Jak pomoci dítku, aby se vykakalo?

gedren
16. únor 2007

Ahoj holky,

rada bych se dozvedela nejake rady ci osvedcene postupy, jak pomoci ditku, ktere ma problemy s vykakanim.

Nase holcicka uz od narozeni chodi po nekolika dnech, maximum byva tak 8, no a vzdycky tak dva dny predtim se dost trapi, je videt, jak se snazi a nejde ji to, boli ji brisko, place kvuli tomu a tak.

Ja bych ji moc chtela pomoct, ale nevim jak. Kaka nam vetsinou do nocnicku, takze je bez plinky, tudiz ma prostor, drzim ji v klubicku, nozicky k brisku, aby ji to slo nejlepe, takze kdyz uz zacne, vyprazdni se dokonale 🙂, ale nez se to podari, tak vzdycky nekolikrat marne funi, tlaci a nic.

Snazim se ji balit do toho klubicka, delat masaze briska, cvicit pritom nozickama, ruzne s ni hybat, ona se vetsinou aspon vyprdi, ale k vykakani to nepomuze. Jednou ji teda pomohla i autosedacka 🙂, ale jindy zase ne.

Nerada bych pouzivala nejaky cipky nebo rektalni trubicky, spis jestli nemate dalsi nejakou prirozenou fyzickou metodu, co by ji mohla pomoct...

Diky

msunny
16. únor 2007

Ahojky gedren. Zkoušela jsi vzít nožičky a ručičky oběma rukama úplně k sobě a "koulet" s ní ze strany na stranu jako bys hnětla těsto.

vavka33
16. únor 2007

a skus este harmancekovy cajik a gel na brusko,pekne mu s tym pomasiruj brusko kruzivymi pohybmi a pojde to 😉

msunny
16. únor 2007

Nebo teď jsem mluvila s maminou a říkala,že bys mohla zkusit třeba dát vodu ze švestek. Nebo si můžeš dát kompot ty, nebo nalačno fíky.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
dashak
16. únor 2007

Gedren, dáváš malé i nějaké tekutiny? Ty kojíš, takže by byla dobrá voda, ta pomáhá na zácpu, možná máš husté mlíčko, tak ji zkus doplnit tekutiny.
8 dní je docela hodně ☹ Ivanka ze začátku chodila co 4 dny, a to je na umělém mlíku. Tam je rada jednoduchá, ale u kojení je to složitější.
A taky se chci zeptat, jestli užíváte sab simplex, ten likviduje ve střevech mléčnou pěnu a pomáhá odchodu plynů a tím i lepšímu kakání.

dashak
16. únor 2007

Jinak já jsem malé masírovala bříško dětským olejem a k tomu jsem ji na bříško foukala slabě z kulmofénu, ono se to pěkně rozmasírovalo v těch střevech. My ještě ke všemu museli brát železo, to ji pěkně zabetonovávalo ☹

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
musko
16. únor 2007

Ahoj!
Železo naozaj zapeká, takže to može byť z toho, a skús ten harmančekový čaj - a možno aj feniklový. Je aj pre deti pro spokojené bříško od Megafytu, alebo Lerosu, dávaj jej to teplé lyžičkou. Pomáha aj teplá plienka na bruško.

magg
16. únor 2007

Ahoj, neviem ci to dobre popisem, ale nasa mala ked mala problemy s kolikou, tak som si sadla na gauc, oprela som sa a skrcila nohy ( stehna a trup tvorili pismeno V) malu som si chrbatikom oprela o stehna a nozicky jej skrcila tak, ze vlastne akoby cupela nozicky mala zaprete o moje bedra, pri tom som jej masirovala brusko a vzdy sa vykakala, sice to parkrat skoncilo aj na mne, ale vtej chvili mi to bolo uplne jedno, hlavne, ze sa jej ulavilo. Tiez nam pomaha sedacka, ktoru mame doma, je to jeden z najstarsich typov autosedacky (vajicko), zaprie sa do nej nozickami a ide to.

