Kdy se dá poznat ADHD?

radusberus
30. pro 2012

Chtěla jsm s zptat jestli tu třeba není nějaká maminka co by mi odpověděla i jako odborník ale pokud ne tak budu rada i za odpoved zkusenych maminek. Syn je takovy trosku divocejsi nez ostatni, a v ruznych situacich se chova i jinak nez jine deti. po delsim zkoumani a cteni na internetu mi z toho vyplynulo ADHD. Ma jen 2,5 roku. Je brzo se spojit s odbornikem aby se na nej podival a diagnozu vyvratil nebo potvrdil? A pokud je brzo, kdy je ten vek kdy to zacit resit?
Diky za odpovedi

mamkamarketa
31. pro 2012

@radusberus ahoj, na 3lete prohlidce nam pediatricka doporucovala vysetreni. Sama na rovinu rekla, ze syn vykazuje znamky ADHD. Ja to nechavala byt s tim, ze bych odborniky navstivila pozdeji. Prislo mi to zbytecne. A musim rict, ze po 3tim roce se jeho chovani rapidne zmenilo. Pred mesicem mu byly 4 a opravdu je jak vymeneny 🙂
Takze za me- pockat.

hrusti
31. pro 2012

Já jsem byla se synem u psycholožky ve 2 a 3/4. Nicméně u nás byl problém s řečí, kvůli kterému jsme tam šli primárně a dr. k tomu vyslovila podezření na ADHD. Pokud není ADHD hodně těžké formy, tak se diagnoza dává až tak na začátku školní docházky. Do té doby se může dítě ještě zklidnit 😉
Podle mě návštěvou psycholožky nic nezkazíš. Může poradit i tobě ohledně výchovy atd.

radusberus
autor
31. pro 2012

@mamkamarketa
@hrusti
kdyz jsem cetla o Adhd tak nektere deti maji problemy s autoritami a bohuzel to bude i nas pripad. Ted jsem chodila do prac pul roku a syna hlidala babicka ktera jetakova docla razna a nechovala se vubec jako babicka ktera vse dovoli ale naopak prave se ho snazila vychovavat a zklidnovat no a maly ji ted uplne ignoruje, kdyz prijde prehlizi ji jako by nebyla, kdyz na neho babicka sahne jako ze ho treba pohladi nebo tak tak krici at na nej nsaha. Mam strach co bude po nastupu do skolky aby tohle nenastalo i s pani ucitelkou a to nemluve oom ze pokud clovek nevi jak s nim mluvit tak ho do niceho nedonuti. Ja tim ze jsem snim porad tak takzvane vim jak na nej ale lidi co ho neznaji tak maji problem snim vubec zacit komunikaci. Dela ze je nevidi , neslysi..... A to nemluvim o tom ze s vrstevnikama se vubc nebavi a dokonce na ne nekdy i utoci. Se starsima detma je uzasny ale stejne stare deti bud prehlizi a nebo od nich utika ☹ .... proto bych prave chtela neco zacit delat nez nastoupi do skolky a bojim se z pokud nebude mit nejaky papir od doktora ze ma adhd tak ho budou oznacovat za nzvladatelneho fracka co je nevychovany a zly, al on takovy neni je uzsny a chytry a i moc hodny , jen clovek musi vedet jak na nej ....

hrusti
31. pro 2012

@radusberus No mne tvrdila naše praktická dr., že pokud nastoupí do školky, ve které jsou edukované učitelky, tak ty by ho měli zvládnout. Ale samy víme, že prostě je to všechno o lidech. Bud si s paní učitelkou sedne a bude jí poslouchat nebo prostě budou spolu válčit 😖 Papír ti psycholožka ted určitě na ADHD nedá. To je fakt brzy a může se ještě zklidnit, obzvlášt pokud nemá žádné jiné potíže. Nám napsala do papíru, že má sklony k hyperaktivitě a je temperamentní.
A vydrží syn u nějaké činnosti? Posedí v klidu u jídla? U nás i obyčejné jídlo je hrozný, protože jemu stačí fakt maličkost a hned ho to rozptýlí. Neustále kope nohama do stolu, musí pořád vstávat od jídla atd. U tvoření taky nevydrží moc dlouho. Musí to být krátké, jinak odchází.
Nechci strašit, ale po porodu sourozence se to může zhoršit. Syn byl ze začátku z miminka nadšený, ale pak jsme měli takové horší období, kdy jsem měla pocit, že na něj pořád jen křičím 😅 😅 😅

