Má sešmajdané nožičky. Co s tím?

knobloska
27. črc 2009

Ahoj maminky, včera naše malá běhala bosa po zahradě a všimla jsem si, že má takové povolené kotníčky a noha se jí stáčí dovnitř. Asi s ní půjdu k dr, ale teď má naše dovolenou, tak se chci zeptat na nějaké rady od vás. Odmala jí kupujeme kvalitní kotníčkové boty, ale doma běhá naboso. Mám jí dávat boty i na doma? Nebo co s tím? Prosím poraďte. Děkuji

shaula
27. črc 2009

Ohledně botek na doma existuje fůra různých názorů🙂 Mrkni sem: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Já zastávám názor (a mám ho od fyzioterapeutky), že pokud doma není tvrdá podlaha (dlažba, plovoučka), tak může dítě chodit naboso. Ovšem co s tím, ti neporadím...

andulka4
27. črc 2009

Chodím k RHB lékaři už od narození syna a máme ten samý problém....při chůzi zatěžuje víc vnitřní stranu chodidel

doporučili nám ať chodí co nejvíce naboso a to hlavně venku....po písku, štěrku, po trávě atd

jinak samozřejmě kvalitní pevná obuv

v pozdějším věku...nad 3roky se to potom řeší ortopedickýma vložkama pokud problém přetrvává ale většinou by se to mělo upravit

knobloska
autor
27. črc 2009

Děkuju za odpovědi. Mně říkala kamarádka, že se to upraví, ale nechci nic zanedbat. Myslela jsem si, že by jí dali ortopedické vložky už teď, ale asi se čeká, až se chodidlo dovyvine. 😒

vendeta
28. črc 2009

knoblosko, ja si včera všimla u malý uplně stejné věci. Take povolene kotníčky. Doma chodí v bačkurkách, máme dlažbu. Ale v obývaku občas bosa tam je koberec. A na zahrade taky občas bosa, ale bojim se že šlápne na vosu.

vendeta
28. črc 2009

Malý je 16 měsíců.

knobloska
autor
28. črc 2009

Vendeta já jsem jí na doma dala kotníkové boty, bačkůrky, co jsme měly, byly papírové u kotníku a nesevřelo jí to nožku. Až půjdu v září na očkování, domluvím se s dr. Ono se to opravdu možná časem srovná, ale na to čekat rozhodně nebudu, chci, aby jí viděl ortoped. Už jsem viděla ty -náctileté holky, co mají nohy sešmajdané úplně stejně, takže se asi někde chyba stala. Vypadá to příšerně. Já jsem se bála, že je to tím, že doma chodila často naboso, ale když ty dáváš bačkory a má to taky, tak asi ne. Možná začala moc brzy ťapat a neměla ještě úplně osvalené nohy, nevím. Každopádně já jsem taky šmajda, možná to má po mně 😒

petra.vavra
28. črc 2009

my řešíme ten samý problém... objednávám malou k doktorovi, tak až budu vědět víc, dám info 🙂

kubaka
28. črc 2009

pokud teď šmajdá, tak je to spíš tou brzkou chůzí, voděním za ruce - prostě nějaká odchylka od přirozeného vzpřimování. Moji kluci chodí odjakživa doma bosi - žádné bačkůrky a boty a botičky nemají vůbec sešlapané. Takže chůzí naboso to určitě není.

vendeta
29. črc 2009

Mala brzy nechodila, až po 14 měsíci a nevodili jsme. Tak nevim 😢

knobloska
autor
29. črc 2009

Malá začala obcházet v 10 měsících a sama chodila v roce. Nikdy jí nikdo nevodil, na to jsem byla opravdu důsledná. Četla jsem, že je to dědičné. Já nevím, jak vy, ale já jsem slušná šmajda. 😀

Peta.vavra...to budeš moc hodná, dej potom prosím vědět.

A netrpí na to náhodou víc holčičky?

lvice9
29. črc 2009

Dnes jsem zrovna byla u ortopeda, protože já mám plochou nohu od narození a nechci nic u Ondry zanedbat. Názor mého ortopeda i fyzioterapeutky (cvičili jsme Vojtovku) je ten, že jakmile dítě začne více stát na nohou u nábytku, dávat pevnou kotníčkovou obuv se zpevněnou patou i NA DOMA. Venku zatím malý nechodí. Může být šněrovací i na suchý zip. Já koupila od Essi. Naopak v terénu bos (travička, písek, kamínky), kde si posiluje nožní svalstvo. 😉

