Jak pomoci dítku, aby se vykakalo?

gedren
16. únor 2007

Ahoj holky,

rada bych se dozvedela nejake rady ci osvedcene postupy, jak pomoci ditku, ktere ma problemy s vykakanim.

Nase holcicka uz od narozeni chodi po nekolika dnech, maximum byva tak 8, no a vzdycky tak dva dny predtim se dost trapi, je videt, jak se snazi a nejde ji to, boli ji brisko, place kvuli tomu a tak.

Ja bych ji moc chtela pomoct, ale nevim jak. Kaka nam vetsinou do nocnicku, takze je bez plinky, tudiz ma prostor, drzim ji v klubicku, nozicky k brisku, aby ji to slo nejlepe, takze kdyz uz zacne, vyprazdni se dokonale 🙂, ale nez se to podari, tak vzdycky nekolikrat marne funi, tlaci a nic.

Snazim se ji balit do toho klubicka, delat masaze briska, cvicit pritom nozickama, ruzne s ni hybat, ona se vetsinou aspon vyprdi, ale k vykakani to nepomuze. Jednou ji teda pomohla i autosedacka 🙂, ale jindy zase ne.

Nerada bych pouzivala nejaky cipky nebo rektalni trubicky, spis jestli nemate dalsi nejakou prirozenou fyzickou metodu, co by ji mohla pomoct...

Diky

kristi
23. únor 2007

no,tak to je fajn...ona zatim s nicim problemy nema, spis naopak...vzdycky se zesere jak amina 😀

hana
24. únor 2007

Ahoj!Omlouvam se,ze se vam do toho motam.Jak pomci ditku se vykakat?Delam to tak jak moje maminka semnou.Uvarim ovesne vlocky a ten slem no proste tu vodu co je s tech vlocek dam do flasky s mlekem co malej pije. 😉 🙂

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
helik
25. únor 2007

Hani, nám to taky pomáhá - snad jediná věc, co zabrala 😉

hana
26. únor 2007

Ahoj!Jeste jsem chtela,napsat zda vam doktorka nenabizela homeopatika jso aj na zacpu,nadymani,prujem ... Bereme je na spani a pomahaj.

mapris
26. únor 2007

No, nečetla jsem všechny diskuze, páč jsem líná. Gedren, nám pomohly Baby Calm, myslím, že je na listopadu zmiňovala ivet. Jsou fakt dobrý. Já je Terce teď dávám na noc a ráno a to pak při jednom jídle - a nebo když jí chovám na odříhnutí - hodí takovou šlupku, že slyším, že to vlítlo do plenky :o)) I když je fakt, že jsme na umělý a zlepšilo se to tim, co máme to hypoalergenní mléko. A pomáhal nám čajík - dělala jsem od hippu fenyklový. U kojených bohužel nevím, nemám zkušenost. Mojí sestře kluk kaká jednou za týden ..

gulicka
20. bře 2007

Ahojte, neviete poradit?
Sestrin maly ma tri roky aj styri mesiace, nenosi plienky - pyta sa cikat, ale s kakanim ma problem, "podari" sa mu az kazdy piaty den, mnohokrat to v sebe drzi aj dlhsie... samozrejme, ze uz po styroch dnoch ma nutkanie ist, ale na WC nevydrzi dlho sediet a vzdy je to s placom (nocnik vobec neprichadza do uvahy)a mnohokrat bez uspechu (ten sa dostavi az za den, dva, ci tri). Samozrejme, ze stolicu ma tvrdu, ale nie az tak, aby kvoli tomu museli ist zakazdym do nemocnice, no zrejme sa muselo stat, ze ho to kakanie niekedy bolelo, kedze ma z toho taku fobiu. Boli s tym uz aj u doktorky, predpisala mu nieco (nespominam si na nazov), co mu zmakci stolicu, mozno az na tolko, ze to nebude moct ovladat a pokaka sa (dr na to upozornila ako na moznost). Drobec chodi do skolky od septembra, "nehoda" sa mu stala od toho casu len parkrat, ale nic sa nezmenilo na frekvencii stolice ani na tom, ze ma z toho evidentny stres. Je uz dost velky, aby sa mu to vysvetlilo, ale nic nezabera, tych par dni sa vzdy strasne trapi, kym to na neho nepride a vtedy "to" uz vlastne ide samo, kedze ma total plne creva. Ak ste sa stretli s podobnou situaciu a viete, ako to riesit, budeme radi 🙂

