Hypotonie a začátek samostatné chůze. Máte zkušenost?

november1
25. lis 2008

Dobrý den,
syn (15 měsíců) se narodil v termínu, při porodu podškrcený pupeční šňůrou, těsně před narozením se mu výrazně zpomalilo srdíčko, nicméně Upgar 10-10-10. Od cca 3 měsíce jsme v péči rehabilitační sestry pro hypertonii nožiček. Momentálně převládá hypotonie trupu - syn špatně udrží hlavu, když ho zvedám, velmi časté pády s udeřením do hlavy, dost také slintá. Sedět začal později, leze od 9.měsíce, stoj od 10. měsíce. První samostatné kroky (po našem výrazném povzbuzování) byly na počátku 13. měsíce, ale od té doby v podstatě žádný pokrok neudělal. Cvičím s ním, masíruju, chodíme plavat, ale žádné pokroky za ty dva měsíce nepozoruji. Dokonce se mi zdá, jako kdyby se to občas i zhoršovalo. Nechce chodit sám, bojí se, je velmi nestabilní. V rizikové poradně (naposledy před 3 měsíci) nic nezjistili, rehabilitační sestra také na nic zvlášť neupozornila. Vojtovku jsme nikdy moc necvičili, syn ji hodně bojkotoval, je bojovník. Jiné cviky ano, ale nemám pocit, že to má nějaký efekt. Ráda bych věděla, co dělat, aby syn dělal pokroky. Může se něco zanedbat? Mohou být uvedené příznaky projevy jiné nemoci?

lendy1
13. dub 2009

zusma, já jsem to psala o kousek výš-první krůčky od 17.měsíce, pořádná chůze až tak po 18.měsící, taky měl David CTP (centrální tonusová porucha) - hypotonii. Jakmile David uděla první krůčky, tak jsme ho pak pořád motivovali, aby sám chodil-"posílali" jsme si ho s manželem mezi sebou, lákali ho na hračky, aby pro něco sám došel...apod.

zusma
13. dub 2009

Lendy díky. Pamatuji si,jak jsi mi psala o lezení. Malá pokroky dělá stále,ale strašně pomalu. U nás to samostatné chození vidím az déle. Navíc při chůzi občas vytáčí jednu nohu,tak máme asi na další problém zaděláno☹

andulka4
15. dub 2009

Zusma u nás je chůze taky v nedohlednu :(Když ho vodím za jednu ruku stále se klátí jak stéblo trávy :( Nožičky taky vtáčí ale doufám že až dospěje k samostatné chůzi tak to přestane dělat...

keba
10. kvě 2009

ahojky holky našla jsem vaší tému...pomalu jsme se posunuli do batolátek a stále nelezeme ani nesedíme... 😢 máme hipotonii!!!!připadá mě že snad ani žádné dítě není co má jeden rok(teda já žádné takové neznám) a stále se jen plazí...a to ještě špatnou technikou..přitahuje se ručkama a odráží se jen jednou nožkou...jste tu některá s podobně starým dítěten a stejným problémem?jinak cvičíme vojtovku od 8měs.ale zatím nic moc pokrok 😒

lendy1
10. kvě 2009

keba, náš David měl těžkou hypotonii, když se začal plazit, tak to tahal rukama (nejdřív jen jednou), nohy jako by neměl, nebo se odrážel jen jednou nohou. Srovnalo se to, jakmile začal lézt, to lezl ukázkově a když to ještě ze začátku střídal s plazením, tak i to plazení pak bylo jak má být. Lézt začal na 11,5měsících (jakmile začal lézt, tak si i stoupnul a obcházel nábytek), sám si sedl z lezení až hodně po roce (seděl i dřív, ale na kolenou a ještě se přidržoval), první krůčky udělal na 17.měsících, ale žádná sláva to není ani teď a to mu budou už skoro 2roky. Všechno jde hrozně pomalu, ale jde to, tak hlavu vzhůru. Co na to říkají na neurologii, je u malé problém jen v té hypotonii?

keba
10. kvě 2009

lendy:my jdeme na neurologii až příští týden a to až na mou žádost,prostě až jsem si to vydupala u Mudr. 😒 Bylo mě totiž řečeno že není potřeba chodit protože nám tam prý nic jiného neporadí než cvičit vojtovku.....jenže jak jsem psala cvičíme od 8měs.a stále nelezeme ani nesedíme..tak nevímjestli je ta vojtovka u nás účiná!