dashak
16. únor 2007

Gedren, železo zatvrzuje jak ďas, aspoň ten aktifferin, který určitě bere i Helča. Ta voda musí být převařená a bude lepší taková vlažnější, ale ne úplně studená, my pijeme čajík spokojené bříško, ten je fenyklový. Bude pro tebe asi lepší lžičkou nebo stříkačkou, i když Helča je už větší, tak snad by mohla pít i z flašky. Otázka je jestli by nezapomněla cucat prso
Ten sab simplex si zkus nechat napsat od doktorky, ať ho nemusíš platit. A vůbec se toho neboj, není to lék, je to emulze, která zase vyjde nestrávená ven, jen ve střevech zruší tu pěnu a zase vyleze 😀
Místo fenu zkus tu nahřátou plínku nebo si pod vodou nahřej nějakou žínku, kterou malé nahřeješ bříško a pak rozmasíruješ.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
pipo1777
16. únor 2007

ahoj ja dávam malej marhulovú výživu tá zabrala stále.Naviem kolko má mesiacov tvoja ale keď už kaká do nočníka tak už môže aj výživu 😉

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
ses
16. únor 2007

drzim palce,kazdopadne mam dotaz, vi o tom tvoje detska lekarka?neni to normalni, u miminka nejit treba 8 dni!!!!doufam,ze vse bude dobre...

briluxina
16. únor 2007

Ahoj Gedren, ked sa moj maly trapil teda sa nevedel vykakat tak som mu strcila teplomer do konecnika samozrejme vsetko jemne z kremom a nakoniec som mu pomohla. Bol este malicky a to som ho iba kojila a davala som mu feniklovy cajik no nepomohol a ani ten slavny sab simplex nam nepomohol.Teraz ked ma problem s kakanim tak mu rozpucim banan a zmiesam ho z feniklovym cajom a to mu vzdy pomoze. 🙂

vavka33
16. únor 2007

gedren cajik daj jej,aj castejsie,urcite pomoze. brilux feniklovy je na vetry,nie na vykakanie a aj sab simplex 😉

lasenka
16. únor 2007

gedren
nam tiez pomahal len ten feniklovy cajik, mame s nim dobre skusenosti 🙂

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
ses
16. únor 2007

tak to pak jo, deti jeste nemam,ale jsem zdravotni sestra a pracovala jsem i v kojnaku, a oni kakaly kazdy den...tak at to jde dobre, pohlad ji za me na brisku...a bude ji treba lip😀

briluxina
16. únor 2007

Aj ja som si myslela, ze teplomer ci rek. rurka je drasticka ale nieje.Skor je drasticke dietatu nepomoct. Tak jej davaj vela vela tekutin. A drzim palce aby sa to upravilo.Vavka 33ja viem na co je feniklovy caj a takisto sab simplex 😉

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucisa
16. únor 2007

gedren, něco strkat do dupky, je to poslední řešení.
1) opravdu ji můžeš i uškodit, když ji něco zatlačíš moc hluboko (a u takhle malého miminka nevím nevím, ja bych to odhadla)
2) pokud by se ti přece jen podařilo do malé opatrně strčit rektální rourku a jí by se podařilo vykakat, tak to od té chvíle budeš dělat pořád. dětský organismus si zvykne, že to za něj "něco" udělá.

