Hlen ve stolici dítětě. Jak vypadá?

peta75
12. črc 2009

Dobrý den... Mám 4 měsíčního chlapečka, jsme na UM a máme několik dní hlen ve stolici. Teda aspoň si myslím, že je to hlen... Je to jako řidší želatina a táhne se to... Není toho hodně na jednom místě, ale obsažené v malé, jakoby nitky v celé stolici... Je to hlen a z čeho to může být? Měli jsme hustou rýmu, která skončila cca před 14 dny.......Může to být ještě od té rýmy? Děkuji Petra.

scharfinka
12. črc 2009

klidně od rýmy může být, aj náš malý to míval aj když třeba už rýma skončila, tak ještě pak nějakou dobu, jak se tělo čistilo do těch zbývajících hlenů....

berunka
12. črc 2009

Peto mozna ti pomuze i tato diskuse,tam je docela dost zkusenosti maminek co nasly hlen ve stolici.preju brzke uzdraveni 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

senja
12. črc 2009

HOLKY, PROSIM O POMOC!

Mam temer tydenni mimi a za dnesek se vykakal asi 8x. Kojim co 2-3 hodiny. On se naji, usina, chvilku vapada, ze bude spinkat, ale po nejakych 5-10 minutach ho asi zacne bolet brisko (krouti se a breci, je slyset jak mu kruci v brisku).
Stolicka vypada asi normalne - takova zluta, nekdy trochu do oranzova a jako michana vajicka (taakovy "zloutek" + neco pruhledneho na zpusob vajecneho bilku).

Babicka me tu strasi, ze se ji zda 8x kakani za den moc, zvlast kdyz ho cely den trapi brisko ☹ Je to normalni? SOS! 😢

peta75
autor
12. črc 2009

Scharfinko...děkuji moc....jsi mě uklidnila.....nechci mu hledat nějaké nemoci a zbytečně ho tahat k dr.......i když pokud to bude trvat delší dobu sebo se ta stolička nějak změní, tak vyrazím..... 🙂

peta75
autor
12. črc 2009

Senjo.... podle mě je to u týdenního mimča normální..... Náš malý taky kakal hodně často. A barva stolice kterou popisuješ je přímo výstavní...tak má vypadat stolice kojeného dítěte... takže klid....vše je v pořádku..... 🙂

A co se toho bolení týče...našemu malému jsou 4 měsíce a taky časo brečí a má prdíky..kroutí se a jakoby se snaží to vytlačit.... 😖

Takže zatím bych to neřešila....jen pokud by se nějak změnila barva nebo hustota stoličky..... 🙂

senja
12. črc 2009

peta75 Dekuji, moc jsi mi pomohla 😵 Jsme doma teprve od patku, takze jsem jeste hooodne vyhukana mamina

peta75
autor
12. črc 2009

Senja, to je naprosto normální..já už mam dvě děti, a jsem někdy vyděšená jak prvordička...každé je úplně jiné a každou chvíli mě něco vyděsí nebo zaskočí a hned to řeším tady nebo volám tchýni, která je zdr.sestra...takže jsi naprosto normální..... 😀

mousunek
12. črc 2009

senja - bud klidna, opravdu je to normalni takhle male mimi kaka jeste po kazdem krmeni

senja
12. črc 2009

Fakt diky holky! 😵

andrreuska
29. lis 2012
andrreuska
29. lis 2012

ahoj holky 🙂 omlouvám se,omylem jsem odeslala kravinu 🙂
hledám radu...moje malá bude mít 6.měsíců a má ve stolici hleny,tak my vyjela vaše diskuze..můžete prosím poradit?
má ted rýmu a je nemocná