terezt
11. kvě 2009

Ahoj holky, po procteni tohoto tematu se musim take priradit k matkam hypotonickych deti. U neurologa jsme byli dnes a zjistil, ze mame "hranicni tonusovou situaci". Jsem z toho dost v soku, protoze jsem o tom predtim v zivote neslysela, ale z toho, co jsem si precetla na internetu jsem vydesena. Jsme predcasne narozeni (34+4tt) a od narozeni chodime k neurologovi. Meli jsme dost problemu, a kdyz uz jsem si myslela, ze se z toho snad vyhrabem, tak ted tohle. Venda byl vzdy co do motoriky "v sirsi norme", otacet se zacal v 6m, plazit se v 9m, ted je mu 11 a neco a jeste neleze, ale na 4 se uz dostane, zacina si sam sedat, v postylce se postavi a chodi ukrokem (v postylce a podel gauce). Neurolog nas na rehabko neposlal, Vojtovku jsme necvicili. Za ruce jsem ho zacla vodit pred tydnem a ochotne tapal, ale ted uz radsi teda, kdyz se to nema. Muze se ta hypotonie zhorsit? Z ceho vznikla, to se asi clovek nedozvi, co? Na netu jsem se taky docetla, ze hypotonie neni nemoc, ale pouze priznak. No tak, z toho jsem teda uplne vydesena!!! Da se teda hypotonie vylecit nebo upravit tak, ze se dite zaradi mezi normalni (nehypotonicke) deti? Nemam radsi zacit shanet nejake rehabilitace, i kdyz mne je neurolog jeste nenapsal?

keba
11. kvě 2009

terezt.nám na rehábce řekli že hipotonie je ochablé svalstvo...a to prej bude mít malá celý život,nebo spíše naběh k tomu protože scičením se tomu dá hodně pomoci a i ve starším věku by mělo dítě dělat nějaký sport:plavat atd..aby to svalstvo nebylo prostě jak bláto...naše malá má skoro rok a v náručí mě pořád vlaje jak praporek!! 😒 taky je pořád strašně ohebná,úplně jak hadí žena.. 😉 (tak jí říká naše Mudr.)sice cvičíme od 8měs.ale pokroky jsou strašně malé a pomalé...třeba otáčet jsme se začli až v 8měs.,plazit až v 11měs a plazíme se dodnes,dnes nám na rehábce sice říkala že se pomalu začíná zvedat tak na to co nevidět příjde a bude ta kolínkách ,ale jak říkám chce se to obrnět velkou dávkou trpělivostí a vydržet 😉

zusma
11. kvě 2009

Terezt tak to jsme na netu četly asi stejný článek a taky mě to vyděsilo. Ale na neurologii a rehabilitaci z hypotnie absolutně žádnou vědu nedělali. Na neuro.mi řekla,že to tak má hodně lidí a je to vrozený. Vojtovka u nás skončila tak rychle jako začala-malá se v 11m absolutně nedala zvládnout ani ve dvou a zvracela z toho apod.

kokaka
12. kvě 2009

keba: nelince gratulujeme k prvním narozeninkám, dlouho jsem tě nemohla najít v oddělení kojenci a vy už jste v batolátkách, u nás velmi malé pokroky, malá se stále jen plazí svým způsobem-obě ruce a jedna noha, na kolena se nedostane, buď zvedne horní nebo dolní polovinu těla, ale současně jí to nejde, cvičení je hrozné, už pomalinku vyplazí na krabici-10 cm vysokou, ale lezení nic a sezení taky, v kočárku ji vozím v polosedu, jinak tam nevydrží ☹
zusma: vy jste tedy ani necvičili a nechali jste přirozený vývoj? kdy začala sedět a lozit?díky

keba
12. kvě 2009

kokaka:já jsem sem zabádala proto jestli tu taky není tak starý dítko jako my co se pořád jen plazí... 😒 taky jsem dlouho nebylana koníku....nějak jsme nestíhali...byla nemocná tak jsme měli i oddech od cvíča....pomalu jsu taky na konci sil,malá má čím dál více síly......jinak v Po.jdeme konečně na tu neurologii,takjsu zvědavá co nám tam poví...na rehábce říkala že at od toho nic nečekám že u hipotoniků je prostě celkový motorický vývoj pomalejší je to prostě vrozené jak už tu bylo napsáno...tak nám zbývá jen čekat a doufat že to příjde co nejdříve....jinak v kočárku už sedíme protože se mě malá sama zvedne z lehu...a to samí ve vaničce,koupu jí v plastové takže se chyste na boku a přitáhne se 😉 tak uvažuji že koupím sedátko do vany..na rehábce říkala že na tu chvíli může....
jo!a děkuji k gratulaci,my slavili v So.Neli dostala mluvícího pejska od FP tak byla nadšená... 😀
zusma:taky by mě zajímalo jak jste na tom ???? 😉

pelmisek
13. kvě 2009

keba buď v klidu naše Verča se taky začala plazit v roce, lízt tuším až za tři měsíce a chodit za ruce až v 18. měsících, sama chodí až od 20. měsíce! nejsi sama! Rozumím ti, že tě to trápí, ale chce to vydržet i když moc dobře vím jak moc je to těžké. Hypotonici to maj holt pomalejší. Držte se!!!