první dcerka mi kadila doslova každé přebalení. nikdy jsme ji nepřebalovala před kojením, protože když začala pít, vždycky se jí pohla střeva a byla z toho v plíně bomba.
druhá dcerka měla stejné problémy jako helenka. je sice pravda, že kojené děti nemusí kakat i několik dní, ale i u aňuly jsem tak 3-4 den pozorovala, jak se šíleně kroutí. taky jsme nahřívaly bříško, masírovaly, mazaly gelíkem, já pila hektolitry fenyklového i heřmánkového čaje.
u vás bude další faktor to železo, to je na kakání pohroma.
vím, že vzhledem k problémům s kojením nechceš malé dělat guláš s vodou nebo čajem, ale pokud ji dáš pár lžiček (3-4) převařené kojenecké vody nebo čajíku na bříšku několikrát za den, tak malé budou muset pracovat střívka, trochu se stolička rozředí a možná ji to půjde snáz.
u nás to bylo vždycky nejhorší s tím prvním bobkem, já tomu říkala špunt, jak ten prolezl, tak zbytek šel prakticky sám.
problémy s kakáním máme doteď, anina chodí tak co 4 dny a vždycky kakáme s pláčem, než se jí překulí ten první špunt, pak už to z ní valí jak o dušu. nočník je tak plný, že má v nadělení obtisklý celý zadek.
já se to snažím zmírňovat dostatečným pitím, dávám ji 2x denně lžičku olivového oleje, příp. nějakého zakysaného výrobku (podmáslí, mykyška apod.), i když z toho moc nadšená není.....

až se ti helča začne víc hýbat, tak se to možná trochu zlepší. hlavně vydrž, protože umělé mléko údajně zatuhuje ještě víc. tvoje malá má prostě pomalejší metabolismus.... 😒

andy9691
16. únor 2007

Mne sa osvedčila tá rektálna trubička, žiadne brutálnosti, len zľahka poštekliť v konečníku, podráždiť ho a lepšie sa kaká, tak na 1-2 cm maximálne, viac do vnútra nie. Aj moja dokt tvrdí, že pri kojených deťoch je to ok, ale mne to nepripadá dvakrát zdravé mať v sebe odpad týždeň, hoci aj z prirodzenej stravy, teda z mlieka.

magg
16. únor 2007

teplomer vobec nie je drasticke riesenie, ked babatku merias teplotu tak vacsinou v konecniku, mojej dcerke ten teplomer nikdy nevadil ma hladucky zaobleny koniec, myslim ze to ani necitila ale tiez jej to pomohlo vykakat sa

lucisa
16. únor 2007

pomalejší metabolismus a většinu stráví - přesně....

jo a s tou vodou nemůžeš nic zkazit. kdybys ji toho dala moc, tak ti jen bude víc čurat, aposň myslím....

0401
16. únor 2007

Holky, vy radíte šťávu ze švestek, meroňkovou výživu... 😕 Vždyť ta malá má 3 měsíce!!!
Gedren, pokud plně kojíš, neměla bys ji dávat ani čajík. Zkus převařenou kojeneckou vlažnou vodu. Stačí 2-3 lžičky. A Sab simplex vyzkoušej, ten nám hodně pomohl 🙂 A taky pomáhá, když ty vysadíš banány, čokoládu a další potraviny, které tvrdí a dáš si sušené ovoce a tu švestkovou šťávu. To pak bude krásné hovínko 😀

paula
16. únor 2007

Gedren me por. baba poradila cajovou smes fenykl-anyz-kmin. Je to na traveni, tak to zkus. Ja ho piju litr denne a mala kaka jedna radost. 😀
Proc ji vlastne davas zelezo? Pokud ma nedostatek, muzes jist lnena seminka, cervenou repu... ja jsem taky pro prirodni prostredky 😉

paula
16. únor 2007

holky co davate fenyklovy caj i mimcu, kdy a jak ho davate?Pred kojenim, nebo po, nebo mezi? a kolik?-ja bych se toho asi bala, davat neco jineho nez mliko (Gedren, snad se nezlobis,ze se ptam,je to myslim taky k tematu)

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
musko
16. únor 2007

Gedren, ale pozor na sušené meruňky! Ja som si ich dala raz, keď mal malý asi 4 mes, a to bola kolika ako vyšitá. Inak súhlasím s 0401, tie detské čaje možeš piť Ty a malo by sa to prejaviť na malej. Sab simplex je super vec, dávala som ho pred kojením 5 kvap. a bolo v pohode. 😉