kalo
31. pro 2012

@radusberus nám diagnostikovali ADHD na EEG ve 2 a půl letech (na neurologii)

radusberus
autor
31. pro 2012

@hrusti nvidrží u ničeho, jen tak možná u vláčků ale to je taková činost u ktré neustále mluví a líta kolm kolejí ktré jsou přes celý pokoj, neco jako tvořní,malování, nebo čtení pohádek u nás nexistuje knížku mi za chvilku zavírá nebo mi dotoho začne skákat nbo jde jednoduše pryč za nečím co ho memontálně zajímá víc. No a jídlo je katastrofa, u stolu seděl naposled když ještě numěl chodit jak začal chodit tak mi začal utíkat, prva se to dalo ovlivnit někjakýma hračkama u jídla teď to řeším tak že mu pustím pohádku a u toho máme třeba ještě autíčka a stejně mi nakonec odbehne pryc. Kricet a nutit ho nejde protoz jak zacnu krict nebo ho do neceho nutit tak se sekne a dostane zachvat vzteku, odejde se vztekat do pokojicku a zavre se tam, driv si lehl a mlatil hlavou do zeme, to uz teda nedela ale i tak se snim musi jednat proste tak aby se nerozcilil pokud mozno ale zas abych dosahla sveho... no je to tezke ale uz to celkem zvladame 🙂

radusberus
autor
31. pro 2012

@kalo a jak jste se na neurologii dostali? nejak jsi o to zadala pres detskou lekarku nebo jsi tam proste zavolala rekla problem a oni ti rekli ze mas prijit?

kalo
31. pro 2012

@radusberus my měli těch problémů víc (cvičili jsme vojtovku), takže jsme tam chodili už dřív. Ale na tom EEG přístroji se zobrazí na grafu ta aktivita mozku a u ADHDček to v nějaké té části mozku pracuje moc 🙂 (laicky řečeno). Zkus se poradit s vaší dětskou dr., třeba ti dá žádanku..

aronek
31. pro 2012

@radusberus Ahoj, nemám tedy vlasní zkušenost, ale kamarádka má chlapečka s ADHD. Diagnostikovali ho ve 2,5 letech. Od té doba chodí na logopedii a k psychologovi. Nemluví, je agresivní bez příčiny, nezvladatelný. Teď je mu 3,5, používá asi 20 slov a má předepsáno něco na uklidnění. Z normální školky ho vyhodili a bylo jí řečeno, že bude ráda, když zvládne něco ve speciálním školství. Kamarádka je z toho na nervy a už taky bere něco na uklidnění. PO každé naší návštěvě se jí tedy nedivím. Opravdu obdivuji, jak to zvládá a jakou má trpělivost. Takže držím palečky, aby to toto nebylo ale raději bych si vše oběhala, psycholog určitě nemůže uškodit a pomůže s tím, jak s dítkem jednat, pokud je nějaký problém 😉

hrusti
31. pro 2012

@radusberus Žádanku k neurologovi ti dá praktická lékařka 😉 My chodíme také od malička k neurologovi, ale na eeg se nic zásadního neukázalo.

@aronek Předpokládám, že kamarádky chlapeček má diagnostikovaný opožděný vývoj řeči nebo vývojovou dysfázii či jinou poruchu řeči. Hyperaktivita se bohužel ve většině případů k poruchám řeči váže.
Syn je hyperaktivní, agresivní vůči jiným dětem není, ale i tak i je to náročné 😉

radusberus
autor
31. pro 2012

@aronek tak s reci problemy nemame rekla bych ze prave naopak, zacal mluvit celkem brzy a mluvi pekne, a prave az moc zacne co se vzbudi a nepsestan ani kdyz spi 😀

