Hypotonie a začátek samostatné chůze. Máte zkušenost?

november1
25. lis 2008

Dobrý den,
syn (15 měsíců) se narodil v termínu, při porodu podškrcený pupeční šňůrou, těsně před narozením se mu výrazně zpomalilo srdíčko, nicméně Upgar 10-10-10. Od cca 3 měsíce jsme v péči rehabilitační sestry pro hypertonii nožiček. Momentálně převládá hypotonie trupu - syn špatně udrží hlavu, když ho zvedám, velmi časté pády s udeřením do hlavy, dost také slintá. Sedět začal později, leze od 9.měsíce, stoj od 10. měsíce. První samostatné kroky (po našem výrazném povzbuzování) byly na počátku 13. měsíce, ale od té doby v podstatě žádný pokrok neudělal. Cvičím s ním, masíruju, chodíme plavat, ale žádné pokroky za ty dva měsíce nepozoruji. Dokonce se mi zdá, jako kdyby se to občas i zhoršovalo. Nechce chodit sám, bojí se, je velmi nestabilní. V rizikové poradně (naposledy před 3 měsíci) nic nezjistili, rehabilitační sestra také na nic zvlášť neupozornila. Vojtovku jsme nikdy moc necvičili, syn ji hodně bojkotoval, je bojovník. Jiné cviky ano, ale nemám pocit, že to má nějaký efekt. Ráda bych věděla, co dělat, aby syn dělal pokroky. Může se něco zanedbat? Mohou být uvedené příznaky projevy jiné nemoci?

hroznatko
10. zář 2009

ahoj keba. prosím tě, jak jste dopadly na té rehabilitaci? mám 13m dcerku, která taky už nějaký čas obchází stůl a taky stojí spíše na vnitřních stranách chodidel a já nevím, jestli to nějak řešit nebo je to v poho. prý je to tzv. nevyzrálé stání, ale já nevím, jak dlouho je to normální nebo jaká by měla být další fáze. poradíš?

keba
14. zář 2009

ahojky hroznatko...tak na rehábce nás ještě měsíc nechala bez cvičení...zatím u nás žádná změna Neli chodí okolo nábytku astojí pořádtakšpatně.Prej když to nebude za měs.lepší tak budeme muset opět cvičit.Nemám jí dávat v žádnémpřípadě klasické papuče,a ani jiné botky,má chodit na boso..dokud se sama neudrží bez opory,pak máme pořídit kožené sandálkyve zdravotních potřebách a ty používat místo papuček.CCa od 3let se to dá řešit také zdravotníma vložkama(když se to teda nezpraví)Rehábka mě taky říkala že cvičením se to prej už nijak úplně spravit nedá,ale aspon se zabraní zhoršování a později např.bolesti zad atd.Tak z toho sama nejsu moc chytrá,no uvidíme..asi byses měla taky poradit s mudr.nebo přímo na rehábce,aby ji někdo viděl a doporučil co dál...

petrast2
14. zář 2009

pro keba: Ahoj, tak na koníkách bylo super, Adovi se to moc líbilo. Tak uvidíme, zda to pomohlo. My jdeme v pátek k neurologovi, tak uvidíme, co z něj zas vypadne. Cvičení Vojty nám už moc nedoporučují, protože to snáší špatně a je to jen boj. Máme nějaké cviky na míči. Má trošku slabší levou ruku, tak máme trénovat.

raady
15. zář 2009

Ahoj holky,
chtěla jsem jen povzbudit maminky, které mají nebo třeba nemají hypotonická dítka.
Barunka se začala se otáčet na bříško přesně v 6 měsících a to jen na jednu stranu. V 7 měsících se ještě neotáčela zpět na záda. Začala jsem pochybovat a začala docházet ke známé rehab.sestře, která cvičí Vojtovku. Řekla mi, že Barunka hypotonii nemá, ale že je pohodlná, líná. Naopak, že má na svůj věk velkou sílu. Byly jsme cvičit 4x, malá brečela já nad ní. Doma jsme cvičily 1x denně jen jeden cvik.
V 8 měsících se začala Barča plazit, v 10 měsících si sama sedla. Až v 11 měsících začala lézt po čtyřech. V roce se postavila s oporou (u nábytku). Teď ve 13.měsích záčíná chodit kolem nábytku. Občas se postaví sama v prostoru a zase si sedne.
Před týdnem jsem ji zkusila vzít za ručičky, lokty u pasu a zkusila jsem,jestli bude chodit. Vůbec nevěděla, co po ní chci 😀 Včera jsem to zase zkusila a malá udělala pár krůčku, má z toho radost, ale neví, že má střídat nožičky. Nakračuje pořád jen pravou.
Nespěchám, nechám to na ní.
Akorát se všichni pořád diví, že nemá ještě boty, ale je stále v ponožkách i v kočáře. 🙂 Tak jsem ji tedy koupila alespoň do kočárku bačkůrky. .... myslím, že na botičky si ještě počkáme 😎

