Jak odebírat sterilní moč u 22 - měsíčního dítěte?

silvus
1. bře 2007

moc prosím, všechny, kteří bohužel jako my od narození musíme navštěvovat nefrologii, můžete mi poradit, jak odebírat steril. moč u 22 měsíčního dítěte? máme kluka. děkuji předem! jsem tak zoufalá, že nevím na koho´se obrátit, doktorka stále má jen svou verzi: "musíte", ale jak to už neporadí! pomoc!!

davidko
1. bře 2007

v lekárni maju take sáčky na odber moču pre tak malé detičky,tam je taky otvor do ktorého mu vložíš pipík a musíš vyčkať kým sa do toho vyčurká 🙂 držím palce nám sa to podarilo na 5 krát ale ja mám dievčatko a tým sa to nalepovalo na pišulku a viac nám išlo mimo ako dovnutra 😀

silvus
autor
1. bře 2007

tak ten sáček jsme měli asi 2x, když byl Šimon ještě malilinkaté miminko, nyní už čůra do nočníků sám ( hurá) a tak se nyní nevyčůrá nidke jinde. když jsem mu ten sáček zkoušela nalepit asi tak před 3 měsící, dělal takový cirkus, až si sám sundal plenu a sáček letěl za plenou. je šikovný a chytrý jak "opička".doktorka nyní ze mě dělá neschopnout matku, která neumí naučit své dítko čůrat ve stoje přímo do zkumavky. 😖
proto jej musíme dát již po druhé vycévkovat-

bubaczik
1. bře 2007

ja som mala podobny problem,moj syn mal vrodenu hydronefrozu,do styroch mes mal zavedeny vyvod,takze sme vedeli odoberat,ale cim bol starsi,tak aj bojovnejsi..aj ja som niekedy hod cakala so skumavkou pri pipiku,a akonahle som sa len na chvilu otocila,tak to z neho vyslo vsade len ne do skumavky 😖 tak aj ja som bola neschopna..nic si s toho nerob..nejaku techniku len objavis,vela zdaru a pevne nervy...

dashak
1. bře 2007

Ahoj holky, my jsme taky dostali sáček na moč, ale vůbec nám to nešlo. Měli jsme mít moč pro předoperační vyšetření. Tak jsem to nakonec udělala tak (ale malá byla malá jen4 měsíce,takže mi nikam neutekla 😀 ) že jsem ji položila na lehátko do vany a byla jsem s ní vlezená v té vaně a až začla čůrat, tak jsem to chytala. Ovšem nevím, do jaké míry to bylo sterilní 😀

silvus
autor
1. bře 2007

klobouk dolu, bubu, nedokážu si představit, že bych čekala se zkumavkou u ( po našem zvoneček) zvonečku hoďku! musela bych malého přivázat k židli a čekat.on je jako rtuť , je všude a nikde! ale je náš, to je hlavní, vím!!myslím, že to bude lepší jak bude starší, ale doktorka mi říká, že v jeho věku už by si měl zvoneček přetahovat sám! což se mi zdá nesmyslné, je tomu 3 týdeń, co začal sám chodit na nočník a nenosí pleny, krom spánku a vycházek. tak nevím, jestli jsem fakt mamlas matka nebo mám nechápající doktorku.
jste hodné, holky, dík všem za příspěvky!

vendynka
2. bře 2007

Silvus, ja mam 18mesacne babo a jediny sposob ako mu vziat cikanicku je nechat ho behat bez plienky (iba v tricku) a cihat mu v patach kedy to na neho pride 😎
Vacsinou je to tak, ze mu do postielky prinesiem velku flasku cajiku alebo stavicky - chvlabohu on mi to vypije na ex a ked ho potom postavim, tak sa do par minut pocika 🙂
Neboj, o chvilu sa uz budu pytat cikat sami a bude to o nieco jednoduchsie 😉

silvus
autor
2. bře 2007

v noci jsme malého budila co chvíli a nalívala ho čajíkem, to on má rád, i když není zvyklí v noci pít, nepohrdnul však a sál jako houba. ráno jsem jej budila, omyla mu zvoneček, a čekali jsme a čeakli, že bude čůrat. měl tak plné příško a šíleně velké. řval jak pardál, stále mi utíkal a sedal si na nočník. zabavila jsem jej knížkou, básničkami, televizí - miluje reklamy, vše jej bavilo tak 2 minuty a frrrrrrrr na nočník, jakmile si sedl, vyčůral půl nočníku. dávala jsem mu i zkumavky do rukou, ať si s nima hraje, ať se jich nebojí, ale...
v pondělí mám "poslední" pokus, jestli to nechytneme, opět jdeme malého nechat vycévkovat, je mi to líto!

