Kruhová vyrážka. Nemůže to být díky klíštěti?

shaula
6. srp 2009

Zdravím!
Prosím o radu - mému ročnímu synovi se objevila na noze u kotníku podivná vyrážka - vypadá to jako vpich od nějakého kousnutí, kolem něj je cca půl centimetru volného místa a pak kruhová začervenaná drobná vyrážka. Nejsem si vědoma, že by ho tam kousnul třeba komár, protože komáří kousnutí mu obvykle trochu oteče a trvá několik dní, než zmizí - a ničeho takového jsem si na tom místě nevšimla. Má to celkem na 3 místech, všechno na nožičkách u kotníku.
Před 10 dny měl klíště, tak mě trochu leká, jestli to není něco z těch klíštěcích nemocí. Nesetkali jste se s tím někdo? Zvažuju, že zítra zaskočím radši k doktorce...

dvojka
6. srp 2009

mohlo by to být.A nebo nějaká vyrážka z gumiček od ponožek?Nebo štípance od mravenců?Ne???

dzej
6. srp 2009

ahoj, já jsem zrovna hledala nějaká podobný téma. Já jsem dnes malé taky objevila vyrážku kolem kotníků. Všimla jsem si pár pupínků už minulý týden a dnes to má horší. Je to krupička. Moc pupínků vedle sebe.
Dvojko..vyrážka z gumiček od ponožek, máš s tím nějakou zkušenost? To by mohlo u nás být. díky

dvojka
6. srp 2009

dzej:z gumiček od ponožek přímo ne,ale jednou měla Kika triko,kde měla na konci rukávů takovou gumičku která jí lemovala paži a večer tam měla klasický otlak a do druhého dne vyrážku nebo ekzém

dzej
6. srp 2009

dvojka a jak jste to léčili?? já doufám, že to nebude nic infekčního, v neděli jedem na dovču 😢 našla jsem doma septhonex tak jsem jí to namázla, ale radši skočíme zítra k dr. Je fakt, že ted máme nový ponožky. 😔

dvojka
6. srp 2009

nijak jsme to neléčili.A septonex?To snad radši ne...Možná jen víc promazávat.Nebo zkusit bepanthen.
A promazávat třeba linolou fett.Ale možná při zhoršení se zeptat doktora čím mazat.A zkusit pár dní ponožky nedat,ono by to mělo odeznít,pokud to z ponožek je.

dzej
6. srp 2009

no dívala jsem se na složení, je podobný jak calciová mast tak jsem jí to dala, tak snad to nezhorším. 😢 zkusím ráno ten bepanthen. Tak díky moc za radu. 😉

dvojka
6. srp 2009

to by teda asi nemělo vadit calciová mast,já jsem si totiž představila tu mast jako je infladolan.Uvidíš,třeba to do rána zmizí

dzej
6. srp 2009

díky 😉

lentilka11
6. srp 2009

kruhová vyrážka s centrálním výbledem týden po přisátí klíštěte by mohla být prvním stádiem borreliózy. vyrážka vypadá v různých případech všelijak, zkus si hodit do googlu do obrázků erythema migrans, jestli ti něco z toho nebude tu vaši vyrážku připomínat..

shaula
autor
6. srp 2009

Z ponožek to u nás určitě nebude, ono to není kolem kotníků dokola, ale jenom takový kroužek o velikosti cca padesátníku. Navíc žádné nové ponožky neměli, jen "staré" vyzkoušené🙂 Štípance od mravenců taky ne, kluci zatím nechodí, tak je venku nechávám lézt po trávě jen na zahradě, a tam jsme byli naposledy před týdnem. Spíš by to mohl být ten komár, ale vypadá to jinak...

Lentilka - právě borelióza mě napadla, ale pokud vím, tak u ní je to jen skvrna, ne vyrážka (manža boreliózu měl, tak vím, jak to vypadalo). Ale dík za tip, pohledám na googlu a uvidím, možná to může být i vyrážka...

petja
7. srp 2009

může to být z klíštěte,ale může to být i ekzém.Asi raději na odběry,co a jak...

dzej
7. srp 2009

tak my byly dnes u dr a řekla nám, že to je asi zapařený nebo zapocený z ponožek a botiček. Dostala jsem mastičku Tanno-Hermal Lotio je to i bez předpisu.
Shaula, ale my teda máme asi něco jinýho jak to popisuješ. Tak snad to nebude ta borelioza, držím pěsti ☹ 😉

ocicka
7. srp 2009

Ahoj pred casem mam pocit ze jsem tu resila stejny problem, teda alespon se mi to zda z vaseho popisu.Nase doktorka rrekla ze je to plisen..No ale jelikoz se to nelepsilo tak jsme sli primo na kozni tam nam rekli ze se jedna nejspis o alergii na nejake jidlo-ovoce a dostal na to prcek Aerius a fakt mu to potom zmizelo..

