Barči fotka v Miminku, takže jako taky máme mediální hvězdu, bacha na nás 😀 I když je to jen malinká fotečka v rubrice Veselé korálky.

petul.a
2. říj 2008

Málem bych zapomněla - rehábka nám doporučila cvičení na gymballu. Overball prý zatím ne, na to je ještě Barunka malá. Na ten gymball ji mám dát na bříško, držet za zadeček a pomalu koulet dopředu, dozadu i do stran. Prý při tom vytrénuje zase jiné svalové skupiny, což se jí bude hodit pro lezení atd. Takže další společná činnost s mojí dcerkou, už se těším 😵 Taky nám bylo doporučeno plavání. Ale tam zatím nemůžeme, páč Barča ještě není očkovaná.

andulka4
2. říj 2008

Peti Davídka taky nemá močkovaného a na plavání začneme chodit od listopadu.Děti očkované být nemusí.

Lendy ty jsi s malým taky chodila na plavčo, mám dotaz 🙂 Měl nějaké omezení jako hypotonik? Myslím tím jestli to brala cvičitelka v ůvahu a s jak starýma dětma chodil? Popřípadě ještě napiš jak starý byl když jste začali chodit a jestli měl očkování.

Děkuji

kaczka
2. říj 2008

Tak taky hlásím dnešní kontrolu..máme vyměněný cvik na boku,protože když je na bříšku,tak jednu ručku dává už před sebe a o druhou se opírá,tak aby zatěžoval obě strany stejně!Jinak prý jsme lepšíoproti tomu,když jsem přišli,ale stejně máme ještě co cvičit!

lendy1
2. říj 2008

adulko, žádné omezení David neměl, chodili jsme plavat jen s jednou holčičkou a ta měla stejný kalendářní věk jako David. Instruktorka věděla, že je hypotonický, takže s ním dělala nějaké cviky navíc a něco zase upravila nebo vynechala, prostě jak co zvládal a to, co bylo pro něj prospěšný, tak dělala déle.
Naočkovaný byl, začali jsme chodit hned, jak měl po posledním očkování, což bylo myslím v 9.měsících.

petul.a
3. říj 2008

Andulko, mně právě doktorka říkala, ať začneme chodit až po očkování 😉

cipin
3. říj 2008

Ahoj holky, tak máme za sebou taky první kontrolu - no skoro po třech týdnech cvičení, ale co se dá dělat, když nás je tolik☹

Hlavní je, že se malá zlepšila, funkčně podle RHB i podle nálezu na sonu je ten hematomek na krčku menší, ale samozřejmě nás čeká ještě spousta práce. Nechala nám pořád jenom ten jeden cvik plus trénovat koníky, tak snad ví, co dělá... 😕

pedroma
5. říj 2008

susik77...cvicime dva cviky s Vojtovej plus cviky na posilnenie brusneho svalstva. A donedavna sme mali odporucane aj cviky na ploche nohy, ale nakolko sa dvaja ort. primari zhodli (nezavisle od seba) , ze problem nie je vobec ortopedicky, tak sme od nich upustili. Uz som pisala, ze maly mal tri roky, cvicili sme s nim cisto iba Vojtovku do jeho 10 mes., potom zacal stvornozkovat... A znova sme zacali, ked mal dva roky, a to som si vyslovene "vydupala". Chodil po vnutornej strane chodidiel, spickami dovnutra. Teraz uz pekne naslapuje na celu plochu noziciek, len tie spicky 😠 . Ale cvicime, teda v ramci moznosti jeho obdobia vzdoru 😵 Ako babetko pri RHB napredoval ukazkovo, priam raketovo, teraz ideme pomalsie, je naozaj vidiet rozdiel v tom tempe, pri zlych pohybovych vzorcoch.

susik77
6. říj 2008

pedroma: prave mne nejde do hlavy, ze mala bola tak do 7 mesiacov strasne dopredu vo vyvoji-bez rehabilit., zidne problemy a teraz toto...zda sa mi, ze to asi bude nej. zdravotny problem-bud ortopedicky al. neurologicky. dr. povedala a ja to tiez vidim, ze psychomotoricky je uplne v poho-ona je strasne ziva, o vsetko sa zaujima, spolocenska...

pedroma
6. říj 2008

susik...pevne dufam, ze sa to casom upravi, u vas aj u nas (klop,klop). Mozno trochu pocvicite, a ja si myslim, ze to nie je na skodu - posilni sa svalstvo, spravne drzanie tela a pod. veci. My mame indikaciu skor neurologicku, co ma vobec netesi 😒 ale konkr. dg. zatial nemame.
A tiez dookola riesim otazky - ze preco, kde nastal ten zlom, urcite nie sme sami, trapi to mnohe maminy... Nas drobec je napr.: donoseny, narodeny v termine, tehot. bezproblemove, AS mal 10/10, o ziadnych genet. "poruchach" v rodine nevieme a predsa nie je vsetko OK a opakovane musime RHB-tovat.

