Dvouletá dcera je velmi unavená, máte zkušenost?

snazilkabara
22. dub 2013

Ahoj,

Mam dotaz. Mam temer dvouletou dceru. Standartne vstava rano kolem pul 7. Vetsinou chodila spat tak v pul 1 po obede a spala cca 2,5 hod a vecer chodi v pul 8. Ted asi 10 dni je silene unavena. Treba v 10 dopoledne zacne polehavat a pak usne, kolem 11. Treba na sedacce, nebo me vylozene vezme za ruku a odvede do postele. Dneska si 9 uz legla k nasim do manzelske postele a usnula. Jinak teploty nema. Mate nekdo zkusenosti? Mala ma poruchu tvorby bilych krvinek- neutropenii, ale toto dela ted tyden, nejspis to nesouvisi. Diky za zkusenosti, rady a pripominky.

coxa
22. dub 2013

Určitě bych se ptala doktorky a ne na foru, může to být třeba i borelioza, cokoliv.

kitinka76
22. dub 2013

Co pitný režim? Pije dost? I malé děti můžou mít nízký tlak a při zvýšeném přijmu tekutin se samo upraví. Neměla klíště? Dcera byla hodně unavená při borelioze!! Nebo to může být jarní únava 😉 a dostatek spánku a vitamínů to spraví....

myskin
22. dub 2013

Ahoj, u nás byla dcera (4,5 roku) hodně dlouho unavená, ale extrémně, nikam nechtěla chodit pěšky, bolely ji ruce při jídle tak chtěla krmit,....Tak jsem si vyžádala u naší doktorky podrobné krevní testy (nenech se odbýt těmi základními) a zjistilo se že prodělala mononukleózu. Takže být tebou na nic nečekám a nech jí udělat ty podrobnější testy. Nebo na ni může lézt nějaká viróza, u nás ta velká únava trvala 3 týdny a v nemocnici nám řekli že od virózy není ta únava takhle dlouhodobá. Já už jsem si zvykla, že musím na naši doktorku zatlačit že chci to a to vyšetření, protože sama každý problém vždy nějak zdůvodní a k ničemu se nemá. A musím říct že zatím se mi to vždy vyplatilo a nebylo to zbytečné. Dobří pediatři snad vymřeli ☹ .

myskin
22. dub 2013

Jinak moje mladší dcera je taky téměř dvouletá a taky má neutropenii ☹ . Vím to od minulého týdne. Chodíte na testy na hematologii?

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@myskin my chodime uz rok kazdy mesic na kompletni rozbor. Nekolik mesicu jsme doufali, ze jdeme naposled ale porad to kolisalo. Jednou jsme meli uz granulocyty cca 1500, minuly mesic zas 1200, takze to bereme jak to je. Jenom ji proste porad pozoruju. Kdyz se clovek setkava s tema holohlavyma detma s rouskou tak casto tak se bojim i pri 37,2. Proste to tak je. Kazdopadne odberu kostni drene jsme se vyhli, protoze tu nizkou hodnotu mela jen par dni. Uz toho vim o tehle nemoci tolik, ze uz to beru jako samozrejmost. Jen ta unava me ted desi. Samozrejme mononukleozu a vsechny ruzne viry jsme vyloucili. Ted chodime na imunologii take, kam nas poslali prave z hematologie protoze ma dlouhodobe snizene i IGg, takze tak. Kam chodite vy? Jake ma mala hodnoty ? Mela uz sestou nemoc? To je desnej previt, nekomu zpusobi neutropenii i na 2 roky... Ja furt verim, ze se to srovna treba ve trech letech.

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@coxa chapu jak to myslis. Kdyz zavolam k doktorce, posle nas do motola na 8 zkumavek... Protoze je to me prvni dite, tak jsem treba myslela, ze me nekdo napise taky jsme to meli, je to bezne, pockej par dni a nebo opravdu to neni normalni hned s ni let k doktorovi. Kazdopadne stejne jdeme zitra na krev abysme byli v klidu...

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@kitinka76 vypije tak 500 ml mleka- nutrilonu a tak 300 ml caje nebo stavy. Vic do ni ani nedostanu. Kolik vypiji tve deti?

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@myskin to mas pravdu. Ty podrobne nam delaji pouze na te hematologii v motole nas pediatr take nedela detailni, pouze zakladni KO a z prstu vetsinou. Neco se prokaze pouze z periferni krve. Meli jste strach, vid? Ja si pamatuju jak mala pri seste nemoci nebyla schopna ani sedet...

backstreet
22. dub 2013

ty brďo, tak to pijete hodně málo!!!!! Naše Amálka bude mít v červenci 2 roky, ale vypije za den asi 1,5-2l pití, většinou 2x denně pořádný talíř polévky a v noci taky flašku čaje zvládne. Jen máme alergii na mléčné výrobky, takže mléko nepije. Být váma, asi bych ji hlavně nutila víc pít. Amálka když nechtěla, vzala jsem dvacítku stříkačku a pomalu ji tlačila čaj do pusy. Víte jaká to pro ni byla zábava!!!!