terezt
13. kvě 2009

Zusma, Keba: dekuju za reakci. Musim rict, ze jste me trochu uklidnili. Clovek si musi uvedomit, ze nejhorsi je vystresovana matka. Taky jsem cetla odkazy od Lendy na rodine. Jde jen o to, udrzet se psychicky v pohode. Vzdyt neni nic hrozneho na tom, ze dite zacne chodit dyl. Je to ovsem tezky, protoze kdyz uz se ja udrzim neporovnavat vrstevniky, tak ostatni porovnavaji...

andulka4
13. kvě 2009

Holky tak Davča má silnou hypotonii a chodit začal den před 15/13měsícem.....jeho chůze je ovšem něco 🙂 Je jak stéblo trávy a když zafouká vítr tak se klátí :( Stačí sebemenší nerovnost na zemi a jde k zemi a nebo když divočí a chce utíkat tak to taky neustojí. Záda má stále neuvěřitelně slabé. Dneska mi kamarádka řekla že chodí jak opilec :(

no zřejmě to chce opravdu fůůůůůru času 🙂

zusma
13. kvě 2009

Kokaka, keba písla jsem vám včera do IP 😉 Takyy přeji všem hodně sil a pevné nervy!

andulka4
18. kvě 2009

Maminečky poradíte mi jak natrénovat stoupnutí si v prostoru? Zatím se snažím ať dělá dřepy....a to se sám zvedne ale když gecne na zadek nebo na 4ři tak se pak nepostaví 🙂

terezt
22. kvě 2009

Ahoj. Musim se pochlubit, ze Venda zacal prave lezt. Mam z toho velikou radost. 🙂 🙂 🙂 Uz jsem byla opravdu docela zoufala. Zkousela jsem i ten trik s plinou - kdyz se plazil, uvazala jsem mu ji pod hrudnikem a zvedala a porad nic. A vcera jsme byli u babicky, vypustila jsem ho ven na travu v kratkem bodycku a milostpan se zvedl na ruce a kolinka a zacal lezt, aby si neosoupal brisko. Od te doby strida lezeni s plazenim, ale doufam, ze za chvili lezeni prevladne!!! Slava!!! 😵

zusma
22. kvě 2009

Terezt moc gratuluji. Musí to být obrovská úleva vid,spadl ti kámen že srdce🙂 já si tenkrát šla skoro otevřít šampus

zusma
22. kvě 2009

Andulka já myslím že na to musí dítě přijít samo. Sama nevím jak mu v tom pomoci. Naše malá se to teprve učí,už ji to jde a musela na to přijít sama postupně až když začala chodit.

keba
23. kvě 2009

terest:taky se připojujeme ke gratulaci 😀 jste šikulínci...my na to taky čekáme jak na smilování..ale zatím stále nic 😒 můžeš mě napsat ten trik s plínou?o tom jsem vůbec neslyšela že bych taky vyzkoušela....

terezt
8. čer 2009

Keba: uz jsem tady dlouho nebyla, ted jsme slavili rok, tak to byla akce! Koukam, ze Nelinka je stejne stara, tak gratuluju k prvnimu roku!!! No, s tou plinou - jak se Venda plazil, proste jsem vzala plinu, prelozila na trojuhelnik, ten jsem mu dala pod prsa a nahore za ty konce trosku nadzvedavala, tak aby byl na zemi nohama a rukama a pohyboval se sam. Ale nevim, jestli to melo nejaky ucinek.... Venda ted uz teda leze, ale obcas tam zase hodi plazeni ☹ . Za ruce by capkal porad (a ja mu to moc casto nedopreju - to je revu), za jednu v zadnym pripade.

eppik.m
8. čer 2009

terezt: 😀 taky gratulujeme, koukám že jsme na tom steně, Michal 3 dni před prvým rokem začal teprve lézt a stavět se i na nožičky v postílce a teď mu bude 16 m. a pořád sám nechodí, ale za ruce už pěkně a kolem nábytku a jeden den se stalo že se na pár vteřin pustil, když ho něco zaujalo a zapoměl že stojí, tak jsem ho zkoušela pouštět ale pacholek na to přišel a hned si sedne, je prostě opatrný, až se sám bude na to cítit tak to prostě udělá. Já jsem nikdy syna do ničeho nenutila, vždy jsem počkala až si řekl sám, stejně záleží na něm zda už má příslušné svalstvo dostatek silné ... 😉
co se týče porovnávání a vychlubování co jejich dítě už umí, tak to dělají jen rodiče kteří dítě mají za atrakci kterou vycvičí aby bylo na co koukat, toť můj názor 😀

eppik.m
8. čer 2009

dostatečně silné 😅

andulka4
18. čer 2009

tedy tady to moc nežije co?

