Hypotonie a začátek samostatné chůze. Máte zkušenost?

november1
25. lis 2008

Dobrý den,
syn (15 měsíců) se narodil v termínu, při porodu podškrcený pupeční šňůrou, těsně před narozením se mu výrazně zpomalilo srdíčko, nicméně Upgar 10-10-10. Od cca 3 měsíce jsme v péči rehabilitační sestry pro hypertonii nožiček. Momentálně převládá hypotonie trupu - syn špatně udrží hlavu, když ho zvedám, velmi časté pády s udeřením do hlavy, dost také slintá. Sedět začal později, leze od 9.měsíce, stoj od 10. měsíce. První samostatné kroky (po našem výrazném povzbuzování) byly na počátku 13. měsíce, ale od té doby v podstatě žádný pokrok neudělal. Cvičím s ním, masíruju, chodíme plavat, ale žádné pokroky za ty dva měsíce nepozoruji. Dokonce se mi zdá, jako kdyby se to občas i zhoršovalo. Nechce chodit sám, bojí se, je velmi nestabilní. V rizikové poradně (naposledy před 3 měsíci) nic nezjistili, rehabilitační sestra také na nic zvlášť neupozornila. Vojtovku jsme nikdy moc necvičili, syn ji hodně bojkotoval, je bojovník. Jiné cviky ano, ale nemám pocit, že to má nějaký efekt. Ráda bych věděla, co dělat, aby syn dělal pokroky. Může se něco zanedbat? Mohou být uvedené příznaky projevy jiné nemoci?

keba
10. pro 2009

Ahojky Petra-vavra:také my máme hipotonii-trupovou.Do 1,5roku jsme cvičili vojtovku,dle mě nám zase až tak nepomohla protože jsem malou drdila já i sestra 3krát denně a výsledky žádné nebo velmi malé.....Malá se v 18měs.pustila a udělala pár krůčků takže i na kontr.na neurologii nám ukončení vojtění schválili.ALE......hlavně jsem se tě chtěla zeptat na metody kterýma vás váš doktor léčí!Hrozně by mě to zajímalo protože s námi nikdo nic dělat nechce,každej jen říká že jí mám nechat a dát čas....přece jenom kdybych mohla cokoli udělat pro to abych Nelince pomohla tak to udělám....díky moc.. 😉

petra.vavra
10. pro 2009

ahoj Keba- nechci váš problém nijak zmenšovat, ale aspoň s vámi někdo něco dělal. U nás do dvou let nikdo ani nemrkl okem, že je něco jinak a kdbych nezačala sama si jít za věcí, dodnes bych tu měla upajdanou a zakopávací, věčně uřvanou a nejistou holčičku. Koukám, že bydlíte docela daleko od Prahy, ale za zdraví dítěte stojí vše, že 🙂. Napíšu IP, nechci tady dělat rádoby reklamu..... P.

petra.vavra
10. pro 2009

Keba- ještě jsem chtěla napsat, že čas je rozhodně v tomto případě nepřítel, než přítel. Máš IP 🙂

jana804
15. led 2010

Ahoj, děkuji za reakci, myslela jsem, že tady není nikdo, kdo by do 20 měsíců nechodil (kromě naší malé teda). Teď v průběhu 21měsíce udělala docela pokrok, občas se pustí nábytku a doťape, kam potřebuje, jinak chodí docela pěkně za ruku, ale běda, jak s ní vyjdeme ven, byť jen na miniprocházečku - za chvilku začne řvát a dožaduje se, abychom ji vzali do náruče, takže ve vesnici vypadáme jako tyrani dětí 🙂 (já ji ale fakt nemůžu tahat - za 2 týdny čekáme další mimi), takže ji většinou řvoucí dotáhnu domů. Myslím si, že ťape docela hezky, ale má příšerný strach, takže jakmile trošku zakopne, ani sebou nemusí žuchnout, tak začne hysterčit. Ale opravdu se lepší, doufám, že až bude venku trochu hezky a nebude muset chodit jako sněhulák, tak jí to půjde líp. Takže samostatně stále nechodíme, ale třeba se jednou dočkám. Stejně je to nejhezčí holčička na světě 🙂 Petrast2 držím vám palce a pište, jaké děláte pokroky. Těším se.

