Hluboké nadechování u 4letého dítěte. Máte zkušenost?

lenkacek
26. zář 2011

Dobrý večer, mám čtyřletou dcerku, která se mi velmi často nadechuje zhluboka (i s otevřenou pusinou). Nejvíc si toho všímám, když je v klidu - před spaním v postýlce - to dělá třeba i několikrát za minutu. Byly jsme u doktorky - dětská nám řekla, že by to mohl být špatný návyk dýchání - prý může dýchat jen povrchně a pak to potřebuje dohnat a tak se "dodechuje". Ale u rehabilitačního doktora mi řekl, že tohle se mu nezdá, že s páteří i s hrudníčkem je
všechno v pořádku, žádné bloky, žádná skolióza. Že by to mohlo být od toho, jak se dětský mozek vyvíjí nestejně rychle a jednotlivá centra spolu nemohou
dočasně dobře spolupracovat a toto by mohl být následek. Jsem z toho nemoudrá. Na jednu stranu mu věřím, ale pak když jí vidím, tak se bojím, abychom třeba nezanedbali něco vážnějšího.. :o( Proto prosím o radu, pokud někdo zažil u dítěte podobné příznaky, ozvěte se mi prosím... díky moc...

zanfi
28. led 2012

My máme u malého stejný problém (v dubnu mu budou 4 roky). Už skoro dva měsíce si všímám, že se často zhluboka nadechuje, občas mu nejde i pořádně zívnout. U doktorky jsme byli několikrát než nás konečně poslala na nějaké vyšetření. Říkala, že dýchání je čisté, neslyšela nádechovou ani výdechovou dušnost, na srdci žádný šelest, nic. Ale pro jistotu jsme byli na RTG plic, tam vše ok. Poslala nás také na krevní testy - krevní obraz, CRP a hormony štítné žlázy, tam také vše ok a na ORL zjistili malému zvětšenou nosní madli. Doktor nám předepsal nosní kapky s targesinem a za 3 týdny na kontrolu, jinak event.nosní mandli vytrhnout, což se mi nechce, jelikož mu ta zvětšená mandle nedělá žádné problémy - v noci žádné chrápání atd. Nakonec doktorka říkala, že to bude zřejmě psychogenní, něco jako tik. To dýchání má chvíli dobré i když běhá a hraje si, v klidu taky a pak za pár dní zase zhluboka dýchá každou chvíli ať je v klidu nebo v pohybu, tak jsem z toho taky neštastná. ☹

milupa1
14. srp 2012

Dobrý den,sice jsou tady staré příspěvky,ale mám doma 4letou dceru a dělá to samé,co píšete.Zatím jsem nikde na vyšetření nebyla.Když se zeptám malé,proč to dělá,tak mi řekne,že jinak dýchat neumí a že se to naučí....Když ji napomínám,tak je to ještě horší.Dělá to hlavně v klidu,když usíná nebo dívá se na televizi.Když je zaneprázdněna,tak jen sem tam....Možná tu ještě na diskusi příjdete a napíšete mi,jak se to dál vyvíjelo...děkuji

beatrice7
14. srp 2012

U nás bylo to samé - syn ve věku kolem 5 let se často zhluboka nadechoval, hlavně v klidu, večer když už byl v postýlce - prý psychosomatická příčina - stres ( panický syndrom ). Tenkrát jsme ses manželem rozváděli. Trvalo to asi půl roku, pak už to bylo v pohodě.

marke88
10. říj 2012

Dobrý večer,
mám dceru - v září jí byly 4 roky a má stejný problém,jako tu popisujete, tzn. neustále se zhluboka nadechuje - připadá mi to, jako kdyby měla nějakou dechovou nedostatečnost. Také jsme byli u MUDr. - poslechově je ok, poslala nás na alergologii - tam všechny výsledky odběrů krve ok, spirometrie se zátěžovým testem (astma) - také OK, RTG také ok, ORL také ok. Prý to nasvědčuje možnosti GER (refluxu). Mudr nám řekl,že máme brát 2 týdny helicid (ten slouží k úpravě příznaků u refluxu) a pokud se stav nezlepší, pak doporučuje PH metrii (zavedení hadičky na 24h do nosu, kterou se sleduje PH v jícnu) a tou se pak dá GER potvrdit - vzhledem k tomu,že je malá,tak jí nechci ph metrií trápit. helicid bere týden a žádné zlepšení není. Také mě napadá,jestli to nemůže být stres nebo tik....Chci se zeptat, jak jste dopadli? Zlepšil se stav? Přišli jste na příčinu nádechů? Moc by mi pomohla Vaše odpověd při rozhodování,zda phmetrii podstoupit, atd. moc děkuju...

alamo
10. říj 2012

Ahoj, jestli to pomuze - vlastni zkusenost. V detstvi jsem mela obdobi, kdyz jsem taky takto dychala (cca 5-6leta jsem byla). Bracha si stezoval, ze ho desne rusi moje dychani 🙂 . Byl to jakysi tik - proste jsem se musela nadechnout "nadoraz". Cim vic jsem nad tim premyslela, tim casteji se mi to vracelo. Po nejake dobe to ustalo samo. Pokud Vam nenasli nejaky zdravotni problem, tak si myslim, ze to neni nic vazneho, jenom nevedomky psychika.