shaula
29. črc 2009

Lvice, a řekli ti taky, jak má chudák v těch kotníkových botách lézt? To mi totiž hlava nebere, já mám naopak informace od fyzioterapeutky, že boty až když dítě samostatně chodí. Pokud mezi obcházením nábytku leze, tak boty nejsou třeba a při lezení vadí. Osobně si nedovedu představit, jak bych měla lézt po čtyřech v kotníkových botách 😕

lvice9
29. črc 2009

Náš prcek leze v botách v pohodě a když stojí, tak má pevnou nohu, zatímco bez bot se potácí na špičkách, zalamuje špičky pod chodidlo a potácí se vůbec podivným způsobem 😠 . A protože ortoped se shoduje s fyzioterapeuty, tak není co řešit..... 😉. Navíc mladý začíná víc stát než lézt, takže myslím, že boty jsou na místě. 🙂

shaula
29. črc 2009

Tak to jo, pokud už tráví víc času na nohách než na čtyřech, tak jsou asi botičky na místě. Já jsem to napsala nepřesně - boty v době, kdy tráví víc než polovinu času ve stoje - což jsem si pro sebe převedla tak, že až sám chodí 😅 Naši zatím obchází nábytek a mezitím lezou, je to furt nahoru dolů, tři kroky, válení po zemi atd. atd., takže já zatím boty neřeším.
Ovšem určitě nebudu nikdy dávat boty na doma neustále - nevěřím, že je prospěšné být uvázán v botě 24 hodin denně.

shaula
29. črc 2009

Jo a ještě se chci zeptat - když v těch kotníčkových botách leze, má při tom správné postavení nožiček tak jak má být při lezení? Tj. chodidlo je ve stejné rovině s lýtkem a kotník má větší úhel než 90 stupňů (vždyť ta kotníková bota to nemůžu pustit?) Já si to furt nedovedu představit, být v tom tak uvázaná a lézt... 😕

knobloska
autor
29. črc 2009

No jo, to je totiž co doktor, to názor. Já jsem jí dala boty v okamžiku, kdy už více stála než lezla. Ty první boty měly úplně ošoupané špičky od lezení 😀 . Něco ale asi bylo špatně, když má sešmajdané nohy. Nasadila jsem na doma pevnou kotníkovou obuv, větráme v kočárku a dneska jsem jí nechala u nás na dětském hřišti běhat naboso v písku a v trávě. Vlastně to má teď naopak, doma v botách a venku naboso. Snad to bude něco platné.

caira
29. črc 2009

holky u nas v GB zase doktori tvrdi, ze deti maji byt co nejvice bez bot ( doma atd) protoze noha je perfektne uzpusobena aby se dite naucilo chodit vpohode bez bot..preci jen v drivejsich dobach taky deti vsude litaly bez bot a boty byly jen takove "hodobozove" tady treba vubec neexistuji backurky, deti proste doma chodi naboso =v ponozkach a kdyz ma nekdo jo kort studenou podlahu tak asi v botickach, ale jinak doporuceni vsude bylo co nejvice na boso ..tak asi kazda zeme to ma jinak 😅

shaula
29. črc 2009

Caira - tohle mi přijde velmi rozumné, mně ty boty prostě nesedí (myslím na doma). Vždyť žádný živočich (dříve ani člověk) nenosí boty - to jsme si vymysleli jen proto, že nás tlačily kamínky a řezala tráva 😀 😀 😀 Kdyby tomu bylo jinak, tak už má lidstvo za ty nesčetné generace úplně zdeformované nohy...
A nikdo doma nechodíme v botách, nebo snad ano?

emko84
29. črc 2009

naše malá taky zatěžuje více vnitřní stranu nožičky. Byla jsem u doktorky a ta mi řekla, že má mít stále botičky. Tak nevím ????

petra.vavra
29. črc 2009

kubaka- naprosto nesouhlasím (sorry), naše malá začala chodit sama v 16 měsících a za ruce jsme ji nevodili vůbec, takže tím to nebude. Mluvila jsem s ortopedem a naší MUDr a oba mluví o nepevných svalech na nohou. Jinak my jsme dávali botky od té doby co si začala stoupat a nikdy žádný problém ani při lezení neměla.

caira
29. črc 2009

shaula to je presne tak jak to rikas tak to mi vysvetloval ortoped kdyz jsem se na to ptala, rikal, ze boty si vymysleli lidi z pohodlnosti ale treba par stoleti zpet meli boty jen bohati a chudi stridali jeden par do kostela 🙂

me moje mamka kdyz sem priletela porad nutila, ze az budeme v CR, ze male musime koupit backurky, ze deti se rychleji nauci chodit protoze jim to zpevni nohu a to je prave to..ze zacnou pouzivat nohy driv nez jsou pripravene, nez to ta noha sama o sobe dokaze zvladnout no a pak z toho jsou takove malery jako oslabene svaly atd... tak jsem ji musela rict, ze naopak doktori tady od toho odrazuji a je fakt, ze mala zacala chodit az v necelych 15.5 mesicich ale naucila se to bez bot 🙂

knobloska
autor
29. črc 2009

Já jsem také četla, že je to nezpevněnýma svalama na nožičkách. Prý se to do 3 let neřeší, ale všimněte si, kolik dnešních puberťaček má ty nohy taky sešmajdaný. Mají stehna přilepený k sobě, lýtka mají do X a sešmajdaný kotníky. To nechci, aby měla !

