Dcera má zvýšené hodnoty jaterních testů, co to znamená?

nikolletta87
19. pro 2013

Dcerka byla na odběrech krve kvůli pomalému přibírání. Při těch se nepotvrdil žádný problém se štítnou žlázou nebo nějakou alergií. Hodnoty jaterních enzymů, ale byly zvýšené. Byli jsme tedy odesláni na kontrolní odběry a ty dopadly stejně. Hodnota AST je 2. Tak mi to řekla doktorka. Co to vlastně pro nás znamená netuším. Doktorka chce konzultovat s odborníkem a volat si mám po vánocích. Doktorka netuší (nebo mi aspoň nechce říct), čím by to mohlo být. Na endokrinologii říkala, že to bývá u podvýživy (mimo jiné)... Má někdo podobnou zkušenost? Prosím o jakékoli informace, co to pro nás znamená... prkotina nebo to může mít nějaké důsledky?

lubinkova
19. pro 2013

@nikolletta87 Můj manžel měl taky v dětství zvýšené jaterní testy... pak se to asi roky neřešilo.. Teď asi před rokem změnil praktika, ten mu dělal vstupní odběry a zjistil, že to má to zvýšené pořád, pravděpodobně to měl tedy zvýšené celý život už od dětství... Řekl mu, ať nejí tučná jídla a za měsíc měl jít na kontrolu. Na té to dopadlo stejně.. takhle se to pořád opakovalo, až to nechali být a zvýšené to má pořád... Ale jen trochu a né úplně všechny, vybočuje jen jedno číslo, ale teď nevím jaké... každopádně takhle ti nikdo nepoví, proč to je, existuje hodně příčin... ale neboj se, oni to vyšetří a najdou tu správnou... nemusí to být žádná katastrofa 🙂 . Přeju ti, ať to dobře dopadne 🙂

kacenka1979
19. pro 2013

mela to sestra u maleho taky patne nabiral a hodne zvracel vim ze chodila na nejake injekce asi pul roku...kupovali nejake specialni mliko snad z nemecka a malej je v pohode...ale oni meli testy hodne vysoke☹

nikolletta87
autor
19. pro 2013

@lubinkova A nemá tedy žádné obtíže...? Tak to je ještě dobrá varianta. Stejně je to zvláštní...
@kacenka1979 Asi nevíš k čemu měly ty injekce být, že? No jsem zvědavá, co z toho nakonec bude...

kacenka1979
19. pro 2013

tak to přesně nevím ale malému jsou už 3 roky a je v pořádku spíš tě asi čeká lítání po doktorech a podle mě dietní mléko těžko říct.....on k tomu měl ještě blbé testy na ledviny...taky jí neřekla z čeho....oni ho totiž vyndali přidušeného tak možná z toho těžko říct.....ale neboj játra se vzpamatují rychle.....určitě to bude ok..uvidíš kdyby to bylo vážné už by tě poslala do nemocnice atd.....

nikolletta87
autor
20. pro 2013

@kacenka1979 Děkuji. Věřím, že to není nic vážného. Jen jsem teď z toho trochu vykolejená a hlavně teda mi vrtá hlavou co a jak a proč. 🙂 A poněkud mě straší ta podvýživa, protože dcerka jí opravdu minimálně. ☹

kacenka1979
20. pro 2013

no tak ji delejte pauzy ja ze zacatku krmila 3 krat po pul hod. a funguje to...ted ma rymu a zanet oci:'( tak mi taky blbe papa takze to tak delam zase...jak je stara nam je 10 tt....jsou to starosti mi jeste cvicime vojtovku ...to je taky dilo! blbe ho vyndali a hnula mu s hlavickou...ted ho ceka ockovani pokud to teda vylezi...chjo chudak malej!