katrin
21. bře 2007

Baby, pokiaľ kojíte nesmiete dieťaťu dávať čajík.. až po 6-om mesiaci. Ak nekojíte, tak feniklový čajík (ten môžete piť aj samé, ale ten je dobrý na zastavené vetry). Nám Sab Simplex vôbec nepomáhal, krpci ho pili ako sirup a nič... Mojim dvom pomohlo cvičenie - nožičky k brušku, masírovanie bruška mastičkou Dr. Hoj, ďalej, podľa Vojtovej metódy existuje bod u bábätka, ktorý sa nachádza pod prsnou bradavkou medzi predposlednými rebrami, ten treba zatlačiť šikmo smerom nahor a dieťa začne správne dýchať (najprv na jednej strane, potom na druhej strane), čo mu pomáha aj na kakanie. (od vtedy, ako toto robím, kakajú pravidelne každé ráno)

Teplomer sme skúšali, ale v žiadnom prípade nedávajte dieťaťu ten klasický ortuťový teplomer do riťky !!!! Iba, digitálny. Môže sa totiž stať, že dieťa pri prudšom pohybe zlomí teplomer, a môžete utekať na chirurgiu v tom lepšom prípade.. Samozrejme, koniec teplomer treba namočiť bud do olivového oleja, alebo do krémika na riťku 😉

katrin
21. bře 2007

gulicka, k vášmu problému.. skúšali ste slivkový kompót, resp. iba tú vodu? 😕

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
emjee
26. zář 2007

bobulka34 Dnes o 16:11
moja mala nevie vobec sama kakat, idu z nej vyslovene sulce ako kamen, co sa vlastne necudujem , ze nevytlaci iba s rektalnou. Dnes nas nastrasila lekarka, ze ju nemam v ziadnom pripade pouzivat, lenze mala tak strasne place, ze to sa neda. a nema to sancu vykakat (ma um alprem beba + nutriton), skusam jej davat trosku kamiloveho caju. Nemate niektora podobny problem? co robite.

milhaus Dnes o 17:52
moja to mala a mala to z mlieka, pila nutrilon Ar a to je dost huste, kakala tiež šulce a kazala mi davat aj ovocne stavy potom a ked to nepomôže zmenit mlieko a vela kamilkoveho čaju
sak jej skus zavolat a opytaj sa či to nie je zo stravy, lebo ten nutriton zahustuje a možno je to preto

emjee
9. říj 2007

mica22 1d, 57tt Dnes o 18:38
Prosím poradte mi. Mám 4,5 mesačného synčeka a už 4 dni nekakal. Zaťiaľ to zvláda, ale už začína byť mrzutý. Za akúkoľvek radu ďakujem.

leva 2d Dnes o 18:40
mica,vraj slivkova voda pomaha,troska mu skus supnut,neviem ci kojis ci nie.Ak kojis tak lyzickou ak nie do mlieka.

maminka07 1d Dnes o 18:47
ahoj mica, ak kojis tak je to o.k ze nekaka... ak ho neboli brusko tak je to v poriadku, kojis????

maminka07 1d Dnes o 19:21
ja som kojila, mala kakala kazdy den aj viac-krat, no po 4 mesiaci zacala kakat kazdych cca5 dni. A teraz uz papame UM tak kaka kazdy den, alebo kazde 2 urcite. 😝

safiah 2d Dnes o 19:24
vcera som dala dcerke harmancekovy caj okamzite zabral tiez mala problem.

denik 1d Dnes o 21:24
ja mám podobný problém.. dcérka má 6,5 mesiaca, je kojená a tretí týždeň prikrmovaná zeleninkou.. nekakala už šesť dní, papala už aj jablko, pila hroznový džús, masírujem, cvičím s ňou a stále nič.. mám aj sloivkový džús (hipp) ak aj toto nezaberie, asi zájdem k lekárke.. safiah, ani čajík z lekárne nepomáha..

