Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pjana
31. říj 2011

@marusch.mat @monnaa> dakujem, len som nechcela davat malinkej nejake tabletky, skor som za prirodzenu formu prostrednictvom stravy, ale asi vyskusam🙂

marusch.mat
31. říj 2011

@monnaa Byl to boj, také se jí to nelíbilo, ale naštěstí máme zlatou fyzioterapeutku a ta nám upravovala cviky na míru, tak abych dokázala malou v poloze udržet. Ale ještě teď občas, když dostaneme nový cvik, tak si poctivě zabrečí.

lupinek82
1. lis 2011

@lukava Ahojky, dneska jsme taky dostali tento cvik a byl řev:(( s otá¨čením a slehlou hlavičkou máme stejný problém. Ještě děláme jeden cvik na bříšku, tak nějak doufám, že jsem vše pochytilaa správně při tom koncertu mám problém se soustředit... Doma jsem zkoušela, opět ječela, ale po skončení už si se mnou zase broukala, tak se musím obrnit a vyrdžet. A mrskat se má, ta moje se právě moc nemrská🙂

lukava
2. lis 2011

@lupinek82 tak to jsme na tom asi fakt podobně, i věkově koukám 😉 také Vaše Nella přepadává při poloze na bříšku? my už dáváme našeho Honzíka na bříško hodně často, aby to natrénoval, fyzioterapeutka nám doporučila, aby byl na bříšku skoro stejně často jako na zádech a nedávat do sedátka, že to oslabuje svalíky na bříšku. S pohyblivostí opravdu potíže nemáme, je to pytel blech. Včera a dnes jsme bez cvičení kvůli očkování, ale ve čtvrtek zase začneme pracovat 😉 Nejste v tom sami 😉

lupinek82
2. lis 2011

@lukava Nejsme🙂 Ona nepřepadávala, ale nebříškuje stabilně, kýve se ze strany na stranu, o té době mi říkala mudra stejně, ale to Nelča určitě nevydrží. Už od narození bojujeme s tím, že ve mě byla opravdu hodně zmáčklé, takže má predilekci, měla i křivá záda a pánev mimo osu, ale to se dáváním na bříško dost srovnalo. V sedátku moc není, spíš pod hrazdičkou a nebo jí dávám na bříško vždycky tak na 5 min., pak jí dávám pauzu a pak znovu... Dáváš Honzíka na bříško jen nahatého a nebo i oblečeného v plenkách? My měli ještě doteď šikoré balení.

lupinek82
2. lis 2011

@lukava Ještě dotaz, když se mačká bodík v poloze na zádech, fixujete hlavičku úplně nebo ji pouštíš na tu stranu, na kterou ji má točit? Mě začala točit až doma... Tak si myslím, že na příští rehabku jdu s foťákem🙂

lukava
2. lis 2011

@lupinek82 právě mi říkala na rehabku, že je potřeba tu hlavičku fixovat rovně, taky mi ji stáčí, chtělo by to tři ruce 😉 tak mu tam dávám třeba srolovanou plenku, na bříšku je i v plíně, na bříškování mu dávám spíš jednorázovku, ta je tenoučká, nebo ho nechávám pást koníčky při přebalování a to je nahatý, jinak dáváme látkovky ale to je veliký balík, ve kterém se nedá skoro nic, široké balení naštěstí nepotřebuje, včera jsme byli na kyčličkách a všechno je dobré; říkala mi, že má pracovat hlavně ručičkou, jak řval moc si nepamatuju, co přesně že to má dělat, aby to bylo správně, nevíš náhodou?

