Dráždivý močový měchýř u 4 letého syna. Máte zkušenost?

natalie77
28. zář 2011

Zdravím, moc bych poprosila o zkušenosti, rady, poznatky u dětí, které mají dráždivý močový měchýř.
Mému 4letému synovi po návštěvě urologie a nefrologie diagnostikovali dráždivý močový měchýř. Přes den se mu stanou nehody, ne že by se počůral, ale má prostě mokré slipy. Že chce jít na záchod řekne až když cítí mokro. Když ho posílám na záchod každou půl hodinu, tak se nepřipočůrá, ale když ho nepošlu, tak má připočůrané slipy. Když ho nehlídám, tak prostě tchýně, paní učitelky ve školce samozřejmě neposílají....což chápu, u 4 letého dítěte očekávají, že už si řekne.
Při spaní po obědě dostává látkovou plenu, někdy je suchá, ale v noci se vždycky počůrá, i když ho dávám čůrat.
Máme sledovat a zapisovat tzv. mikční karty den i noc, odebrat vzorky moči.....
Za nehody ho netrestám, když se podaří mít plenu nebo slipy suché chválím, dávám odměnu....ale přiznávám, že bych byla ráda, aby se to upravilo, abych mu mohla nějak pomoc. Okolí na to kouká divně...a přiznám se, že se stydím někomu říct, že má syn ve 4 letech na noc plenu...a přes den často připočůrané slipy 😔 .
Syn je často nemocný, doktorka to připisuje i tomu, že se narodil dříve, že jeho časté nemoci můžou toto způsobit. Na ostatní věci je syn moc šikovný. Je moc společenský, komunikativní..
Prosím, máte někdo podobnou zkušenost? Můžete mi napsat, jak jste to zvládli? Jak byla léčba úspěšná? MOc děkuji za rady, pomoc, zkušenosti.

lendy1
29. zář 2011

@natalie77,
u nás je to něco podobného, ale myslím si, že to bude spíš psychického původu i když jsi mě s touto diagnozou hodně nahlodala ☹
Mám 4-letého syna, bez plínky byl od necelých 2let a dlouho to bylo naprosto bez problémů. Pak jednou onemocněl (rýma, kašel) a už to jelo. Je to přesně, jak popisuješ, jen náš malej nemá plínku a noční počůrávání neznáme-to se klidně probudí, jde se vyčůrat a zase spát (z tohoto důvodu spíš usuzujeme na nějaký psychický problém). Ale přez den je to hrůza-neustále musím mít u sebe náhradní slipy, každý den je má připočůraný nebo se počůrá úplně. Pokud mi učitelka ve školce řekne, že si krásně říkal a nepočůral se, tak je to zázrak. Může se ho ptát každých 5-minut, ale ne, nepotřebuje a pak už je pozdě-řekne si, až když už má připočůraný slipy.
Nás teprve příští týden čeká kolečko po dr., tak uvidím, co zjistí. Malej je též narozen dřív (34tt) a často mívá rýmu a kašel-takové lehké nachlazení. Jinak je úplně v pohodě, společenský, velmi komunikativní, chytrý dítě-psychologicky je vyšetřen 1x ve školce.

natalie77
autor
29. zář 2011

@lendy1 děkuji za reakci. Syn se také narodil ve 34.tt, je šikovný, hodně si pamatuje ve dvou letech normálně mluvil, poznal všechny značky aut....proto mi bylo divné, že jiné děti moc nepovídají, ale jsou ve dne v noci bez plen. Tak jsem to začala řešit, pediatrička mi ve třech letech řekla, že jsou kluci čuňata a ať mu dám čas....jenže se nic nelepšilo, naopak po každé nemoci mi přišlo, že se to ještě horší a že místo jednou za den přičůraný je z toho třeba i šestkrát za den měnění slipů. Všude nosím náhradní oblečení, malej si sám neřekne, řekne si až když už má slipy mokré...
Za měsíc jdeme na kontrolu na nefrologii, tak uvidíme...na ultrazvuku zjistili, že má menší obsah močového měchýře, a že ho má dráždivý, takže mu to kape, jako vodovod...vím, že se to spraví, jen mě prostě někdy drtí okolí...že je to z jednorázovek, že jsme měli začít zkoušet na nočník dříve...ale vše jsem dělala, jako jiné matky, co už mají děti dva roky bez plen. Na noc když mu nedám látkovou, tak je mokrý a klidně spí dál....v létě to nevadí, ale v zimě mě děsí, když je pořád nemocný, aby nenastydnul...
Doufám, že to brzo zlepší...hrozně bych si to přála.
Kamarádky syn se přes den počůrá, když si hraje a zapomene nebo se bojí odejít od hry ve školce, aby mu to někdo nevzal...ale jinak si říká včas a nemá problém.