knopper
23. led 2010

Ahojky, nasla jsem si vasi diskusi, protoze dcerce (10 mesicu) taky diagnostikoval neurolog vyraznou hipotonii ☹ Na neurologii jsem se musela objednat sama, protoze, i kdyz uz jsme chodily na RHB kvuli opozdenemu vzprimovani, tak nikdo neuznal za vhodne nejake hlubsi vysetreni ☹ Neurolog se tvaril hrozne vazne a rikal, ze me nechce desit, ale bud je mala pomalejsi a dozene to nebo muze mit prerusene nervy a objednal nas na brezen na hospitalizaci do nemocnice na ruzna vysetreni, mj. mag.rezonanci. Mame tam byt vic dnu...Tak uz doma dva dny potaji brecim, protoze nevim, co ji tam vsechno muzou najit. Pritom mi prijde docela uz sikovna, jasne, vidim, ze ma slabe svaly, proto musime cvicit, ale jinak uz od 8 mesicu se plazi (na delsi vzdalenosti vali sudy), krasne uz se zvedne na ruckach a zacina pod sebe davat kolinka. Vim, ze je to beh na dlouho trat a budu rada, kdyz si k 1. narozeninam nadeli prvni sednuti 🙂, ale kdyz jsem si cetla, jak to vsechno krasne zvladly vase deti, tak verim, ze to zvladne taky!

andulka4
23. led 2010

neboj bude ok, jen jí to vše déle potrvá 😀

knopper
23. led 2010

Andulko, diky. Uz z toho blbnu, zacla jsem si cist o DMO a tam je psano, ze se zjistuje na magnet. rezonanci 😢 jak jsem z toho zblbla, tak uz na male hledam priznaky te DMO ☹

mayerka
23. led 2010

ahoj maminky, taky se přidám... Náš Jaroušek do 1.roku jen ležel a převaloval se přes levý bok, jinak nic. Chodíme na neurologii, prý je opožděný, ale v pořádku. Na 1.narozeniny přesně se začal plazit a za týden lézt po 4. Od té doby zase nic. Bude mu pomalu 16 měsíců a ani náznak, že by se chtěl zvednout a postavit. Na kontrolu na neurologii jdeme až koncem února, jsem už tedy řádně nervózní. Chtěla bych Járovi ukázat, jak na to, ale nesmím ho tahat za ruce a nic, prý je to jen na něm... Nevíte nějaký trik, který by přitom nebyl v rozporu s příkazy neuroložky? Děkuji... ☹

ined77
24. led 2010

mayerka 🙂 ...já myslím,že to žádným ''trikem''uspěchat nejde.
až bude mít váš jaroušek dost sil a bude připravený se postavit a začít chodit,tak se postaví a začne chodit 😉 .
každé dítko je jiné a potřebuje na různé věci rozlišnou dobu 😉 .
myslím,že i kdyby jsi se nakrásně snažila s ním chodit třeba za ručky,ničemu tím nepomůžeš,možná právě naopak ☹ .
pravděpodobně cvičíte vojtovku nebo podobné...bude to chtít asi jen vytrvalost a píli 🙂 .
moc vám držím palečky a hlavu vzhůru,ještě ho jednou budeš honit a nebudeš stačit 😵 .

mayerka
24. led 2010

ahoj ined, díky.... za ruce ho právě vodit nehodlám, to si vážně radši počkám 😉 A vojtovku právě necvičíme, nic... 😕

ined77
24. led 2010

mayerka 🙂 ...to je ale divné 😕 .a jak dlouho chodíte na neuro?

mayerka
24. led 2010

asi od 6 měsíců... ani na to plazení a lezení jsme necvičili, čekali jsme do jednoho roku. Timhle tempem budem čekat na chůzi asi do 4 let... 😒 Přijde mi divný, že nemá ani tendenci se přitahovat rukama do stoje...

amira55
24. led 2010

ahojte tak malej taky ještě nechodí a vidím to bledě...myslím si že v nebližší době nezačne...jsem ráda že se tu dají nají maminky které jsou na tom podobně.vojtovku jsem cvičili teď už doktor říkal že budou stačit jen nějaký cviky na posílení.tak nevím

keba
24. led 2010

Ahojky holky...nezoufejte 😉 my jsme v roce aněco na tom byli s Neli stejně !!!CHůze u nás v nedohlednu...teprve v roce jsme začli sedět a rok a 14dní lozit..do tý doby se malá jen plazila...Taky jsem z toho byla neštastná ,zoufalá že naše dítě neběhá jako ostatní děti v jejím věku(jiné děti běhali na hřišti a ona jen seděla v kočárku). 😒
No,a když jí bylo rovných 18 měs. tak se prostě jednoho dne pustila a uděla první 2 krůčky....a ted??lítá jak četík 😀 sice je hodně hadrová oproti jiným dětem,ale to už tak hipotonici mají..hlavní je že začla tapkat a stále to pilujeme a vylepšujeme..
Tak se holky držte ,hodně sil a trpělivosti!!!!!!!!!!!!§

