Krátká uzdička na jazyku. Máte zkušenost?

olgas
12. únor 2010

Možná to téma tady někde je, ale já jsem nenašla. Doktorka nám řekla , že máme krátkou uzdičku na jazýčku, a že se to bude řešit až v 6m. Máte s tím někdo zkušenost, jak to probíhá? Samo se to asi spravit nemůže, že?

nety
12. únor 2010

Olgo mám dojem že se to tady už někde řešilo.My jsme na tom zákroku byly asi ve třech měsících,malou mi DR.posadila na klín,do pusinky šplíchla lokální anestetikum a pak střihla.Myslím že jsem byla v šoku více já než prcek.

usounek25
12. únor 2010

Ahoj, nám při prohlídce myslím, že ve 14ti dnech řekla, že malej má krátkou uzdičku na jazyku a pokud se to nespraví, tak že se uzdička stříhá nebo nastřihne teď už nevím přesně, není to prý nijak moc bolestivý zákrok, jen asi nepříjemný, nedokážu si to prakticky dost dobře představit, jak by to probíhalo a hlavně, jak by spolupracovalo 6ti měsíční dítě. Malýmu se to spravilo, k žádnýmu stříhání nedošlo, tak uvidíš, třeba se tomu taky vyhnete 😉

pani_haf
12. únor 2010

Oli-malý ji měl taky krátkou a špatně se v porodnici chytal, tak mu ji hned tam střihli. To je divné, že vám to taky hned neudělali.....šmikli mu ji a hned mi ho dali k prsu.

olgas
autor
12. únor 2010

nety: a teče při tom hodně krve?
usounek: díky za naději , že se to může spravit samo. Asi ho budu nechávat pořvat, ať si ji natáhne 😀
paní_haf: no u nás v porodnici právě nikdo nic neřešil, ani mi nic neřekli. Až dětská doktorka mi to říkala, hned při první návštěvě doma, a že se to prý řeší až v 6-ti měsicích. Tak uvidím. Třeba budeme mít štěstí a spraví se to.

hellu
12. únor 2010

Ahoj, my byly s malou na prostřižení ve dvou týdnech....taky špatně se chytala při kojení, tak se to řešilo brzo. Byla to vteřinka, malá ani nepípla a krev žádná. Hned jsem ji dala k prsu a ona usnula. Takže asi to opravdu nebolí 😵

olgas
autor
12. únor 2010

hellu: moc díky za uklidnění, i když je asi rozdíl to řešit ve dvou týdnech a v 6 měsicích.

listicka85
12. únor 2010

Máme ten samý problém. Řekli mi to už v porodnici, ale nic s tím neudělali. Řekla jsem to své dětské doktorce a ta nadávala, proč prý mu to neudělali už v porodnici, když o tom věděli. No a řekla mi, že se to může až ve 4 letech!!!! Chudák!!! To už z toho bude mít rozum.......

cimlik
12. únor 2010

Ahoj holky. O. měl taky zkrácenou uzdičku, ale při kojení mu to nevadilo, jedl pěkně. Nikdo z doktorů to neřešil. Až když byl větší, bylo mi divný, že nikdy nevyplazuje jazýček, jako ostatní děti, tak jsem o tom řekla doktorce. Ta nás poslala na stomatochirurgii. Objednali nás a co se pak dělo, nikomu nepřeju ☹ . Tou dobou mu bylo 2,5 roku. Dr. měl ještě poznámky typu" no jo, maminka si vymyslela, že syn nejí", přitom já jsem v životě nic takového neřekla, jen jsem chtěla vědět, jestli je v pořádku. V ordinaci ho zabalili do té zelené látky jako housenku, aby se nemohl hýbat. Jedna sestra mu držela hlavu, druhá na něm div neležela a dr. mu dělal zákrok. Syn u toho hrozně plakal, všude krev. Celé to trvalo asi 15 minut. Na konci jim ještě celý uplakaný poděkoval za obrázek. Potom celý týden mohl jíst jen kašovitou stravu, po týdnu mu vyndali stehy.