keba
16. zář 2009

Peti tak to je super že se Adovi na koníčkách líbilo!!!Držím pěstičky at dopadnete dobře na neurologii..dej pak vědět!Myslím že u nás taky ta vojtovka už moc smyslu nemá,protože když jsme byli tedkom na kontr.tak nám dala ještě rehábka měs. čas a pak jestli se to nezlepší s těma nožkama tak bysme měli začít opět cvičit..ale otázka je jestli bych jí vůbec udržela... 😒 tak uvidíme co bude..

keba
16. zář 2009

raady:díky za podporu a povzbuzení!!!O tom mě něco povídej jak se lidi ptaj proč ještě nemá botičky??Taky jsemjí do kočárku na léto koupila papučky a ted jsme na podzimpořídili dokonce i botky,protože v papučkách by jí mohlo být za chvíli chladno..ale má je opravdu jen na okrasu do kočáru!jinak ji doma nechávám na boso...Naše Neli sice chce pěkně tlapkat za ručky,sama se mě chytá a chce chodit ale sama se pustit bojí ...tak myslím že u nás je také ještě chození-samostatně v nedohlednu..

keba
27. říj 2009

Ahojky hokly...vyhrabala jsem toto téma protože mě moc zajímá jak jste na tom se svýma dětičkama???jestli už chodíte atd.my zatím nic moc pokrok,malá stále obchází nábytek a bojí se pustit 😝

raady
27. říj 2009

ahoj keba,
tak my už máme první botičky. Malá týden chodí. Ale máme hlavně kvůli tomu, aby jí nebyla zima na nohy 😅 Venku se vozí v kočáře, i když by ráda ven. Ale to bychom nikam nedošli.
Chodíš s Nelinkou ještě cvičit?

kokaka
27. říj 2009

keba: ahoj, dlouho jsem nepsala, trvalo nám to, ale silvinka se konečně rozchodila, začala před svým 16.měsícem, ještě hodně padá, ale nebojí se a to je hlavní, přeji at nelinka taky brzy běhá

keba
28. říj 2009

Holky tak to jsou vaše dětičky šikulky,nám to ještě asi trochu potrvá 😖 Cvičit jsme minulý týden přestali,rehábka nám to ukončila protože už malou nezvládala udržet a bylo to spíše trápení než k dobru..máme jí nechat své tempo tak nám nezbývá než čekat 😉

raady
29. říj 2009

Keba, věřím, že Nelinka se brzo pustí do chození. Opravdu já zastávám ten názor nechtat děťátku jeho tempo. Vím, že je to těžké. Ze začátku jsem byla také nervózní. Než se začala jen otáčet na bříško... na jednu stranu se neotáčela nikdy.... Tak ti přeji hodně trpělivosti a pohody. Třeba to pak přijde rychleji a Nelinka tě překvapí. 😵

terezt
31. říj 2009

Ahoj Keba, tak my teda litame jak certi. Zacali jsme chodit mezi 13 a 14 mesicem a ted neni k zastaveni. Na neurologii nas na zacatku mesice vyradili 😎 .. Meli jsme tam prijit 6 tydnu pote, co zacal samostatne chodit - presel cely pokoj. Pan doktor chtel videt, jestli chodi ve spravnem pohybovem vzorci. No - a chodime spravne!!! 🙂 🙂 🙂 Musim rict, ze se mi ale Venda porad zda trosku nestabilni, obcas se zamota a spadne. Ostatni deti jsou krasne stabilni... zdaji se mi tim daleko starsi. Ale co, ja jsem stastna, i kdyby meli mit tuhle nevyhodu/neobratnost cely zivot. A od te doby co chodi je to, jak rikam, certik. Nezastavi se! Nelinka se urcite za chvili taky pusti. 😉

keba
31. říj 2009

Holky moc vám to všem přeji že vaše dětičky hezky chodí... 😉 ale abych se přiznala tak i trochu závidím!!Ja mě by spadl kámen ze srdce kdyby začla už konečně capkat..příští měs.jdeme na neurologii tak jsem sama zvědavá co se tam dozvíme.
Jinak se nám Nelča v kočárku hrozně vzteká a chce venku capkat za ruku,jenže máme to zakázaný ji takhle vodit,tak nevím nevím 😒 snažím se ale samozřejmně jí i podlehnu a capáme tak snad to až taková tragedie nebude...

andulka4
31. říj 2009

Keba tak jí prostě nech capkat za kočárkem a pak ujeť 😝 prostě ať příjde na to že i sama dokáže stát v prostoru

musíš zkoušet různé fígle jak jí nalákat aby šla k tobě.....dej jí třeba do ruky zavařovací gumičku a společně choďtě....né za ruku ale ty se taky drž té gumičky atd atd

vercak.
1. lis 2009

Ahojky, tak nám Robíček chodí teprve 4 dny. Chodil od 9 měsíce kolem nábytku a teprve teď se pustil. Předtim ale udělal pár kroků a to tak, že jsme si ho posílali s přítelem mezi sebou.

