Febrilní křeče nebo něco jiného?

dududamart
22. zář 2021

Dobrý den, dcera ,4 roky,má zánět průdušek. První den jsem horečky srážela až když měla 39, další den jsem ji před spaním dala sirup, usla a pak sebou začala škubat. Vzbudila jsem ji, chvíli se ještě škubala, ale normálně komunikovala, chodila. Volala jsem na pohotovost a že máme srážet teploty. Včera to samé, usla a po půl hodině se začala škubat. Teď už srážím u 38.
Ale úplně mi to nepřipadá, jako klasické febrilní křeče. Nemůže se takhle projevovat třeba zimnice? Má to vždy po usnutí, a to má většinou nízkou teplotu nebo sirup.
Doktorce jsem volala, a až bude zdravá půjdeme na neurologické vyšetření.
Děkuji za každou zkušenost 🙂

verysucha
22. zář 2021

Podle mě to patří k té horečce.

dududamart
autor
22. zář 2021

@verysucha volala jsem doktorce a kdyby se to opakovalo i dnes, tak máme jet na pohotovost, aby ji udělali, co nejdřív neurologické vyšetření. A pokud ne, tak nám ve středu na kontrole napíše žádanku na neurologii 🙄

tahejhula
22. zář 2021

Ale jo, takové záškuby má k horečce poměrně dost dětí. Febrilní křeče to nejsou.

drep
22. zář 2021

@tahejhula já jsem jednou v životě viděla takovou zimnici (u člověk v bezvědomí), že jsem to i já i můj amsábl zkušených neurointenzivnch sester považovala za epileptický záchvat. I když divný. Až když nezareagoval na diazepam a nechala jsem zavést cévku s termistorem (protože teploměr ukazoval normotermii), tak jsme pochopily, že je to třesavka u zimnice.

@dududamart Považovala bych to za záškuby u horečky, febrilky mají rysy “klasickeho” epizáchvatu - poruchu vědomí, křeče všech končetinn , často promodrání, pozáchvatovou zmatenos…

tahejhula
22. zář 2021

@drep lidé jsou vůbec divní, ať už jsou, či nejsou při vědomí. 😁

dududamart
autor
22. zář 2021

@drep taky mě to podle příznaků, co jsem si pročítala na fibrilní nesedí. Ale aspoň budeme mít jistotu,když na tu neurologii zajdeme. Děkuji za reakci 🙂

lachipie
22. zář 2021

Můj syn měl febrilky několikrát a má i epilepsii, takže můžu potvrdit, že febrilní křeč vypadá prakticky stejně jako epileptický záchvat. Ale tyhle záškuby mívá, když je nemocný, považovali jsme to nejdřív za "jiný" typ epi záchvatu, ale doktor nás vyvedl z omylu, že to je třesavka při nemoci.

dududamart
autor
23. zář 2021

@lachipie také si myslí, večer měla dcera záškuby a to neměla ani zvýšenou teplotu. Ale volala jsem na pohotovost, že nám Dr říkala, že když se to bude opakovat, tak máme dojet. Takže je dcera teď v nemocnici, má za sebou nějaká vyšetření a zítra neurologii...

kecafon
29. zář 2021

U dcery se to projevilo ve 13 měsících po očkování, také jsme si mysleli, že to jsou febrilky a i doktor, jenže to nepřestávalo a nakonec se z toho vyklubala silná epilepsie, bohužel léky vubec nezabíraly, pomohla až operace mozku, ale tohle určitě nebude váš případ, nicméně bych raději zašla na eeg na neurologii.

lachipie
29. zář 2021

@kecafon u nás podobně. V 18 měsících první záchvat, ještě 6x se zopakoval, pořád že nějaké divné febrilky a pak měl ve 4 letech v metru status epilepticus. Akorát u syna to nejde operovat... ☹

dududamart
autor
29. zář 2021

@kecafon když se to opakovalo po třetí, tak jsme jeli na pohotovost. Při příjmu udělali běžná vyšetření, druhý den neurologické vyšetření a vše je v normě. Sami neví, co to je. Máme nahrávat, když se bude opakovat a v listopadu na kontrolu 🙄

dududamart
autor
29. zář 2021

@kecafon měla to vždy hodinu po usnutí, a jen když jsem se jí dotkla. Takže si myslím, že jsem ji vyrušila z přechodu do nějakého spánku. Doufám 🤔

kecafon
30. zář 2021

@lachipie Tak to je mi opravdu moc líto, vím, jaké to je, ta beznaděj.Status epilepticus měla dcera v životě 5 krát, bylo to příšerný, pořád po nemocnicích, vyšetřeních, nakonec ta operace, to byl taky masakr, ale naštěstí od té doby je bez záchvatu, tak se modlíme, aby to tak zustalo.Přeji mnoho sil🍀

kecafon
30. zář 2021

@dududamart No, opravdu nechci strašit, ale u dcery to probíhalo zpočátku také po usnutí, také jsme si mysleli, že se lekla, ale nakonec se opravdu potvrdila ta epilepsie.Držím palce, ať to není nic hrozného🍀

dududamart
autor
30. zář 2021

@kecafon snad to nebude náš případ. A taky neměla vůbec křeče, ztrátu vědomí a podobně? Já když ji vzbudím, tak normálně komunikuje, není nějaká dezorientovaná nic 🤔 snad to bylo jen k té nemoci...

kecafon
7. říj 2021

@dududamart právě, že někdy ani křeče neměla, ani teploty, občas byla dost mimo, někdy i po záchvatu.Ale mívala i zahledění a slabé záškuby.U každého je to jinak.U dcery pak diagnostikovali kombinované záchvaty.