vendynka
2. bře 2007

Silus, ved ked Ti uz chodi na nocnik, tak preco si nevysterilizujes nejaku nadobku (napr. sklenenu misku) nedas ju do nocnika a potom neodoberies moc z nej??? Moja mama to pri mne robila takto a nikdy nemala problem so vzorkami 😉

silvus
autor
2. bře 2007

holky, připadám si vážně už jako puštěná z "ústavu", to se tak krásně čte,ale skutek utek!dala jsem do vééélkého hrnce vyvařit kompotovou misku a vroucí vodou jsem několikrát slela i nočník. pak jsemdala misku do nočníku, přehodila přes to plinku, ať se na to nepráší přes noc a ráno jsem malému umyla zvoneček a posadila na nočník. ano, vyčůral se, tak jsem sterilní stříkačkou nabrala moč, slela do 2 zkumavek a myslela si,že mám vyhráno. výsledky_ proteus mirabilis 10 na 5! což je katastrofa. doktorka říkala, že má výsledky, jako by mu selhávaly ledviny, ale je o.k.!
já si myslím, že to bude tím, že mu ještě nejde stáhnout celá předkožka, jen půl a za tou půlkou, co ještě nejde stáhnout, tak má usazený bílý maz. nyní trošku povolil, ale není to úplně ono!
asi mi jej pošlou na chiru

lucisa
2. bře 2007

ahoj, obě mé dcery mají vrozenou hydronefrozu, starší podstoupila v 8 měs. operaci ledviny. v nemocnici jsme byly 3 týdny, denně po nás i 3x chtěli moč do zkumavky. moje dcerka v té době už nejen lezla, ale taky se stavěla, takže udržet ji v poloze vleže, nekontaminovat sterilní zkumavku a ještě občas i něco chytit byl nadlidský úkol.
kolikrát jsem prostála u přebalováku i hodinu a když jsem se jen otočila, malá se vyčurala mimo a jelo se od začátku....
teď se mi starší dcerka vyčurá v pohodě, s mladší to bylo donedávna taky ještě o "hubu" a trpělivosti číhat každých 10 min., kolikrát se mi vyčurala na poslední chvíli až v čekárně na přebalováku...
mám vyzkoušenou fintu, která je účinná tak v 80%:
omyla jsem vanu (v nepřítomnosti dcery), pak ji vysvlékla do naha, postavila do vany, navlhčenou žíňkou ji rychle opláchla kačku i zadeček, pak jsem nachystala zkumavku, otevřela, pustila sprchu, rychle jsem opláchla proudem vody ještě jednou kačku, utřela ručníkem a nechala téct vodu ze sprchy, většinou se mi dcerka už vyčurala při tom prvním spuštění, kdy jsme nestihla druhé omytí, ale čím je starší, tak říkám vydrž, ještě vydrž a většinou to vyjde.
asi to chce asistenci tatínka, protože musí být všechno strašně rychle...
pokud se nepodaří spustit hned moč, zkuste ještě zchladit vodu ve sprše a polít nožky, děti většinou v reakci na chlad začnou čurat...
ale pokud se vám to nepodaří do takových 5 min., tak si klidně dejte pauzu, dítě asi ještě nemusí a nic z něj nevymáčknete.
nalepovací sáčky jsou celkem nanic, zvlášť u holek, moc to nedrží a dráždí to kůži.
přeju hodně štěstí, sama vím, jaké je to peklo...... 😉

mamamata
2. bře 2007

ahoj, v lekarni dostat steril.sacky na zber mocu. ked sme cikali my, skusala som to vzdy ked sa maly zobudil.podarilo sa mi to na druhy krat. sacok som nalepila a striehla som, aby sa moc zo sacku nevylial alebo neprisiel do kontaktu s pokozkou.potom som opatrne odlepila, odstrihla spodny roztek sacku a opatrne preliala do skumavky.
prajem pevne nervy 🙂

silvus
autor
2. bře 2007

holky dík za rady, jste hodné, Luci, pokusím se zrealizovat plán dle Tebe, dík, dám vědět, jak to dopadlo!!
holky, pěkný a klidný víkend plný sluníčka, ahojky S.

