Dvouletá dcera je velmi unavená, máte zkušenost?

snazilkabara
22. dub 2013

Ahoj,

Mam dotaz. Mam temer dvouletou dceru. Standartne vstava rano kolem pul 7. Vetsinou chodila spat tak v pul 1 po obede a spala cca 2,5 hod a vecer chodi v pul 8. Ted asi 10 dni je silene unavena. Treba v 10 dopoledne zacne polehavat a pak usne, kolem 11. Treba na sedacce, nebo me vylozene vezme za ruku a odvede do postele. Dneska si 9 uz legla k nasim do manzelske postele a usnula. Jinak teploty nema. Mate nekdo zkusenosti? Mala ma poruchu tvorby bilych krvinek- neutropenii, ale toto dela ted tyden, nejspis to nesouvisi. Diky za zkusenosti, rady a pripominky.

myskin
30. dub 2013

@snazilkabara přiznám se že co se týká hodnot krevního obrazu tak jsem dost mimo, tohle byly první krevní odběry co jsem dostala do ruky. Budu to muset nastudovat.

snazilkabara
autor
1. kvě 2013

@myskin tak kdyztak napis. A je mala vic unavena?

snazilkabara
autor
1. kvě 2013

@myskin od virozy to muze byt, opravdu. Me rikali, ze sesta nemoc nebo nedtovice snizi klidne na pul roku. Komrska je tam jen v patek. My jdeme 17.5.

myskin
2. kvě 2013

@snazilkabara malá se mi nezdá nějak extrémně unavená, už od miminka vyžaduje víc spánku než ta starší, ta byla nespavec. Dohodnu se s naší doktorkou, že ten priorix dám nejdřív až na konci prázdnin, pokud budou hodnoty v pořádku. Pak začne ta starší zase od září chodit do školky a nosit nemoci. Starší holce taky odložím očkování, má jít teď na přeočkování žloutenky, ale po té mononukleóze taky není ještě v pořádku, tak to nebudu hrotit. Jinak k té únavě, ta starší je po mononukleóze půl roku a do teď prd vydrží a všechna větší námaha ji rychle unaví. V kontrolních testech jí teď vyšlo, že došlo k remisi viru, což znamená, že při běžné viróze se jí ten vir mononukleózy zase nabudil (laicky řečeno), takže půjde ještě na test Western block, který ukáže jestli má ten vir v sobě ještě aktivní. No je to hrozný, pořád něco, je mi jich chudinek líto. Nemohla tvoje malá prodělat něco stejného když se ti zdá dlouhodobě unavená? Ale zase jí dělají různé testy a tam by se to snad ukázalo.

snazilkabara
autor
2. kvě 2013

@myskin virologii jí dělali a vše má v pořádku. EBV negativní. ach jo, je to peklo. Muj malej 6ti měsíční má ted šestou nemoc, už má 4 dny 40 horečky a dneska se trochu začal osypávat, je to peklo

snazilkabara
autor
3. kvě 2013

@myskin tak jsme byli dnes v motole s malym, ma sestou nemoc. Nabrali mu krev a granulocyty ma podrz se 0,0088 takze nic. V pondeli jdeme hned na hematologii... Ach jo. Takhle spatnej vysledek ani ema nikdy nemela... Des bes. Ema mela nejhur 0,3. Ach jo.

myskin
8. kvě 2013

@snazilkabara teď jsme se vrátili od babičky a koukám že u vás je veselo. Jak jste dopadli na hematologii? Jinak laicky bych se utěšovala, že mu to mohla rozhodit ta šestá nemoc. My jdeme do Motola 31.5. tak jsem zvědavá. Myslím na vás, hlavně ať je malý v pořádku.