pipisek
7. srp 2009

ahoj holky
malá má takový kruh druhý den, dole na zádíčkách... včera to bylo dost červené a uprostřed bílé, asi 4cm v průměru..mázla jsem to Fenistilem, trochu to ustoupilo, ráno to bylo vybledlejší. Jenže přes polední spaní to zase zčervenalo. Klíště měla ve 3měs. věku, jsou jí čerstvě 2 roky. A tutově vím, že na zádech klíště neměla, ani to uprostřed nemá žádný jakoby vpich. Tak jsem pořád přemýšlela, jestli jít k dr...jsme u mámx na prázdninách, zdejší dr. má dovču a na pohotovost js´me nejeli, myslím, že by stejně dělali odběry a já se v neděli vracím domů, tak v po zajdu k našemu dr. stejně tam musíme na očkování....je to zajímavý, jak se to najednou vyskytne u více dětí...já to odhaduju taky na alergii, aspoň doufám 😕

pipisek
7. srp 2009

sahula...písni jak jsi dnes dopadla, čtu, že jsi měla včera v plánu skočit s tím dnes k dr....díky

shaula
autor
7. srp 2009

No přiznám se, že jsem tam nakonec nešla, ono to přes noc skoro zmizelo, ráno kdybych nevěděla, že tam něco bylo, tak to nenajdu... Ale doktorce se zmíním, až s ní budu mluvit. A kdyby se to náhodou zase objevilo, tak už určo půjdu.
A koukala jsem na všechny možné fotky borelie, co jsem našla, a nic se tomu nepodobá. Dospěla jsem k názoru, že ho fakt asi kousl nějaký hmyzák.

Pipisek - jestli ti dobře rozumím, tak u tvojí malé to nebyla vyrážka, ale jen jakoby skvrna uvnitř světlá? (Tj. červený kruh uvnitř tělové barvy jako zbytek kůže.) Nechci tě strašit, ale přesně takhle vypadá borelie, ty radši k doktorce zajdi... Ona ta skvrna se prý může objevit i jinde, než byl původní vpich klíštěte (to jsem četla včera, jak jsem si hledala ty fotky). Ovšem nevím, jestli i tak dlouho po nalezení klíštěte... Ale údajně prý ji snad mohou přenášet i komáři - ovšem to nemám ověřeno, to byl jen příspěvek v diskuzi, tak nevím, co je na tom pravdy...

pipisek
7. srp 2009

díky, taky jsem projela web
no ono to je dneska takové spíš růžové, ale malá byla na odběrech kvůli bulce za uchem v únoru, klíště jsem zmínila, dr. o něm ví, takže jí dělali i testy na nemoci z klíštěte a vše OK...na kontrolní odběr šla min. týden a výsledky já nevím, náš dr. měl dovču, takže v po ráno tam hned zavolám, jestli už fakt fungujou a naklušu tam tak jako tak..ona ve 3 měs to klíště chytla v autě!!!manžel se starší holkou byli na houbách den předtím a hajzl zůstal asi v autě a na malou se přicucnul, podotýkám, že normálně až pod plenu, měla na kyčli a měla ho tam max. 1.5 hodiny, protože před odjezdem jsem ji přebalovala a nic a po příjezdu domů jsem jí šla hned koupat a bylo tam, ale nebylo skorem přisáté...šmejd!!! nechápu na co na světě je takovýhle svinstvo....

shaula
autor
7. srp 2009

Jo, souhlasím, kdyby byla anketa o nejzbytečnějšího živočicha, tak to klíště s přehledem vyhraje... Sv-ně jedny, nesnáším je! Ale chytit ho v autě, to je fakt bomba 😀
Naši je chytili na chatě, přímo v trávě na zahradě, ne někde v lese, bylo tam asi jakési hnízdo, najednou jich po nich lezly hromady, chytali jsme je a topili ve skleničce, bylo jich cca 50 a ty mrchy vydrží pěkně dlouho pod vodou - ještě po 3/4 hodině klidně lezly po dne sklínky... Tak jsme prováděli pokusy - nalili jsme tam Savo (bez efektu), pak ředidlo - bez efektu na ty pod vodou, ale ty nově potápěné to zabilo🙂
Nicméně abych se vrátila k tématu - jestli jí dělali testy, tak to bude asi OK, držím palečky!

pipisek
7. srp 2009

Snad jo, jen nevím, třeba se to v únoru ještě nijak neprojevilo, třeba až teď...no snad ne. Ty testy byly kvůli té uzlince, ale dr. zaškrtl i test na klíšťata pro sichr. Bylo to negativní, všechno ..a teď před očkováním ještě raději nechal udělat jeden test, jenže já mám takový pocit, že jen krevní obraz...no uvidíme, v po to pořeším, pokud se to do zítra nijak nezvětší nebo nezhorší...jinak bych asi zajela do Plzně na pohotovost, ale jak říkám,třeba by jí dělali odběry a to už ten den vydržím, když je bez jiných obtíží, a řádí jak černá ruka a naberou jí v po na poliklinice u nás...jo, starosti s dětičkama 😉 tak dík a dobrou!

