Lezení, Vojtovka a vykecání se

pampeliska1313
21. kvě 2022

Ahoj,
zase já.:D potřebuju se trochu vykecat, protože v mým rodinným kruhu moc pochopení nemám.:D Syn do 4.5m nedržel hlavičku. Špatně pásl atd. začala se cvičit vojtovka a pokroky byly fakt vidět hned. Už po prvním cvičení jsem si všimla menších pokroků a byla jsem motivovaná. Teď je synovi skoro 11m, už dva měsíce cvičí protože se sám neposadí “normálně” (šikmej sed) a neleze, jen se asymetricky plazí a stoupá si. Vyjma cvičení jsem mu udělala na kalhoty i protiskluz, ale radši si dál tu jednu nohu “tahá” a kalhoty si svlíkne skoro celý, jen aby nemusel na čtyři. Okolí mě vidí jako hyenu, protože u cvičení pláče a “co to jako je za cvičení?! Vždyť brečí, ty ho tyráš!” “ jako sousedka ti řekne, že nemusí děti lézt a ty radši posloucháš doktory!” Atd atd. Nicméně - Kilian po nějaký době začal pérovat na kolenou, tak jsem si říkala, že super, budeme pokračovat a přijde to. Ale po delší době zase nic a už jsem se na cvičení na pár dní vykašlala, že to nikam nevede. Ale protože opravdu víc poslouchám doktory.:D začalo se znovu. Kilian si sedá. Ale jen ze stoje. Jinak ne - ale udrží se a když padá, podepře se rukama. Je takovej problém jít přes ten šikmej sed?!:D A teď to co nechápu - při cvičení dělá všechno dobře. Fyzio mi říkala co je účel cviku, jak má reagovat atd a to je v poho. Při stoupání zázračně najednou Kilda ví, že má dvě nohy a ne jednu jako když se plazí. Tak si říkám, že když reaguje na cvičení jak má a dělá to dobře, jestli se mu “jen nechce”… a strcila mu pod body plastovej kelímek, aby mu to bylo nepříjemný, když se zkusí plazit. A on lezl?! Krásně střídal ruce, nohy, záda rovně, břichem a kelímkem se ani nedotkl země. Nechápu. Ale jakmile se vyndá a on zjistí, že mu nic nevadí na bříšku, tak zase jede to svoje plazení alá nohu potáhnu za sebou a ruce budu používat obě naráz a na střídání ti kašlu.Tak kde je problém?:D v úterý jdeme zase na fyzio, já se už cítím jak blbec, protože vlastně cíl, že leze říct nemůžu a “leze jenom s kelímkem pod břichem” se mi úplně nechce. Absolutně nechápu, kde má ten malej zmetek (kterýho miluju) problém, když v jednu chvíli dobrý a pak zase prd. Navíc mi doktorka nedávno řekla, že když nedělá paci paci, tak je opožděnej. Dělal v osmým měsíci, pak přestal a i když měl krásně otevřený dlaně, najednou má jednu zase zavřenou. Což by nemělo být, žejo. Občas mám chuť ho někde nechat v ohrádce celej den, nebo u nějaký babičky, kašlat na cvičení, na paci paci a na všechno. I na manžela.:D a zmizet!:D žádný cvičení třikrát denně, žádný řešení, že musí lézt a tak dále. Zároveň nechci, aby měl v dospělosti problémy (sama mám záda v háji a to je mi třicet), takže o to víc chci, aby ten vývoj měl v pořádku. Eh. Děkuju, pokud to někdo přečetl až sem a všem přeji hodně sil a trpělivosti.:D

lidija1234
21. kvě 2022

@pampeliska1313
Ahoj,cvičíme Vojtovku s malý od narození a upřímně od 6 měsíce to bojkotuji. Malej se vyvíjí hezky to říkala i rehabilitační ale vždy si něco vymyslí jako že má na zádech hrbecek tak musíme cvičit aby nesmatlal.....no necvicim sním už dýl jak měsíc,rehabka to teda neví ale ani se neptá a chválí ho že dělá pokroky...nevím no když vidím jiné děti co vše ještě neumí nedělají nebo dělají špatně tak po nás se chce vyloženě jet tabulkově aby vše do detailu splňoval. Přijde mi spíš že doktoři nutí Vojtovku protože je pojišťovnou nejlíp placená. Nechci vás zrazovat od cvičení to vůbec ne když budete cvičit tak tím nic nezkazite ale upřímně si myslím že není takovej problém že dítě si seda jenom ze stoje tod můj názor. Dneska je to sama tabulka a jakmile nesplňujete tak šup Vojtovka a přitom je spousta jiných cvičení