knopper
25. led 2010

Kebo, dik za povzbuzeni! Prozili jsme desny vikend, stale jsem musela myslet na to, co vsechno na te magneticke rezonanci muzou male najit ☹ Stale ji pozoruji a uz jsem z toho zblbla. Premyslim, jestli se dusevne vyviji v pohode a pod. Proste silim. Dnes me trochu uklidnila nase pediatricka, ze se ji mala jevi normalne, az na tu hypotonii, ale ze ji proslo rukama uz plno takovych deti a vsechny to zvladly. Uz abychom byly po te rezonanci, ta nejistota je desna ☹

terezt
25. led 2010

Keba: velka gratulace k chuzi!!! Neli uz je velka holka!
Knopper: nezoufej. Vim, ze se to lehce povida, ale stresovat se pred vysetrenim nema vubec zadny vyznam. Jenom doktor muze stanovit diagnozu (na zaklade nekolika podrobnych vysetreni) a nema smysl badat nad tim co by kdyby. Znam to dobre z vlastni zkusenosti. Na Vasikovi jsem byla schopna najit uplne kazdou (a vsechny hodne zle) diagnozu. A je zdravy, jenom byl taky v urcite vyvojove fazi pomalejsi. Dite z tebe vyciti nervozitu a bude samo v nepohode.

amira55
25. led 2010

keba tak to jsme na tom stejně malej taky seděl až v roce a potom hned začal lozit 😉 říkáš v 1á měsících-to bude mít malej když už venku bude hezky...to bude paráda ho vytáhnout🙂teď se hrozně vzteká když je v kočáře třeba v obchoďáku ale copak ho tam můžu nechal lozit???což on nechápe

vendulka
25. led 2010

Ahojky, jsem rada, ze jsem si precetla nektere vase prispevky a trosku se mi ulevilo, dceri bylo 10m a stale neleze, nestavi se a sama si nesedne, dr rikal, ze tomu nechame cas do roka a pak se uvidi co dal,ale jak tak ctu, tak nakonec to vsechny deti zvladnout, at driv bo pozdeji 🙂

vendulka
25. led 2010

chci se jen zeptat, motivovaly jste nejak deti nebo jim nejak pomahaly?nvim, jak ji mam pomoct ci ukazat,aby si sedla bo lezla...mi prijde, ze je i tak trosku lenoch 😔

petrast2
2. únor 2010

Ahoj. My už jsme si prošli vším možným a taky mám občas takové chvilky pro: knopper
Že máme DMO a nebo autismus atd. Asi se tím člověk nesmí tak stresovat a užívat si toho co má a hlavně se s tím smířit. Samozřejmě to občas zabolí, když vidíte jiné děti, ale nemá se srovnávat. Vždycky si říkám, že jsou na tom děti o hodně hůř. Malému je 21 měsíců a pořád ještě nechodí. ale pokroky rozhodně dělá a to je důležité. Doktoři říkají, že se mají děti nechat, žádné vodění za ruce atd. Jen třeba stimulovat hračkami. Máme jedno cvičení ne Vojtu a ještě chceme zkusit Bobatha. A koníci jsou taky super.

knopper
2. únor 2010

petrast2: ahojky, diky za podporu. Uz jsem se trosku za tech 14 dnu od navstevy neurologa dala do kupy. Hlavne mi pomohlo, kdyz vidim, jake mala udelala za tu dobu pokroky. Uz se zkousi udrzet na 4, ale je videt, ze ma jeste slabe nozky i ruce, ale snazi se. Dnes jsme byly na RHB u jineho terapeuta nez jsme chodily a byla jsem prijemne prekvapena. Vsechno mi krasne vysvetlil, co ktery cvik ma podporit, co a jak ma fungovat a rikal, ze nedela klasickou vojtovku, ale jakousi upravenou, ktera pracuje i s psychikou ditete, tak i mala je ted pri cviceni klidnejsi. A taky u toho cviceni nemusim delat takovou akrobacii, abych ji chytla, jak to po me chtela ta byvala rehabka 😀 V pondeli jdeme taky poprve plavat, tak doufam, ze se vysledky brzy dostavi a panu neurologovi se ta nase beruska na kontrole predvede 😎