lupinek82
2. lis 2011

@lukava Jenom tři?🙂 Ještě k tomu se trochu bojím pořádně čapnout za hlavu🙂 Mě tam bylo všechno jasné, ale doma už je to horší...taky kvůli tomu řevu. Mě říkala, že mám sledovat co dělá ručičkou, jestli jí má v pěst a měla by se snažit stáčet hlavičku na opačnou stranu a hýbat nožkou na té straně,kde tlačím, máme ji dolů ze stolu. Ale tohle může být pro každého jiné. Já ji právě na všechno svlíkám i plenku, ale taky jí asi v rámci tréningu občas převalím i s jednorázovkou, máme pak děsnou spotřebu jednorázových podložek:(

libertine
2. lis 2011

@lupinek82 my sme tiez mali velku spotrebu tych jednorazovych podloziek, navyse sa to vzdy pod malou zhrnalo, ked sa hybala, ja som kupila take pratelne nepriepustne podlozky, nieco ako maju tu http://www.malyrebel.sk/malyrebel-sk/eshop/1-1-... alebo ako byvaju v ikea tenke chranice na matrac, je to flanelove, cize prijemne pre babatko a vsakuje to hned, uz nemusim kupovat tie jednorazove podlozky.

lukava
2. lis 2011

@lupinek82dvě je málo, tři a více samozřejmě 😀 ...možná občas zapojím i manžela, už se i nabídl, když viděl, jak se s ním peru. já ho dávám jen na látkovku, bez jednorázové podložky, to vyjde asi laciněji to vyprat s ostatníma plínama a cvičíme na desce nad vanou v koupelně, kdyby začal náhodou čůrat, pak se to vytře, jsou tam všude dlařdičky a ten náš chlap má velký dostřel, jedině když je na bříšku, je to tááááková pohoda 😉 ...teda pokud se nepokajdí, to se mu povedlo v pondělí a měl to namatlaný všude 😝

lupinek82
2. lis 2011

@libertine Díky za typ, pojedu se po nich podívat.
@lukava Dnesmáme za sebou druhé vojtění, po cvičení krmíme a Nellka mi při kojení usíná, to už dlouho nedělala, asi ji vyčerpává ten jekot.

arianka
2. lis 2011

Přidávám svou (ne)zkušenost s Vojtovkou ........ Kluci se narodili o 4 týdny dříve, někdo s tím počítá a podle toho se kouká na jejich vývoj, jiný lékař nikoli .. Já osobně ano, takže ode mne měli vždy pro všechno mírnou toleranci, než bych se případně začla znepokojovat.
Model 3 měsíců (pasení s hlavičkou a oporou rukou) neuměli, doporučena rehábka, pro svůj klid jsem šla, rovnou ke 3 zdrav sestrám, které měly dobrá doporučení s tím, že hledám jinou možnost cvíča, než Vojtovka... První návštěva: jedině Vojtovka a hned, druhá návštěva: nechte je, oni se sami rozhýbou, třetí návštěva: jeden musí cvičit, druhý ne.... Výsledek: bez mé aktivní pomoci kluci začli sami pást o 14 déle přímo předpisově...
Další příběh: jedno z dvojčat má od narození slehlou hlavičku. Rehábka rovnou vyhodnotila nutnost cvičení, aby neměl v dospělosti "placku". Na můj dotaz, zda ona placka je estetický problém nebo jde o zdrav problém odvětila, že estetický.
Problém je, že manžel má stejný tvar hlavy, prostě ze zadu má hlavu ne zcela zaoblenou, na to se ale nikdo neptal, a protože obě dítka byla polohována stejně, za sebe vylučuji, že ji má slehlou od ležení, zkrátka se s tím narodil...

Za mne tedy jen jedna zkušenost: Vojtovku nepodceňuji a vím, že zabírá. Určitě jsou příběhy, kdy je nutná, ale bohužel jsem sama zažila, že je aplikována i tam, kde zcela jistě nutná není ☹ A kdy zkrátka jen proto, že nejde o tabulkové dítě, rodiče cvičí a cvičí... a vleče se to s nimi a s miminkem velmi dlouho ...