Keba - zkuste to taky, posílat si Nelinku. Ona uvidí, že máte natažený ruce a bude vědět, že jí kdyžtak chytíte. Musíte jí k tomu vyhecovat. Neboj, brzo určo začne chodit. Všichni se to jednou naučí 😉 Přeju hodně štěstí a trpělivosti. 😵

keba
2. lis 2009

Díky holky za rady..samozřejmně že jsem zkoušela si třeba Nelču posílat s manžou..ale bez úspěchu bud se mě Neli drží ručkou za prstík jak klíště a když jí pustím tak hned kleká na kolínka....připadne mě že se prostě bojí pustit!!!!Ale asi je i ještě hodně vratká protože jak jsi mě andulko radila ten trik stou zavařovací gumnou,tak jsem hned valila zkoušet!Jenže Nelča se chtěla o tu gumu zapřít pří chůzi a hned spadla 😒

pihule
2. lis 2009

Ahoj Keba, my máme holčičku 15 měsíců a stále taky sama nechodí. Jedno období toho bylo na mě moc, tak mě to trošičku i vadilo, mrzelo. Ale teď? Jsme s manželem spokojený jak je šikovná, jak začíná "mluvit" a vidíme jiné její pokroky. A lezení? Posiluje si tím celé tělíčko, takže je to pro ni to nejlepší. Taky jsme si ji posílali a stále ji pozorovali, kdy to přijde. Ale už si ji delší dobu neposíláme, opravdu to necháme vše na ni. Jednou sama na to přijde a doku si není jistá, tak si nebude jistější, když ji do toho budeme nutit. Když tady čtu příběhdy, kdy miminka začínají chodit v 19, ve 20 měsících z ničeho nic, tak to tak asi bude a má být. Melinka určitě jednou sama začne a překvapí Vás. Držíme Vám palečky.

keba
2. lis 2009

pihule,díky moc za podporu a povzbuzení?vy jste chodili cvičit vojtovku nebojste předčasně narození?my máme hipotonii trupu,ale to samozřejmně není nejspíš ten důvod že nechodíme,asi je Neli hodně bázlívá a opatrná!Taky Vám přeju at co nejdříve tapkáte!!!! 😉

pihule
3. lis 2009

Kebo, nic takového, jen ze začátku později pásla koníčky tak jsme chodily na rehabilitaci, ale asi jenom měsíc. Pak se to zlepšilo a fyzioterapeutka říkala, že je spíše pohodová a línější. A určitě je také opatrnější jako Tvá Nelinka. Terezka má oční vadu, při které může a nemusí být narušená rovnováha. Tj, když se postaví, nemá klidný obraz ale hýbe se, tak nějak 🙂 Mudr. na neurologii říkal, že obraz lezení má naprosto v pořádku, jen že na ni nemáme spěchat s chůzí, že nemůžeme vědět co ona přesně vidí, cítí ..... Tak to fakt neřešíme. Vidíme její pokroky a jsme spokojený. Jen doufáme, že začne chodit dřív, než se nám na jaře narodí druhé mimi 😀 A Nelinka ví, proč ještě nechce chodit a určitě to je pro ni dobře. Děti jsou chytřejší víc než si myslíme. Jen to nedokážou říci. Užívejte si krásné chvíle s Nelinkou, které jsou i bez krůčků. Ještě si jen tak říkám, že teď má fakt Teri "pod kontrolou", až mě bude někde utikat, tak to teprve začne 😀

jana804
12. lis 2009

Ahoj, to jsem ráda, že nejsme samy. Malá má 19 měsíců, také ještě nechodíme. 😒 Nedonošená není, spíš, jak říká můj manžel, kvalitně přenošená 😅 Plazila se od 12 měsíců, lezla od 15 měsíců, staví se od 17 měsíců a samozřejmě ťapká kolem všeho, co najde, ale sama ještě nechodí. Byly jsme na vyšetření na neurologii, diagnóza centrální hypotonie. Vojtovku jsme poctivě cvičily, absolutně bez efektu, teď jsme na ni rezignovali, malá pochopila, že se cvičí v nějakém časovém intervalu, takže když ji dáme do dané polohy, ona prostě "počká", aniž by zatnula kterýkoli sval... Jinak je chytrá jak opička, má skvělou slovní zásobu, vynikající paměť, od 8 měsíců čůrá, kadí do nočníku, od 14 měsíců nevím, co je to pokakaná plenka - prostě jí bylo dáno jinde. Cvičíme s ní na balonu - to ji baví. Jinak jsme se přesvědčily i v jiných činnostech, že dokud sama nebude chtít, tak to prostě dělat nebude. Nevím, jestli to děláme dobře, ale malá je hodná, spokojená - že babička a dědečkové mají problém s tím , že nechodí? - to je jejich věc, i kdyby nezačala chodit nikdy, je moje a já ji miluju! Stejně jsem ale ráda, že jsem "vás" tady našla a zjistila, že tenhle problém nemám sama. Mějte se.