pacesova
5. únor 2010

Ahoj holky,máme za sebou také magnet hlavičky.Řekli nám, že nic patologického-v papírech máme mírně rozšířený komorový systém. Víc mi k tomu bohužel nikdo neřekl! Malý se narodil v 36tt a vážil 1960gr a měl 44cm-porod byla akutní sekce - měl 2x obmotaný pupečník, placenta nevyživovala, špatné průtoky -prostě strádal. Do dneška si vyčítám, že jsem nejela dřív na natáčky,měla jsem málo pohybů,všichni říkali-máš malé bříško,má málo místa atd. Jsme hypotiničtí i hypertoničtí - máme prostě asi vše.Teď nám je 8.měsíců a ještě nelezeme,nesedíme a přetočíme se na bůček max.Hračky mu musím dávat do ruky, málokdy nějako uloví. Cvičíme od 5,5 měsíce. Do té doby se jevil OK. Jsem naštvaná, že jsem se nedrala víc o Vojtovku hned, když byl nedonošený. Všechny vyšetření jsme absolvovali v prosince-oční potenciály i ten magnet.Pak nám známí zajistili konzultaci v Motole a výsledek. Nikdo Vám nic neřekne - může překvapit,ale taky nemusí. Vojtíme 5x denně-zatím máme 3 cviky,do toho dáváme balón,kojenecké plavání 1xtýdně a každý den indickou masáž. Vím, že si jednou řeknu, udělala jsem vše,co se dalo,ale pořád pátrám, co víc by se ještě dalo udělat.V létě máme naplánované Jánky.I když si to nedovedu představit 6 týdnů bez druhého syna- jsou mu 4 roky.Ale život je boj a stojí to za to se o něj drát. Jen pro Knopper: magnet jsme zvládli na jedničku, klidně Ti to popíšu jak to probíhá. Držím palečky. 😒

artee
6. únor 2010

Ahoj, tak jsem rada, ze jsem narazila na tuhle diskuzi a konecne muzu sdilet svoje pocity . Mam holcicku 23. mesicu. Hypotonii doktorka zjistila v 6 mesicich /myslim si, ze to mohla zjistit driv, ale to tady nebudu psat, vsechny asi vime, jak to je s nekteryma doktorama/. Sedet v 13., lezt v 15. a chodit az v 21.mesicich. Od 6 mesicu cvicime, plaveme ( jak nam to umoznuji nemoci). Vzdycky mam obdobi, kdy si rikam, ze je to fajn, mala dela pokroky, jde si svym tempem, psychicky je taky normalni...no a pak mi najednou zacnou vrtat nejaky veci v hlave a zacina plaseni. Ted zrovna resim jeji nozicky....je totiz jeste k tomu hypermbilni a ma uvolneny akra a tim padem stoji na vnitrnich hranach. No a taky mame hrozny problem se slintanim. Bez bryndaku ani ranu. Mate nektera zkusenosti i s timto.?

bera28
6. únor 2010

Ahoj holky, přiznám se, že jsem nečetla celou diskusi, ale doufám, že vás povzbudím. Mám extrémně nedonošené dvojky, oba měli v propouštěcí zpráve z porodnice hypotonii. Kluk prošel ještě spoustou poporodních komplikací z nedonošenosti, holčina byla naštěstí OK.
S oběma jsem cvičila od začátku Vojtovku, 4x denně několik cviků. U holčiny jsme přestali v 7 měsících korigovaně, to už sama seděla a lezla, a to naprosto ukázkovvě. Hned na to se začala stavět a ještě před oslavou svých prvních narozenin (korig.) začala sama chodit.
Kluk měl vyhlídky horší, měl krvácení do mozku 1. st., chodit začal až půl roku po ségře, ale teď je v pořádku. Ano, je ještě stále trochu hypotonický, také trochu stojí na vnitrnich hranách. Vojtovku už necičíme, teď už s ním jen posiluji na balonu. Jinak s oběma chodím od půl roku na plavčo a teď bych chtěla ještě od března přidat koně, aspoň pro Kubu.
Chci jen napsat, že někdy to vypadá, že žádný pokrok nepříjde, ale tak to není. Jen to chce opravdu pořádně makat a dělat pro děti maximum. Tak všem držím palce!!

knopper
7. únor 2010

pacesova: to bys byla moc hodna, kdybys mi mohla popsat, jak to probiha. Mam obavu, jak to budu zvladat hlavne kvuli jidlu pro malou, stale se opica nechce vzdat kojeni a jine jidlo bere jen jako zajimavou zabavu, takze sni max. dve lzicky ☹ Maji ji to delat v CA, tak jsem zvedava, jak dlouho predtim bude muset byt hlady ☹ Starsi dcera byla v roce na operaci taky v CA, ale to jsem nejak s jidlem zvladly, sla na zakrok hned rano, tak jsem ji akorat musela v noci misto usinani u prsa houpat na rukach. Jo a jeste rikal ten neurolog, ze ji budou delat plno jinych vysetreni, z krve a jeste cosi jineho. Delali to malemu taky? Sice mame byt v tom spitale cca 4 dny, ale starsi dcerka uz tezko nesla, kdyz jsem byla v porodnici, tak se bojim, jak bude brat toto ☹