silvik
12. únor 2010

Cimlik, to je hrozné 😢

Barunka jí má taky zkrácenou, nikdo to nikdy neřešil, nikdy nám nikdo neřekl, že bychom s tím měli něco dělat, nikdy jsme kvůli tomu neměli problém s jídlem, mluvením... takže jsme to neřešili... sice vyplazuje jazyk tak napůl, ale myslím, že kvůli tomu se svět nezboří 😉 Neteř to měla taky, má 15 let, krásně zpívá, mluví, nemá problém... Tak proč to řešit? 😕

cimlik
12. únor 2010

Já jsem z toho byla tenkrát hrozně vyklepaná, možná zákrok vůbec nebyl potřeba. Jenže oni to prostě udělali a nic mi k tomu neřekli. Navíc mi taky jaksi zapomněli říct, že se ten jazyk musí potom pořádně procvičovat, takže syn měl potom problémy s mluvením, nebylo mu moc rozumět a dlouho jsme chodili na logopedii. Ale už mluví pěkně a je vše ok. 🙂

olgas
autor
12. únor 2010

cimlik: no tak to je teda zase pro změnu děs. Bože to jsem teda zvědavá, co nás čeká.

silvík: to máš teda asi štěstí, že to ničemu nevadí. Ale dopředu se to asi nedá poznat, jestli to nebude náhodou pak vadit v řeči nebo tak. Asi je lepší to řešit co nejdřív, ale jak vidím, zvyklosti jsou fakt různé. Největší štěstí mají ti, kterým to vyřeší v porodnici.

andykov
12. únor 2010

holky, a co může vše způsobovat krátká uzdička?

alti
12. únor 2010

Já jsem ani nevěděla, že má dcera krátkou uzdičku, až ve 13 letech při problémech s ušima) se doktor začal vyptávat jestli s tím nemá dcera nějaký problém, jestli špatně nejedla a neměla problémy s mluvením ap., že má krátkou uzdičku a jestli jí nechceme odstřihnout. Naštěstí žádné problémy nebyly, vždycky krásně jedla a mluvila tak pěkně bez problémů, že ve školce vždycky recitovala básničky. 🙂
Takže když to nedělá žádný problémy tak bych to neřešila.

silvik
12. únor 2010

Olgas, nevím, ale Barunka jí zas až tak zkrácenou, aby to vadilo řeči, snad nemá...aspoň mě se nezdá... ale možná se dostanem jako předškoláci k logopedovi (vypilovat r-ř), a tam uvidíme, jestli to má nějaký vliv na výslovnost nebo ne...

olgas
autor
13. únor 2010

silvik: no myslím, že logopedie je dneska běžná věc, i za mě byla. Kdekdo tam chodí, a je fakt, že dost pomůžou. Chodí tam i děti co krátkou uzdičku nemají.
Já taky jinak přesně nevím čemu může ta krátka uzdička na jazyku vadit, s tou řečí mě to jenom tak napadlo. Jinak nevím

beautynka
12. srp 2010

@olgas
@pani_haf ahoj holky, to jsem nečekala, že Vy tady? 😕
Potřebuji poradit, řekli mi v porodnici, že má malý taky krátkou uzdičku, ze začátku nechtěl sát, ale s kojením už když jsme odcházeli z porodnice nebyly problémy, ale svojí dr. jsem to řekla a ona na to, že se to řeší až když se začíná učit mluvit. Tak nevím, jestli jí to nemám připomenout. Jo a ještě mi v porodnici říkali, že se pak to kojením i samo spraví, jako by "natáhne".

olgas
autor
12. srp 2010

@beautynka mě to v porodnici neřekli, až dětská dr. při první návštěvě doma hned po porodnici, říkala ,že se to bude řešit v půl roce. Pak jsem měla doma porodní asistentku a ta říkala, že pokud nemá problém se přisát, tak se to nijak neřeší. Nedávno jsme byli na půlroční kontrole a dr. nic neříkala, tak to neřeším. Ani jsem se teda nepřipomínala.

beautynka
13. srp 2010

@olgas Tak to taky řešit nebudu, malej saje o 106, slabiky už taky sem tam zadrmolí, jazyk taky pěkně vyplazuje 😀 Tak třeba se to spravilo. Možná, že až půjdeme na 8M kontrolu, že to dr. řeknu.