monnaa
2. lis 2011

@lupinek82 - v polohe " reflexné otáčanie " , teda na chrbátiku,keď stláčaš pod pod bradavkou, je poloha hlavičky veľmi dôležitá, lebo ak je inak ako má byť, výsledok cvičenia sa stráca. Hlavička by mala byť mierne otočná - cca 30 st. k tej strane tela, na ktorej stláčaš bod pod bradavkou. Počas cvičenia by mala byť akoby tendencia otočiť hlavičku na opačnú stran u, ale tomu treba brániť fixovaniím hlavičky. Ešte sa toleruje ak je hlavička v strednej línii,len nesmie byť otočen á na opačnú stranu .
A ešte jedna veľmi dôležitá vec- po každom cvičení treba dieťa udržťa bdelé minimálne 30 min. , najlepšie tak 1-2 hodiny , aby si telo mohlo " precvičiť čo sa naučilo počas cvičenia". Ak dieťa hneď po cvičení zaspí, cvičenie nemalo význam-aspoň tak mi to povedala jedna skúsená rehabka v Dunajskej Lužnej. Dobré je dať dieťa na nejakú podložku, aby sa malo možnosť voľného pohybu. Je to ťažké naplánovať u tak malinkých detí, ja viem sama, najlepšie je cvičiť hneď keď sa zobudia. Tiež by nemali byť pred cvičením najedené 😉

ajkuska
4. lis 2011

ako dlho trvalo vaším detičkám keď sa z plazenia dostali k štvornožkovaniu, viem že u každého je to iné ale len tak ma to zaujíma 🙂

monnaa
4. lis 2011

@anisalah - aha, tak potom OK 🙂, ja som videla len tú prvú stranu a ďalej sa mi nedalo .
Ozaj, ešte som sa chcela spýtať, teda ak môžeš odpovedať, ako dlho si ty cvičila so synom a či ste potom ešte mali nejaký šport. Zaujíma ma, ako detičky čo cvičia Vojtovku neskôr pokračujú, keď sa už Vojtovka nedá cvičiť. Ďakujem za odpoveď 🙂

monnaa
4. lis 2011

@ajkuska - no u nás to stráášne dlho, plaziť za malý začal ako 9 mesačný, aj to nedokonalým vzorom, v 15. m. začal konečne používať skrížený vzor, na to asi jeden týždeň začal štvornožkovať a v 17 m sám chodiť . Ale je to dosť indi - vindi u detí 😉

rohacka
4. lis 2011

@monnaa ahoj, no my napriklad znova cvicime vojtovku a musim povedat, ze super, bez placu, len s obcasnymi poznamkami. Cvicime stale aj na lopte, s malou fitloptou - overbalom, na zinenke, sed-lahy, brusaky, cviky na chrbat, proti plochym noham a kopu, kopu dalsieho + plavame a hippoterapia. Minuly tyzden sme dostali na poukaz zinenku, vraj predpisuju detom, ktore maju predpoklad, ze budu dlhodobo cvicit, doplacali sme 13 eur a je skvela, vyborne sa mi na tom cvici, konecne koniec dekam, podlozkam a vankusiku pod hlavu. Kto mate dlhodobo cviciace dieta, skuste si popytat na rehabke na predpis.

@arianka ano, mas pravdu, na druhej strane, my sme predcasni 6 tyzdnov, nikto nas neposlal cvicit vojtu, vraj vsetko v pohode, az v 5 mesiacoch nas poslali, lebo Kubko sa este neotacal. Co sa mi zdalo, ze naco - ved je nedonoseny, dobehne. A vies ako to cele dopadlo - v 2,5 roku !!!!!! mu potvrdili detsku mozgovu obrnu. Keby som nebola cvicila, asi mame doma leziace dietatko 😔 .

taella
4. lis 2011

@rohacka nám žinenku prepísali vo februári v Martine na rehabilitácii a vôbec sme nič nedoplácali .
@ajkuska syn sa začal plaziť v 10tich mesiacoch , v 12tich začal štvornožkovať a v 15tich chodiť , dcéra v 12tich plaziť , v 16tich štvornožkovať a chodiť ešte nechodí

arianka
4. lis 2011

@rohacka: to je mi opravdu moc líto ☹ to je hodně, ale opravdu hodně smutný příběh 😢 a bohužel i když nevím samozřejmě detaily, předpokládám, že kdo velmi, ale hodně velmi pochybil, byl ošetřující pediatr.. V některých případech jsou až příliš akční a kvůli blbostem posílají rodiče všude možné a v jiném případě, asi zřejmě tvůj, jsou extrémně laxní ☹ Moc držím palce !!!