lendy1
29. črc 2009

náš David má hypotonii - což je potíž se svalama, má je velmi slabé, ochablé a u hypotoniků je častý problém zborcených kotníčků, protože ty slabé svaly to prostě neudrží-zatěžuje se vnitřní strany chodidla a hypotonici mají často ploché nohy.
Od té doby, co začal David vstávat a chodit, tak měl non-stop pevné, kotníčkové boty-sandálky. Opravdu chodil co nejvíc v botech naprosto všude. Od lékařů jsem neustále slyšela, že jakmile začne chodit víc a jistěji, čeká nás návštěva ortopedie a eventuelně vložky do bot. No, nakonec je vše o.k., D. má ukázkové nožky, na ortopedii vůbec nemusíme chodit a až teď ho nechávám doma více lítat bez bot.
Já jsem neustále na RHB a neurologii slyšela-pevné botičky, jakmile začne chůze převažovat nad lezením.

shaula
29. črc 2009

Lendy - no právě, až začne chůze PŘEVAŽOVAT, dřív bych právě botky nedávala - pokud není nějaký problém. Gratuluju, jak jste to spravili🙂

Ale jinak si fakt myslím, že je třeba, aby se zpevnily svaly na nohách - a jak to asi udělají, když je budeme pořád podpírat botičkou? To je jako s klenbou - není náhoda, že dětské boty mají být bez anatomicky tvarované vložky, právě proto, aby se posílily svaly a tím se klenba vytvarovala...

lvice9
30. črc 2009

Shaulo, při lezení jsem nožičku nesledovala, kouknu se. 🙂 Víš co, člověk aby se fakt picnul, co odborník, to jiný názor 😠 . Já mám docela strach, mám od narození příčně i podélně plochou nohu, v těhu se mi zbortila klenba a mám velké bolesti, tak ho chci všeho ušetřit. Jenže nikde se fakt člověk nedopátrá, zda boty ano či ne. Je to 50 na 50 😝. Jo a navíc ortoped mi taky řekl, že klidně na chvíli boty sundat i doma a dát protiskluzovky, že není nutné ho celý den mučit v botičkách 😖 . Mě vám to připadá jako názory na jídlo co je zdravé a co ne 😀 . A tak je to se vším, s očkováním atd. 😒 Člověk chce pro dítě to nejlepší, ale co je nejlepší nikdo neví 😝

shaula
30. črc 2009

Lvice - to máš pravdu, každý tvrdí něco jiného a pak si vyber🙂 Prostě asi zlatá střední cesta bude asi nejlepší. A jestli máš sama takové problémy, tak se vůbec nedivím, že chceš udělat to nejlepší, co můžeš. Hodně štěstí!

knobloska
autor
30. črc 2009

Právě proto jsem chtěla znát vaše rady, protože každý odborník radí něco jiného. Mně máma dávala boty pořád, bosa jsem chodila jen venku a stejně mám Xáky a šmajdám. Možná se u mě stala chyba někdy později, ale vložky do bot jsem na základce měla. Stejný postup máma dodržela i u ségry a ta má nohy krásně rovné.

nikkos
1. srp 2009

knobloska: my to máme taky! Byly jsme u ortopeda - V Plzni na Slovanech na poliklinice je dětský ortoped, je hrozně fajn, tak se tam objednej. Dokonce tě objednají na určitou hodinu, takže s prckem nečekáš.
Řekl nám že do tří let se nožička vyvíjí a nemusí se to řešit. Jen budeme průběžně chodit na kontroly. Na doma sandálky - ani nemusí být zdravotní, ale musí mít vytvarovanou/podepřenou tu klenbu. A míčkování - tj. koulet mezi chodidly míček - ale na to mi stejně prcek nepřistoupí 😠

Takže se neděs, není to nic neobvyklého 🙂

knobloska
autor
1. srp 2009

Nikkos, to by bylo fajn, děkuju moc. Měla jsi doporučení od dětský nebo jsi tam přišla jen tak?

nikkos
1. srp 2009

Dětská mi dala doporučení. Ale asi by vzali i bez něj. 🙂