aronek
31. pro 2012

@hrusti má právě několik diagnóz a je to náročné. Má ještě mladší holčičku a on jí kouše, kope do ní, nemůže je nechat v jedné místnosti ani když jde na záchod, tak musí mít vždy jedno dítko sebou. POkud není po jeho začne mlátit hlavou do skříně či zdi, já bych tam viděla i autizmus, ale nechci jí strašit, má toho i tak dost 😖
@radusberus on opravdu nemluví, jen hodně vrčí a ona podle toho pozná co chce 😒 Teď tedy po roce dá aktivně těch dvacet slov, ale dalo to dení cvičení a rok práce na logopedii 😢

buldok
31. pro 2012

@aronek Tak ať na nervy není. Na tyhle nemoci platí určité věci. Chce to nevzdávat a hodně číst a číst a číst a zkoušet. Nakonec přijde na něco, co na něj bude platit a když nejsou učitelé telata a jsou trošku profíci, tak si s tím mohou poradit i v normální škole....

buldok
31. pro 2012

@buldok PS: Dle těch projevů tohle není jen ADHD, ale jasný autista. Takže bych ho poslala znova k odborníkovi a nebála bych se vyřknout toto podezření...ať to vyloučí nebo potvrdí. Ale ať si vybere někoho, kdo se autismu opravdu odborně věnuje a ne jen, že to má načteno z učebnic...

aronek
31. pro 2012

@buldok taky bych řekla, že je to autista a bylo to dost jasné od počátku 😢 Doufám, že si s ním pradí, ta agrese je tam velká a když ublíží malé, tak na něj vyskočí a pak toho lituje, je to pořád dokola. Já byla jednou u toho, když do ní kopl, bylo jí kolem půl roku a letěla přes celou kuchyň, takže se jí nedivím, když na něj občas vyletí 😕 Je to poravdu 24 hod. práce a hlídání 😒

buldok
31. pro 2012

@aronek Tohle je bez asistentky nezvládnutelná věc...bohužel je to realita....

hrusti
1. led 2013

@aronek Podle toho, co píšeš, to fakt vypadá na autíka ☹ Být kamarádkou, tak bych navštívila nějaké kvalifikovaného klinického psychologa 😉

aronek
1. led 2013

@hrusti ona je už snad někam objednaná, ale jsou tam šílené lhůty, takže zatím bojuje jak to jde 😉

hrusti
1. led 2013

@aronek Jo to znám. Objednací lhůty k dobrému psychologovi jsou tak 3-6 měsíců.

paolin
1. led 2013

@radusberus Naprosto popisuješ mého mladšího syna. První, co mi v 2,5letech na něj sedělo bylo ADHD. U něj to nakonec bylo a je narušením porozumění a taky povahou. Nesnesl autority, prostě se nebavil. Bál se malých dětí, velké mu nevadily. To ho přešlo tak před půl rokem. A autority nemá rád doteď, většinou s ním nikdo nehne, pokud nechce on sám.
Kolem 2 let je taky velké období vzdoru. Každé dítě na to reaguje jinak. Než na neurologii bych nejdříve zkusila psycholožku.

jancip
1. led 2013

Mně říkal kolega psycholog, že hyperaktivita se může poznat tak kolem 3. roku. Že divokost v mladším věku může být známka i velké zvídavosti i vyšší inteligence.

radusberus
autor
1. led 2013

už jsem se rozhodla Dr otom reknu ted jak pujdem behem ledna na ockovani. A uvidim jestli nam da tu zadanku a kam. Mluvila jsem o tom s mamkou a rekla mi ze mam ADHD potvrzeno taky, nejakou lehci formu. Myslela jsem ze mam jen Dis poruchy a ono ne... takze tim se moje podezdreni zvysuje jelikoz je to dedicne. takze uvidime jak to dopadne vse potom

