Kašle jen v noci. Co s tím?

zoditka
10. lis 2011

Ahoj, mám dva chlapečky, 4,5 roku a 14 měsíců. Začal podzim a začaly nemoce... klasika 😒 .
Teď ale chytli nějakou zvláštní nemoc... jestli to je nemoc... Přes den jsou oba v pohodě, bez kašle, bez rýmy, bez teploty, vypadají zdravě. Ale večer jak lehnou, rozkašlou se. Hlavně ten mladší, ten mi prokašle noc, už třetí po sobě... co s tím?! Jak to léčit, když přes den jim nic není?
Starší má astma, bere léky, dr. nám říkala, že to bude ono, takže to beru, bohužel večer a v noci se to projeví nejvíce... ale co ten mladší? Ten kašel není suchý, dráždivý, naopak mi přijde, že je zahleněný... ale jen v noci, přes den vůbec, jak už jsem psala, ani rýmu nemá...
Prosím, setkali jste se někdo s pouze nočním kašlem? Co s tím???

rydal
11. lis 2011

@zoditka Ano setkala - teda presne receno u pacienta. Vypada to na alergickou reakci na neco v pokoji, kde spi. Nebo napr. to, co na spani nosi - neperete v novem prasku? Napada Te, co by to mohlo byt? A co s tim? Odstranit pricinu, jinak bude reakce pokracovat jako u jinych alergii.

barborka09
11. lis 2011

Malá se trápí nočním kašlem už víc než rok - většinou podzim zima, jaro a léto je celkem v pohodě. Když to bylo poprvé tak jsem čekala víc než týden než jsem šla k doktorce. ta mi napsala aerius a lontermin a bylo po problému. jenže za pár dní se to opakovalo znova. takže to šlo celou minulou zimu pořád dokola, nakonec jsme byli odesláni na alergologii a zřejmě máme náběh na astma, ale to se teď nedá ještě určit. nicméně aerius budeme brát celou zimu.
a jak píše rydal není nějaký alergen v pokoji kde spí? my jsme už ve stádiu kdy v té ložnici jsou fakt jenom postele a skříň. Kytky, koberce, záclony, závěsy, to vše může vadit.
No a teď na podzim jsme na radu alergoložky pořídili čističku vzduchu a ulevilo se jak malé tak manželovi. Sice to není nejlevnější záležitost, ale po měsící užívání vidím fakt změnu k lepšímu. Akorát kdyby jste ji kupovali, tak si dej pozor ať má buďto vypínatelný ionizátor a nebo ať tam není vůbec. Některé ty čističky fungujou pouze s ionizátorem, ten ovšem u alergiků dráždí sliznici a může při dlouhodobém užívání vytvořit další problém.

andrusek
11. lis 2011

Ahoj my sme měli minuly rok uplně to same na podzim začla kašlat plus ryma a na jaře zkončila.Celou noc prokašlala.zjistilo se astma a alergie.takže berem singulair, a xyzal.Přes leto a jaro je v pohodě, a teď na podzim už se objevuje ryma ale kašel s lekama zmizel,zatím. 😉 Zkus zajít na alergologii, a pokud první ditko astma ma tak je velka pravděpodobnost že i druhe muže mit.

ludva
11. lis 2011

@zoditka Může to být samozřejmě náběh na astma, ale nemusí. To si myslím, že by měl suchý dráždivý kašel.
Může mít v nose nebo v krku nějakou breberu, která ho dráždí a stéká mu zadní rýma. Určitě bych zašla na výtěry a poprosila mudru o Aerius a o Spiropent.

zoditka
autor
11. lis 2011

Holky moc děkuji za odpovědi!!!

Adminům se omlouvám, přiznám se, že pravidla jsem přeletěla v rychlosti, tohodle jsem si nevšimla... jen mě mrzí, že jste mi bez upozornění opravili název této diskuze, ale co se dá dělat, vy jste tu šéfové 😒 .

