Hypotonie a začátek samostatné chůze. Máte zkušenost?

november1
25. lis 2008

Dobrý den,
syn (15 měsíců) se narodil v termínu, při porodu podškrcený pupeční šňůrou, těsně před narozením se mu výrazně zpomalilo srdíčko, nicméně Upgar 10-10-10. Od cca 3 měsíce jsme v péči rehabilitační sestry pro hypertonii nožiček. Momentálně převládá hypotonie trupu - syn špatně udrží hlavu, když ho zvedám, velmi časté pády s udeřením do hlavy, dost také slintá. Sedět začal později, leze od 9.měsíce, stoj od 10. měsíce. První samostatné kroky (po našem výrazném povzbuzování) byly na počátku 13. měsíce, ale od té doby v podstatě žádný pokrok neudělal. Cvičím s ním, masíruju, chodíme plavat, ale žádné pokroky za ty dva měsíce nepozoruji. Dokonce se mi zdá, jako kdyby se to občas i zhoršovalo. Nechce chodit sám, bojí se, je velmi nestabilní. V rizikové poradně (naposledy před 3 měsíci) nic nezjistili, rehabilitační sestra také na nic zvlášť neupozornila. Vojtovku jsme nikdy moc necvičili, syn ji hodně bojkotoval, je bojovník. Jiné cviky ano, ale nemám pocit, že to má nějaký efekt. Ráda bych věděla, co dělat, aby syn dělal pokroky. Může se něco zanedbat? Mohou být uvedené příznaky projevy jiné nemoci?

andulka4
20. bře 2009

Cairo jojo nebo by jsi ji mohla vodit tak že jí dáš ruce nad pas...to je taky povoleno

no pokud se nepletu jsme tu v tématu Hypotoniků a ti cvičí/bohužel všichni a to na celém světě....Vojtovku a jiné druhy cvičení.....takže u vás asi o hypotonii nepůjde 🙂

caira
20. bře 2009

andulko no ja jsem se tady ptala naseho doktora, jestli bych ji nemela brat nekam na cviceni a on ze ne, ze do 18 mesicu ma cas a pak se uvidi...tady celkove na takove veci kaslou 😒 v CR je tohle mnohem lepsi 🙂 ale ja kdyz se ptala v CR moji byvale doktorky ( male je u ni ted taky zaregistrovana) tak mi rikala, ze na vojtovku bych tam proste musela x mesicu byt atd a to my bohuzel nemuzeme nejdelsi navstevy jsou maximalne 3 tydny 😒

adelinka
22. bře 2009

dobre ranko holky..
fru fru..vy chodite k normalni rehabce nebo na vojtovku??jsem rikala ze petana taky obj.on lozi jak das,v choditku chodi a aj na motorce jezdi ale ve 14mes.si nechce ani stoupnou.jine deti uz davno chodi aspon kolem nabytku..petan uz ma ve 14 mes,90 cm 13kilo..uz jsem moc natahana a on porad nic delat nechce...

andulka4
22. bře 2009

Adelinko a dr se na k tomu vyjádřila jak? že neobchází nábytek? Protože pokud pěkně leze tak myslím že je spíš omezený velikostí a prostě mu to bude trvat déle 🙂

Jaké chodítko máte?

Cairo myslím si že pokud by jste měli hypotonii(né lehkou) dr by vás k fyzioterapeutovi už dávno poslala.....je spousta normálních zdravých dětí které jsou prostě jen spomalené....každé má své tempo a určo budete ok 🙂

adelinka
22. bře 2009

andulko..no dr.rikala ze je moc velky ze rychle vyrostl..choditko mame od chicca takove to se sedatkem a pak tohle ale ja nam male kdyz ho k tomu postavim..jedine ze by klecel 😀 😀 😀 tak ho prodavam

http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=2959761

taky si myslim ze je liny a jeste aju velky..pac lozi krasne a rychle a na motorce taky

andulka4
22. bře 2009

Adeli no jo D je taky veliký...tedy né jako vy ale máme 80cm a když se narodil tak měl 44cm a 1900g takže ze rok vyrostl o 36cm a přibral o 8kg 🙂 což když pčepočtu na vaše porodní míry tak je to u vás taky tak 🙂

