Hypotonie u kojence. Máte zkušenost?

arianka
13. srp 2011

Prosím o vás názor, radu nebo vlastní zkušenost. Kluci se narodili o něco dřív a tak jsme preventivně byli posláni na rehabilitace ve 3 měsících. Tam mi bylo řečeno teď v jejich 4 měsících, že jeden klouček je v pohodě a u druhého je náznak hypotonie. To rehab dr usoudila z toho, že v jeho 4 měsících dlaně v pěst. Dělala mu takové ty testy, kdy s ním lítá ve vzduchu a já nevím co všechno a ty "nástupy" tam dle ní byli pozdě nebo nebyli. Jenže..., doma se chová úplně jinak, když ho přitáhnu za ručičky do sedu, tak suprově drží hlavičku, tady mu spadla, jak kdyby to nikdy nedělal ☹, jak ho dám pod hrazdičku, mlátí do hraček a chytá je, umí je krásně držet v ruce, mě chytá za ruce atd. Je pravda, že pokud nemá stimul, tak má dlaně pevně v pěst, to ano. Proto se chci zeptat, zda nemáte zkušenost ? Může i přes toto chování mít lehkou hypotonii ? Nemá jinak problém s pohybem, tedy na 4 měsíce je jinak v pohodě. Protože je mi jasné, že jak dojdeme na neurologii, stejně něco najdou, tak bych ráda co nejvíc info z praxe, od vás maminek 🙂

venika86
13. srp 2011

Adámek má také hypotonoii, ale mnohem horší. Ve třech měsících ještě nepásl koníky, takže jsme začali s Vojtovkou, která mu ohromě pomohla. Je jasné, že se miminko předse jen u lékaře chová jinak než v domácím prostředí. Ale jak píšeš pěstičky a tak mohou něco naznačovat a problém by se projevil v pozdějším věku, kdy by se špatné náviky miminka už hůř odstraňovali (špatný pohyb při plazení, lezení atd). Určitě zajdi kam je potřeba a pokud ti navrhnou Vojtovku, jdi do toho. Sice to každá maminka ze začátku hůř snáší, ale pro děti je to to nejlepší. Čím dřív začnete, tím dřív přestanete cvičit 😉

janulal
13. srp 2011

Nám se Lucinka narodila o dva měsíce dřív s centrální hypotonií, tak jsme museli od začátku cvičit Vojtovku. Ta je na hypotonii výborná, do půl roku se malá krásně zpevnila a už žádný pohybový a vývojový problém neměla, tak ti taky doporučuju začít cvičit Vojtovku co nejdříve a bude všechno v pořádku. U vás to cvičení určitě nadlouho nebude, tak z toho neměj strach. 😉Cvičit s malými dětmi není až tak náročné, jak kdyby jsi začala třeba až v osmém měsíci, to už se hodně brání a je to těžké fyzicky i psychicky. ☹ Jinak malá taky na rehabce nic předvádět nechtěla a doma to všechno dělala. Oni si tam myslí, že ty děti jim na povel musí všechno ukázat, což je hloupost u takto malých miminek. 😉

dlabinecka
13. srp 2011

Nám hypotomii diagnostikovali, až mnohem později -v cca 10ti měsících. Dcera je narozená v termínu, ale kleštovým porodem, což to zřejmě způsobilo. Dcera se do půl roka vyvýjela naprosto normálně, dokonce i rychleji, než je průměr, pak se ale zbrdzdila, ale hlavní problém byl v tom, že byla "nevyvážená", tedy že mě jednu stranu tělíčka silnější a druhou ochablou. Cvičily jsme vojtovku cca 1,5měsíce a byla v pohodě. A přesně, jak píše @janulal , bude pro vás cvičit lepší ted, než později. Já z dcerou začla na těch 10ti měsících, už mi rostlo bříško s druhým miminkem a bylo to peklo, nebyla jsem schopná dcerku udržet ☹

