Hypotonie a začátek samostatné chůze. Máte zkušenost?

november1
25. lis 2008

Dobrý den,
syn (15 měsíců) se narodil v termínu, při porodu podškrcený pupeční šňůrou, těsně před narozením se mu výrazně zpomalilo srdíčko, nicméně Upgar 10-10-10. Od cca 3 měsíce jsme v péči rehabilitační sestry pro hypertonii nožiček. Momentálně převládá hypotonie trupu - syn špatně udrží hlavu, když ho zvedám, velmi časté pády s udeřením do hlavy, dost také slintá. Sedět začal později, leze od 9.měsíce, stoj od 10. měsíce. První samostatné kroky (po našem výrazném povzbuzování) byly na počátku 13. měsíce, ale od té doby v podstatě žádný pokrok neudělal. Cvičím s ním, masíruju, chodíme plavat, ale žádné pokroky za ty dva měsíce nepozoruji. Dokonce se mi zdá, jako kdyby se to občas i zhoršovalo. Nechce chodit sám, bojí se, je velmi nestabilní. V rizikové poradně (naposledy před 3 měsíci) nic nezjistili, rehabilitační sestra také na nic zvlášť neupozornila. Vojtovku jsme nikdy moc necvičili, syn ji hodně bojkotoval, je bojovník. Jiné cviky ano, ale nemám pocit, že to má nějaký efekt. Ráda bych věděla, co dělat, aby syn dělal pokroky. Může se něco zanedbat? Mohou být uvedené příznaky projevy jiné nemoci?

keba
22. črc 2009

terezt:moc vám gratulujeme!!!malej je šikulínek.A cvičité vojtovku?nebo už nemusíte? 😉
No u nástolik slávy zatímnení....Neli se pořád plazí jako partizán sice na čtyři umí alekdyž se chce někam posunout tak se zase rozplácne...a valí svýmtempem.Začla se nám zvedat na dvě,prvně v postýlce a postupně to zkouší všude kde jí to jde...jenže neumí slízt tak huláká dokud ji nikdo nedá dolů nebo spadne a to je ještě větší řev... 😒
V Po.jsme byli také naneurologii,doktorka řekla že to vypadá že lotit ani nezačne,více jí láka to stavění....za ručičky se jí taky snažím nijak nevodit,nemá zatím vůbec stabilitu...takže za jednu by se vyvrátila...ale nejhorší je že to vodění se jí líbí a když třeba vařím v kuchyni tak se na mě vydrápe a vříská abych sní capala...
noje to u nás asi ještě nadlouhou trat...stále u ní přetrvává trup.hipotonii a musíme cvičit 3krát denně...ale nezbývá než bojovat a věřit že bude líp.

terezt
23. črc 2009

Keba: My Vojtovku ani necvicili. Ja jsem se taky divila, ze nas na rehabku neurolog neposlal. Vasik k tomu lezeni dospel sam, i kdyz pozdeji. Venda se taky zvedal na kolinka a pak rovnou do stoje a potom teprv zacal lezt (cca za 3 tydny po zvedani). Ja myslim, ze i u Nelinky je to na spadnuti, kdy zacne. To tahani za nohu u vareni znam!!! 😉

zusma
23. črc 2009

Terezt, moc gratuluji 🙂 Už to určitě brzy zvládne a bude lítat jako ďas 😉 Vždyt je ještě malý...srovnávám to s naší malou, tak začala až v 17,5měsících sama chodit. Ale šlo jí to pak strašně rychle. A to jsi mě potěšila, že už Vám nenašli hypotonii. Já ani nevím, zda ji malá ještě má,ale asi jo. Občas je nestabilní a lehčeji spadne.