maggie
4. lis 2011

tak u nás je to nevím co, ale v podstatě taky něco podobného, byli jsme zatím jen na vyšetření moči a to dopadlo negativně, syn má 3,5 roku, narodil se v termínu (3 dny po termínu), je šikovný, pěkně mluví, ale s čůráním je to horor......přes den vůbec neříká, že se mu chce, musím ho kontrolovat a posílat, samozřejmě ani já to vždy neuhlídám, když vidím, že už má trochu mokré tepláky, tak ho pošlu vyčůrat a on mi řekne, že se mu nechce.....tak jdeme spolu a samozřejmě to jde.......od září začal chodit do školky (ale v tom bych příčinu neviděla), protože on si neříkal ani předtím, už jsem z toho taky nešťastná, všude nosíme náhradní oblečení, nejvíc mě mrzí reakce okolí (prarodiče a pod.) - kteří si myslí, že to snad syn dělá schválně, nebo že je líný to říkat:( A o nočním čůrání (resp. počůrávání) ani nemluvím.....syna nebudím, používáme látkovky a plínka je mokrá každé ráno:(

denisee
2. pro 2011

@natalie77
@lendy1
Chtěla bych oživit tuto diskusi. Máte už nějaké výsledky od doktorů?
Synovi je 3,5 let. Na noc má pořád plenu, která je ráno dost mokrá, zkoušela jsem i bez plen třeba 7-14 dnů, ale byl vždy v noci počůraný. Přes den má neustále mokré slipy, pak až běží na záchod. Na WC si chodí bez problémů sám. Už mě nebaví pořád přepírat slipy....dětská nás poslala na moč, ta v pořádku a urologii na ultrazvuku nic neviděl. A říkal, že noční počůrávání nemám do 5 let řešit a mám ho prostě posílat co hodinu až hodinu a půl na WC, že je každé dítě prostě jiné. Syn chodí do školky, někdy má dokonce až do půl3 ty jedny slipy z rána a suché, někdy počůrané. Po spaní se už taky počůral, někdy je suchý.

natalie77
autor
6. pro 2011

Zdravím,
lékařka říkala, že se to časm spraví, že je nutné snížit dávku pití na cca max. 50 ml a naučit co půl hodiny chodit na wc. Při počůrání nekomentovat, jen pomoct s převlečením, neodměňovat za nepočůrané slipy, pleny...ať není deprimovaný, když se to nepodaří. Prostě se to někomu upraví později. Omezit příjem tekutin večer, moc nesolit. Kdyby nebyl syn často nemocný, tak by nám dala nějaké léky, ale vzhledem k tomu, že bere dost často antibiotika a má trvale inhalátory s kortikoidy na astma, tak jsme obě uznaly, že ho nebudeme zatěžovat a upravíme příjem tekutin. Do školky (kam do jara nemůže) nám dala potvrzení, že má dráždivý močový měchýř a doporučení pro pani učitelky. Držím pěsti, musíme vydržet, ono se to upraví...já jsem to vzala jako fakt a je pravda, že se z toho nestresuju, syn zase krásně mluví, je jinak hodně šikovný...každé dítě je na něco jiného a musí jim mozeček dozrát a ono se vše spraví.

denisee
13. pro 2011

@natalie77 : jak to myslíš, snížit dávku pití na cca50ml? Jako, že mu nedám k snídaní hrnek čaje, ale jen 50ml? ale častěji za den? Syn se dnes ve školce 3x počůral☹ a prostěradlo na přeprání po poledním spaní mám doma skoro denně☹
Já jsem si jednou psala kolik syn za den vypije a byl to necelý litr, což mi přišlo dost málo, tak si nedokážu představit, že bych to ještě snižovala.

natalie77
autor
13. pro 2011

@denisee Ahoj, přesně tak, nedávat celých 200 ml, ale jen těch 50 ml. A opravdu dodržovat co půl hodiny jít na záchod. Je to opruz, prakticky jen pořád chodíte na záchod nebo měníte slipy 😝 . Pít by měl syn, který má 15, 5 kg do jednoho litru, což vypije a stejně se nedaří. Koukám, že byl Vojtíšek narozený dříve, může to mít samozřejmě také vliv. Řešila bych to na urologii, aby vyloučili nějakou vadu močového měchýře, změří kolik a jak dlouho čůrá. Udělají utz močového měchýře a ledvin, nic nebolí, nemusíš se bát. Syn už měl 4 roky , daří se, když vše dodržujeme....jakmile nejdeme nebo se více napije, tak je zle...to pak nestačí ani dvoje slipy za hodinu...no a když hlídá někdo, kdo je zvyklý, že se chodí co dvě hodiny a může se pít bez limitu, tak na mě pak koukají divně. CHce to trpělivost, ono se to zlomí, zase umí jiné věci 😉 . Lékařka nám dala papír do školky, aby ho nějak nestresovali...prostě napsala, že je to zdravotní problém, a že mají důsledně dbát na to, aby si došel na wc. Držím pěsti.