mrsblack
13. srp 2011

Nám neuroložka taky diagnostikovala lehkou hypotonii, takže jezdíme na rehabilitaci a cvičíme. Pokud má ručičky v pěst jen občas, ale začíná normálně uchopovat hračky, tak je to v pořádku. Podle té rehab. sestry je důležité, aby otevíral pěstičku při pasení koníků a začal se opírat o celou dlaň - to má vliv na celý další pohybový vývoj a možnost zvedání se na rukou. Takže tvůj syn lehkou hypotonii mít může, ale já osobně bych to neviděla nějak tragicky, cvičením se nic nezkazí a mého syna to cvičení dokonce baví a nepláče u toho.
A ještě poznámka - k neuroložce jsme byli posláni od dětské kvůli tvaru hlavičky (který je teď už naprosto normální) a mám pocit, že jak se jednou dostaneš do spárů doktorů, tak už se z toho nevyhrabeš. 😖

satalicka
17. srp 2011

nás doktorka taky poslala na rehabilitaci. Moc nevím proč, nevysvětlila mi to. Prý kvůli hlavičce. Malé je 5m, ve 4m se krásně uměla otočit na bříško, tahá a hraje si s hračkami, pase pěkně koníčky už od 2m. Je pravda, že když je na bříšku, tak mívá ručičky v pěst, ale ne pokaždé. Na rehabilitaci nám řekli, že má slabé ručičky a krk.... nechápu.Rehabilitace byla pro nás obě mučením, malá prořvala celou hodinu a já z toho byla na nervy...... přestala jsem tam s ní chodit, cvičím s ní doma. Taky mám pocit, že jak se dostamene do spáru doktorů, nní skoro úniku..... použila jsem selský rozum a snad správně......

klarka1
17. srp 2011

poradím jedno, z vlastní zkušenosti vím, že spoléhat na jediný názor ať už profesionální nebo ne, se nevyplácí 😉 pokud se Vám nezdá závěr dr. rozhodně to chce konzultaci s jiným doktorem případně fyzioterapeutem. Možná to beru moc vážně, ale kdybych věřila jednomu člověku (v našem případně neuroložce) mohl být Ondra na invalidním vozíku a né běhat i když s lehkou chabou monoparézou, jako to předvádí teď ve dvou letech. Přeju ať jsou obě děcka pokud možno zdravá a v pořádku 🙂

pavcza
26. srp 2011

ahojky, já neporadím, jen napíšu vlastní zkušenost, malému trvalo "déle" než začal správně pást, ale bylo to v normě, všichni říkali každé dítko je jiné, u doktorky v pohodě. Pěstičky měl do cca pěti měsíců, ale četla jsem, že to měly i jiné děti do pěti měsíců (občas je dá tak i teď). Občas ve mně něco zahlodalo, ale spíš z toho, že jsem si něco přečetla na netu, že už by měl umět to a to a dělat to. Co bylo trošku viditelnější bylo přetáčení ze zad na bříško. Na šestiměsíční kontrole jsme byli týden před 6m a ještě jsme neuměli, ani na bok se nesnažil, dr. hodnotila, že jinak vše v pořádku, že je spokojený, že nemá potřebu na bříško, moc se jí líbil, zvažovala jestli nás pošle na rehabku, když mu podávala hračky, aby si chytl, tak na ní koukal a smál se a nic (doma chmatal v té době už krásně), přitahovala do sedu, jednou se přitáhl, pak už měl potíž, přitom jsme přišli domů a úplně lehce se mi přitáhl, doporučko jsme nakonec vyfásli, ale já si řekla, počkám aspoň ten týden do 6 m a skutečně den po 6m se prvně přetočil, pak ještě jednou, druhý den zase a pak zase nic, byli jsme na dovče, přikládala jsem to změně prostředí, po pěti dnech jsme se vrátili a přetočil se jen jednou, od té doby nic. Babičky mě klidněj, že mu mám dát čas, že to umí, ale prostě nechce, no na poslední chvíli (platnosti doporučení) jsem radši na to rehabko zavolala. Celou dobu jsem nějak neřešila, že dr. tam napsala zdravě prospívající kojenec, mírné známky hypotonie. Nevěděla jsem co to je a ani mě nenapadlo se podívat na net. Na rehabku paní se na to koukla a říká mírná hypotonie, to se mi taky zdá a řekla mi k tomu, že je to strnutí svalů, že je takovej napjatej, ukázala mi cvičení na přetáčení, když to na něm zkoušela, smál se u toho a krásně dělal to co měl a jak zmáčknout bod, aby to vyvolalo skrčení nožiček. A zase nějak jsem to brala v pohodě a teprve před chvílí mě napadlo se podívat, co to vlastně přesně ta hypotonie je a zděsila jsem se a teď nevím, dr. neřekla o tom ani slůvko, teď si říkám, jestli nás neměla poslat i na tu neuro a má to určitě? A nevim, co to znamená, případně do budoucna a tak. Jinak žádné testy s malým ani na tom rehabku nedělali, jdeme tam za 14 dní, tak se na to zeptám víc ☹ .