rohacka
4. lis 2011

@taella vraj sa medzitym zmenila kategorizacia, vraj predtym bola uplne bez doplatku

@arianka nemyslim, ze pediater je na vine, skor by som povedala, ze neurolog. Ale ked vysetruje dieta oblecenie , tak asi tazko pride na to, ktore reflexy nie su v pohode, co myslite... Mat tak dnesny rozum, dnesne skusenosti, tak okamzite odchadzam ... a ja som odisla az v 1/2 roku. No nevadi. A nie je to az taky smutny pribeh..sme stastni, ze ho mame, je to jedno uzasne usmievave dieta, ktore chodi, beha, skace, vylezie, kde sa da, chodi do beznej skolky a tak. Detskej mozgovej obrny je vraj niekolko sto druhov a my mame jednu z najlahsich. Bezny clovek si nevsimne, ze dietatu nieco je. Takze DMO to nie su len deti, ake casto vidime v telke v Modrom z neba... Su to aj lahke pripady, kde to vyslovene nevidno.

zuzucek
4. lis 2011

Ahoj všem,také bych se s vámi chtěla podělit o naše cvičení 🙂 .Naše Zuzanka se narodila ve 26.tt,měla těžký nedonošenecký křeče,krvácení do mozku atd.Hned v inkubátoru jsme začali cvičit vojtovku a cvičili dva roky.Poslední půl rok pak se cviky bobatha.A super,sice byla o ty tři měsíce vždycky pozadu,ale vše dohnala,výsledky byly opravdu znát.Pro ty,který tvrdí,že to zanechává psychický následky: Zuzanka si vůbec nepamatuje,že cvičila.Každý cvičení probrečela,vztekala se,bránila se,ale teď se tomu směje,když jí to vyprávím. 😉
Ale pravda je taková,že u ní to zabíralo,protože měla hodně nedonošenej mozeček a tudíž jsme potřebovali nastartovat náhradní zdroje,jak říká naše rehábka.Zůza je teď naprosto v pořádku a čipera neposedná.
Oproti tomu náš Mireček se narodil ve 36tt,úplně zdravý,podle našich lékařů.A přeci,po tom,co tvrdili v nemocnici po porodu,že je líný a poslali ho pro jistotu do větší nemocnice,je opravdu hodně postižený ☹ .
Hned druhý den po převozu zjistili,že má nemocný srdíčko,brániční kýlu a asi nevidí.Hned další den ho rychlá odvážela do Prahy a srdíčko mu operovali.Hned měsíc po operaci jsme začali opět cvičit vojtovku.No,popravdě nevím,jestli u něho zabírá.Má hypotonii,vidí jen nasvícený předměty,jinak ne,hlavně mu diagnostikovali CHARGE syndrom,takže pořád jen někam jezdíme a vyšetřujeme.Jak jsem byla z vojtovky u Zuzanky nadšená,tak teď už moc ne.Je pravda a souhlasím s názory,že v současnosti je prostě převojtovkováno.Je sice spousta dalších metod,stejně účiných a ne tak nepříjemných,ale protože jsou kurzy drahé,málokdo se jim věnuje.Vojtovka je úžasná,pokud jde o poškození mozku,to by měl opravdu zjistit kvalitní neurolog a podle toho postupovat.Ale nutit cvičit maminu,jen kvůli tomu,že má mimčo slehlou jednu stranu hlavičky je opravdu přehnané a naopak to ještě mamču vyděsí,že je něco špatně.Ačkoliv my cvičíme teď už 8 měsíců,Mirča si drží hlavičku jen na bříšku,nesedí,natož aby lez nebo se aspoň plazil.Prostě si jede příkladovej plán svýho syndromu,který je paradoxně úplně stejný jako u dětí v americe,který necvičí.Ale stejně cvičíme dál 🙂
Jinak nevím,jak je to na slovensku,ale u nás na vojtovku,pokud má dítě cvičit dlouho,předepisujou rehab.stůl,možná je to to samý,co holky píšete 😉

