Hlavička se točí pořád doleva. Co s tím?

bramburka
29. lis 2007

Holky poradte, hlavičkou malá točí pořád doleva, na hračky zatím nereaguje, dáváme jí jednou na jednu stranu po druhý opačně,... ale pokaždé se mi stočí zpátky. I když jí napolohuju stočenej ručník, tak se sesune ke straně...co s tím? Asi budou řešením polohovací válečky, ale to jí budu muset dávat spinkat jenom na bok, protože na zádech se přesune.

kristynaw
29. lis 2007

bram,me mala preferuje pravou stranu,mamka rika,ze bude pravak a ze je normalni,ze mimi preferuje jednu stranu... ,a, valecky a dvam ji na bok,ale ona uz se mi pretoci na zada😀 a pak zase na svou stranu s hlavickou...

bramburka
autor
29. lis 2007

vid... no ja se priste zeptam Dr., ale vystresla me kniha Nezna naruc rodicu, jakoze kdyz to deti delaji, tak pak budu buhvi jak opožděný... ach jo...

lendy1
29. lis 2007

holky, nechci strašit, ale bohužel někdy to normální není. To preferování jedné strany se nazývá prdilekce a děťátka preferují pouze jednu stranu, na druhou např. ani neotočí hlavičku, nic. Doporučuji polohovat, dávat třeba i na bok na druhou stranu, než mimčo preferuje a vše tom upravit-k postýlce chodit z druhé strany, koupání, hračky, prostě co největší motivace z té druhé strany. Většinou se to samo srovná do těch 6 týdnů a pokud ne a trápí vás to, tak šup za mudr., která by vás poslala na neurologii a tam řeknou, jestli je to O.K., nebo ne, maximálně vám doporučí rehabilitaci vojtovkou. Ale žádný strach, fakt se to většinou srovná. U nás teda bohužel-predilekci doprava máme pořád, je to už daleko lepší, ale cvičit a cvičit musíme pořád.

makal
29. lis 2007

Ahoj bramburka,naše Kamilka se po porodu taky stáčela k jedné straně,dělají to asi všechny děti,ale pak si na kontrole s kyčlíkama pan doktor všimnul,že malá stáčí taky jednu nožičku a zaostávala ji taky jedna ručička,sama jsem si všimla jen té hlavičky,a poslal nás raději na rehabilitaci.Tam s malou začali cvičit,naučili nás nějaké drobné cviky i na doma a je to lepší a lepší.Prý to měla malá od toho jak byla stočená v bříšku a i od porodu.
Ať se Vám daří oběma hezky. 🙂

vivian
29. lis 2007

Mně se taky ze začátku zdálo, že má malá hlavičku pořád jenom napravo, ale pak se postupně začala otáčet i na druhou stranu a když ji položím na bříško, tak už ji dokonce zvedne a udrží docela dlouho zvednutou, takže to vypadá, že je všechno o.k. Ono takhle malé miminko má asi ještě problém s tou hlavičkou manipulovat, je pro něj těžká, ještě nemá vyvinuté ty svaly... na hračky nám malá taky ještě moc nereaguje, že by se třeba otočila za zvukem, ale na to je podle mě taky ještě moc malá, takhle malé dítě snad ještě nedokáže lokalizovat zdroj zvuku...

trixi
29. lis 2007

Aj nas maly ma silnejsiu jednu stranu, pravu, pri hrani stale ma hlavicku do prava, silnejsiu ma pravu ruku, vsetko chyta do pravej ruky a pravou nozickou silnejsie kopka a tiez staca pravu tapku. Celu noc vsak spi s hlavickou otocenou dolava.
makal: Ako vasa mala staca tu nozicku? A ake cviky cvicite?

eva4444
29. lis 2007

ahoj bramburka
nas maly id narodenia tocil hlavku len na jednu stranu, potom ked spinkal sme mu otacali na druhu, ale nestacilo to, tak nas poslala na rehabilitaciu, chodime tam 1x za ca 10 dni, cvicime cviky podla bobatha aj doma, natahujeme mu slachy na krku na tej nevyhodnej strane atd.. ked pasie konicky stale ju ma krivo, ale som optimista 😉

eva4444
29. lis 2007

proste stale ju ma tak akoby sa chcel pozerat vlavo hore (kukni nas prvy album foto 32 a 33 tam to pekne vidno ked je v spontannej polohe ako ju ma krivo ☹ )

petraluk
29. lis 2007

Ahojky, my tak více preferujem levou stranu. Nejvíce je to poznat, když leží na bříšku, tak má vybočenou páteř. Cvičím sním jednoduché cviky, na rhc zatím nechodíme. Jsem sama fyzioterapeut, ale tyhle spešl cviky jsme se neučili, tak mi naše mudr některý ukázala a snažím se s ním cvičit sama. Když mu byl měsíc, tak jsme cvičili jen 2 cviky. 1) leh na zádech, přitáhnout nožičky k bříšku a snažit se dítě zaujmout, aby koukal rovně.Ručičky by měli být podél těla 2) hlavičku otočit na opačnou stranu, mírně mu jí tam držet a snažit se aby byl uvolněný a nesnažil se tě přetlačit 😉