pipisek
8. srp 2009

tak já dnes "nervově" nevydržela a s malou jsme jeli dopoledne na pohotovost...nic to není, jen zřejmě nějaká alergie, ale spíš zapařenina, mazat máme Imazolem. Tak jsem v klidu, všem tady přeju totéž 🙂

shaula
autor
8. srp 2009

Tak to je dobrá zpráva 🙂
Davídek měl dneska další klíště, ach jo, a zase na očičku - jedno jsme minule tahali 3/4 hodiny za příšerného řevu ze spodního očního víčka, druhé dneska z očního koutku (naštěstí celkem v klidu, tak to bylo rychle).

soanpe
8. srp 2009

já slyšela v tv diskusi o sv.ních klíštěcících a prej tennebezpečný hnus začnou do těla vypouštět asi až po 4hodinách.a na debatě maminek z Prahy dala jedna holčina očkovat asi 5ti letýho klučinu a normálně měl příznaky borelie.V thomayerovce na inf.odd.jí řekly,že tohle očkování by mělo být nejdřív kolem 10.roku(myslím) což jsem nevěděla 😲

milik75
8. srp 2009

Take mi to pripada na lyms. boreliozu, kord, kdyz je to kousnuti od klistete. Rozhodne zajit co nejdrive na kozni!! Typicka vyrazka u boreliozy je kruhova. My jsme meli take podezreni pred par mesici, ale nastesti se nic nepotvrdilo, takze radeji zajit k dr. a mit ciste svedomi.

shaula
autor
8. srp 2009

Soanpe - to jsem neslyšela, naše doktorka říkala, že se děti běžně očkují od 3 let - což je i tak "pozdě", tady některé maminky psaly, že jim doktorka naočkovala už po roce... Tak nevím...
A o těch 4 hodinách jsem to taky neslyšela, to je pro mě novinka, ale může být... Nejnebezpečnější z hlediska nákazy je prý vytahování klíštěte - proto se nesmí ničím mazat (olejem apod.), protože tak se to klíště začne dusit a vyblinká se do rány a tím se právě přenáší ta infekce nejvíc...

Milik, chystám se v pondělí k doktorce aspoň zavolat, ale borelie má jen skvrnu, ne vyrážku, tak pevně věřím, že to je jen reakce na nějaké kousnutí hmyzem... Navíc to je na úplně jiném místě, než bylo klíště, to měl na hlavičce, tu vyrážku měl okolo kotníčků...

shaula
autor
8. srp 2009

Milik, aha, teď mi došlo - tys asi odpovídala na příspěvek Pipiskovi, že? 🙂

pipisek
9. srp 2009

zdravím holky,
ono je to tak..každý dr. řekne něco jiného...já na netu vyčetla, že se ta skvrna typická pro boreliozu udělá za několik týdnů, měsíců i let po přisátí klíštěte a že se klidně udělá i na jiném místě, než kde byl hajzl přisátý..no a na pohotovosti mi řekla dr., že je to pitomost, že ta skvrna je už za několik týdnů NA TOM MÍSTĚ´, kde bylo klíště a rozhodně se jinde neudělá 😕
a k tomu, kdy klíště začne vypouštet do těla nějaký humus ...někdo říká po 2 hod. od přisátí a nedávno zase ,myslím že v MF Dnes v magazínu, odpovídala nějaká doktorka, kapacita na onemocnění od klíšťat, že encefalitidu i boreliozu mají lidi, kteří si klíštěte nevšimnou na těle několik DNÍ...rozhodně ne prý několik hodin...tak si, dámy, vyberte 😀

jabluncanka
9. srp 2009

Shaula,

nechci Tě strašit,ale takhle se můžou(ale nemusí!!) projevovat borelie!!! Raději zítra hned utíkej k MUDře a řekni,že měl malý klíště.10 dní právě ta inkubační doba...Vezme Vám krev a dá ATB...Chce to chytit v začátku!!
Držím pěstičky!! 😉

shaula
autor
10. srp 2009

Tak jsem právě mluvila s doktorkou - jen po telefonu, protože se to úplně ztratilo, tak bych jí stejně neměla co ukázat🙂)) Říkala, že podle mého popisu by to borelióza být neměla, u té nejsou vyrážky, jen skvrna (a on to měl takovou krupičku). Pravděpodobně to byla reakce na nějaké bodnutí. Pokud by se mi něco nelíbilo, je možné vzít krev na protilátky, ale nejdříve 3 týdny od napadnutí klíštětem, dříve to prý nemá smysl.
Akorát jsem se jí zapomněla zeptat, jestli by se mohla borelka projevit případně i na jiném místě, než bylo klíště ☹

beruska1979
10. srp 2009

Holky, malá to měla na zádíčkách taky, takové červené ohraničené kruhy, trvalo to asi 3 týdny, než jí úplně vymizely a já osobně si myslím, že to bylo z horka, den před tím, než se objevily, byla na zádíčkách úplně zpocená, takže nějaká zapařenina. Pak to úplně zmizelo a občas, když se hodně zpotí, se jí to malilinko objeví.
vypadalo to ale strašlivě, obvzlášť po koupání, to strašně zčervenalo....

bielanevesta
12. srp 2009

my sme mali niečo podobné a bola to plíseň z bazénu 😖 za 3 týždne po tom nebolo ani pamiatky