denisee
13. pro 2011

@natalie77 Děkuji za odpověď. My už na urologii byli, doktor řekl, že to do 5 let neřeší, protože na ultrazvuku bylo vše v pořádku. A že ho mám posílat každou hodinu na WC. Ve školce jsem to řekla, berou to zatím v pohodě, ale zvláštní je, poslední dobou jsem ho vyzvedla v půl3 a když se nepočůral po spaní, tak ty samé slipy od rána a suché 🙂 je asi pravda, že je tam na WC posílají častěji. Ale doma při snídani vypije hrnek čaje pak mají hned svačinku oběd další svačinu mezi tím má hrneček s čajem k dispozici během dne ve školce. Syn váží 16kg. A taky si myslím, že má nezralou CNS a taky ty svěrače, že to doufám prostě odezní. 😉

zoditka
13. pro 2011

@lendy1
Ahojky,
nečetla jsem celou diskuzi, jen jsem si na něco vpomněla, po přečtení jednoho příspěvku, že počůrávání se rozjelo po nemoci...
Kamarádčin syn (4 roky) měl to samé, počůrával se a byl často nemocný (hlavně rýmy), vytrhli mu nosní mandli a od tý doby se přestal počůrávat. Tak jen chci poradit, zkuste nechat dětem zkontrolovat nosní mandli, mě by tohle třeba nenapadlo, kdybych o tom neslyšela... ale i tohle může pomoci
😉
@denisee Na 16kg by měl vypít cca litr a půl, ten litr je tak na 10-ti kilové dítě...

Každopádně moc držím pěsti, ať to u všech samo odezní a přeji pevné nervy!!!

denisee
13. pro 2011

@zoditka : děkuji za příspěvek. Syn má nosní madli před rokem vytrženou. A on moc nemarodí, zatím ťuk, ťuk neměl ještě nikdy antibiotika.
Díky 😉

hlavinka
15. črc 2012

ahoj holky, rada bych se zeptala, zda se to u deti zlepsilo? Dcerka ma asi to same. 3,5 let. Presne jak pise autorka tematu - ona neciti, ze se ji chce curat, ale zjisti to, az ma mokre kalhotky. Jsem uz z toho na nervy, prevlekam ji treba 5x denne (cili nejen kalhotky, ale i leginy).
Dekuju za info.
drzim palce!

hlavinka
15. črc 2012

a pardon - zapomnela jsem - spis by mne zajimala lecba. Nekde jsem cetla, ze se to snad operuje (nejaka zaplata na streve, co pak jakoby drzi mocak nebo co, netusim), coz by mi teda prislo strasny u deti☹

dekuju

natalie77
autor
15. črc 2012

@hlavinka Zdravím, jako autorka tématu bych ráda pomohla... 😉 . Syn má močový měchýř i ledviny v pořádku. Upravili jsme pitný režim, nepije celou skleničku, ale jen půlku a co půl hodiny jsme posílali na záchod. U nás jsme převlékali klidně i 10x denně, v noci ještě ve 4, 5 letech měl plenu. Pak jsem šla sama k dětské psycholožce, aby mi poradila, zda nemá nějaký blok. Řekla mi, že to moc řeším a že ho mám nechat, že je velký, že si musí svoje potřeby hlídat sám, že ho nemůžu ještě v osmi posílat čůrat....tak jsem se přestala stresovat. Řekla mi, ať mu plenu dávám, ať ho nějak nezablokuju....což mi přišlo jako hloupost...plenu, která nikdy nebyla suchá jsem ze dne na den vzala, koupila podložky, měla připravenou náhradní deku, kdyby se počůral...a světe div se, ani jednou se nepočůral, jen jsem ho dávala o půlnoci a kolem čtvrté čůrat. Teď jen než jdu spát, to je kolem půlnoci a ještě se nepočůral. No a přes den se to zlepšilo, pošlu ho na záchod než jde jíst a když jdeme ven....jinak ho nechám být...jednou týdně má přičůrané slipy, ale sám si je převlékne...většinou to je v době, kdy si hraje nebo je tu návštěva a bojí se, že mu něco uteče....nevím, zda pomohlo, že jsem to hodila za hlavu, věk..ale je to teď dobrý. Držím pěsti, asi bych zašla na urologii, nefrologii a pokud zijistí, že je vše ok, tak bych to neřešila. Já léky na nefrologii odmítla, protože jako astmatik toho má až až...a vyplatilo se...dokonce i nemoc to nezhoršila..tak přeji jen pevné nervy, ono to bude dobré, přejde to všechny... 😉