emjee
26. říj 2007

miminka 1d Dnes o 18:43
moj maly ma 7,5mesiaca a uz zacina pekne papavat tuhu stravu.doposial papaval iba sunar a kase,kedze som ked mal 4 mesiace stratila mliecko tak som musela prejst na umele mliecko.no ako som presla na umele mliecko tak stolica maleho sa zhustila aj stmavla,ale to som dala za nasledok tomu,ze ma inu stravu ako materske mlieko a myslela som si ,ze to chce len cas kym si telicko zvykne na novu stravu,ale ono sa to nemenilo ba dokonca ma niekedy az taku stolicu,ze mu musim pomahat teplomerikom-to je ten lepsi pripad,ale niekedy ked nekaka aj 3dni,tak ma take hovnicko,ze mu zapcha cely otvor do ritky a ani teplomerik sa mi tam nezmesti aby som mu mohla pomoct no a vtedy moje chuda male tak velmi place pretoze ta stolica nechce ist ani von a ani dnu.vacsinou nam taketo kakanie trva aj pol hodinu.potom ako sa to uvolni,tak sa v ten den niekedy vykaka aj 2-3krat.potom ma dajme tomu 3krat stolicu taku,ze sa bezproblemov vykaka a potom opat.
no uz asi dva mesiace papa smotanoveho mlsanka a obcas nejaky ten banan.ja som aj mala snahu mu dat aj ine ovocie aj jedla,ale on mi vsetko vypluval.
no a teraz asi dva tyzdne co sa tak pekne rozpapkal aj masko,polievocky...
kamilkove caje,slivkove stavy od Hippu nepomahaju,tak ak viete niekto poradit tak prosim radte bo som z toho bezradna.detska doktorka povedala dajte mu kamilkovy caj ale ja mu ho davam zbytocne a aj po feniklovom iba riadne prdka. a na to kolko on tekutin popije cez den si myslim by nemal mat problem so stolicou.
dakujem za poradenie.

zuzu13 2d Dnes o 18:47
miminka, skús zaradiť do jedálnička viacej vlakniny...napr. tekvicu, patizon, cuketu...dajú sa pripravovať aj ako polievka ale aj ako hlavné jedlo...a to že má dostatok tekutín je len + 😉 ...skús mu nedávať toho mlsánka, radšej activiu bielu alebo iné jogurty s probiotikami 😉

miminka 1d Dnes o 19:03
dakujem,no ja som mu davala 2tyzdne pit acidko vanilkove aspon 1krat za den a ziadny uspech no a dokonca mi ho uz teraz nechce.
ale skusim to vyskusat.dakujem a ak to bude fungovat mas u mna cokoladu 😀

zuzu13 2d Dnes o 19:03
😉

tonicka 1d Dnes o 19:06
miminka, nam velmi pomohlo, ked som jej pridala psylium(vlaknina, normalne z lekarne)alebo a to tiez velmi zabralo od nestle kasa dobre zazivanie, mam ju aj v albume vyfotenu 😉

tufa 1d Dnes o 19:08
Ahojky,
aj my mame podobny problem, ale ako som Terezke prestala davat banan tak to preslo a uz je stolica ako ma byt. Skus dat babanovu prestavku

kalo
26. říj 2007

Ahoj! Píšu radu naší doktorky i pro mamči, které mají děti i menší a ještě nebaští...
Moje malá je kojená a dokrmovaná Nutrilonem a nekaká třeba 7 dní. Ten 5-6den už je vidět, že má nafouklé bříško a trápí jí to. Dr.nám poradila odvar z ovesných vloček. Zabere to do druhého dne a opravdu-je to pak nálož 😀

-Na 1/4 litru odvaru: 1/2 lžíce ovesných vloček namočit ve čtvrt litru vody na půl hodky, pak v té samé vodě vařit půl hodiny (dolívat vyvřelou vodu). Pak tento "sliz" přecedit. Přes to, co je v sítku přelít 1/4 litru vroucí vody. Je to taková bílá,hustá voda. Mimču stačí dát jen tak 4 lžičky (nebo víc, když to do něj dostanete 🙂 )
Výsledek zaručen 😀

berynka
27. říj 2007

Kalo: to se celkem divim 😕 tomu vašemu kakání 🙂 . Když já jsem malou jen kojila, tak taky týden nekakala, no třeba i 14 dní. Jak jsme ale začali přidávat Nutrilon, někdy kaká i 2x denně. Je tedy pravda, že je trošku starší a je vidět, že se naučila skvěle tlačit 😉 . U nás stačí, aby hovňous vyšel, udělat stejne cviky a masáže jako při prdících.