kalo
22. bře 2009

Holky, naše malá teda taky ještě sama nechodí, ale docela slušně už chodí u toho stejného chodítka, co ADELI nabízí k prodeji...Ale chtěla bych malé koupit odrážedlo-motorku a nevím, jestli to na ní svede jezdit, když ještě nechodí...Vaše nechodící dítka drandí na odrážedlech?? Díky

adelinka
22. bře 2009

kalo..nas petan jezdi na motorce a jeste se ani nepostavi..no je to zajimave skace na tom jako kun 😀 😀 😀 😀 skoda ze to nejde vyfotit..vzdycky se nasmejem 😀 😀 😀 😀

andulka4
23. bře 2009

Cairo taky máme minimalisticky zařízený byt a David chodí jen okolo ohrádky....a okolo sedačky 🙂 no a vlastně ještě podél vany 🙂

pokud by jsi měla hypotonické dítě určitě by jste cvičili....na takovém dítěti to pozná i lajk že něco není v pořádku a opravdu cvičí děti po celém světě 🙂 já sama se dívám na Youtube na to jak s takovýma dětma cvičí v Anglii a USA

fru.fru1
23. bře 2009

adelinko,předem ti chci říct,že chodítko je absolutně nevhodné,vůbec by se nemělo používat.
jinak chodíme cvičit vojtovku,cvičíme už něco přes rok a ještě hodně roků nás čeká 😢
Jak už jsem psala Kubíkovi dělá ještě dnes problémy si sám stoupnout a to mu bude 21 měsíců,takže bych to moc neřešila,ale pokud máš nějaké obavy,že není vše v pořádku zašla bych za ortopedem.

petrast2
1. dub 2009

Ahoj všechny, tak nám bude za chvíli rok a Adámek pořád nic nedělá, snažíme se cvičit, ale je to hodně náročné. pořád ještě neleze, ani nesedí už z toho začínám mít docela velké deprese. Ke konci dubna máme jít na kontrolu k neurologovi a mám strach, co s námi udělají. Petra

andulka4
2. dub 2009

PETI a taky máte diagnostikovanou hypotonii? Jste narozeni pedčasně nebo byli komplikace při porodu?

kalo
2. dub 2009

Petrast2: ono nic jiného než cvičení stejně není...ať je diagnoza jakákoli ☹ My na tom byly obdobně...V 11 m ještě ležela, sama se posadila na 1 narozeniny, ve 13m začala lézt, ve 14m se postavila. Teď v 20m obchází nábytek, chodí s oporou-za ruku, sem tam se na pár sekund pustí a spadne a to je vše. Budeme prý chodit ať tak ve 2 letech... ☹

andulka4
2. dub 2009

Kalo a u vás je to čím? Co máte za problém...jste donošení? A malá se vyvýjela normálně? myslím motoricky

pelmisek
3. dub 2009

kalo a spol. naše Verunka taky začala chodit za ruce až v 18 měsících a to za obě a trvalo to tři!!! měsíce než se nás pustila (auauau záda). Teď její 2 a čtvrt roku a sice běhá jako ďas, ale řekla bych že pořád docela často padá a taky bych řekla, že už má nějakej pud sebezáchovy a dost se o sebe bojí (je na sebe sakra opatrná).
Holt je ještě pořád taková slaboučká. Teď půjdeme na kontrolu na rehabko tak se zase uvidí jak se budem líbit mudr. 🙂 Jenom doufám, že zas nebudem muset cvičit pže znám paní co cvičí s malým a tomu je 3,5 roku. To je fuška!

kalo
3. dub 2009

Andulka: malá se narodila donošená, ale byla KP-císařem a drobnější. Proč je hypotonická nevíme...prý to mohlo být způsobené magneziem v posledním trimestru těhu (které jsem brala na křeče) nebo byla přiškrcená pupeční šňůrou....To už můžem jenom spekulovat. Vyvíjela pohybově dobře, jen první půlrok v tempu, pak zpomalovala, tak jsme začaly cvičit Vojtu. Cvičíme do teď, teď už opravdu poctivě 🙂 Po neurolog. stránce je prý v naprostém pořádku,jen zpožděná a hold si dá na čas.