snazilkabara
autor
30. kvě 2013

@myskin ahoj, tak Mareček měl 10 po šesté nemoci už skoro 2,5 takže naprosto v pořádku. S Emou jsme nesli, protože měla zánět močáku a ATB, takže s ni jdu 7.6. Držím ti zítra palce. Na všechno se zeptej a dej vědet, jak jste dopadli. B

myskin
8. čer 2013

@snazilkabara ahoj, v Motole byl primář příjemný, mělo to pouze jedinou vadu a to tu, že jsme tam byli v 8 ráno a odjížděli jsme ve 13. Malá to má o trochu lepší, v dubnu hodnota 0,9 a teď 1,1. Zbytek testů bude hotový za týden a podle nich se domluvím s doktorem na další návštěvě. Taky nám doporučil nechat jí udělat testy na protilátky na mononukleózu, jestli ji náhodou na podzim taky neprodělala jako moje starší dcera. Veškeré očkování máme zakázané. A jak jste dopadli vy?

snazilkabara
autor
10. čer 2013

@myskin ahoj, no ano, to tak byva, ze jsme tam vzdycky do 12. Ale ted vam udelaji vsechny testy aby vyloucili nejake autoimunitni veci a za cas mozna uz od priste se chodi na krevni obraz a diferencial jenom a to byvaji vysledky tak v 10 hod. Jinak my byli ted v patek a Ema mela 1,5. Dovolil naockovat meningokoka to jsme byli dnes a doockovat prevenar. Ziva vakcina v zadnym pripade. Emicka mela docela dlouho cca pul roku hodnoty kolem 1,2 pak mela 1,5 a pak zase kolem 1,1... Ted mela 1,5 ale mozna to zase spadne, uvifime. Mam si zavolat kvuli vysledkum na imunologii, toho se bojim...

myskin
10. čer 2013

@snazilkabara tak to už máte hezký. Hlavně aby to už neklesalo. Toho se bojím, že se nějak došplháme na rozumnou hodnotu a pak zase dolů. Nám chybí z povinného očkování Priorix a až to pujde tak meningokoka. Tenkrát mi Smíšek po telefonu řekl, že s hodnotou co měla malá v dubnu 0,9 už očkují. Ale to bych se bála a primář nám řekl jasně ne. V pátek si volám pro další výsledky a podle nich se domluvíme na další návštěvě. Tak se držte a dej průběžně vědět jak se vám vede. Snad už to bude lepší a lepší.

snazilkabara
autor
11. čer 2013

@myskin nám chybi z povinného také priorit plus z nepovinné ho jeden prevence. Meningokoka jsme dali včera.

myskin
14. říj 2013

@snazilkabara Ahoj, tak jak jste na tom s neutropenií? Chytla mně z toho zase depka, u nás se to nějak zhouplo k horšímu. Hodnoty abs. počtu neutrofilu : leden 0,54, duben 0,9, květen 1,1, srpen 0,84 a teď 0,62. Na další kontrolu jdeme až po novém roce, kdyby měla malá problémy máme přijet dřív. Když jsem primáři říkala že když to u nás mělo stoupající tendenci že to bude zkrátka pakaždé o trochu lepší, tak mi řekl že si to myslel taky. Poslal nás do očkovacího centra, kde mi doktorka řekla, že co jí posílají děti s neutropenií, tak ve věku mojí dcery (2,5 roku) už to je většinou srovnané a ne že to takhle klesá. Je mi z toho hrozně, bojím se aby z toho nebyla třeba leukemie.

discreet
1. dub 2014

@myskin @snazilkabara Ahojte holky, našla jsem tuto diskuzi, zkusím ji obnovit... musím to nejprve v klidu dočíst od začátku 😉
Už skoro 2 měsíce válčíme s nemocema, můj 10měs. syn, nejprve to byly jen horečky - myslela jsem, že zuby, za týden zase, šla jsem k dr. opět nic, CRP 30, šli jsme domů, do 3 dnů z toho vylezla šestá nemoc, vyrážka zmizela a horečky se vrátily, takže opět k dr. tentokrát už to byly ATB na neznámou bakterii, bral je 10 dní, pak byl 2 dny OK a dostal zánět průdušek a další ATB, ty jsme před týdnem dobrali a klepu, jsme v pohodě... Mezitím proběhlo cca 7 odběrů a ve všech vyšly mizerně neutrofily, byli jsme na hodnotě 0,01, včera teda 0,04, ale i tak nás pediatr odeslal na hematologii. Jedeme tam za měsíc, vůbec nevím co nás čeká...
Jen jsem to tady proletěla a psaly jste, že neutropenii může způsobit šestá nemoc a my jí fakt měli 😒