Dnes na me zase padla jakasi chmura, mala se uz zacinala stavet na kolinka, ale jeste ma slabe rucky i svaly na nohach, tak ji to moc neslo, ale posledni asi 4 dny se o to skoro vubec nesnazi, tak nevim, jestli to mam pricitat tomu, ze ma rymu a rostou ji zuby nebo jestli se nedeje noc horsiho, chjo ☹

knopper
7. únor 2010

bera28: tak to jste dobri bojovnici! Mam co delat, abych zvladla cvicit 4x denne s jednou a Tys to zvladla s obema, klobouk dolu!!! Moje dcerka se narodila v terminu a hypotonii ma taky, a nikdo nevi, z ceho to muze byt☹ Tak budeme taky bojovat 🙂

pacesova
7. únor 2010

Ahojky Knopper,nestíhám, promiň.Nepostřehla jsem kolik princezně je.Nám to dělali na 7.měsících.Měli jsme být přes noc v Ústecké masaryčce,ale nakonec,protože nám odložili termín kvůli nachlazení,jsme přijeli na 7h.Přijali nás a v 8h. si ho vzala sestra na kanylku,která nebyla potřeba,použili by ji,kdyby nezabral sirup.Ten mu dali za hodinu a spal po něm jak šípková růženka.Magnet celý prospal v klidu-trval 20 minut-a pak spal ještě 5 hodin.Normál mají spát 2 hodiny,náš medvídek trhal rekordy.Dokonce jsme mohli být i s manželem pořád u sebe,uvolnili nám pokoje.Jak to vypadalo ze začátku hrozivě,vše bylo OK, akorát ten výsledek mohl být lepší.Nejhorší byly ty oční potenciály - nevím, zda Vás čekají, já si o ně řekla, protože mi příjde,že malý se nám nedívá prostě dlouho do očí, letmo všude lítá po místnosti, ale možná to souvisí s tou jeho tupozrakostí.Jdu masírovat,tak se ještě ozvi.Bera 28-máš náš velikánský obdiv a pusu dvojčátkům.

amira55
9. únor 2010

ahjky🙂
cvičí některá z vás s prckem na míči???můžete kdyžtak napsat info?my dnes byli na rehabkách ona nám to ukazovala, ale spěchala tak nevím jestli jsem vše pochytila

knopper
9. únor 2010

amira55:ja to s malou necvicim, ale mam doma knizku Dolinkova, Iva: Cvicime s kojenci a batolaty, treba by Ti pomohla, zkus se kouknout v knihovne nebo v knihkupectvi. Je tam cviceni pro deti az snad do 5 let.

elvie
10. únor 2010

Ahoj, zdravím všechny. Jsem taky u Vás v diskusi dneska poprvé, pročítala jsem ji a jsem trošku zmatená, takže bych na vás měla dotaz, v tématice hypotonie se orientujete daleko lépe než já.

Sestra má 4 měsíčního chlapečka. Ze stránky vývoje se nám zdá naprosto v pořádku - krásně pase koníčky, otočí se sám na boček, drží hlavičku i tělíčko, mává ručkama a už se i odráží nožičkama. Jediný problém je v tom, že nebere do ručiček hračky, neuchopí je. Bouchá do nich pěstičkama, ale nechytne je, tak jako nechytne nabízení prst, takže takové to přitahování do sedu u něj nejde. Když mu ručky chytíte, tak se krásně přitáhne, ale že by se chytil sám a snažil se přitahovat, tak to ne. Doktorka řekla, že má podezření na hypotonii a odeslala sestru s malým k neurologovi, tam jsou objednáni až na pátek, ale celá rodina je z toho vynervovaná, nikdo nemyslí na nic jiného a máme všichni strach, jak to dopadne. Já vím - nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko, jak by řekla naše babička, ale přesto se ptám. Je možné, aby to byla nějaká lehčí forma hypotonie, podle toho, co tady píšete se hypotonie projevuje na celém těle - svalstvo celého tělíčka je ochablé a slabé a dítě je jako hadrová panenka, ale tak to u něj není.

Byla bych ráda za váš názor a hrozně by mě zajímalo, co si o tom myslíte. Díky za názory.