sirinfirst
21. kvě 2022

Chápu, lezení je strašně důležitý a ne super, že to nenecháš být. Já - matka hyena - jsem synovi sundala bodýčko, aby ho podlaha studěla a taky začal lézt 😀

pampeliska1313
autor
21. kvě 2022

@sirinfirst právě, já mám teda vystudovanou speciální pedagogiku a tam lezení bylo taky hodně řešený (že třeba děti co nelezou a nespojí se jim to v hlavičce, mají častěji poruchy učení atd), takže já mám v hlavě tohle a nechci přestat cvičit. Jen nechápu, proč leze jen s kelímkem a jakmile není, jede ten svůj nesprávnej stereotyp. Ve sprcháči je na čtyřech hnedka a tak moc se zvedá, aby ho to nestudilo, že mi vyšpulí prdel pomalu do obličeje a jen čekám, kdy si stoupne.:D ale jakmile má pohodlíčko…:D

veru181
21. kvě 2022

Nevím, co je správně, ale přidám svou zkušenost 🙂 Syn měl jen mírně opožděný pohybový vývoj (podle tabulek, dle fyzioterapeutky se prostě jen zrovna zajímal o jiné věci 😀). Nebyla potřeba Vojtovka, jen nějaké podpůrné cviky. Místo lezení začal po týdnu cvičení sedět 😀 Každopádně se krásně rozlezl až v roce (na kolínkách se houpal, už nevím přesně, ale mám pocit, že třeba dva měsíce) a s lezením dohnal i to plazení - najednou začal používat obě nohy 🤷‍♀️ Pak to šlo tak nějak postupně a samostatně chodit začal v necelých 18 měsících (což je tedy to, co vyžaduje tabulka 😀). A teď třeba krásně ve dvou letech, když si někde není jistý chůzí (třeba na schodech), vrátí se k lezení. Mně bylo řečeno, že je důležité, aby aspoň trochu lezl, aby byl ten vývoj správný, a to jsme tedy dohnali. Klidne bych na fyzioterapii zmínila, jak leze s tím kelímkem - třeba to nainspiruje k nějakému efektivnějšímu přístupu 🙂

terkezz
21. kvě 2022

@pampeliska1313 Skoro jak náš prcek😀 skoro 11m a jen se 2 měsíce plazil (dost rychle) a péruje. Teď si začal klekat k nábytku ale dopředu po čtyřech ne a ne. Jen se bojím, co doktorka zase navrhne😀 už jsme jednou chodili na cvičení, které nebylo ani třeba skoro.
Ale s tím kelímkem to zítra zkusím taky🤣 jinak od okolí taky pořád poslouchám “už měl dávno lozit” “ten a ta už lozí, chodí”, “proč ho to nenaučíš”.
Na palici toto poslouchat a pak si přijdu jako matka, co sere na dítě

katule1990
21. kvě 2022

Vůbec bych neřešila, že ještě sám neleze, evidentně pokroky dělá, on se to naučí až bude mít posílené vše, co je potřeba. Důležitý je, aby se vyvíjel symetricky, takže to cvičení je na místě, pokud se plazí asymetricky. Syn se teda vyvíjel (asi) symetricky, ale všechno mu hrozně trvalo, lézt začal až po 13. měsíci, přestože jsem se ho různými nástrahami pod bodyčkem (svalil se na záda a zůstal ležet s obřím břichem v podobě overballu, dost jsem se nasmála 😅) a dalšími radami snažila motivovat už tak od 10. měsíce. Začal lézt, až se na to cítil a lezl pak celých 5 měsíců (takže krása 😀), než v 18 měsících udělal první krok v prostoru. Jo a sedl si sám až v 15 měsících. Na žádných rehabilitacích jsme nebyli, doktorka říkala, že má svoje tempo a dožene to, nakonec nás tam teda na 18 měsíční prohlídce poslat chtěla, ale to se nám "vysmál" rehabilitační doktor, že je syn úplně v pohodě, že ničemu nevadí, že začal chodit až v roce a půl a rehabilitace nepotřebuje. Takže za mě ano, cvičit, aby se "rovnal", ale neboj, on se lézt naučí a i tím lezením si pak děti rovnají případný svalový dysbalance 🙂.