tanja61
27. říj 2007

katrin a z akeho dovodu ked kojim tak nemozem davat malickemu aj fenyklovy cajik ak nema 6mesiace?ja myslim ze cajik mu uskodit nemoze aj ked viem ze v mliecku ma vsetko ale s cajiku pekne prdi a robi mu dobre......

sandra81
28. říj 2007

Kdyz moje holcicka tlaci, uplne rudne a nejde ji to, tak ji udelam kasi ze svestek a treba s jabkem a hruskou.To zabira.

kalo
28. říj 2007

berynka: prý to brzdí to kojeni...Bylo mi řečeno, že to nemám řešit, že právě u dětí, které jsou kojené+dokrmované je to každou chvíli jinak..a že teď nějaký čas kaká takhle málo, za týden to může být 2x denně, pak zase jinak. Tak to neřeším

Tajna61: kojené děti opravdu nemají pít žádné čajíky do 6 měsíce...ani to nepotřebují...
Jestli baští i Nutroš, tak čajík můžeš dát od ukončeného 4 měsíce...

tanja61
28. říj 2007

kalo:moj malicky je len kojeny nedokrmujem ho nicim,ale zatial som sa nedozvedela ze preco nesmu deticky cajik do 6mesiaca?preco su potom caje uz od 1tyzdna zivota?citala som aj ina prispevky a dievcata pisu ze davaju cajika kvoli tomu aby nebolelo brusko a mali vetry....

andulkaavetrelec
28. říj 2007

ahoj, já také jen kojím a dala bych mu ráda na větry ten čaj, chudákovi, taky by mne zajímalo, proč mají být kojící matky takto ochuzené, resp. jejich děti 😒 , proč se to nemá? jinak došlo i na rektální rourku, ta pomáhá, jednou denně...

shiju23
29. říj 2007

ak je tazko sa vykakat dietatku, ma pit prevarenu vodu,aby mu zmakla stolica, malo tekutim sposobuje tvrdnutie stolice.

vilki
29. říj 2007

dietatku treba davat cajik alebo prevarenu vodicku kazdy den podla mna aj kojenemu aj nekojenemu...nam pomahal cajik {prevarila som lucku a dala som tam stipku rasce,anizu a feniklu, nechala som to tam asi 3 minuty a precedila} malemu to aj chutilo a aj ho z toho prestalo boliet brusko... 😉

lenkalienka4
29. říj 2007

mate niekto skusenosti s HYLAKOM? neviem ako to mam do malej dostat, je to strasne kysleee, alebo co jej mam dat, nieco podobne?? hm?

kar.la
29. říj 2007

Ahoj, my Hylac dáváme. Musí se dávat s nápojem, ne mlíkem. Malá se u toho kření, ale nakonec to do ní nějak dostanem 😒 Ze začátku nám pomáha, teď už ne 😖

lenkalienka4
30. říj 2007

ale ako to do nej dostanes? aj ked do cajika, ale ako, je to velmi kysle a mala to absolutne neprehltne ☹

lenkalienka4
30. říj 2007

mate skusenosti aj s : DOPHILUS??? je to lepsie ako Hylkak? hmmm, maminky, kde ste? 😲

matar
30. říj 2007

lenkalienka, maličku kojíš? mne to doktorka kázala tak, že hylak som jedla ja a cez mliečko sa dostalo k drobcovi a pomáhalo to 🙂 a teraz namiesto hylaku zase ja jem probiofix, to sa môže užívať dlhodobo - a s bruškom máme klud (klop-klop-klop) 🙂

kar.la
30. říj 2007

No, dávám ji to po lžičkách. Sice se u toho tváří šíleně, ale spolkne to 😅

tanja61
30. říj 2007

co poviete na susene marhule?ked ich budem jest tak babatku pomozu sa vykakat?alebo vseobecne susene ovocie?

lenkalienka4
30. říj 2007

matar:nie nekojim, skusim este nejako to do nej dostat, no uvidime, musi to spapat, lebo ma take tvrde kaki ze niekedy jej az krv ide ako tlaci. je to hrozne, to mame od kedy nekojime 😕 😝 😝 🙄