@rydal Prací prášek máme stále stejný, nenapadá mě vůbec nic, co by ho mohlo dráždit.
@barborka09 Kytky ani záclony v ložnici nemáme, koberec ale ano... ten máme v celém bytě. O čističce vzduchu jsme se s manželem bavili zrovna předevčírem, uvažujem o ní... moc díky za rady!!!
@andrusek Já si právě nemyslím, že by to mohlo být astma, je to jiný kašel, než co má náš prvorozený s astmatem. Přijde mi, že je prostě zahleněný, ale nechápu, že jen v noci 😒 . A myslíš, že na alergologii se dá jít už tak brzo? V roce??? Já se právě bojím, že by nás vůbec nevzali, že je brzy...
@ludva No právě, náš prvorozený s astmatem má ten kašel takový, jak popisuješ, ale kašel mladšího synka je jiný, zahleněný... takže výtěry? No počkám ještě do pondělka a jestli to nepřejde, skočím k dr. Dneska bych řekla, že je to zatím lepší, tak uvidíme.

Jinak Aerius sirup i Sigulair máme doma, bere to ten starší (mimo jiné 😒 ), myslíte, že bych to mohla dát mladšímu bez konzultace lékaře? Singulair asi raději ne, ale co Aerius? Nebo byste raději nedávali?

Jo a ještě jsem chtěla doplnit k mladšímu synkovi - před necelými 3 týdny dobral antibiotika, taky byl hrozně zahleněný, takže hrozný kašel, kvůli kterému jsme několik nocí nespali, rýma, vysoké horečky... měl zánět průdušek. Měl to už po druhé. To jen, kdyby někoho třeba napadla souvislost... doléčený ale podle mě byl, protože tak cca 2 týdny byl úplně bez kašle. No a teď kašle znovu, ale právě jen v noci, proto jsem z toho tak paf.

zoditka
autor
11. lis 2011

Jo a ještě jedna věc - včera přes poledne spal malý vyjímečně v ložnici v posteli, jinak spává v kočárku, tak jsem byla zvědavá, jestli se mi zas rozkašle.... a přes to poledne nezakašlal ani jednou?!!
Bavila jsem se o tom s tchýní, že to nechápu, že je asi alergický na noc 😀 a ta tomu dala korunu, prý spíš na svého otce 😀 😀 😀 😀 😀 (manžel chodívá domů pozdě večer).
A starší mi taky zas dneska kašal a kašlal, než usnul, ale tak toho teď moc neřeším, přičítám to k tomu astmatu, no, i dr. říkala, že večer a v noci to bývá nějhorší 😒 . Spíš mi vrtá hlavou ten noční kašel mladšího...

sasanka03
12. lis 2011

Tak mi jsme právě nachlazení a ten nejmladší kašle taky jen v noci. Myslím, že přes noc máme sušší vzduch, víc se topí a tak ho to víc dráždí. Jinak klasicky dáváme Mucosolvan na odhlenění. Nic jiného ti nezbývá než jít k doktorovi, takto jsou to pouze jen dohady.

andrusek
12. lis 2011

@zoditka vzít vas vemou na alergologii už tak brzo, vemou vam krev.podle toho zjisti alergeny jestli nějake jsou.
My měli vlhky kašel, brali jsme i na odhlenění,ale zabrali ty co mame teď.A je to tim že mala ma asi na vlhke a zimni počasi alergii. Ale nemusi to byt alergie,některe děti jen celou zimu prokašlou a pak dobre. 😉

andrusek
12. lis 2011

ještě k těm lékum ja bych bez porady lekaře nedavala žadny z těch leku.

ludva
12. lis 2011

@zoditka Aerius klíďo prďo, toho bych se vůbec nebála 🙂
Výtěrama nic nezkazíš a ještě mě napadl reflux, ale ten by se asi projevil dříve 🙂

zoditka
autor
12. lis 2011

Holky ještě jednou díky moc.
Ještě mě napadla jedna věc, začínám pomalu odstavovat a asi tak týden teď nově dostává večer před spaním Nutrilon místo kojení... to jen že jsem přemýšlela, co je nové... a o mlíku se říká že zahleňuje, nemůže být nakonec příčina tady? Nebo UM nezahleňuje, týká se to jen normálního kravského?