Keba tebe obdivuju,jak s malou dokážeš cvičit. to musí být těžký. Naše Nicol si nenechá na sebe vůbec sáhnout,ani utřít nos a natož nějaké cviky. 🤐

terezt
23. črc 2009

Zusma, no u nas to asi pujde pomaleji, ale jsem rada, ze leze a ze uz ma posileny ty svaly!!! Jeste docela dost pada, ale chodit chce vic, nez lizt. Ono je to lezeni venku docela nepohodlne. ... Ted zacinam resit, ze jeste moc nemluvi a taky jestli ho uz ucit na nocnik, nebo ne... 😖

keba
23. črc 2009

terezt:bud ráda že jste nemuseli cvičit i když jste měli hipotonii a taky se divím že vás nikam neposlali!to nás hnali...co se týče nočníku tak Neli taky nějak nemorduju s vysedáváním.....u ní je to oto těžší že si vlastně ještě ani neuní ve volném prostoru sama sednou!!!!!!!!ale zase ví když udělá "AAA!co to znamená hned ukazuje na plínu... 😉

zusma:ani nevíš jak ráda bych s tím cvičením sekla...s malou je to taky těžký,má už dosti síly a vzpírá se tak kolikrát ani nevím jestli svik provádí správně když sebou tak mele....ale zase si jednou nechci vyčítat že kvůli mě je něco špatně!!!!!!!!!!že jsem se na to vybodla...

andulka4
24. črc 2009

Terezt tak to jste asi neměli hypotonii protože pokud ano taky by jsi musela makat a cvičit jak divá

ono není asi ghypotonie jako hypotonie a proto se nenech Kebuš zvyklat že tady někdo necvičí
😕 moc ti přeju ať už sjou pokroky znatelnější a ať vás brzo propustí

Kebuš a cítíš že je malá už pevnější a nebo je pořát jak hadrová panenka?

zusma
24. črc 2009

Andulka,už jsem to tu asi psala... malá má a měla hypotonii a cvičit taky "nemusela". Respektive dali nám první cviky v jedenácti m. a cvičit se s ní nedalo. Opravdu ne. A to nemám na mysli jen ten křik. Na rehabilitaci uznali,že ona je jedna z mála,se kterou se prostě cvičit nedá a nechali jsme všemu volný průběh. Naštěstí vše zvládla "v termínu" sama. Díky Bohu.

andulka4
24. črc 2009

Zusma a byla malá od narození jako hadrová panenka? Kdy začala držet hlavu?

Musím tu znovu napsat že není hypotonie jako hypotonie.....D byl jak hadrový panáček a dodnes trochu je
cvičení s hypotoniky není zas až tak složité....myslím tím v začátcích v 11m už se to moc nedá ale jestli jste zjistili že máte hypotonii až tak pozdě opravdu mají naše děti každý jiný rozsah

toto je podle mne hypotonické dítě

https://www.youtube.com/watch?v=kTOlle8DsOk

takto v záklonu byl můj syn skoro ve svých 11měsících

https://www.youtube.com/watch?v=PZFtQSe5Pd8

ZUZMA MĚLI JSTE TO TAKY TAK??????? PROTOŽE JESTLI ANO DOST POCHYBUJI ŽE BY VÁS NENECHALI CVIČIT VOJTU NEBO NĚCO JINÉHO A UŽ VŮBEC BY TO RHB NENECHALA JEN OSUDU

terezt
25. črc 2009

Andulka, tak to V tak nebyl, jako na tech videich, my ji nemeli od narozeni. Ve 3 mesicich pasl konicky. Ale otacet se zacal az v 6 a tyden a na zada v 7., plazit se neco po 9. a lizt v 11 a pul. K neurologovi jsme chodili od narozeni, protoze jsme o mesic a pul driv narozeni. Hypotonii konstatoval v 11. mesici, ale "hranicni". Proto nas asi nedal cvicit. Presto je V ale takovy jakoby nestabilni, kdyz ho drzim tak oproti jinym detem neni tak pevny a klouby ma hypermobilni.