Jak jste na tom teď? Jak probíhají vyšetření na té hematologii? No, dotazy budu mít až to dočtu 😉

snazilkabara
autor
1. dub 2014

@discreet ahoj, dcera je porad na hematologii sledovana, ma hodnotu 1,4. Dneska jsem nas zrovna objednala a kluk uz sledovanej neni. Cca 2 mesice po seste nemoci mel hodnotu asi 2,8 takze suprovou. Za ty dva roky co to holka ma uz toho vim docela dost, klidne se ptej 🙂 odkud jste? Jake ma trombocyty? Co zbytek krevniho obrazu- cervene? Ma zvysene lymfocyty? Vis jestli jde o netrofily v absolutnim poctu- myslim neutrofilni granulocyty, nebo se jedna o relativni neutropenii a % hodnota celkovych bilych krvinek je v norme? A posledni otazka- kdy v ramci te seste nemoci delali odber, tim myslim nebylo to v den vyrazky? Kam jste objednani na hematologii? Kdy jdete? Co ty teploty, jeste ma? Nebo jsou cyklicke? Pokud by mel nad 39, musis s nim jet a upozornit, ze nema granulocyty, to by byl v ohrozeni jinak klid, internet nelustruj, na vazne diagnozy casu dost. Taky nam hrozili s odberem drene a kde co a jsme v pohode, hlavne se nenervuj internetem. Sesta nemoc je ukazkovej pripad, rada ti vsechno k tomu napisu.

snazilkabara
autor
1. dub 2014

@discreet jinak hodnotu 0,04 mel kluk taky cca 5 dni po seste a za tyden uz 0,9 a pak 2,8. Je dobre to sledovat, protoze bez granulocytu je v ohrozeni, ale pisu ti to proto aby ses nedesila, ze tam nic nema, to neznamena, ze si je telo neumi vytvorit.

snazilkabara
autor
1. dub 2014

@discreet jinak me jeste napadla jedna informace na zacatek kterou se nejspis nikde nedoctes. Nejspis budete chodit cca kazdy mesic na odbery na zacatku nez se dostanete alespon na tech 0,9 mozna pokud by byla dlouhodobe hodnota pod 0,3 tak by nabidli kortikoidy na nakopnuti kostni drene ( tomu se nebran), jinak deti do 1,3 se neockuji ( nekdo rika do 0,9) rozhodne ne MMR ( prvni ziva vakcina) a mivaji vetsinou snizenou imunitu (IgG, IgA, komplementy apod)- tudiz byvaji nachylnejsi k infektu napr pneumokoky a meningokoky apod- jakminle to pak jde doporucuje se oockovat. Jinak chranit pred infekci uzkostne- hlavne ted kdyz mate i tyto hodnoty- zadne plavani, saunovani, detske kouty, navstevy s rymou apod. To co ma jine dite tyden muze mit vase i mesic. Neboj zvyknes si na to i na ten strach... Vsechno se to zlepsi. Ja byla na zacatku s nervama uplne v hajzlu- muzes kouknout na muj clanek, ale bude to dobre uvidis 🙂 jen ke vsemu i k ryme bude teplota apod. Na cokoli se ptej, postupne Ti vypisu.

discreet
2. dub 2014

@snazilkabara Děkuji! Asi jsem potřebovala slyšet zpřízněnou duši! Na krevní obraz mrknu, mám ho doma... jen si musím najít čas, ti dva mě zaměstnávají na 100%! Venku pěkně, tak odpoledne trávíme na zahradě 😉 Ale teda vážnější diagnózy? Nic jsem zatím na netu nehledala, ono to může být ještě vážnější? Zatím jsem relativně v klidu, nemáme totiž zatím potvrzené, jestli to jen jen dočasné způsobené tím jak byl nemocný, nebo to bude chronické na x let... i když teda, když jsme na nulové hodnotě, tak to spíš vypadá na tu chroničnost ☹

discreet
2. dub 2014

@snazilkabara Tady je ten předvčerejší odběr, jestli se v tom vyznáš, jsme ze severu Moravy, jezdit budeme do Olomouce... na zbytek odpovím pak...