lebedka
29. lis 2007

Ahojky holčiny!
Přesně tento problém teď řeším. Terka často usíná prohnutá do luku a hlavu má tak divně zvrácenou a vždy pouze na levou stranu! V postýlce dokonce musím mít celý obličej zabořený v mantinelu, jinak spí velmi neklidně ☹ Raději jsem se s tímto problémem objednala na neurologii, raději ať mě přesvědčí, že je to jen nějaký usínací rituál než abychom něco zanedbali 😖 Jdeme tam zítra v 16.00 tak jsem moc zvědavá co nám paní doktorka řekne....

lebedka
29. lis 2007

Bramburka- píšeš o knize Něžná náruč rodičů. Knihu jsem přečetla do strany 164 a pak jsem ji odložila, protože jsem měla pocit, že své Terce více škodím než pomáhám 😅 ! Snažíme se malou nosit v klubíčku, ale to je asi tak všechno.

lendy1
29. lis 2007

petrulak, to co popisuješ za cviky je hodně podobné reflexnímu otáčení vojtovkou- tam se mačkají body a děti reflexně zvednou nohy, stabilizují se na zádech a hlavička se jim lehce stáčí na druhou stranu. Na predilekci je toto asi nejlepší cvik.

eva4444, vy cvičíte Bobatha? To je pro starší děti, ne? Jak jste se k tomu dostali?

lendy1
29. lis 2007

lebedko a není to u vás nějak tak, jako v této diskuzi?

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

majka35
29. lis 2007

moja dcérka mala ten istý problém a dosť dlh trval, cvičili sme vojtovku, potom sme s ňou prestali, pretože som sa nemohla pozerať, ako malá trpí ... no a ono to úplne samo odznelo ... mám trošku pocit, že nám pomohlo aj plávanie ... ale netreba sa ničoho obávať, ono je to niekedy spôsobené aj polohou v maternici ... svaliky sa rozbehnú a bude všetko ok ... 😉

nelis
29. lis 2007

ahoj holky, naše Leonka taky preferuje levou stranu, když leží na zádech, tak kouká jakoby nahoru, i když tam nic není. Když pase koníky, tak má hlavu taky většinou jen na tu jednu stranu. Usíná taky s hlavou nalevo.

Ptala jsem se na to doktorky, už několikrát. Řekla mi, že se máme snažit jí tu hlavičku dávat na pravou stranu, ve spánku otočit, přistupovat k ní z pravé strany atd. Na rehabilitace nebo neurologii nás zatím neposlala s tím, že ještě máme čas, že je Leonka ještě malá a že se to třeba srovná.

Lebedko, určitě sem zítra napiš jak jste dopadli, ju?

brnda
29. lis 2007

ahoj malej taky daval hlavičku napravo,snažila jsem se ho polohovat,ale pořad šla do prava ,ted cvičime vojtovku a už je to mnohem lepši

lebedka
29. lis 2007

Nelis- určitě napíšu jak jsem dopadly. Jinak Terka otáčí hlavičku na obě strany na podněty a když pase koníky, tak má hlavičku rovně, jen to usínání. Sice usne rychle, ale za to hlavu v mantinelu 😀
Přeji všem krásnou dobrou noc, jdu koukat na Ordinaci 😀 😀

petraluk
29. lis 2007

Lendy Vojtu znam, ale myslim,že dokud to není opravdu akutní, tak není třeba to dítě trápit, nějakým mačkáním bodů a stačí obyčejný cviky.

lucianka
29. lis 2007

Náš Lukášek taky otáčí hlavičku víc na pravou stranu. Otočila jsem ho v postýlce. Teď usíná s hlavičkou na levé straně, ale sotva usne, hned si ji otočí doprava. Když mu jí otočím, tak za chvíli ji má zase v pravo. Na hračky reaguje dobře, tak snad to bude v pořádku.

eva4444
29. lis 2007

lendy1 ja neviem, proste to je tak v zaznamoch ze bobath 😕 ono je to udajne podobne ako podla vojtu len troska setrnejsie, ale nie som odbornik 😕

jabber
29. lis 2007

Naše malá taky pořád preferovala levou stranu, tak jsme jí na hrací dece přehodili zrcátko, aby ho měla vpravo a začala se točit i doprava.

evsi
29. lis 2007

Ahoj. Řešili jsme stejný problém, ale pomohlo nám ( doporučuji všem s tímto problémem )až plavání. Nepomohlo ani polohování, ani motivování k otáčení na druhou stanu ( hračky, hudba, světlo..prostě nic ). Od tří měsíců jsme začly chodit plavat a asi po šesti lekcích se to spravilo. Sice máme na jedné straně dost slehlou hlavičku, ale sláva.