blandik
12. lis 2011

@zoditka - u nás tohle měl malý, ale měl suchý, jakoby dávivý kašel. a pouze po usnutí. Když si lehl do peřin, tak nic...to mu nevadilo...Na jaře po laryngitidě se nemohl kašle zbavit tři měsíce...nakonec mi poradila jedna paní (co nám radila s ekzémem), že mám vynechat všechno mléčné (i v potravinách). Malý do dvou dní nekašlal...Teď na podzim to samé - po nemoci (nedávala jsem nic mléčného), už vykašlával, vlhký kašel...pak snědl smětanu, půl noci prokašlal, dusívý kašel...vysadila jsem okamžitě mléčné...do týdne přestal...tím že to bylo po nemoci krátce, tak to trvalo déle. Byla jsem na gastru, potvrdila mi to dr, že to je možné (malý byl alergický na mléčnou bílkovinu, do dvou let nejdel žádné mléčné věci), že sliznice jsou po nemoci prostupňější a i imunitvní systém je více v pohotovosti, a tak tělo opět reaguje na mléčné ....Jak píšeš, přešla jsi na nutrilon, možná malý reaguje skutečně tím kašlem na mléčnou bílkovinu..můžeš zkusit si koupit Nutrilon Allergy Care, nedávat žádné mléčné (ani ve stravě, pečivo, sladkosti...tam je taky).. a uvidíš, že se to bude lepšit )ale potřebuješ N allergy care, ne Nutrilon HA - ten ne). a pokud se to zlepší a kašel úplně ustane, tak pak zkusit pomalinku zavádět něco mléčného a sledovat reakci...ty sliznice se musí zhojit a to může trvat nějakou dobu.

blandik
12. lis 2011

@zoditka - nečetla jsem celou diskuzi, ale to nemléčnou stravu bych zkusila u obou,jestli je starší astmatik, je docela šance, že mu to pomůže. Našemu už dětská pak nasazovala různé sirupy, ty to jen zhoršovaly...a pak chtěla dát antibiotika, nedala jsem mu je. Na gastru chtěli z toho udělat reflux...a jen jsem zkusila vysadit mléčné striktně a pomohlo to...další dva měsíce se z toho dostával, že stačilo př. množství čtvrt litru v celé bábovce a malý kašlal opět...a jen v tom spánku...

ludva
12. lis 2011

@sasanka03 Nezlob se, nechci tě nijak poučovat, ale Mucosolvan se má dávat max. do 16 hodin. Možná to víš, ale někomu to v lékárně nikdo neřekne a pak se maminka trápí, že dítko v noci kašle.

sasanka03
13. lis 2011

Ludva díky za radu, tohle vím 😉 . Pokud z mého příspěvku vyznělo, že na noc dávám Mucosolvan, tak se omlouvám, ale nic takového jsem nemyslela a nenapsala.

ludva
13. lis 2011

@sasanka03 Pak se omlouvám za poučování 😉

petja
13. lis 2011

@zoditka zkusila bych homeopatikum Drosera 15CH,pokud je zhoršení vleže,nejen večer,v noci

nika.82
13. lis 2011

ahoj holky,
u nás taky ten samý problém, starší dcera začala chodit v září do školky a od té doby se to u nás vleče, pořád samá rýma (většinou zelená) a kašel, nedávno už dostala antibiotika, pak asi týden ve školce a nanovo opět zahleněná... nyní kašle taky hlavně v noci, nedávám už nic, protože to do ní cpu akorát sinecod, stoptussin + na noc někdy fenistyl, mucosolvan, ne teda všechno najednou 😀 ale už je to unavující, mladší dceři je rok a občas i ona něco chytí, té jsem zrovna v minulém týdnu dávala mucosolvan 2x denně, ale @ludva vůbec nevím že se má dávat jen do 16 hod, takže já dávála třeba i v 19 hod 😒 to jako že na noc jí pak nestihne účinkovat?? Tak teď si teda připadám jak matka amatér 😎