maries
3. bře 2007

ahoj holky.nechodí někdo z vás na nefrologii kvůli alportovu syndromu?

janinah
3. bře 2007

ahojte, urobila by som ako radí vendynka,a keď sedí na nočníku,dajte do misky teplú vodu a malé hračky,nech ich loví,teplá voda a zvuk tečúcej vody podporujú piškanie (reflex), s tou miskou som učila deti piškať do nočníka,keď sa podarilo,veľká pochvala, až im došlo načo máme nočníček

lucisa
3. bře 2007

maries, to netuším, co vůbec je..... ☹
je to obecný název, nebo čistě slovenský?
mé dcery měly vrozenou hydronefrozu a ještě reflux, obě III. stupně, nelče se to spravilo po operaci ledviny, aničce dokonce samo, ale to asi není to, co myslíš, že?

maries
3. bře 2007

alportův syndrom je obecný název.ja jsem jako žena přenašečka toho syndromu.
jde o to že ženy mají lehčí průběh tohoto onemocnění(nález v moči-bílkoviny,krev).u chlapů je to horší.ty to mají spojené se selháním ledvin+porucha sluchu nebo zraku.mám dceru (14let)ta je přenašečka jako já.teď plánujeme druhé dítě a nevím pokud to bude chlapec co budeme dělat.na genetice nám včas zjistí pohlaví dítětě a pak bude na nás jestli si dítě necháme(v případě chlapečka můžu ukončit těhotenství).

silvus
autor
5. bře 2007

holky hrůza, kontrola na nefrol. dopadla katastrofálně, dostala jsem kartáč jak blázen, prý by už měl sám čůrat ve stoje a sám si přetahovat "zvoneček"!zdá se mi na to ještě malý,začíná 22měsíc. napsala nám uridulab! ještě to nemám, ale prý je to "něco" co se dá do nočníku, malý to počůra a pak se to slije do nádobky a dá obvoďákovi, který to pošle do labiny. nemáte s tímto někdo zkušenost?? jdu si to vyzvednout příští týden, tak jsem zvědava!

eps
5. bře 2007

Silvi, já vůbec nevím, co máte za nemoc (sorry!), ale doktorka je pitomá! Čůrat ve stoje? Mám 2 synovce, tak vím, kdy asi začal (ten starší má teď 3 roky), ale ve 22. měsíci? Ano, jsou i takové děti, ale ideálně čůrat venku! A na to myslím není počasí, abys ho teď učila.

Nejde změnit lékaře?

kikama
5. bře 2007

Ahojte dievčatá.mám 5-ročného synátora,ktorý sa narodil s vrodenou hydronefrozou vľavo/už je dobre-klop,klop/,chcela by som zistiť,či náhodou niektoré z Vás,ktoré ste podobný prípad prežili,či ste prekonaly zápal,brali nejaké lieky atď.?Chcela by som totiž zistiť príčinu.Premýšľam nad tým dobrých 5 rokov a teraz čakáme bábo a tak trošku mám strach....

silvus
autor
5. bře 2007

eps- Šimon má vrozenou dilataci kalichů obou ledvin, což znamená, že se mu může a nemusí moč vracet zpět do těla.tudíž chcou každý měsíc moč a když má teplotu nad 38stup. musíme ihned donést moč, popř. jet na pohotovost a popř. ho nechat vycévkovat!
jdeme tam zase za 2 měsíce, pomoc!! už teď se hrozím návštěvy. na nefrol. mají přeplněno, nechtěli nás vzít nikde v Ostravě, prý mají plno, tak jsme se dostali díky mé tetě do OV-Poruby.

janinah
6. bře 2007

Ahojte, boli ste niekto na vylučovacej urografii? napíšte, ako to dieťatko znášalo,aké boli problémy,robili dopredu test na kontrastnú látku,koľko v nemocnici a pod., po odbornej stránke viem o čo ide, to nemusíte písať, vďaka.

silvus
autor
8. bře 2007

ahojky holky, dovolte mi, abych Vám všem popřála k dnešnímu svátku MDŽ! 🙂 hlavně hodně lásky, pochopení a porozumění! malou kytičku, velkou pusu a vééélké obětí od toho, kdo Vás miluje. hezký den S. 😉

lucisa
8. bře 2007

kikama:
já mám dvě dcery a obě mají vrozenou hydronefrózu. Není to prý dědičné, ale vrozené. Starší dcerka podstoupila v 8 měs. operaci, protože kromě hydronefrozy měly ještě dilataci pánvičky stejně jako Šimon od silvus. A ještě reflux III. stupně.