discreet
2. dub 2014

@snazilkabara Já se asi budu ptát asi hned, jak to pročítám, jak se proboha dělá ten odběr kostní dřeně? 😲 Probiotika dáváme potěch ATB, tak budu asi pokračovat... pořád si říkám, že to je jen dočasný, když měl teď dvoje ATB po sobě a šestou nemoc do toho... Mmch o jaké hodnotě 0,32 je řeč, ten absolutní počet nebo ten normální? Předevčírem měl totiž 0,04 a je úplně v pohodě, jak jsem psala, že při 0,32 nemohla ani sedět...

discreet
2. dub 2014

@snazilkabara U té šesté v den vyrážky to nebylo, bylo to tak druhý, třetí den teplot...Cyklické je nemá, co jsme dobrali ATB je v pohodě, už druhý týden, jen v sobotu večer mu to vyletělo na 38,6, ale pak už byl do rána dobrej... a těch 39 v zadečku, nebo po odečtu? Jedeme 6.5. takže za měsíc 😉

snazilkabara
autor
2. dub 2014

@discreet ten krevni obraz vypada dobre. Vypada to jako po viru, sice keukocyty v norme, ale prave mirne zvysene lymfocyty tim telo vyrovnava ty neutrofily. Koukam, ze maji i jinou normu nez v Motole pro rocni dite ale to nehraje roli. Mate i jine jednotky. Neutrofily znamenaji tzv. Tyče ( kdyztak si vygoogli) to jsou jakoby mlade neutrofily a je dobre ze tvori. Myslim, ze to bude po viru a evidentne si to mysli i vasi doktori kdyz vas objednali az za mesic. Dava se to do kupy cca 14 dni, pokud virus nenecha ve dreni nejaky defekt( proto se dela odber a zkouma se i tvar apod aby se vyloucily jine diagnozy), ale na to vy nemate hodnoty myslim. Delali vam to ze zily nebo z prstu?
Kdyztak chtej odber ze zily, to zdimani toho prstu to muze srazit a nebo i velmi ovlivnit vysledek. Udelali vam takovej zaklad, nemate vysetreny ani protilatky, to spis az na hematologii. Jinak ta hodnoty 0,04 neni ve vasich jednotkach to same jako nase 0,04. My jsme to meli v desitkach jako hodnotu 40( pri spodni norme 1700, coz znamenalo opravdu nic), vase 0,04 znamena 400 ( pri spodni norme 1700), coz neni zadna slava, ale vsude se doctes, ze uz je to stredni neutropenie, ta vazna je pod 300 a mirna je kolem 100( neboli 1,0) coz ale nekteri hematologove pisou neni u deti do tri let neobvykla hodnota. Myslim, ze az ted pujdete na testy v kvetnu tak uz kolem 900-1000 budete. Vseobecne spoustu atb ovlivnuje tvorbu bilych krvinek stejne jako prothazin, paralen a kde co, takze na to pozor, dale ockovani a tak samozrejme, vsechny leky nejak vyvolavaji reakci bilych krvinek.. Proto se domnivam, ze tobude u vas take reakce na sestou a ty antibiotika jako jsem to mela ja s obema detma. Kluk se mi stabilizoval hned, holka ma nizkou hodnotu- resp spodni hranici normy dodnes.

snazilkabara
autor
2. dub 2014

@discreet jaky byly ty antibiotika?

snazilkabara
autor
2. dub 2014

@discreet ptam se obecne nejhorsi je na to amoksiklav, lepsi jsou treba unasyn a ty novejsi. Po amoksiklavu je to take ucebnicovy pripad tak jestli nemel ten.