petule68
9. zář 2015

@nikolletta87
@nikolletta87
Dobrý den,
vím,že článek je již skoro 2 roky starý, ale máme úplně stejný problém jako vy. Synovi je skoro 2,5roku a protože má jen něco málo přes 10kg,tak ho Mudr. poslala na odběry krve a má zvýšené jaterní testy.
Doktorka chce testy zopakovat,ale až za 14dní,do té doby budu jako na trní,tak proto hledám na internetu a narazila jsem na Váš stejný problém.
Budu moc ráda,když mi napíšete jak jste dopadla a na co se mám připravit.
moc děkuji za odpověd a s pozdravem
P.Seidlová

nikolletta87
autor
9. zář 2015

Dobrý den paní Seidlová @petule68 ,
uf, to už je dva roky? No jo, ani nevím, že jsem něco takového psala... 😅
Jak jsme dopadli? Přibyl nám další odborník do sbírky a to gastroenterolog. Pravidelně 2x ročně dceři odebírá krev, aby hodnoty zkontroloval a ony jsou mršky furt stejné. Což je teda dle něj pořád lepší než kdyby narůstaly.
A závěr? Některé děti to tak prostě mají a ano, může to být z podvýživy (nemůže to potvrdit ani vyloučit).
A doporučení? Nakrmte dítě. 🙂 Jako vážně. Někde si holt rodič přijde jako pitomec. Pardon, pane doktore, to mě vůbec nenapadlo, že by měla dcerka taky jíst! 🙄

Jinak teda ještě mám mladší dcerku (16m) a i u ní se zcela náhodou zjistila zvýšená hodnota jaterního enzymu. Také s jídlem nekamarádí.
Eliška (34m) váží nyní 11,2kg a měří 93cm. (za poslední měsíc přibrala 300g nejspíš jen díky tomu, že měla denně před spaním jedno fortini - nutri drink pro děti.)
Sára (16m) váží necelých 9kg. Fortini do ní nedostanu, ale sem tam si vzpomenu a přimíchám jí fantomalt (kalorický prášek, bez chuti) do jídla či pití.

Klidně se na cokoliv ptejte, ráda odpovím.

Hezký večer
Martina

petule68
9. zář 2015

Dobrý večer,
moc,moc děkuji za odpoveď, ani jsem nevěřila, že by jste mi po takové době ještě odpověděla 🙂
Chtěla bych se ještě zeptat, zda-li berete nějaké léky a jak probíhalo první vyšetření u gastroenterologa(netrápili Vaší Elišku tam moc?).
děkuji a přeji hezký zbytek večera
Petra

petule68
10. zář 2015

@nikolletta87
Dobrý večer,
moc,moc děkuji za odpoveď, ani jsem nevěřila, že by jste mi po takové době ještě odpověděla 🙂
Chtěla bych se ještě zeptat, zda-li berete nějaké léky a jak probíhalo první vyšetření u gastroenterologa(netrápili Vaší Elišku tam moc?).
děkuji a přeji hezký zbytek večera
Petra

nikolletta87
autor
10. zář 2015

@petule68 přišlo mi upozornění, že jste psala. Jinak do fóra teda nechodím. 🙂

Nebere žádné léky. Doktor mi na rovinu řekl, že s tím se nic nedá dělat.

A jak probíhalo vyšetření? Na detaily si asi nevzpomenu a taky to může mít každá ambulance jinak.
Nás nejprve zavolala sestřička a Elišku zvážila a změřila a vyptala se na všechny ty "blbosti", co potřebují k založení karty (klasika jako nemoce, i v rodině, porod...). 🙂 Pak jsme ještě čekaly a u doktora potom se zas vyptával proč tam jsme, jak jí, co jí apod. Udělal poslech, kouknul do pusy/krku, položil na lehátko a prohmatal bříško. Povykládal, že se s tím nic nedělá, příčina se nejspíš nezjistí a že jinak je vše v pořádku a ještě chtěl samozřejmě odběry. Takže až na ty odběry žádná hrůza. Jo a někdy dělal i sono... ale to si nejsem jistá, jestli hned poprvé.
Eli teda, když je dopředu připravená co a jak, tak si nechala fakt cokoliv. Teď už se snaží odběrům bránit (zdrhnout), ale i tak si myslím, že pohoda.