zusma
25. črc 2009

Malá taky nebyla až tak jako na videu. Zjistili ji to až když neuměla sama v 10m sedět 😉

keba
26. črc 2009

Andulku:úplně jsem na fotkách viděla naší Neli!!!!!!!!!!!takhle to nějak sní vypadlo když byla mimi...taky vůbec nechápu proč nás nechali cvičit až od 8měs.a nezačlijsme dříve!!!!!!!!!!!!!!pořád se na něco čekala..pást začla v 4,5měs.otačet se v 8měs.plazit v 11měs.stavět se začla ve 13,5měs.a holky hurá dneska se dokonce i posunula pár temp dopředu po 4řech!!!!!!!!sice jde za chvíli vždy do plazení ale snaží se to zkoušet i na 4řech tak snad jsme na dobré cestě!!!Zítra jdeme na kontr.na rešhábku tak jsu zvědavá co se dozvíme...měli jsme tedkom týden pauzu byli jsme na očkov.Prevenaru..
Ale jinak je Nela pořád jak hadrová pana,v postýlce když stojí tak plápolá...to samí když si sedne na kolínka,to kolikrát i spadne....nemá zatím žádnou stabilitu!
Holky jak jste to měli s prvníma botkama?mě na rehábce řekli že koupit až bude více na nohách než na zemi ale v čt.jsme byli na neurologii na kontr.a tam mě Mudr.řekla že pokud stává tak potřebuje pevnou obuv aby měla nožku zpevněnou..tak tedkom nevím podle čeho se žřídit jestli koupit botí nebo ne...

zusma
26. črc 2009

Keba, já to taky s botkama řešila. Na rehábce mi řekli to samé jako tobě 😉 Až bude více chodit než lézt, tak teprve boty. Já první boty koupila když už uměla sama nějakou dobu stát a přidržovat se. První chodící boty jsem jí koupila na ven,protože jsem si říkala,že ji to třeba přinutí udělat kroky.
Nazula jsem jí ven boty a venku jsem jí motivovala k chůzi-třeba aby mi tlačila kočárek apod.A jí se to celkem líbilo. Přišlo mi, že tím získala pevnou nožku a stabilitu. Ale doma v tuto dobu ještě spíše lezla a na doma boty neměla.
No a pak se mě z ničeho nic jednoho dne venku chytla za prst a šla. měla jsem z toho vánoce 🙂 Až když uměla chodit za prst,tak jsem ji doma motivovala,aby se nebála pustit a chodila sama. Šlo jí to strašně moc rychle. Během 14 dnů lítala jako drak,i když dost padala. 😉

terezt
26. črc 2009

Keba, mne taky rikali, ze prvni botky teprve az kdyz zacne byt vic na nohou, nez na ctyrech. Pevna bota ji brani v lezeni - leze se ji nepohodlne. Ja Vendovi doma botky nedavala vubec, rekli mi, ze ani backurky se nemaj nosit (ze pry nemaji dost pevnou patu). Prvni botky jsem mu koupila na ven sandalky (i kdyz pry maji byt prvni uzavreny, ale ono bylo dost vedro) - kvalitni znacku, hlavne aby byla pevna pata. Taky, jako Zusma, abych ho motivovala chodit. My chodili kolem lavicky. Ted jsem mu koupila i plne a nove sandalky (protoze za mesic z tech starych vyrostl!!!) - taky poradny. Ted doma nosime ty samy boty jako venku, nebo je bos...a venku je nekdy taky naboso. Prej na trave behat bosi muzou...

andulka4
26. črc 2009

Já vám to pořát píšu že neí hypotonie jako hypotonie
David byl přesně jak to děťátko na videu a už od narození by i blbej poznal že musíme cvičit.....