arianka
4. lis 2011

@rohacka : no tak tim lepe, nevedela jsem, jak moc vazne to je, tak tohle je prece je moc fajn ! A ano, mas pravdu, takhle se dite urcite nevysetruje..., bohuzel obcas mezi lekari jsou radoby lekari, kteri nadelaji vic skody nez uzitku, a to jen z lenosti a lajdactvi .. 😒

monti28
5. lis 2011

Ahojte,tiež máme hypotonicků dcéru 4,5 M,vojtovku cvicime až na male prerusenie (kvoli ockovaniu) 1 mesiac.stale nepasieme koniky,hracky do ruky sme zacali brat az pred dvoma tyzdnami a nohy mame uplne slabe (poriadne s nimi hýbeme iba vo vanicke).nedavno sme boli na vysetreni EMG a hned nam aj brali krv na geneticke testy.chcela by som sa spytat ako u vas prebiehalo vysetrenie EMG?nám snimal iba nohy a neviem ci je to tak bezne?dakujem za odpoved

monti28
5. lis 2011

este som zabudla dodat ze po tom cviceni dcera celkovo ozila,na rukach hlavicku dokaze drzat pekne viacej s nou aj otaca rovnomerne na obidve strany,aj ruky jej hodne ozili hlavne ich dokaze vyssie zdvihnut a uchopenie hraciek je super

libertine
5. lis 2011

nasej dcerke to pekne pomaha,po 2 mesiacoch cvicenia uz ma vraj iba hranicnu hypotoniu a aj asymetria sa pomalicky upravuje.

monti28
5. lis 2011

mna viac vystrasili tie geneticke testy.neviem co si mam o tom mysliet.nasa neurologicka nechce nic povedat ze uvidime po testoch.

zuzucek
5. lis 2011

@monti28 nám dělali malé genetické testy ještě v porodnici,za týden jsme měli výsledek,že je vše v pořádku.Pak nám dělali velké genetické testy,bere se krev,u nás jen od Mirečka,protože já už měla testy hotové se Zuzankou.Čekali jsme půl roku,napsali nám,že se objevili jen nějaké odchylky,které už byly popsané jako nezávadné a že je Mireček geneticky v pořádku.Syndrom co má,byl diagnostikovaný podle vad,co má a téměř všechny děti s tímhle jsou geneticky v pořádku.Paradoxně,je to špatně,pokud se něco objeví v genetice,prý jsou schopni doktoři nasadit léčbu,nebo ví,jak se s tím poprat,to nám řekla primářka na genetice.Když jsme si jeli pro výsledky,už jsem věděla podle příznaků,o co se jedná a věděla jsem víc než doktorka.Není se čemu divit,syndromů je tolik,že nemůže znát všechny.Já zatím vím jen o jednom dalším děťátku u nás v čechách,všechno jsem dohledávala přes americký servry.Ale neboj se,pro vás se nic nezmění,vím,jak je to těžký,ta nejistota a čekání,ale vaše holčička bude pořád vaše,ať už to bude jakkoliv.Někteří lékaři testy dělají jen pro jistotu.Máte kromě hypotonie ještě nějaké problémy?Většinou je jich víc najednou.S EMG zkušenosti nemám,zatím,na neurologii jdeme až za měsíc a to z vlastní iniciativy.

zuzucek
5. lis 2011

@libertine u nás asymerie taky hned polevila,ale hypotonie je u nás zvláštní,spojená s problémy s rovnováhou a nevidomostí.Možná i proto máme problémy se cvičením.Řekla bych možná i psychický.

monti28
5. lis 2011

@zuzucek
praveze nie...mentalne vyzera uplne v poriadku este sa mi zda trosku napred oproti vrstovnikom

monti28
5. lis 2011

@zuzucek
nas tam poslali hlavne kvoli tomu ze skoro vobec nehybala nohami,aj ked som vravela neurologicke ze je celkove slaba a hadrova