kitinka76
22. dub 2013

@snazilkabara moje Terka pije málo.... max litr denně 😒 doktor tvrdí, že právě proto má nízký tlak.

snazilkabara
autor
22. dub 2013

Aha, tak to me vubec nenapadlo, ze je malo. Pije takhle porad a unavena je az ted. No mozna ted pila trochu min, nevim. Kazdopadne zitra jedeme na krev.

myskin
22. dub 2013

@snazilkabara dcera taky není přeborník v pití, mléka má za den 500 ml a vody tak 400 až 500ml, v noci nepije vůbec. JInak k té neutropenii. Já o ní právě vím prd tak se děsím. V lednu měla abs. počet neutropenu 0,54 (to mi zapomněl doktor zavolat že to je v nepořádku 😠 ) a teď v dubnu měla 0,9. Další postup si mám domluvit s naší pediatričkou. Ale když jsem jí hlásila tu hodnotu 0,54 tak řekla že to občas bývá ale teď těch 0,9 je taky pořád málo tak už nás snad pošle na hematologii. Pro klid mojí duše. Mám z toho nervy.

myskin
22. dub 2013

@snazilkabara jak jsi psala že o neutropenii dost víš, ty naše hodnoty jsou tedy jaké? Mám trvat na té hematologii? Každý to uvádí v jiných jednotkách a názvech tak jsem z toho jelen 😕 .

myskin
22. dub 2013

Opravuji abs. počet neutrofilu ne neutropenu. Vždyť to říkám že jsem z toho jelen

nae
22. dub 2013

@snazilkabara @myskin Holky, robili vám aj morfologické zhodnotenie krvi, diferenciálny rozpočet, jaterní testy? Nemajú zvačšené uzliny, mandle? Majú deti okrem tekutín dostatočný prísun vitamínov, hlavne C, D? Akú majú hodnotu železa v krvi? Mávajú časté infekcie? Nesúvisia ich problémy s očkovaním (či nezačali po očkovaní, či sa nezhoršili apod.?) Inak prospievajú, priberajú?
Držím vám palce...

myskin
22. dub 2013

@nae nám to zjistili při odběrech krve na neurologii jinak bych to ani nevěděla. Starší dcera tahá nemoci ze školky, ale že by ta mladší marodila extrémně často to ne. Prospívá dobře, na neurologii chodíme kvůli tomu že dlouho nechodila a nemluví. Zkrátka je ve všem pomalejší ale neurologicky v pořádku. Z očkování nám chybí Priorix, který jsem prozřetelně odložila a teď když nám zjistili neutropenii tak očkovat nebudu. A nikdy jsem po očkování nic nepozorovala. Zítra jdu k naší dr. tak si jí řeknu o doporučení na hematologii.

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@myskin ahoj. No hodnota 0,9 nic moc, ale take jsme ji meli. My jsme meli i 0,3. Ted mame 1,2. Na hematologii musite stoprocentne. Nechci te stresovat, ale sledovat se to musi. Hodnota pod 1 (1000) je spatna, nad 1000 je to uz lepsi. Kdyby mela mala teploty musite jet hned, to by bylo nebezpecne. My mame propadle vsechno ockovani- 2 prevenary, posledni hexu, ani spalnicky/zardenky nemame. Takove deti se proste neockuji.

zazulka
22. dub 2013

To může být klidně "jen" nedostatek železa...?

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@nae to nam delaji kazdy mesic, kompletni virologii, imunologii, KO a diferencialy vcetne protilatek na granulocyty, protilatky na vsechna ockovani, co dostala. Nam to zjistili po sesty, s tim ze virus, co ho zpusobuje muze pry nekomu rozlozit kostni dren i na 2 roky ☹ snad se to srovna. Zatim nam nic nedelaji.

myskin
22. dub 2013

@snazilkabara No to jsi mě nepotěšila ☹ . Naše pediatrička se nijak nevzrušovala když jsem jí nesla tu starou zprávu s hodnotou 0,54. Zítra k ní jdu, tak se jí na nic ptát nebudu a budu trvat na vyšetření na hematologii. A co se týká těch teplot tak to mi taky neřekla 😠 . A s jakou teplotou se už musí jet? Já jsem dost často přes noc sama s dětmi a bez auta tak to budu na nervy. Většinou má o něco horší průběh nemoci než ta starší od které to chytne, ale žádná tragedie to zatím nebyla. Kdyby nám neutropenii nezjistili čistě náhodou na neurologii tak o ní dodnes nevím.

myskin
22. dub 2013

@snazilkabara prosím tě a kam chodíte na všechny ty rozbory? Na hematologii nebo jinam?