obuv rozhodně až po té co ujde SAMA několik krůčků

keba
26. črc 2009

Andulko jak to myslíš že není hipotonie jako hipotonie??snad záleží jaká forma hipotonie je ne?zda je lehká nebo těžká atd...právě proto si i já myslím že jsme měli cvičit od narození ale to mě nikdo neřekl a já neměla ani šajnu že nějaká hipotonie existuje natož nějaká vojtovka.... 😒
s těma botkama rozhodně počkám....nedám na mudr.ale na doporučení rehábky.Myslím že u nás si ještě chvíli počkáme než uděláme sami aspon pár krůčků!!!!!!!!

zusma
26. črc 2009

Holky, já mám dojem, že je třeba hypotonie celková, hypotonie dolních končetin apod a od toho se vše bude asi odvíjet ne? 😕 My měly "jen"hypotonii nožiček a tudíž si myslím, že vše zvládala, ale jakmile se do toho měly zapojit nožičky (lezení apod), tak byl problém.

Já o nějaké hypotonii taky neměla šajnu. A jsem přesvědčená, že to ochablé svaly na nožiškách má malá proto, že měla 4,5 měsíce mezi nožkama abdukční peřinku na kyčle ☹ 😖 Vůbec se nemohla hýbat

andulka4
27. črc 2009

U nás byla hypotonie trupová a v 18m nám napsala povšechná (čili celé tělo) Normální laik to na něm už nepozná ale když mu šáhneš na tělo....zmáčkneš nohu, ruku....tak zjistíš že je takový měkký-jako by ochablý

každopádně Zuzma má pravdu pokud jste jí měly jen na nožkách poznáš to až při plazení....lezení atd

Zuzmo z té peřinky to určitě nemáte

Kebo držím palce ať už jsou vyditelnější pokroky

keba
27. črc 2009

Ahojky holky!!!!!!!!!!tak hlásím že dneska na rehábce nám dali padla!nevím jestli se mám radovat nebo ne?protože Nelča stále po 4řech nelezeale staví se kde může občas se jí i povede se dostat na zem,ale většnou jí sundávám..naše rehábka říkala že dle jí už u nás moc cenu cvičit nená...že má svý tempo vývoje a ani vojtovka sní moc nepohla!prej budeme zatím chodit na kontr.jak se staví na nožky a jak bude dělat první krůčky,že aby nebyla na špičkách atd.Ale co se týče lezení po čtyřech tak moc nadějí dedává že jak přišla na to jak se postavit,bude se prej snažit pilovat stání a začínats krůčky...vím není to asi nejlepší ale byla bych štastná i za to!!Hlavně že se posuneme dál a nebudeme se pořád válet po zemi.. 😉

keba
27. črc 2009

Jo a ještě co se týče hipotonie...tak my máme jen trupovou,prej se to trochu zlepšilo ale že bude pořád taková hadrová a jakoby měkká!!že to už jí zůstane...tak sama nevím 😒

andulka4
27. črc 2009

KEBO BLAHOPŘEJU 🙂

a v podstatě to máte jako my....trupovou a pak až v 18m (což už 3m chodil) máme povšechnou) což znamená že takto měkký už zůstane

nic si z toho ale nedělám páč je úúúúúžasný 😝

keba
28. črc 2009

No tak aspon andulko že mám ve Vás motivaci a hlavně naději že i Neli VŠE DOŽENE!!!!!!!!!!!Když jsem viděla vaše videa co Davča všechno zvláda a jak je šikovný..... 🙂

andulka4
28. črc 2009

Kebo neblázni 😝
všechny ty děti jsou šikovné 🙂 prostě holt nebude sportovec number one..... a co ty víš-třeba nám to ještě ukážou 😝 co v nich opravdu je

keba
30. črc 2009

tak hlasím že malá se snaží čím dál víc lozit!!!a nabírá i pěknou rychlost.. 😉 sice se ještě vždycky rozplacne a plazí se ale hlavně žepoužívá i lození...tak snad cačneme i brzy capkat...koupili jsme nový golfáč tak at si ho co nejdříve může vozit...
ještě jsemse chtěla zeptat holky co říkáte na aktivní chodítka???je to dobré pro dítě když se ho drží a cape sním??jako jestli to nějak podporuje chození ??