keba
12. lis 2009

jani..to jsi krásně napsala(ten konec)Taky máme hipotonii ale jen trupovou...a necvičíme od 16měs.už jsme nezvládali udržet a jak píšeš nějak se šprajcla a nedala se v žádné poloze zaktivovat.Také si mylím že u nás nic moc žádný efekt,ale snažila jsme se cvíčo dodržovat....
Naše Neli má přesně dneska 18měs.a úplně mě dostala do kolen,byla jsem z toho na měkko!Poprvé se dnes pustila stolu a udělala pár krůčků(cca4)sice hned spadla ale zkoušela to stále znova a znova...tak mám děsnou radost!vánoční dáreček dopředu. 😀 jen doufám že se z toho nevyspí a půjde jí to i ráno....

terezt
13. lis 2009

Keba, no super! Gratuluju Nelince! To vis, ze ted uz to zacne zkouset! 🙂 Je to sikulka. 🙂

andulka4
13. lis 2009

Keba .....hurááááá, to je báječné 😀

pihule
13. lis 2009

Moc a moc gratuluju Nelince k jejím krůčkům. 🙂

jana804
16. lis 2009

Moc a moc gratulujeme, teď už to bude jen lepší. Někdy mám pocit, že se toho okamžiku ani nedožiju 🙂, ale musíme být trpěliví.

keba
17. lis 2009

Ahojky....holky...tak nevímjestli jsem tu Nelču nepřechválila,vůbec to nechápu ale včera i dnes na capkání úplně rezignovala!!!!Nechce vůbec capkat sama jen za ruku ani stát bez opory.....vůbec nevím čím to může být tolik jsem se radovala šla už sama dokonce přes půl obýváku.....tak tedkom jen doufám že je to dočasné a zase začne..............

andulka4
17. lis 2009

nebooj jen se cítí jistější na 4ech, nic jiného v tom není

snaž se jí dávat věci do úrovně očí/hlavy a motivovat jí ať se k nim rozejde (samo že když stojí....třeba u nábytku) pomalu získá do podvědomí že to jde i po dvou

terezt
20. lis 2009

Keba, nedepkar. My jsme od prvnich krucku zacli behat az po mesici, mesici a pul. Nekdy sam tapal, jindy se jen postavil u stolu a udelal krok ke gauci. Musi si zvysovat jistotu a to jde pomalu. My meli vyhodu, ze to bylo na leto, tak mel k tomu vic prostoru. Jednoho dne se proste sebral a stradoval si to po zahrade, padl, vstal a sel dal nekolikrat za sebou - no problem. Pamatuju si, ze jak jsme byli u neurologa v 13 m a chtela jsem se mu pochlubit, ze uz chodi...(to uz presel pokoj - kyvavym krokem), tak div neobratil oci v sloup, co mu tam predved. (Jakoze se nechtel pustit, sel se mnou za obe ruce - coz se samozrejme nema¨- to ze presel pokoj mi asi urcite neveril.) Neurolog mi s klidnym hlasem sdelil, ze az opravdu prejde pokoj, tak 6 tydnu potom mame prijit, ze chce videt pohybovy vzorec u "zralejsi chuze". ... myslim, ze uz jsem to tady nekde psala....

petrast2
7. pro 2009

pro Jana804: Ahoj, četla jsem tvůj příspěvek a my máme podobný problém. Už jsem tady dlouho nebyla. Malému bude 20 měsíců a stojí, začíná kolem nábytku, ale má špatný stoj na nožičkách. Máme svalovou hypotonii, prošli jsme si různými vyšetřeními a mysleli si, že to máme za sebou, ale možná nás to čeká zase. Vojtu jsme cvičili, ale taky jsem přestala a už se to nedalo zvládat. Petra

petra.vavra
7. pro 2009

petrast2- pokud chceš písni mi do IP čím jste prošli. nám hypo řekli na 2 letech ☹ 🙄 do té doby jen každý radil a kecal..... mám výborného doktora, který léčí metodou, která má fantastické výsledky.....vidím to denně P.