Pelmisek: Záda taky bolí 😀 Naše malá je taky takové slaboučké vyžle...máme ve 20m něco málo přes 9 kilo. Ale to má zase po mě... 😅

petrast2
6. dub 2009

Porod byl úplně normální, těhotenství taky v pořádku, tak nevím čím to může být. Spíš bude po mně, taky jsem byla dost pomalá, ale doktor mi to nikdy nepotvrdil. Teď jsme byli na kontrole na rehab, opět hrůza.
Pro andulka4: ano máme svalovou hypotonii. Teď jsme to probírali s rehab sestrou a zjistila jsem , že už byl hypotonický od narození, měli jsme problémy s přisátím, kojila jsem do 4 měsíce a pořád spal. Už jsme mohli cvičit dávno a chodíme od 9 měsíce.

ivusky
7. dub 2009

ahoj holky, dnes jsem našla tyto stránky a byť mi nikdo neřekl , že bych měla hypotonické dítě tak musím přispět : mám syna, za chvíli mu bude 16 měsíců a terpve 1,5 měsíce leze. Stavět se mu vůbec nechce, jen s mou pomocí na špičkách , ale to prý se nemá dělat. Takže čekám a šílím, protože sousedovic kluk , o 3 dny mladší už od roku chodí. Jsem z toho na prášky, jestli je všechno v pořádku, neuroložka a rehab sestra mě ujistila, že je vše v pořádku. Nejhorší je, že člověk už těm lékařům ani nevěří. Jsem ráda, že nejsem sama, komu děti tak pozdě lezou, či chodí....tak vám všem přeji hodně zdraví hlavně pro ty naše malé bobíky a nenechte se odradit blbými řečmi "ještě nechodí".

andulka4
7. dub 2009

Ivusky tak to tady nejsi na správné adrese....tady nejde o to že jsou děti pomalé ale že mají hypotonii a tu matka pozná sama nepotřebuje na to lékaře

u vás jde opravdu jen o lenost 🙂

ivusky
8. dub 2009

andulko4, díky. Jak se tedy hypotonie pozná?

andulka4
8. dub 2009

Ivusky dítě s hypotonií je jako hadrová panenka když ho držíš v náručí....prostě to pozná úplně každý
jeho trup je velice měkký a svaly jsou chabé

ppajina
9. dub 2009

ahoj holky,dnes jsem poprve objevila tyto stranky,a musela jsem se hned zaregistrovat,protože jak se říká,patřím do klubu,už jsem z toho naprosto zoufalá,mému synovi bude 22.dubna rok,a ještě ani neleze,jen se plazí,ani nesedí,je strašne vidět kolem sebe mladší děti jako je muj Dominik,kteří už chodí a muj syn stále nic,má hypotonii,chodím s ním od 4.měsíce do stacionáře a cvičili jsme Vojtu,ale v devátem měsíci se zdál být dobrý,tak jsme se cvičením mohli přestat,ted si říkám,zda to nebyla chyba,protože ted žadny pokroky nejsou,došlo to tak daleko,že ho ted musím dát do stacionáře na pobyt,to znamená,ze tam bude od pondělí do pátka od 8 ráno do 12 hod. a pak si pro něj mám přijít,z toho jsem ještě víc zoufalá než z toho že neleze,a opět začnem cvičit Vojtu reflexně,z čehi mám největší hruzu,ten pobyt je prý proto že ta změna prostředí a děti kolem sebe,ho prý donutí něco dělat,nemáte s tím nekdo nějake zkušenosti?potřebuji nějake informace o tom nebo se z toho opravdu zblázním,pořád si říkám proč zrovna my ☹ poradte prosím ahoj

lendy1
9. dub 2009

ppajina, tak já teda nějak nechápu význam stacionáře a sama bych tam mého syna nedala ani za nic. A to z důvodu přesně opačného než píšeš: myslím, že by byl tak vystreslej, že by tam nedělal vůbec nic. A co v tom stacionáři s dětmi dělají a kdo ti nařídil ho tam dát? 😕
A proč vám ukončili cvičení na 9.měsíci? Podle čeho někdo usoudil, že je to už dobrý? Máte za sebou nějaké neurologické vyšetření?