andulka4
30. črc 2009

Bero tak rozhodně na chození nespěchej
protože máte slabé záda je třeba aby co nejdéééle lezla a tím co nejdéle myslím klidně i 4měsíce.....než začne chodit

tím lezením se jí krásně spevní zádíčka a nebude mít pak problémy se dostat z dřepu do stoje bez opory

aktivní chodítko nám bylo doporučené RHB....pro holku kočárek a pro kluka vozíček
koupila jsem ho až už 3měsíce lezl a 2měsíce obcházel nábytek

u nás byl problém že za vozíčkem doslova letěl....šel hrozně rychle a byl v předklonu

takže kup malé takový ten levný golfáček pro panenky to vám bude úplně stačit ale zatím jí rozhodně nepodporuj v tom stoji ale snaž se jí nutit lézt

petrast2
10. srp 2009

Ahoj holky, tak našemu Adámkovi je teď 16 měsíců a stále se jen plazí, občas leze po čtyřech a zvedá se na kolínka, jinak nic. Máme pořád svalovou hypotonii a stále chodíme na neuro a cvičíme Vojtovku, stále a pořád je to pro mě dost těžké a pro něj taky. Takže nic moc, ale radujeme se z každého malého pokroku, nic jiného nezbývá. Je to dost těžké, když máme kolem sebe děti, které už dávno chodí atd. Máme nařízeno nechat ho vše dělat samotného, nějaké zvedání na nožičky neexistuje. Už jsme prošli i nějakým vyšetřením a nic se nezjistilo. Jedeme v září do Krkonoš na týden na hipoterapii, tak uvidíme zda to pomůže. Přemýšlím také o lázních. Petra

keba
11. srp 2009

Peti moc vám držím pestičky at se to jen a jen lepší a Ada dělá pokroky:::Chtěla jsem se zeptat jestli si ty Krkonoše musíte hradit sami nebo vám přispívá pojištovna?a taky písni typ..ráda bych s malou taky něco podnikla....

petrast2
11. srp 2009

pro keba: Ty Krkonoše si musíme hradit sami, na týden to bude stát asi kolem sedmi tisíc, ale za tohle nemůžu peníze litovat. Pojišťovna to pořád neuznala jako léčebnou metodu a určitě je to škoda. Mají teď poslední termín v září a pak až zase příští rok. Jejich stránky jsou www.caballinus.cz. Dostala jsem typ od známé, už několikrát tam byli. Jinak nevím jedině pak ještě lázně buď Boskovice nebo Jánské lázně. Tak to jsem ráda, že už nemusíte cvičit. Určitě to brzy vše dožene.

keba
12. srp 2009

Díky Peti kouknu..letos to sice už nestihneme ale uvidíme třebapříští rok...jinak nad těma lázněma jsem taky uvažovala ale když jsem se ptala Mudr.tak prej nemáme nárok...takže bych si to musela taky hradit sama...a co jsem koukala tak jsou to teda pěkný pálky ale na druhou stranu kdyby to mělo pomoc....

petrast2
4. zář 2009

Zítra odjíždíme na tu hipoterapii, tak uvidíme, zda to nějak pomůže. Jinak už aspoň lezeme po čtyřech.

keba
5. zář 2009

Peti..tak dejte vědět jak jste dopadli a jak se malému líbilo!!!! 🙂 a moc gratulujeme k lezení!!!My také pořád lezeme po čtyřech ale před týdnemjsme začlii obcházet kolem stolu.... 😉 dokonce se Nel naučila slézat dolů s postele a sedačky tak už nelezeme dolů hlavou ale pěkně nožkama....ve středu jdeme na kontr.na rehábku,tak mám obavy aby jsme opět nezačli cvičit!!!!mala když stojí tak vtáčí nožky dovnitř,prostě nestojí na celé plošce....