mamkamarketa
13. lis 2011

@nika.82 ne to je tim,ze mucosolvan je na vlhky kasel-tj.nuti kaslat,pak se dite v noci nevyspi,pac chrchla. na noc je dobry prothazin-kdyz uz je nejhure 😉

daggold
13. lis 2011

Nečetla jsem odpovědi, tak nevím, jestli se to už neřešilo, ale kamarádka měla stejný problém a dcera měla reflux - i když původně mysleli, že je to astma nebo alergie..

nika.82
13. lis 2011

@mamkamarketa aha, díky za odpověď, znamenám si 🙂

dariiinka
22. zář 2014

Tak ono většinou veškerá nemoc vyplyne na povrch právě večer, ale že je to pravidelné a přes den jsou úplně v klidu, s tím jsem se nikdy nesetkala. Určitě stojí za to zkusit bylinný sirup Stopkašel pro děti od 1 roku. Je jak na suchý tak vlhký kašel, pokud jste zahlenění, bylinky účinně rozpustí hlen, navíc podporuje imunitu díky obsahu betaglukanů, tak třeba kluci nebudou tak často nemocní.

tezu
20. lis 2014

Ahoj, my jsme to samé zažili loni, ve věku 10 měsíců to začalo a další 4-5měsíců přes zimu pokračovalo. Ač nikdo není alergik, první tip naší doktorky byla alergie- vynechat mléko, prach, peří. Takže jsme dávali miminu sojové náhražky, kozí jogurty a peřiny jsme koupily s dutým vláknem. Žádné zlepšení. Mezitím byli výsledky výtěru z krku negativní a taky jsme navštívili ORL, kde nám zadní rýmu vyloučili. Nato naše doktorka zkusila, zda nejde o reflux, a do malý jsme cpali Nutritonem zahuštěný sojový náhražky mlíka a po každým mlíku či jídle sirup Gastrotus. Taky efekt nula. Po týdnu o víkendu byla tak zahleněná, že kašlala i celý den a ač byla bez teploty, což byla vždycky první otázka naší doktorky, naprdla jsem se a šla na ambulanci do nemocnice. Zde sloužící doktor zhodnotil situaci podobně (alergie, reflux, kdo ví..) a tak jsem ho požádala o antibiotika sama, jelikož se malá trápila už 4 měsíce. Naštěstí napsal. Druhý den byla bez kašle ve dne, další den nekašlala ani v noci, po týdnu dobrání byla zdravá. Anitibiotika měla spekltrum účinku i na Chlamydie, a jelikož je to sekundární patogen u mnoha infekcí dých. cest , myslela bych, že výtěr bude zahrnovat i je. Ale nebylo tomu tak.
Takže jsme vrátili peřiny s peřím, malá pije mlíko kravské, jogurty jí taky obyč a je bez kašle.
Ovšem jen do další rýmy. Ta jí vždycky v noci zateče do krku a dráždí a malá kašle a kašle. Byli jsme na vyšetření i v jiné nemocnici, a i tam mi bylo řečeno, že bez teplot a pokud je během dne dobrá, řešit jen sympomaticky. No tak vždycky čekám a doufám, že se to zlepší. Ale většinou skončíme s Pamyconem, to jsou taky antibitoika, i když jiná, a ta většinou taky zaberou.
Takže přeju hodně štěstí a pevné nervy a hlavně co nejříve správnou diagnozu(alergie, astma, reflux, infekce).