Jinak náš David má taky hypotonii, měl ji dost velkou a od narození. Narodil se sice o 6 týdnů dřív, ale já jsem ho jako nedonošenýho skoro nikdy nebrala, takže začal lézt těsně před svými narozeninami-na 11,5měsících, sám si sedl až hodně dlouho po roce a první krůčky udělal na 17.měsíci. Cvičili jsme vojtovku, ale kolem 9.měsíce jsme skončili, protože už ho nešlo udržet. Pak jsem místo cvičení chodili plavat, cvičili na balonu a pořád celý den motivovali k plazení a pak k lezení.

andulka4
9. dub 2009

ppajina: já chodím do stacionáře od narození syna na pravidelné návštěvy k RHB lékaři.Jako novorozeně jsme tam s ním byli 3x na hendlingu a pak několikrát na \LTV tělocviku a na Bobathovi. Jezdila bych tam i na Vojtovku ale máme to z ruky takže jsem nakonec chodila na Vojtění v místě bydliště.

Jinak já si na stacionář nemůžu stěžovat akorát si sama myslím že jsi to špatně pochopila....
pokud tam to prostředí už znáte nevidím v tom problém ho tam vodit a pokud se bojíš tak tam můžeš být sním

jinak někdy to tak opravdui je že lékař ví že je v dítěti víc než ukazuje a potřebuje se jen nakopnout

ppajina
10. dub 2009

ahojky,přemýšlela jsem o tom a asi mě nezbyde než ho tam dát a věřit fyzioterapeutkám,že mu to pomuže a to mu to bude ku prospěchu,asi kdybych ho tam nedala,tak bych si potom vyčítala,že kdyby tam byl mohlo to být lepší,tak to zkusím,dneska jsem obvolávala Boskovice,jestli jste o nich slyšeli,a přihlásila jsem se ale je tam pul roku čekací lhuta,takže si počkám,a tam snad nějaky pokrok udělá,a tan stacionář vyzkouším take,když tam bude brečet,tak ho tam prostě dávat nebudu a je to,prostě uvidime,určitě když tam bude bulet a stesovat se,tak at si říkej sestry co chtějí,ale to bych ho tam nedala.děkuji vám za vaše názory a rady 🙂

anatanka
10. dub 2009

Treba vas povzbudim: Miriam jako miminko taky dlouho neumela past konicky a chodily jsme na neurologii a rehabko s hypotonii, az jsem z toho mela pocit, jak je zaostala a nakonec zacala sama chodit v deseti mesicich a je uplne v pohode.

andulka4
12. dub 2009

Anatanka.....hypotonické děťátko v 10m ani neleze a možná se tak začíná plazit natož aby chodilo!!!!To jste měli asi hooodně slabý stupeň

jinak dík za povzbuzení

power700
12. dub 2009

Ahoj, no tak vidíte, my měly také prý hypotonické dětátko, PRÝ !!! 😝 Malá taky neuměla pást dlouho koníčky, prostě tu hlavičku neudržela, tak nás posílali na neurologii a rehabilitaci též, no a v sedmi měsících seděla, kolem osmého a devátého lezla a v 11 a půl měsících chodila za ručičku a v necelém roce už sama. Takže jsme měli opravdu hypotonické dítě? Řekla bych, že snad ani ne, když čtu vaše příspěvky... 😎

zusma
13. dub 2009

Holky a v kolika vám hypot.děti začaly úplně samostatně chodit? Malé je 17,5 měsíce a teprve před deseti dny začala chtít chodit v prostoru a to tak,že se přidrzuje mého prstu. Sama udělá tak tři kroky. Má centr.svalovou hypotnoii

zusma
13. dub 2009

Chtěla jsem napsat že sama beze mě udělá tak tři kroky. Za ten prst lítá hodně ale nevím zda se to vůbec může. Přidrzuje se v úrovni svých rukou. S rukama nahoře ji vůbec nevodím. Lézt i sedět začala taky hodně pozdě.