Když jsem čekala druhou dceru, hlídalo se to už v těhu, dokonce jsem díky starší dceři podstoupila prenatální screening ledvin plodu (UTZ ledvin miminka ještě u mě v bříšku) - byl negativní, mělo být vše OK. Hned po porodu druhý den vzali malou na UTZ a hydronefroza i dilatace už tam byla. Sice ne tak velká jako u Noemi, byla jen hraniční, ale musíme stále hlídat.

Což znamená, čímž odpovídám i silvus, že kdykoli máme nějakou virozu, okamžitě neseme k dr. i moč. Na nefrologii chodíme každý 1/4 rok tady k nám v Opavě, jednou za dva roky musí Noemi do Olmíku, kde ji operovali (po operaci ty kontroly byly častější, nejdřív každý půlrok, potom rok a teď ob rok).

Nathalie se reflux upravil samovolně a na kontrole jsme byli min. měsíc a nález byl super, dr. byl amoc spokojená, pánvičky se nerozšiřují, stagnují a jedna se dokonce menší - hurááá.
Noemi má po operaci nález tady OK - jsem moc ráda.

Obě dcery podstoupily v nemocnicích všechna možná vyšetření, od cévkování, přes různé kontrastní látky, uspání a kontrolu v takovém jakoby bubnu, kde se na monitor ukazovala kontr. látka, jak prochází močovými cestami, jak se plní močák, jak vytéká dál do vylučovací ústrojí...
Přesně vám ty názvy už nepovím, bylo toho dost, ale menší děti (a vlastně i ty větší) dostávají před vyšetřením do zadečku v podobě takového klystýru vodičku, která je zklidní, oblbne a uspí, takže pak leží klidně, většinou to vydrží kolem půl až hodinky.

U jednoho dostala malá i narkozu, všechno by vám měl dr. před vyšetřením vysvětlit a se vším musíte písemně souhlasit. Mě to vysvětlili docela srozumitelně a holky spíš ječely při zavádění hadičky s vodičkou do dupky. Zvlášť ta mladší, pravidelně jim to okamžitě vytlačila i se stolicí (snad za dvy dny 😀 ), takže ji občas museli ten oblbovák píchnout do žíly 😒

Pokud byste některá chtěla ještě info, pošlete mi klidně e-mail do IP, pošlu vám tam svůj mail.

paska
15. bře 2007

janinah moja siska sa narodila s jednou obličkou a ked mala 3mesiace ležali sme v martine koli týmto vyšetreniam dva týždne 😒 no nerada na to spomínam lebo som bola z toho riadne vyklepaná bála som sa toho ale malá to znášala dobre a nepamätám si že by robili vyšetrenie kôli tej kontrastnej látke
samotné vyšetrenie trvá pol hodinu 😉

silvus
autor
17. bře 2007

ahojky holky, prosím Vás, říká některé z Vás název "uridubal?", máte s tímto někdo zkušenost??? předem dík, ahojky S.
🙂

lubkaj
24. zář 2008

paska: Syncek sa tiez narodil iba s jednou oblickou, ale zatial sme na ziadnom vysetreni neboli... Iba nam raz za rok ultrazvukom kontroluju, ci ta druha rastie, a ked ma teploty, musime priniest moc na kontrolu. Zatial bolo nastastie vzdy vsetko OK. A ked pojdeme na kontrolu o rok, maju nam robit funkcne vysetrenie obliciek. Netusim, co to je (lekarka povedala, ze mam zavolat mesiac pred kontrolou, aby sme sa objednali a sestricka mi vsetko vysvetli - vraj za rok by som to aj tak zabudla...).

volejpetra
9. led 2009

Ahojky holky jsem tu prvně.Chtěla jsem se zeptat jestli máte některá zkušenost s alportovým syndromem u dětí? Děkuji moc Petra

danca77
17. zář 2013

Pamatuju si, že jsem měla malou skleničku od přesnídávky a držela kluka na klíně, pinďu ve skleničce a čekala a čekala, pak mě napadlo jít do koupelny pustit sprchu a za chvíli mi do ní načůral, když slyšel téct tu vodu 🙂