xsenova
30. pro 2012

viac info z webu

HLEN VE STOLICI

Dobrý den,
hodně čtu ve Vaší poradně o hlenovité stolici.
Dcerka stará 2 měsíce nar.v 36týdnu má již po dobu cca 20 ti dnů hlen ve stolici v různých podobách. Z prvu tzv.míchaná vajíčka s kusy hlenu,pak pouzel sklovitý hlen hořčičné barvy pomazaný na plence,a nyní míchaná vajíčka s hlenem střídající se se sklovitým hlenem s malým obsahem pomazaný na plence. Občas je stolice při vyprdnutí napěná. Na látkové plence je znát i to, že stolice obsahuje vodu. Stolice je bez krve.Je bez teploty, jinak spavá, na váze přibývá. Stolice je nyní méně, tak 2x za děn více a 5-6x málo na plence pomazáno. Hlenu předcházela vodová stolice (asi průjem) cca 10dní (hodně plačtivá,sab nezabíral, bříško tvrdší), avšak po každém výtěru byl nález negativní, nyní dělán po třetí. Nyní se při kojení začala dosti vzpírat, má chuť pít, ale máchá u toho ručičkama a kroutí se v občasných intervalech, to dříve nedělala. V postýlce toto pak pokračuje s hlasitým vrčením, s dudlíkem to ukočírujeme cca po 15 ti minutách. Prdíky odchází dobře, bříško měkké.
Můj dotaz zní:
1. co vše je schopen odhalit výtěr? paní doktorka řekla, že pokud i nyní bude výtěr negativní není důvod se znepokojovat. Dále mi řekla, že alergo v tomto věku dítěte nemá převážně význam,že vychází většinou negativní.
2. jak má vypadat zdravá stolice u dvouměsíčního miminka?
3. co nechat vyšetřit při hlenu ve stolici?
4. co znamená napěněná stolice (tato je znát při vyprdnutí")
5. co znamenají pohybové a hlasité projevy při a po kojení,
napadá mě sekundární laktózní intolerance..
6. mohlo dojít k poruše ve střevech následkem použití rektální
trubičky? a čím ji v případě použití namazat?
7. přítel nyní dostal též střevní obtíže, žlutá pěna, bolesti
břicha.Ale to až nyní, před tím bez obtíží. Mohl to dostat?

Omlouvám se že ptám asi na to, co se mohu ve Vaší poradně často dočíst, ale jsem z tohoto dosti nervózní a budu mít ráda ucelený názor na zdr.stav Naší Pavlínky... Velmi děkuji s pozdravem Pilařová

Dobrý den,

Výtěr ze stolice vyloučí pouze bakteriální zánět (v tomto věku nejčastěji E.coli enteropatogenní, ostatní původci jako salmonela jsou nepravděpodobné). Již ale nevyloučí třeba rotavirový průjem (mohl tam být a nyní je stolice změněná náledkem prodělané virové rotavirové gastroenteritidy).

Alergologické vyšetření s odběrem specifického IgE proti bílkovině kravského mléka skutečně nemá cenu dělat, přesto se ale nedá alergie vyloučit (část bílkoviny kravského mléka se může dostat do mateřského mléka-braast milk colitis). Nález ale eosinofilů v krevním obraze, zvýšeného celkového IgE a ECP to již určitou cenu má (ukáže alergický terén). Rozhodující je klinika dítěte a terapeutický pokus s vysazením.

Hlen ve stolici znamená zánět tlustlého střeva, napěněná stolice zase ukazuje horší trávení a vstřebávání (problematika tenkého střeva). Počet stolic je velmi variabilní, ale stolice napěněná, s hlenem a místy úplně řídká již normální není.

Sekundární laktózová intolerance může vést k bolestem bříška, zvýšené plynatosti, napěněné stolici, ale ne ke hlenu ve stolici.

Násilnou aplikací rektální rourky čistě teoreticky můžeme způsobit drobnou trhlinku v anální oblasti a na sliznici rekta, ale to skutečně je nepravděpodobné, příznakem by byla pak trocha jastně červené krve na stolici.

Pokud obtíže má i váš přítel je možná spíše virová etiologie problémů-rotaviry, caliciviry...?

Poslal bych od vašeho dítěte stolici na rotaviry, změřil bych pH stolice (bývá nízké u laktózové intolerance) a z vaší stravy bych na chvíli vysadil mléčné výrobky. A dle stavu bych volil další postup.

http://www.porodnice.cz/node/38216

jennyska
8. lis 2013

@peta75 @xsenova @andrreuska @scharfinka @senja @mousunek @berunka

Ahoj maminky,

mohla bych Vás poprosit, zda byste se staly součástí naší Wiki knihovničky Modrého koníka tím, že napíšete své případné zkušenosti s hlenem ve stolici? 🙂

Stačí svou zkušenost vložit zde: https://www.modrykonik.cz/hlen-ve-stolici/ . Pomůžete tak ostatním ženám, které si právě prochází stejným obdobím se svými nejmenšími a v knihovničce, kterou si tady společně tvoříme, hledají radu, tip, pomoc, zkušenosti. Čím více takových zkušeností v knihovničce bude, tím přínosnější bude tato přehledná forma informací 😉

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji krásný den!
Janča