zusma
18. čer 2009

Už asi všichni chodí 🙂

keba
18. čer 2009

ahojky holky..taky jsem tu dlouho nebyla!! 😉 U nás nic moc změna ☹ Neli se stále plazí,občas vyleze s těží na čtyři a houpe se na kolínkách ale taky se jí do toho moc nechce.Stoupnou si neumí sama vůbec jen když jí postavím tak když se něčeho drží tak stojí sama ale neví jak se sama postavit....
Na rehabce jsme dostali další cviky a musíme cvičit 4krát za den 😖 takže u nás žádná sláva,bude to blbí tedkom v létě,že se nedá pomalu nikam vyrazit kvůli tomu cvičení....
eppik hezky jsi to napsala že někteří rodiče si dělaj z dětí atrakci!to bych mohla vykládat,jak je každej zvědavej proč Neli ještě nechodí a to že neleze a neumí si sama sednout ani pomalu nikomu nevykládám....

andulka4
18. čer 2009

Keba....ach jo úplně ti rozumím bude to v létě otrava ale musíš zapnout

David se před 3týdny začal stavět konečně sám v prostoru

keba
19. čer 2009

Andulko tak to je Davča šikulínek!!jen tak dál a do konce léta bude lítat jak střela... 😉

andulka4
21. čer 2009

Keba co blázníš on už chodí 2 měsíce a jak střela už lítá dávno 🙂 🙂 🙂 akorát nevěděl jak se zvednout v prostoru 😉 ale po 4týdnech chůze na to nakonec přišel

už mu nedělá problém vyjít kopec a nebo ho sejít 🙂 no tedy přesněji řečeno sice u toho vrávorá ale výjde ho 😝

takže u nás je posun velikananánský.....ale je to i tím že jsou jarní, letní měsíce a lítáme po zahradě a venku.....takže ty děti mají výhodu oproti těm co začnou v zimě

terezt
22. črc 2009

Ahoj holky, opet tady nikdo neni. A mne by zajimalo, jak na tom vase deticky jsou! Ja vim, je leto... 😉 Ja musim napsat, ze Venda se asi v 13 m naucil chodit za 1 ruku. Ja jsem mu ty 2 moc netrpela, protoze bylo videt, ze tu stabilitu drzim za nej, tak jsem ho nevodila (ale ostatni jo - proste jsem jim neumela prekazit tu radost). Kdyz se me chytil a chtel chodit za 2, tak jsem se mu snazila tu druhou uvolnit a pak najednou to vyslo a od toho dne uz chce zase jen za 1. Kdyz ho ted chytim za obe, tak me 1 pusti, protoze tou druhou vyvazuje. Je ted uz o hodne stabilnejsi. No a kdyz mu bylo 13 m a tyden, tak se znicehonic sam pustil a ze pujde.... jen kousek od jednoho konce rohove sedacky k druhe. Skoncil na ustech, ani ruce pod sebe nestih dat. 😒 Pak na tyden v pokusech ustal a ted, je to asi 10 dni zase krucky. Vzdycky jen kousek prejit sem a tam. Kdyz si ho posilam s manzelem mezi sebou tak to jde hur, protoze ho nasmeruju a on uz by letel (je do vseho strasne hrrr), tak nestihne drzet stabilitu a pada jakoby dopredu do otevrene naruce. Ale kdyz si vzpomene a sam se nekam zacne chystat, krucky jsou stabilnejsi. Ted uz dopada vetsinou na zadek. 😅 Takze samostatnou chuzi bych to jeste nenazvala, ale prvni krucky to beze sporu jsou...!!! 🙂 Kdyz se chce ale nekam podivat, tak me chytne za prstik a musim s nim.
Vcera jsme byli u neurologa - predvedl, ze uz umi lezt, takze jsme "prosli". Chuzi jsem mu taky ukazovala. Jenomze to byla ta nasmerovana s padem do naruce, tak to asi radsi delal, ze to nevidel. Protukal ho a zjistil, ze tu hypotonii uz nema!!! Ze si telo posilil tim, ze leze a snazi se chodit!!! Tak to jsem moc stastna! Rekl, at prijdeme 6 tydnu po tom, co prejde sam cely pokoj, ze chce videt pokrocilejsi chuzi - jak drzi hlavu ruce a jak slape. To bude doufam posledni navsteva!