petramarie
22. zář 2015

@tezu takže po té rýmě jak ti kašle v noci je lepší nedávat nic? Malá je 3. den s rýmou, už to není ta tekoucí ale taková ta asi zadní nebo nevím a jak usne, tak do dvou hodit začne kašlat a jede jede...přes den nic. Mám doma prothazin a stoptusin, ale co já vím, jestli zrovna tohle jí cpát? ☹

tezu
23. zář 2015

Ahoj, prvni vec je, zjistit proc kasle a u vas to vypada, ze pricinou je ryma, a nudle jak ji tecou v noci do krku, tak zpusobi kasel. Ve dne je spolkne a ani nezakasle a ty o nicem nevis, ale v noci je spolknout nemuze, tak ji drazdi. Stoptusin sice funguje i centralne, ale stejne kasel nezastavi uplne, zvlast, kdyz neni suchej, ale zpusobenej hlenem. A prothazin, kdyz nejde o alergii, nevim nevim, to uz je trosku silnejsi kafe. Vylec pricinu a vylecis priznak, tedy kaslani v noci. Chapu, ze se nevyspite a musi to byt tezky, ale tri dny jeste nejsou tak dlouho, kazda nemoc chvili trva, i ta obycejna ryma. Nastrikat do nosu a odsat si necha? A pije hodne, aby se ryma zredila a co nejrychleji se vylecila? Jeste je dobrej Sinupret, ciste bylinny, ale funguje i manzelovi na ucpany dutiny. Rozpousti hlen, aby se sliznice vycistila. Preju at to brzy prejde.

hadruska
17. lis 2015

Je mozne, ze uz se to tu objevilo. Muj syn trpi na zadni rymy, pres den v pohode, nic mu neni ( jen po ranu odkaslava). V noci kasle, spi v nevytapene mistnosti, temer v sede, namazanej tymianovym olejem na hrudnicku, zadech a ploskach nohou, ma u hlavy plenu s nakapanym eukalyptem a levanduli. Davam mu na noc Sinecod a Fenistyl. A pres den mu davam Sinupret . Vzdycky je tak do tri noci klid, jen musim davat ten Sinupret i po tom, co prestane v noci kaslat ( i bez dalsich kapek) protoze se mu to ted vratilo... A docela pomahala nakrajena cibule u hlavy, ale to uz nezabira. Kdyz uz je nejvic ouvej, tak mu mazu hrudnik, zada a spanky psim sadlem ( ale on se po tom osypava, tak to je ta posledni moznost, no)

zolll
4. led 2016

Zdravim, memu synovi jsou 2 roky a take nas uz nekolik mesicu trapi nocni kasel.Doktorka nam nejdrive dala xyzal.Ten nepomahal, tak nas poslala na sono briska, kde synovi zjistili, ze se mu trosicku nedozavira klapka u zaludku a vecere s pitim se mu v noci zacne zvedat nahoru a nuti ho to kaslat...Bereme tedy kazde rano Omeprazol uz skoro dva mesice a nic moc zmena.A take jsem udelala veskera opatreni-vsechny plysaky a kytky pryc, mokry prosteradlo k posteli, loznici hodne vetrat a kasle stale.Zacne kolem desaty hodiny a pres pulnoc je to nejhorsi...Taky pouzivam bylinky, mazeme tymian na prsickka,mezi lopatky a pod nosanek, do vzduchu caknu eukasol.V lete prodelal nestovice (do te doby nezamarodil), po nestovicich mame furt neco, ale primo ten nocni kasel zacal na podzim.Protoze ma casto rymu, napadlo me, jestli by to nemohlo mit spojeni s nosnimy mandlemy...

catherinat
4. led 2016

@zolll My meli/mame podobne. mala mi taky takto kaslala cca od roku a tri ctvrte (ted ji jsou 3 roky) a dostali jsme Helicid - bereme kazde rano. Vzdy bereme dva az tri mesice, kasel behem 4 dnu vymizi, pak mame chvili klid, ale treba 2-3x do roka takto bereme Helicid porad :( Taky nam na sonu zjistili, ze nedovira klapka, ale prijde mi to uz divne, ze je to takto dlouho. Premyslim, ze zajdu na gastro, ale zase nechci, aby do male ve 3 letech rvali nejake hadice do zaludku :(