micinka263
4. srp 2013

☹ ☹ Dobry vecer.Zdravim Vas vsechny maminy co jste si prosly peklem ktere ted v utery ceka meho 2leteho syna Martinka.
Jak tak koukam,kazda mate na prostrizeni uzdicky jinej nazor.
Jak uz jsem psala,Martinkovi v kvetnu byly 2 roky a vubec nemluvi,rekne jen tat,baba a to je vse,jinak na vsechno jen ukazuje rucickama a dela pazvuky.
Tak jsem to rekla detske doktorce,ze jsem si vsimla toho ze Martinek ma snahu mluvit,ale ze se mi zda ze poradne proste nemuze pohybovat s jazyckem ,ze ma tendenci porad s nim hybat,ale proste mu to nejde.
Tak se pani doktorka na neho koukla a rekla ze Martinek ma tu uzdicku pod jazyckem kratkou a to ze mu brani v tom aby pri mluveni ten jazycek proste pouzival,ze ma mit proste jazycek jako by do spicky,ale ze on ho tak nema a ma ho do srdicka,coz by nemel mit.
Proto nas ted v utery ceka cesta na stomatologii.
Tak se toho uplne hrozim co nas ceka,hlavne se bojim protoze nesnasim kdyz dite vydim plakat bolesti.
Prosim poradte mi nekdo jak to vlastne probiha u dvouletych deti a napiste mi,moc dekuji utecha mi hodne pomuze.
☹ ☹ ☹

lukava
23. lis 2015

Ahoj holky, dnes jsem byla u logopedky, syn 4,5 a neumí říct L, R, Ř... prý kvůli krátké uzdičce jazyka, neumí ho vypláznout, to je jako fakt, ale nikdo si toho nikdy nevšiml, ani v porodnici, ani pediatra, kojení naprosto normální, trošku mám chuť jít ještě někam než rovnou na ORL, aby mu to střihli... jakou máte zkušenost? děkuji!
@micinka263 byli jste na tom zakroku nakonec, jak to slo?

olgas
autor
23. lis 2015

@lukava můj kluk měl krátkou uzdičku taky, taky měl problém právě s tím L, ale stříhat třeba nemusíš, my jsme se nakonec snažili tu uzdičku rozcvičit , aby se natáhla (a podařilo se !!!!!!!!!), na žádném nastřihávání jsme nebyli.

blahova_andrea
23. lis 2015

nevím proč to chce dr. řešit až v 6m. synovi ji stříhali hned v porodnici a u dcery se mi nezdála, tak jsem nechala zkontrolovat na orl a šmikli jí to taky, myslím, že ještě v šestinedělí nebo max. do 3m. už si to nepamatuju 😅 mě právě hned u syna vysvětlili, že ta krátká uzdička může mít negativní vliv na kojení a později tedy na výslovnost, takže jsem neváhala a s vidinou dobra do budoucnosti jsem s těžkým srdcem nechala oba vteřinku potrápit 😅

lukava
23. lis 2015

@olgas tak to zní celkem líp 🙂 a jak se to rozcvičuje, prosím? asi zkusím ještě další logopedku, tahle říkala, že je ta uzdička u syna opravdu kratičká

olgas
autor
23. lis 2015

@lukava naše logopedka říkala, že mu chybí jen kousek ji protáhnout a že to zkusíme rozcvičit. Tak nevím no, ale cvičili jsme tak, že se snažil zvedat při otevřené puse jazyk nahoru za přední zuby (prostě se pošimrat jazykem na patře), potom vyplazoval jazyk co nejvíc a snažil se jakoby dotknout nosu (samo to udělá málokdo ), ale právě takhle se může ta uzdička natáhnout.pak taky dotýkat se jazykem koutků, vyplazovat ho na sebe,

janie1988
2. pro 2015

Ahoj. Syn byl na zákroku asi ve 3 měsících, byla to otázka 10 vteřin :D Neboj se toho, rozhodně bych to neodkládala.

juliavolna
25. únor 2024

@micinka263 strihli vám to?