pampeliska1313
autor
21. kvě 2022

@katule1990 no ono jde o to, že vlastně už od porodu měl Kilián slabou jednu půlku těla a přišlo se na to právě až v těch 4.5 měsících. Že se v břiše blbě zasekl, nemohl se pořádně hejbat tou jednou půlkou těla a “posilovat” :D Takže vlastně od tý doby se cvičí jen aby měl to tělo posílený a vyvíjel se jak má. Já jsem ráda, že ta možnost vojtovky je, protože je fakt jako zázračná kolikrát a sama jsem viděla nějaký pokroky i v mým okolí hodně pomohla. Jako fyzio teda jede přesně podle tabulek a vždycky vysvětli proč co a jak, za to jsem ráda a věřím tomu, že Kilda ty věci dožene, jen mě štve, že teď když cvicime tak prd. Na druhou stranu asi lepší cvičit, než pak řešit špatný pohybový vzorce a následky z nich. Pokud ale dítě má všechno v poho, a “jen” chvíli “zaostává”, nevidim důvodu vojtovku dávat a je pravda, že se teď dává prakticky na všechno.)

pampeliska1313
autor
21. kvě 2022

@terkezz tak já mám buzeraci, źe to řeším a nenechavam to na něm.:D jenže to remcá teta, jejíž dcera nosila v pubertě krunýř kvůli špatným zádům, moje máma která byla teď dlouho doma, překvapivě taky kvůli zádům a má rozpadlou klenbu a nevim co atd atd. :D já sama mám záda a nohy taky špatný.:D ale úplně chápu, když je to jinak v poho, jen trochu mimo tabulky a dítěti jinak nic není, že se to cvičení neřeší.🙂

katule1990
21. kvě 2022

@pampeliska1313 To je zajimavy s tim "zaseknutim v brise". Syn mel 6x snuru kolem krku, tak se asi taky moc hybat nemohl, mozna proto ma ty svaly od narozeni tak slaby a vse (co se tyce hrube motoriky) mu trva delsi dobu, to me nenapadlo 🤔.

katule1990
21. kvě 2022

@pampeliska1313 Rehabilitacema se urcite nic nezkazi, naopak. Mamka se do me taky opirala, ze syn nesedi, protoze mu to nedovolim - rozumej neposazuju ho. Snazila jsem se ji marne vysvetlovat, proc je pasivni posazovani spatne, stejne jsem poslouchala, ze se to tak delalo vzdycky. A to, ze jeji segra mela odmala problemy se zadama, bracha v detstvi skoliozu a ona plochy nohy, to nechhe videt. Clovek se musi od nevyzadanych dobrych rad proste oprostit 😀.

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@katule1990 takhle mi to vysvětlovala moje fyzio, jak je možný, že má půlku těla slabší a přitom je jinak zdravej a má v mozku správný návyky - respektive, že jakmile s nim zkusí cvik, tak reaguje přesně jak má… že kdyby něco v hlavě bylo v nepořádku, reakce na cvik vypadá jinak a tělo “neví co má dělat” a muselo by se to učit. Je teda pravda, že když jsem byla těhotná, tak se Kilian snad od dvacátýho týdne nehnul, byl pořád ve stejný poloze i na ultrazvuku (samozřejmě prdelkou k nám a obličej skrytej) a říkala jsem tehdy tchýni, že mi přijde seklej, že je to divný, když kope :D teprve po tý fyzio mi to došlo.

krasna_neznama86
22. kvě 2022

Se starším synem jsem měla něco podobného, jen prostě Vojtová nebyla extra účinná (asi špatná rhc sestra), v roce jsem s ním šla na soukromou fyzio (jiné cviky, ne Vojtovka) během týdne, max dvou si sedl, začal lézt a začal si stoupat. Dle neurologie nezačne chodit dřív jak v 18 měsících, chodí od 15 měsíců. Hodně jsem s šla na lezení, mami je dětský psycholog, tak vím, jak důležité lezeni je.
U nás byl problém plovoucky, tak jsme koupili koberce a mezi prahy dveří jsme namotali deky a dělali mu v bytě překážky a to fakt zabralo.