jennyska
25. lis 2013

Ahoj @pavcza @klarka1 @satalicka @mrsblack @dlabinecka @janulal @venika86 @arianka a ostatní maminky 🙂

mohly byste, prosím, vložit svou zkušenost s Hypotonií do naší knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkami tvoříme?
Své případné zkušenosti můžete vložit zde: https://www.modrykonik.cz/hypotonie/

Tím, že popíšete průběh této diagnózy u Vašeho dítěte, jak vše probíhá, jestli se dá cvičit a popř. jak, pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází tím stejným a hledají na MK radu, tip, podporu.

Děkuji Vám a přeji fajn den 🙂
Janča

PS: Přispět do Wiki může každý. Je otevřena vždy, všude a všem 🙂

tadulicek
1. zář 2014

Syn má centrální hypotonii také,od narození jsme cvičili na tortikolis a ochrnutou ručenku,vše dělal později,jelikož stále dává hlavičku na bok,tak nás ortoped poslal na ct páteře,páč sval má volný,tam se nic nezjistilo,naštěstí a znovu nás odeslali k jinému neurologovi a ten nám napsal centrální hypotonie,má skoro 3 ročky,už běhá,líce jako čertík,Vojtovku jsme cvičili do 15 měsíců,na rhb chodíme stále.Jinak hezky mluví,jen teda máme stále plinku☹ a to má jít do školky

martinaz1
27. kvě 2015

Ahoj, mam nedonosenou dcerku, ma hypotonii, cvicili sme od 3m do 19m...pesticky drzela do 7 mesocu, pasla kone nekdy v 9, hlavicku ale drzela uz brzy, dlouho jen plazila, lezla az 16m, zacala chodit v 20m....vsichni nas litovali, doktori si nad nama jeste hlavu lamou ted, jedina dr neurolozka nam i Verunce veri, a od ni jako od jedine doktorky odchazime vzdy s usmevem, chodime jednou za 3-4 mesice, ted tam poprve verunka prijde po svych tak se tesim na reakci...dnes na kontrole kycli dopadla dobre a dr mi rekl ze ma lehkou spasticitu...tak si to musim necham nekde vysvetlit, ockovani sme zahajili az ve 21m, jelikoz nedoporucili kvuli opozdenemu PMV a hlavne zvysenemu napeti svalu...drzim vam palce!!!!! Vse se da zvladnout...my jeste vyhrano nemame ale bojujem....Vojtovka je bezva!!!! Moc v ni verim, moc nam pomohla...a na svalove napeti sou i homeopatika, my je berem ted od ledna a mala je uplne nekde jinde...dokonce jezdi na odrazedle...ma 7,5kg a 79cm a je ji necelych 22m.....DRZTE se...pokud budete chtit info na nasi neuroloku, pisnete si 🙂 Zatim nemame zadnou diagnozu a verim, ze ani zadnou mit nebudem...

dana_archmanova
5. bře 2016

Dobrý den mám dceru s hypotonii a náš neurolog moc nevěří, že bude chodit. Prosím pošlete mi kontakt na neuroložku a ze kterého města je děkuji. Mail danatyk@seznam

zachova1990
7. dub 2016

Dobrý den, já mám dceru předčasně narozenou o dva měsíce. Ve třech měsících nás poslali rehabilitovat a zahájili jsme Vojtovu metodu. Dva měsíce jsme cvičili úžasné líbilo se jí to ale teď hrůza furt pláče a nic nedělá ☹. Fizio říkala že je to přechodný stav a že máme taky lehkou hipotonii. Chci se zeptat jak dlouho jste museli cvičit? Malá je zatím v pohodě furt se drží u korigovaneho věku dobře ale má spatne držení těla. Ale na to že se narodila 1020g je prý dobrá.