snazilkabara
autor
2. dub 2014

@discreet jeste jedna vec k tomu vaznejsi, neutropenie pokud se dostanete na lepsi hodnoty i pokud je chronicka neni nijak vazna diagnoza. Vetsinou se upravi, ne vzdy ale vetsinou. I pokud by byla chronicka a dlouhodoba tak je treba jen vic dite chranit pred infekci a teploty- ty okamziky kdy telo posila krvinky a nemelo by co... Jinak pokud budes chodit na hematologii dele tak po vsech tech hemofiliich, trombocytozach a leukemiich co tam uvidis zjistis, ze se s tim da dobre zit, to jen na uklidnenou. Neutropenii zpusobuji vazne diagnozy, strjne jako bezne infekce a viry a uzivani leku, coz je u vas prokazatelne, takze bych se niceho nebala, obrn se trpelivosti na odbery a na ostatni pacienty co potkas.

discreet
3. dub 2014

@snazilkabara Tak to jsi mě potěšila! 😵 No, uvidíme, jestli to fakt bylo jen tou nemocí... za 14dní jdeme na odběr zase k našemu dr. tak budeme aspoň trochu chytřejší...
Všechny odběry máme ze žíly, z prstu ani jeden a my jsme speciální případ, mu to neteče ani z té žíly 😢 Jsou to vždycky, nervy, chudák má ruce rozpíchaný, teď to bylo zase až na potřetí ☹ A to mu berou 2 zkumavky...jsem zvědavá co v té Olomouci budou chtít z něho vycedit 😲

ATB byly nejdřív Zinnat a pak Klacid... jestli ti to něco řekne...

A děkuji moc za povzbuzení! 😉 Teď je ok, sice každý večer na něho šahám, jestli nemá teplotu... prostě stres no... starší syn kašle a já začínám taky, snad to od nás nechytne...

discreet
15. kvě 2014

@snazilkabara Ahojky, tak máme za sebou vyšetření na hematologii, teda odběr a dneska výsledky ve schránce, vůbec tomu nerozumím, v úterý jdeme na roční prohlídku plus hexu , tak si to nechám vysvětlit 😉 Ale zkouším i tebe, vyčteš z toho něco?
Mmch jen tak na vysvětlení, po těch ATB byl skoro 2 měsíce v klidu bez teplot a den před tou hematologií mu vyletěly teploty, jak naschvál! 5 týdnu jsme čekali na to objednání a toto, doktor tam mi řekl, že jsme neměli jezdit! Ale tak nejeď, že? Byl v pohodě, jen protivný a teplota jinak nic, tak jsem to přisuzovala zubům i tam na něm nic nenašli... a hle po týdnu přijdou výsledky a měl CRP 93!! Takže zuby asi ne... Zase nějaká záhadná nemoc, bo týden se mu to střídalo teploty, průjem, tak jsem toto pondělí týden po té hematologii už pro jistotu šla k dětskýmu (výsledky došly až dnes), prý střevní viróza, ale mám ji i já, takže máme dietu, je bez teplot jen s průjmem a ten zub mu včera taky vylezl 😀
Tak teď babo raď 😀 Hlavně se divím, že se z toho tak vysokého CRP dostal sám bez ATB...
No, jak říkám, třeba mi to dětský vysvětlí... nebo poradíš i ty? 🙂 Děkuji!

PS. Je to trochu mázlé, na rychlo foťákem, ale přečíst to snad půjde... dole napsal dr. odstavec, ale taky to moc nechapu... Jo chápu, že má málo železa, ale to měl i předtím, to už mu dávám v sirupu 😉

nae
15. kvě 2014

@discreet Má znížené lymfocyty, zmnožené monocyty, aj relatívne , aj absolútne - zrejme nejaký vírusový infekt. (Nemohol prekonať napr. mononukleózu?)
Inak v takomto stave by som doporučila očkovanie odložiť, synek je myslím dosť vyčerpaný, bolo by vhodné mu dať dlhšiu dobu na regeneráciu...

discreet
15. kvě 2014

@nae prodelat jako teď? Nebo už dřív? V únoru měl 2x Atb a šestou nemoc,psala jsem to výše,od te doby má špatný ten KO. Očkování mám taky v plánu přesunout!

nae
15. kvě 2014

@discreet A nerobili mi napr. imunoregulačný index či vyslovene ešte test na EBV? Držím palce, je to na dlhé lakte, ale verím, že postupne sa to zlepší. Držím moc palce.