elucinka
8. lis 2012

Ahoj, Adamovi je 5 a dělá totéž. Jsem si téměř jistá, že je to u něch psychické - já sama se léčím na panické ataky, od 25 let beru léky...a také jsem tím trpěla. Je to vždycky období, kdy mám třeba více stresů, starostí, tak se to zhorší...časem to zase přejde. Bohužel malý asi bude trošku "nervík" po mně. Teď je navíc nastydlý, není mu dobře, tak myslím, že to bude i tím, jak se cítí. 😒

lenca79
2. kvě 2014

Ahoj, já to mám taky u 6letého syna a nakonec jsem dospěla k názoru že to opravdu bude asi psychického rázu. Dělá to v klidu i při námaze jen občas. Snad to brzo přejde.

mecoun
2. bře 2017

Ahoj, mám úplně stejný problém u 3,5 leté holčičky, je to asi 2 měsíce, kdy jsem si všimla jak se zhluboka nadechuje, přitom si na nic nestěžuje a když se jí zeptám, řekne, že se jí dýchá dobře. Maminky
@lenkacek
@zanfi
@milupa1
@marke88
jak to prosím s odstupem času u Vás dopadlo? Děkuju 🙂

marke88
2. bře 2017

Ahoj @mecoun . Bylo to psychicke,na nic neprisli a postupne to do 2 mesicu odeznelo,pak to mela jeste jednou a bylo to zase na podzim,narodila se v zari a sousedka rika,ze s tim bude mit na podzim vždy problem.cim vic jsme ji na to upozorňovali,tim horsi to mela.

mecoun
5. bře 2017

@marke88 Děkuju moc! Tak snad to brzy odezní i u nás...

milupa1
2. kvě 2017

@mecoun Dobrý den,u nás je to tak,že dceři bude 9 let a má potvrzenou tikovou poruchu.Dr. má dokonce podezření na Tourettůw syndrom☹.Prášky nebereme,protože jsme je jednou dostali a měli opačný efekt.Bylo to ještě mnohem horší.Takže s tikama žijeme.Kdysi byly tiky 14 dní v měsíci a jeden vždycky.Teď je to každý den,třeba 10 tiků naráz.Jak pohybové,mimické,tak hlasité...M.

sysysy
3. kvě 2017

Náš syn - 6let se v poslední době taky zhluboka nadechuje. Myslim,že je to psychika ☹ Doufám,že to časem odezní... Před rokem na jaro začal mít tiky s očima, trvalo to asi 14 dnů a zmizelo to. Teď na jaro, snad na den přesně tiky s očima začaly,ale zas odezněly. Ale zas naskocilo to hluboké nadechovani :-/ Mimoto se občas zuřivě škrábe v uchu, byli jsme na různých vyšetřeních a vše je ok. Ale synek trvdi,že ho to tam lechtá a má to rozšlehané až na stroupek.

sysysy
3. kvě 2017

@sysysy - rozškrabané ne rozšlehané 😂

bora5
7. pro 2018

Dobrý den, teď mám stejný problém a jsem z toho už dost zoufalá ☹. Syn 3 roky to začal dělat cca je to 3 týdny. Byla jsem u doktorky, odběry krve ok, rentgen plic ok, nemá rýmu ani kašel. Dělá to pořád, hlavně když je v klidu večer. Prosím jak to u Vás dopadlo?

mauritanie
4. zář 2020

@bora5 dobrý večer, jak to s vámi dopadlo? Dcera dělá teď to samé..

mauritanie
13. zář 2020

@zanfi jak to u vás dopadlo?

zanfi
9. říj 2020

@mauritanie Řekla bych, že to bylo psychické, odeznělo to samo 🙂. Nevím už přesně za jak dlouho, ale myslím, že v řádu několika týdnů. Synovi už je 12 a půl roku a vše ok.

adalet
12. pro 2020

Právě reším stejný problém. Měla jsem psychicky náročnější období. Zřejmě jsem ze stresu také lapala po vzduchu. A syn 9 let to asi okoukal. Absolvovali jsme oba vyšetření. Krev, rentgen, spirometrii a samozřejmě testy na Covid a vše v pořádku. Doktorka to uzavřela s tím, že to bude psychické. Naštěstí se to pomalu ale jistě lepší.

kapucina
Autor odpověď smazal
Zobraz
kapucina
17. bře 2024

Dobrý den, zkusím oživit tuto diskuzi. Dcera 4, 5 roku dělá totéž. Začalo to přesně 1. 12. minulého roku, takže přes čtyři měsíce trvající dechové obtíže. Byly jsme na ORL (nosní mandli nemá cca. třičtvrtě roku), RTG plic, EKG, astma nemá, krev v pořádku, neurologie vypadá v pořádku, ale ještě tam jdeme jednou, srdce v pořádku, neléčí se s ničím. Mám pocit, že i dost nahlas funí a rychleji dýchá i když je v klidu nebo spí. Nejdříve to začalo pocitem nedodechnutí, těžkého nádechu, kdy si pomáhala snad celým trupem a teď nastal zlom a úplný opak, už se nenadechuje, ale vydechuje na etapy a zase jí u toho pomáhá trup, konkrétně břicho. Např. na třikrát trhaně vydechne a třikrát se jí u toho stáhne břicho a okolí, až to škubne. Na dotaz tvrdí, že se jí špatně dýchá, ale že jí to neva. Ale vypadá to pro mě hrůzostrašně a ráda bych vypátrala příčinu, nemá někdo nové zkušenosti, prosím? Moc děkuji
@lenkacek
@zanfi
@milupa1
@marke88