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@krasna_neznama86 prave, lezení je strašně důležitý a trochu mě mrzí, že ani přes argumenty tomu okolí nerozumí. Prostě to berou tak, že některý děti nelezou, ale choděj, takže jsou v poho a podceňujou to. Ty překážky jsou dobrý napad, my máme plovoučku taky a koberec zabírá jen menší místo v místnosti, tak to zkusím, děkuju.🙂

martinam1992
22. kvě 2022

K rehabilitaci: cvičte dokud muzete, čím mladší dítě, tím lépe se vams ním bude cvičit, my začali bohužel pozdě a je problém syna udržet (a zároveň už preucujeme špatně návyky, což trvá déle, než když se koriguje včas).
Šikmý sed nepodceňujte, syn přeskočil, na rhb jsme se dostali až po roce, když už měl zafixovsny sed z kleku a teď je to problém, má vbocene kotniky, vytáčí špičku nohy a celkově má špatný stoj. Kdyby se to začalo řešit včas, nemuselo k tomu dojít (doktorka měla času dost, nakonec jsem se objednala sama).

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@martinam1992 to já to nepodceňuju, to vůbec, prave mi ale nejde do hlavy, že nejde přes šikmý sed do sedu jako takovýho, protože mi původně fyzio řekla, že má slabý ruce. A cvicim to s nim, cvičení mu jde krasne (konkrétně na ten sikmej sed) a prostě to vyjma toho cviku neudělá, nenapadne ho, že si muže sednout i takhle. Ale v sedu se udrží a když padá, tak se rukama zabrzdí a dokonce i v sedu tu jednu nožičku krčí jak kdyby šel do šikmýho sedu. Prave nechápu co to vymejsli.:D a už teď mám občas problém ho udržet, navíc si uvedomuju, že ten návyk je spatnej a je potřeba to změnit, pracuju na tom, jen mi přijde, že jemu se nechce a vyhovuje mu to tak, jak to je.:D

katule1990
22. kvě 2022

@pampeliska1313 U nas to samy, syn se nekde od 20 tydne nehnul, byl zadkem dolu a vydrzel tak az do porodu, kde se zjistilo, ze byl totalne zamotanej do toho pupecniku, doktor rikal, ze 6x snuru kolem krku jeste nevidel.

darkwitch
22. kvě 2022

@pampeliska1313 laicky bych řekla, že naučeny způsob plazení je pro něj jednodušší, už to umí a dostane se kam potřebuje aniž by nad pohybem musel přemýšlet. Když mu tam dáš kelímek tak se mu vyhne a leze dobře, ale je to pro něj náročnější, tak to používá jen když ho k tomu okolností donutí. Asi jako když můžeš jít k cíli dvěma cesta jedná je sice strmější a o kousek delší, ale protože ji znás tak ji používáš bez přemýšlení. Když tam bude uzavřena cesta, vezmeš to tou druhou, která je sice objektivně snadnější, ale protože musíš přemýšlet kde zahnout je to pro tebe těžší.

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@darkwitch vidím to stejně. “Umí lézt” ale už má naucenyho něco jinyho, lehčího a proto jede to svoje. Jen si říkám, jestli není špatně, že mu tam rvu ten kelímek, když je to jako něco na co by sám nepřišel.:D uvidím co mi řekne v úterý ta fyzio, jak to posoudí.) pokud s tím bude v poho, proste hold bude mít Kilian všude kelímek, aby si to zafixoval co nejvíc :D

katule1990
22. kvě 2022

@pampeliska1313 Kelímek špatně není, radila mi to i doktorka, ať mu pod body něco nacpu 😀. U nás to ale nezabíralo, no, ani koberce, překážky, nadzvednutí plínou, nic. Jestli to u vás zabralo, tak super 🙂!

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@katule1990 tak to jsem klidnější.:D mně takhle nic neporadila.🙂 je pravda, že už jsem ten kelímek jednou zkoušela, protože jsem to někde četla a nic. A teprve za pár dní najednou dobrý.:D

krasna_neznama86
22. kvě 2022

@pampeliska1313 ono hodně lidí lezení neřeší a když to dítko přeskočí, ještě jsou u toho pár, že je dítko napřed... Zkus ty překážky, u nás to pomohlo.

pampeliska1313
autor
22. kvě 2022

@krasna_neznama86 On už leze, jen se chlapci nechtělo. Dneska jsem odstranila kelímek z body a jen ho pošťouchla do boku občas a lezl už sám 🙌skoro celej den.🙂 takže je asi fakt jen pohodlnej.:D jinak už predtim, jakmile si potřeboval stoupnout a někde se chytnout, dolezl tam. Přes překážky lezl taky. Ale jakmile se nemusel snažit, už se zase plazil. Snad se mi podaří odstranit i to stouchani do boku.:D

krasna_neznama86
22. kvě 2022

@pampeliska1313 bude to dobrý, uvidíš 🍀