malekotatko
23. srp 2016

Dobrý den, je tady nějaká maminka Z Prahy,krerá má miminko, nebo I starší stolu s hypotonií? Nemusí být Praha. Děkuji.

zachova1990
23. srp 2016

@malekotatko já mám holčičku s lehkou hipotonii.

malekotatko
24. srp 2016

Dobrý den. Mám syna a ten má 2-3. stupeň. A zjistilo se to až v 5. měsíci. Taky cvičíte Vojtovu metodu?

zachova1990
24. srp 2016

@malekotatko Eliška je předčasně narozena a vážila 1020 g. Cvičíme taky a zjistli jsme to taky pozdě kvůli zanedbání doktorů ☹ ale už leze pomalu si stoupá ale je slabá. Ještě jsem s ní chodila plavat a za sebe můžu doporučit strašně ji to pomohlo zpevnila se a udělala strašný pokroky

malekotatko
24. srp 2016

Dominiček je teda narozený normalně ale císařem ale vůbec netuším,kde se ta hypotonie vzala ☹ To Jak u nás, taky nás doktorka poslala pozdě a to nas poslala jen na oční a až tam nás poslali na neurologii ☹ To je šikovná. Domča bude mít 11 mĕsíců a už asi dva měsíce válí sudy, ale ještě vůbec nelozí, má slabé ručky, ale snaží se na kolínka. S tím plaváním to zkusím, Děkuji za typ. Někdy se u cvičení dost vzteká 😦

zachova1990
24. srp 2016

Tak to vztekani je hrozný nevím pro koho více. ☹. Držím palce
✊ já jsem za to plavco strašně ráda teď budeme v kurzu pokračovat voda dělá hodně. Chudák brouček 👯 malej. Ty ručičky nás taky moc držet nechtěli ale pak najednou všechno samo zaclo. Chce to trpělivost. Držím palce a pevné nervy. A kam chodíte na neurologii?

malekotatko
24. srp 2016

Děkuji 😇 Doufám, že se ty ručky aspoň trochu zlepší. Chodíme na Prahu 10 na neurologii. A kam chodíte plavat? Naše doktorka na neurologii je moc příjemná. Domča Měl jít i na rezonanci, tak uvidíme v září 😯

malekotatko
24. srp 2016

A Kolik je vaší holčičce?

zachova1990
24. srp 2016

Korigovane 11 a biologicky 12 a půl měsíce.

zachova1990
24. srp 2016

@zachova1990
@malekotatko koukám že jste taky z Prahy 10 🙂

malekotatko
24. srp 2016

Tak to jsou skoro stejně staří 😇 Vy jste taky Z Prahy 10? Nevadilo by kdybychom si tykali? 😊

zachova1990
24. srp 2016

Určitě ne já bydlím na ruské 😉 a kde vy?

malekotatko
24. srp 2016

Napsala jsem zprávu 😊

ivhuska76
11. kvě 2017

Ahoj holky, máte někdo zkušenost s lehkou axcialni hypotonii? To nám diagnostikovala neuro,ale fyzio tvrdí že je v pořádku. Jak to poznám?

marketushka
17. dub 2018

@zachova1990 Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak je na tom Vaše holčičku mentálně a pohybové?Memu synovi 3 měsíce diagnostikovali hypotonii a tak mám strach s čím pocitat.Dekuji za odpověď.

zachova1990
17. dub 2018

Dobrý den dcera je mentálně hodně dopředu psychologické testy ji vyšli velice nadprůměrně. A fixicky už se srovnala asi z ní atlet nikdy nebude ale není na ni nic poznat.

marketushka
18. dub 2018

@zachova1990 Moc Vám děkuji za odpověď,člověk je hned optimistictejsi.Byla Vaše dcera jako miminko taky hodně spavá a do jídla jste ji musela spíše nutit?Doktorka mne řekla,ze to určitě souvisí s hypotonií..Děkuji za odpoved

zachova1990
19. dub 2018

Jojo hodně spala a s jídlem bojujeme do teď ji jako vrabec. Už jsem si nějak zvykla a spánek se jí taky drží po obědě spí klidně i dvě hodiny. Určitě syn bude v pořádku děti jsou šikulky sama jsem se o tom přesvědčila že se nesmí do ničeho nutit 🙂. A Vy cvičíte Vojtovu metodu?