hlavinka
28. črc 2012

@natalie77 Dekuju za podporu a zpravu!
Ja bych to asi taky tolik neresila, ale manzel furt aby nebyla nemocna a tak. Jasne, ani ja nechci neco zanedbat, ale kdyz vidim, kolik deti To ma, tak mi to prijde jako celkem bezny problem. I kamoska, s kterou jsem se asi pred tydnem bavila, mi rikala, ze to jeji syn mel kolem 4 let a pak to proste samo odeznelo.
Takze to neresim a verim, ze se to casem zlepsi. A ono taky jo, nekdy ma Adelka den bez pricurnuti a prijde mi, ze mokrych dnu ma mene.

anicka164
11. říj 2012

@natalie77 @denisee @hlavinka
Ahoj, Mikuláš má to samý, pořád mokrý trenky. Doktorka nás poslala na nefrologii, tam nás objednali až na 5. 12., mají plno.
Nevíte, jak probíhá vyšetření? Ráda bych to M. nějak dopředu vysvětlila, co mu pan doktor bude dělat, aby se nebál...
A nebyli jste někdo v Praze ve Vinohradské nemocnici? Nemáme tam úplně dobrou zkušenost s chirurgií, tak se trochu bojím, aby nefrologie nebyla podobná...
Díky moc

hlavinka
11. říj 2012

@anicka164 Ajaja, to je mi lito.
Na nefrologii se nic moc nedela. asi mu potuka na zada a prohmata bricho. Mozna ho posle ta sono ledvin a moc. mechyre. Ale Nefrologie je hlavne o tom, ze sbiras moc. Kontrolujes a pises, kolik jsi vypila a pak kolik vycurala. Vetsinou je to v ramci 24 hodin, takze se chodi na kybl. Jinak nevim, tohle si pamatuju ja ze sveho vysetreni v mladi.

Tak drzim palce!

anicka164
11. říj 2012

@hlavinka Díky moc, něco o sonu zmiňovala paní do telefonu. Já se hlavně bojím něčeho, co by ho bolelo. Zatím má k doktorům jakous takous důvěru, bojím se, abychom nenarazili na nějakýho idiota, který by dělal něco, co bolí a ještě by byl neempatický... Mám pocit, že v nemocnici je větší pravděpodobnost než u lékařů, kteří mají vlastně ordinaci, ani nevím proč...

hlavinka
12. říj 2012

pokud by mu delali cystoskopii, to by Ti rekli dopredu, musi se predtim brat i leky (ATB). Takze zatim nic bolestiveho delat bez ohlaseni nebudou! hele, proste hlavne se na vse zeptej, nic si nenech vmluvit bez rozmysleni a je to. Ikdyby tam nedej Boze nejakej debil byl, tak proste se ptej a chtej vse vedet. Ale urcite to bude dobry! A do jaky nemocnice jdete? nekde v Praze? (asi ne, co?)
@anicka164

anicka164
15. říj 2012

@hlavinka Jdeme do Vinohradské (praktickou máme pořád v Praze, nějak se nám nechce se s ní loučit, dala nám tam doporučení...). Dneska jsme byli v Mladé Boleslavi (ve školce si rozsekl hlavu, 2 stehy) a narazili jsme na super doktora, až mě to překvapilo. Snad budem mít štěstí i tam 🙂
Děkuju moc za rady.

hlavinka
16. říj 2012

@anicka164 tak se drzte, vinohradska je podle mne dobra...

denisee
23. říj 2012

Ahoj, napíšu jak je kluk na tom dnes. Je mu 4 a půl. Přes den se ty mokré slipy začaly zlepšovat s nástupem do školky, tedy před rokem, asi tím jak ta mají pravidelný režim. Před jídlem vyčůrat, před procházkou atd.. tak jsem se to snažila dodržovat i doma.Na urologii řekl doktor, že to nemám do 5 let řešit, dělali mu jen ultrazvuk, aby vyloučili nějakou vadu. Ale plenu na noc máme pořád☹ dětská říkala, že nás, až v 5letech pošle opět na urologii. A také, ať to neřeším. Párkrát jsem mu ji na noc vzala, ale dopadlo to tak že ani nezaregistroval, že se počůral (má tvrdý spánek) a ležel v tom chudák do rána a byli z toho 2 dny horečky☹ Zkoušela jsem dávat vyčůrat olem 23hod večer, ale stejně byla plenka ráno strašně mokrá.