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@myskin urcite si rekni a neboj, zvladnete to. Odkud jste? My jezdime do Motola na hematologii k primaribKomrskovi- je skvelej. Chce to se obrnit. Ma zbyly KO v poradku? Niceho se neboj, pokud ti reknou, ze vam budou brat kostni dren na testy tak se dopredu nedes, nekde to tak delaji, vysledky se vi asi do 5 hodin. Kazdopadne u vetsiny deti se to do 3 let pomalu srovna. Jinak doporucuji poradit se s hematologem na ockovani na toho meningokoka, k tomu jsou pry tyto deti nachylnejsi. Drzim palce, chce to pevne nervy. Mozna te neco ze zacatku vydesi, ale to se srovna a sice strach nezmizi, ale da se s tim naucit zit. Kdyztak se ozvi kdybys mela nejaky stres nebo te nekdo vynervoval muzem si i zavolat, pamatuju si, ze v zacatcich by mi to byvalo i pomohlo, zjistili jsme to kdyz jsem byla v 5. Mesici a kdyz mi zacala nejaka blbka rikat, ze by to mohla byt leukemie tak jsem uplne zkolabovala, takze se nenervuj, i kdyby te nekdo desil, jsou i nazory, ze hodnoty mezi 1000 a 1500 nejsou v tomto veku uplne neobvykle a mela by se zmenit pro deti do 3 let hranice minima normy 🙂 co mela mala za nemoci? Jinak zpusobuji to i nejake leky a ATB a taky to mize trvat i rok ty snizene hodnoty po lecich.

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@myskin presne tak, my bychom o tom take nevedeli nic na ni nepozorujeme. S teplotou nad 39 se musi jet. Na neutropenii se moc nemaji davat ibuprofeny. Vesmes vsechny leky kde je psano pozor u lidi s poruchou tvorby krvinek nedavat. Musi se na hematologii, protoze tam delaji naterovy testy a hlavne protilatky a diferencial, jen absolutni hodnota nestaci. Taky ti udelaji urcite igg a iga a komplement, coz muze ukazat na imunologii coz spolu vsechno souvisi- vsechno v kostni dreni. Urcite na hematologii, testy z obyc laborky nestaci. Odkud jste?

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@nae u nas vse v poradku, mala ma ani ne ve 2 letech 15 kg a vitamin D a probiotika musime uzivat preventivne plus doporucili kolostrum.

evelp
22. dub 2013

@snazilkabara nedočetla jsem všechny přípěvky- ale co ta borelioza? já jsem já třeba měla, ale nepřišli mi na to hned, protože jsem neměla žádný červený flek, ani nic podobného, jenom šílená únava a později velké bolesti hlavy a pomohla mi až celostní medicína díky tomu, že v krvy už to bylo hraniční, tak na to klasické antibiotika byli zbytečné...

evelp
22. dub 2013

@snazilkabara colostrum je super věc!! je dobré, že je několik variant, že to můžeš malé zamíchat i do pití, když by jí to nechutnalo samotné, nebo jsou různé malé perličky atd, ....mám od firmy LR

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@zazulka to bohuzel urcite ne. Porucha tvorby neutrofilnich granulocitu urcite nejde dohnat vitaminama. Pokud by to slo, urcite by mi nic nezabranilo ji to koupit ikdyby to stalo milion. Je to kostni dren, na to nejde jentak neco vypit. Ptam se uplne pokazde a jak rikam- vigantol, probiotika aby ochranily streva pred infekci a kolostrum a pak uz jen cekat, ze vek to srovna.

myskin
22. dub 2013

@snazilkabara díky moc za uklidnění. Malá nebyla až na pár rýmiček do 8 měsíců nemocná vůbec , antibiotika měla 2x, když měla starší dcera bakteriální zápal plic tak měla taky solidní kašel (je to už rok a čtvrt) a minulý rok v listopadu dostala antibiotika když se jí rozjela laryngitida. Taky měla v červenci neštovice a to dost hrozné. Zítra se domluvím s doktorkou a dám vědět. A omlouvám se že jsem narušila diskuzi svým problémem. Nevím jak bych řešila únavu tvojí dcery, když je pravidelně na testech kontrolovaná. Třeba se jí spustí jenom nějaká virózka. Ne že bych ti to přála, ale aspoň by se to vysvětlilo. Kdy jdete na další testy? Jestli by nebylo lepší jít hned když se ti nezdá.

snazilkabara
autor
22. dub 2013

@evelp delali ji virologii a kde co, to by na to asi prisli. V nasem pripade to nejspis byly ATB nebo HVV 6 oboje mohou u maleho ditete toto zpusobit a trva dele, nez se to srovna. Kdyz mela ema tu nejnizsi hodnotu cca 0,32 tak nebyla schopna ani sedet. To spala furt. Ja doufam, ze s vekem se to urovna i ta imunita, jsou to hrozne nervy.

evelp
22. dub 2013

@snazilkabara mě dělali vyloženě pak už vyšetření EAV přístrojem, až tak zjistili skutečnou hodnotu