bramburka
autor
29. lis 2007

To plavání taky zvažuju, máme tu za rohem plavání v těch vaničkách, ale v týhle zimě se mi nikam nechce....ale když to pomůže budeme určitě chodit. Na jaře už bych chtěla na 100%

janat
29. lis 2007

Ahoj evsi, môj Sebik má tiež ten problém so zležanou hlavičkou. Najskôr preferoval pravú stranu, tiež sme chodili na rehabilitácie,cvičili sme len body, ale malý z toho chytal záchvaty plaču. Ale hlavičku otáča na obidve strany, ale keď zaspí, tak okamžite ju točí na pravo. Aj keď len ležká, tak ju má takú trošku vykrútenú doprava. Doktorka hovorila, že do 1 roka sa hlavička ešte stále formuje, len neviem, ako ho prinútiť, aby pri spánku nechal tú hlavičku vľavo. Už som mu ju podkladala všeličím, ale on to v spánku odhodí a hlavičku si dá po svojom. ☹

zuzda
29. lis 2007

lebedka: my máme hlavu při spaní taky zabořenou v mantinelu-v levém
když mu byl měsíc, měl hlavičku zase pořád doprava a ted,ve 4.m., doleva
myslím, že je to většinou normální a vyrostou z toho...

lebedka
30. lis 2007

Ahojky holčiny!
Tak jsme zpátky. Paní doktorka říkala, že u nás není problém v otáčení hlavičky do leva. Prý je to normální. Spíše jí trápí to, že Terka nemá vyvinuty zádové svaly. Sice pase koníky, ale ne dobře. Ruce má pod sebou a má je mít skoro před sebou a hlavně má mít roztažené dlaně a už má sahat po hračkách. Ve vývoji na bříšku je opožděná. Máme 14 dní co nejvíce pokládat na bříško a pak na kontrolu. Potom se uvidí a kdyžtak budeme chodit na rehabilitace. Snad to zvládneme svépomocí.
Jinak na zádíčkách je zase pro změnu napřed. Chová je jako pětiměsíční mimi 😀
Takže jsme v podstatě nepatřily do této diskuze, ale snad to neva 😀 😀

nelis
30. lis 2007

lebedko, to vůbec nevadí, hlavně že je malá v pohodě - určitě to zvládnete i samy - mě pořád naše doktorka tvrdí, že má Lea ještě čas, že se to srovná, tak jsi mi dala naději, že třeba fakt jo. 😉

elektrona
30. lis 2007

Ahoj všem ! Zrovna jsem chtěla založit podobné téma a vy už to tu řešíte 😉

Naše malá měla taky jakoby pořád snahu mít hlavičku na pravou stranu, tak jsem jí začla dávat víc na druhý bok a prostě hlavičku jí srovnávat a řekla bych, že se to zlepšilo...
Ale ! Na bříško jsme začli dávat teprve až někdy v 6 týdnech, protože do tý doby jsme jen plakaly kvůli prdíkům a to nesnesla absolutně jakoukoliv manipulaci... A teď když jí dávám na bříško pravidelně, tak ani za nic nedovolí otočit hlavičku doprava (tedy na opačnou stranu než na zádíčkách). Ikdyž jí to zatarasím rukou, tak se radši celým tělíčkem posune, než aby tu hlavičku otočila a nebo kouká a dejchá do země (gauče) a snad by se radši i udusila ☹ . Jsem z toho nešťastná, protože dneska zrovna o tom mluvili v pořadu Sama doma, že je to špatné a že se jedná o tu predilekci a musí se to nějak řešit ! 😖 Tak se bojím, až to řeknu doktorce, co se s náma bude dít... Nemáte s tím někdo zkušenosti ? Myslím s tou predilekci jen na bříšku ? ☹
Na plavání začnem chodit až v 5 měsících, u nás dřív není. A té Vojtovy metody se docela děsím, podle toho co čtu tady na koníku... 😕

petraluk
30. lis 2007

Elektron zkoušej ty cviky co jsem tu psala. Zkoušej jí dávat tu hlavičku na opačnou stranu, ale jen vleže na zádech se zvednutýma nožičkama a opřenýma o tebe. Všechny pohyby musí být hodně pomalé, aby se ti malá úplně poddala a uvolnila se. Kdyby to bylo tak špatné tak to musí tvoje mudr poznat a určitě pošle na rhc. 😉

lendy1
30. lis 2007

elektrona,
jestli máš nějaké pochybnosti tak jdi za mudr. a poraď se s ní. My měli s predilekcí potíže od začátku, pak se to na chvíli zlepšilo a pak zase znovu, ale celkově je to už daleko lepší než dřív. Na bříšku to máme též, ale ne tak výrazně, jen se kouká hlavičkou víc na jednu stranu, ale otáčí ji na obě stejně. A vojtovky se neděs, třeba to vůbec nebudete potřebovat a Lucinka je v pořádku a pokud budete muset cvičit, tak věř, že je to vždy jen pro dobro děťátka, není to sice nic příjemného, hlavně pro maminy, ale dá se to zvládnout a fakt to pomáhá.