tininka82
9. říj 2008

Ahoj holky,
naše malá se narodila v červenci 2008, o 3 týdny dříve. Má centrální hypotonický syndrom, takže chodíme cvičit vojtu od 14 dní. Předcházela různá vyšetření hrůza děs. Také EMG a DASHAK souhlasím s tebou jsem taky z Ostravy a byli jsme posláni na neurologii na Fakultku. Ta neuroložka mě totálně dostala před 2 měsíci do kolen, jednání hrozné na odstřel. S malou vůbec to neuměla. No prostě síla. Vyšetření Emg bylo nepříjemné ale naštěstí vyvrátilo jakkékoliv onemocnění. Stejně jako ostatní vyšetření. Takže závěr byl že u malé to způsobil náročný a těžký porod. Dnes má malá 2,5 měsíce a je šikulka, cvičení zabírá, je línější v pohybu ale o to víc je popředu v psychickým vývoji, směje se breptá a strašně vnímá. Příští týden máme kontrolu na neuře tak jsem zvědavá. Doufám, že to tentokrát bude klidnější.

zusma
9. říj 2008

Ahoj holky, párkrát jsem sem psala (malá nelezla) a tak jsem vám chtěla napsat, jak to dopadlo s vojtovkou u nás....

První cvik byl totální katastrofa,nebudu se rozepisovat do detailů,ale prostě horor. Další cvik byl velice jednoduchý a od malé se neočekávalo vlastně nic, jen ležet..Dopadlo to taky katastroficky...ona na sebe nenechá v tomto směru prostě vůbec sahat. Nemluvím ted o tom, že křičela...to nemám na mysli. Po domluvě s reh.sestrou mi sama doporučila reflexních cvičení nechat a prý mám malou stimulovat do kleku na míči.
Nechali jsme malou z vlastní iniciativy vyšetřit u několika doktorů různých zaměření a nikdo na ni nic neshledal a všichni uznali,že vojtovka pro ní prostě není to pravé.
Mezitím jsem s malou dost cvičila v kleku, zkoušela jí posunovat nohy, ruce atd....
No a malá začala lézt 😵 😵 Přesně v 11m a 1 týdnu. Začala si i sedat ze čtyřech. Jako lezení není ještě nic světovýho....uleze pár kroků a žuchne, ale už jen to,že se sama dostane na 4, umí si z toho sednout a lézt, je pro mě zázrak. Ještě před 10ti dny se sama neudržela na čtyřech.

zusma
9. říj 2008

Ještě chci dodat toto:

v žádném případě nechci, aby můj předchoí příspěvek vyzněl tak, že je zbytečné scičti vojtovku!to vůbec takto nemyslím! Naše štěstí bylo a je v tom, že malá nemá žádný neurologický,ortop., ani žádný další problém.Já vojtovku považuju za geniální metodu a vkládala jsem do ní velký naděje a dost těžce jsem nesla to, že nám to cvičení nešlo.

zusma
9. říj 2008

scičti = cvičit 😉

lendy1
9. říj 2008

zusma, tak super 😵

my byli dnes na předposlední 😅 RHB: teda jako chodíme tam úplně na nic, jen si tam D. hraje, leze, oni na něj koukají, občas něco prohodí, že tohle dělá dobře a tohle blbě a to je vše. Příště máme přijít, až bude chodit sám 🙂 a prý to vidí tak maximálně do měsíce až měsíce a půl, což se mi teda absolutně nezdá, protože je dost nestabilní a neudrží rovnováhu, ale nebudu se s nimi dohadovat, když nezávisle na sobě neurolog i RHB řekli, že do toho 1,5měsíce bude chodit...no uvidíme

andulka4
9. říj 2008

Lendy to jsou super zprávy 🙂......jsem si jistá že to zvládnete

A doma už necvičíte jak dlouho? Od doby co leze?

lendy1
9. říj 2008

andulka, myslím, že jsme přestali nějaký 9,10 měsíc, kdy se plazil, protože už ho nešlo udržet za žádnou cenu v těch polohách a ani 2 RHB sestry mi neporadily co s tím. Taky jim to nešlo, tak jsme toho nechali a snažili se ho hodně motivovat, cvičili jsme na balónu, chodili plavání, cvičili na válci.