gab7
1. led 2013

@radusberus ahoj,určitě se poraď s pediatrem,a on už ti poradí,koukne na dítko,zeptá se tě jak se chová,v které situaci,a popřípadě tě pošle k dětsk.psychologovi/psychiatrovi....
já mám syna s ADHD,byl resuscitován při porodu.ADHD se nám potvrdilo ve čtyřech letech,kdy se stále počůrával v noci,a míval tzv. stop stavy,někdy zle reagoval,a tak jsem si řekla,že to bude souviset s tou resuscitací (učily jsme se to ve škole v pediatrii - noční pomočování-resuscitace).Sama jsem se objednala k děts.psychiatričce/psycholožce.A docházíme tam dodnes.Syn se srovnal,a noční pomočování samo ustalo v 7letech o prázdninách (dospěl CNS)před nástupem do 1.třídy.
Dědičné to být může,to je pravda.
Syn má lehčí formu,není hyperaktivní,ale spíš pomalejší,roztěkaný,někdy impulzivní.Chce to především klid a trpělivost.Teď tři měsíce na doporučení dr.užívá Pirabene,a je to lepší se soustředěností ve škole.(je ve 3.třídě)....a mohla bych psát dál 🙂 ...
Uvidíš,ono je dnes hodně dětí akčních 🙂 a není to hned ADHD 🙂

gab7
1. led 2013

@jancip To je pravda 🙂

petarydlova
1. led 2013

my byli poprve kdyz mel rok a pul.znamky hyperaktivity mel jiz od doby co se naucil chodit.nyni ma temer ctyri a pul a bouzel jsme museli nasadit medikaci.
jsou dny,jako dnes,kdy je ti hodny kluk ale bouzel prevazuji ty horsi dny.kdy je na odsrel.zlobi a dela sceny,neposloucha,dela naschvali atd

danca77
15. únor 2013

Radusberus, když čtu jak popisujete svého syna, mám pocit, že píšete o mém dvouapůlletém synovi. Také jsem nedávno četla o ADHD + hyperaktivitě a 90% toho na něj sedí. Je to opravdu vyčerpávající, do toho 3 měsíční miminko, které musím neustále hlídat,´malý po ní neustále skáče. Jídlo u stolečku sní málokdy, spíš nesmí vědět, že vůbec jí. On by nemusel jíst vůbec, asi je to pro něj ztráta času. Honím ho po bytě víc než půl hodiny, což s miminkem není vůbec jednoduché. Ještě mně snad nikdy neposlechl, mám pocit, že na něj neustále křičím, dělá samé nebezpečné věci, fascinují ho nůžky, nůž, šroubováky, pořád by něco řezal, píchal, ničil. Ve svých dvou letech je neskutečně vyčůranej a zastihla jsem ho párkrát u vědomé lži. Málo spí už od miminka. Teď už přes den nechce spát a večer je nadlidský úkol ho uspat v devět hodin. Má neklidné spaní, pořád putuje po posteli, kolikrát chudák už spadnul, protože on ze spaní úplně skáče. Snad ho to přejde, ale moc tomu nevěřím, mám úplnou hrůzu, až půjde do školky, i když děti má moc rád, rád se předvádí.

rioko
26. únor 2013

Mému synovi diagnostikovali ADHD letos v lednu, psycholožka řekla podezření, potvrdili to na EEG na neurologii. Ale ADHD nemusí znamenat vždy hyperaktivitu, Vojta hyperaktivní není, vydrží u činnosti, u hry, u jídla, ale má velké problémy s chováním, efektivní stavy, má poruchy pozornosti , řeč má celkem dobrou, má trochu horší výslovnost,ale výbornou slovní zásobu. Potvrzení jsme dostali od psycholožky i neurologa

rioko
26. únor 2013

Jinak taky má velice neklidné spaní, cestuje, probouzí se, ale spí celkem dost, přes den tedy od září už ne, ale usne do 20 hodin a spí tak do 6.30, bohužel celou noc bez buzení nespal snad nikdy.

nika386
3. dub 2013

Precetla jsem si pouze uvodni prispevek a mam ten samy pocit, spis jsou u syna ty same priznaky na ADHD. Bylo mi doporuceno vyckat, nyni jsou malemu 2 a 1/4 roku, pry je to ted brzy. Srovnani nastupuje pry vetsinou cca v 5.-6. trida🙂

nika386
3. dub 2013

@rioko dulezite je si priznat, ze vetsinou pk zviteti inteligence a tyto deti jsou velice chytre a pozorne