Metatarsus adductus. Taky jste cvičili?

zberuska
17. bře 2012

Ahoj, mému chlapečkovi jsou teď 2 měsíce a má Metatarsus adductus (metatarsi adducti, MTT). Od narození cvičíme, v šestinedělí nám bylo doporučeno stále pokračovat a je vidět, že se nožičky úplně nesrovnaly. Hledám někoho, kdo s tím má zkušenost. Naše pediatrička nám řekla, ať určitě cvičíme, že "to má dost". Ale že se to srovná. Taky jste cvičili? Jak dlouho to trvalo? Počítala jsem s několika týdny, ale vypadá to, že to bude na delší dobu ☹ Díky!

lolli007
14. čer 2012

Dobry den,moje mala se narodila se stejnou vadou...mela jsem doporucene dva druhy cviku...kazdy petkrat po pul minute na kazde nozicce.Je nutnost nosit boticky obracene (leva na pravou a obracene)...dokud nechodi zatim jen capacky,ale s pevnou podrazkou.Je pomerne tezke popsat cviky ve slovech ,ale zkusim to...nozicku vemem za paticku a opreme palcem o paleček nožičky a tlacime ji do bezne polohy chodidla,drzime pul minuty v poloze ktera je bezna u zdraveho jedince -tento cvik opakujeme petkrat na kazde nozicce.U druheho cviku -vememe cele chodidilko do dlane trosicku jakoby povytahnem nozicku a tlacime smerem k holeni a pul minuty drzime......oba cviky petkrat po pul minute....nejlepe pri kazdem prebalovani...asi petkrat denne....samozrejme ne v noci.Ditatko se bude urcite branit a bude ho to bolet.Důležite jsou ty boticky,cely den na nozickach...v noci bez boticek - odpocinek.Kdyby jste mela jeste nejakou otazecku...klidne napiste...ikdyz vidim,ze prispevek uz je starsi snad vam to pomuze,Kata

lv
8. říj 2012

zdravím, dcerce v porodnici diagnostikovali mtt adducti, taky říkali, že se to cvičením cca do 6týdnů spraví, na kontrole po šestinedělí řekl lékař též pokračovat, ve zprávě byla už diagnoza psaná jako MTT varus, teď po kontrole ve 4měsících máme cvičit dál, kontrola další je v 8měsících. Hledala jsem informace, na netu je toho strašně málo, v jedné poradně mě hned objednávali do Phy na placenou konzultaci, což mám daleko a hlavně moc nedůvěřuji klinice, co chce hlavně vydělat. Lolli007, jaké botičky, už v těch 4měsících to mám zkusit, třeba na hodinku denně? Jak jsou na tom děti teď?

zberuska
autor
10. led 2013

@lolli007 Ahoj, stále to řešíme, hledám ne webu a dostala jsem se zpět ke svému dotazu. Přesně tak, jak to popisujete, jsme cvičili od narození do teď, žádné větší zlepšení nevidím; trochu u jedné nohy tím, jak si syn začíná stoupat. Boty jsme teď koupili. Jak dlouho to trvalo u Vás? Manžel má PEC (Pes equinovarus), tak se asi projevila dědičnost (navíc je to prý víc u chlapců a víc u druhorozených dětí - vše platí u nás).
Máme si teď promyslet sádrování, mám velké dilema... :(

zberuska
autor
10. led 2013

@lv Ahoj, zdravím Vás! Jak je na tom Vaše dcerka? U nás to trvá rok, ale žádné velké zlepšení. Máme si teď rozmyslet sádrování, tak opět brouzdám po internetu, ale skoro nic tu není - v tom máte pravdu. Ještě tak o PEC (laicky "konska noha") - to měl manžel, tak si myslím, že to se synovou vadou souvisí. Mějte se, Z.

lv
10. led 2013

@zberuska taky zdravím, no na kontrolu jdeme v únoru, v jejích 8měsících. Cvičit - tedy protahovat chodilo jsem přestala ve 4měs, co dceři zjistili lehkou trupovou hypotonii /nechtěla pást koníčky a tak se na to přišlo, že ty svalíky pod lopatkami a na bříšku má slabší/, museli jsme začít cvičit Vojtovou metodou a primář na rehabilitaci řekl, že to pomůže i na ty nožičky. Vada vidět nijak není, ale zatím nestojí, tak asi se uvidí až pak? v rodině nikdo nic, prý to má z toho, jak byla složená v bříšku pořád hlavou nahoru a tedy si na těch zkřížených nožinkách "seděla" v tom malém prostoru..synkovi jde ta vada vyloženě vidět? ptám se jen jako laik, děsím se, co mě čeká na té kontrole..

zberuska
autor
10. led 2013

@lv dobrý večer, Iv, ano, mně taky řekli, že je to polohová vada, tedy z mála místa z dělohy; tím, že manžel měl PEC na levé noze a syn to má na levé noze větší (navíc jsem se dočetla, že kluci a druhorozené děti to mají častěji), se sama laicky domnívám, že to souviset může - když se zeptám lékařů, tak prý to není prokázané (MTT je něco trochu jiného než PEC)
jinak: Vojtovku cvičíme taky, někdy od 7 měsíců, kdy jsem si sama zašla k fyzioterapeutce, protože se mi vývoj úplně nezdál (cvičila jsem Vojtu se starší dcerkou, tak jsem trochu tušila...), oficiálně mě tam pak poslala dětská až v 10měs.jednak kvůli mírné hypotonii a jednak kvůli té noze; a víte co? - rehabilitační trvá na cvičení a dokonce mě přesvědčila k tomu sádrování (ano, ta vada je evidentní, i laickým okem viditelná), zatímco ortoped mě od cvičení Vojty zrazoval (skoro mi vynadal, ať se starám radši o ty nohy; Vojta je prý jen modní záležitost 😠 )
co člověk, to jiný názor - a já si mám sama vybrat správný postup 😖
k Vaší dcerce: pokud ta vada není vidět, tak si myslím, že to už bude v pořádku, kontroly se neděste!! 🙂 (já jsem si naopak ze začátku myslela, že to bude na pár týdnů, ale pak mi kamarádka řekla, že její dcerce se to srovnalo už po šestinedělí a já cvičila dlouhé měsíce a všichni jen "no, má to dost" 😢 )
tak držím palečky na tu kontrolu, určitě to bude dobré!!! a děkuji za sdílení, to pomáhá!! 😉

lv
11. led 2013

@zberuska dobré ránko, máte pravdu, když se člověk podělí o starosti, je to hned lepší..já jsem taky doufala, že bude po šestinedělí vše v pořádku..bojím se i teď, třeba právě toho sádrování, ortézek..snad to cvičení Vojtovky zabralo /hypotonie se zdá být lepší, nebo spíš něco jsme vycvičily, je motoricky cca měsíc pozadu, což je dostačující..začíná se plazit, otáčí se, pivotuje/...rozdílné názory lékařů /a i na internetu/ mě taky pletou hlavu, copak já vím, co je pro holku nejlepší? pravda je, kolem vojtí všichni a na všechno..co ty botičky opačně, má to nějaký význam, myslíte? já to ještě nezkusila..

evaviki
11. led 2013

dakujem za tuto debatu.. kedze som netusila, co to znamena, hodila som to do googlu a zistila, preco mam popretacane kosti v nohach, proc mam od 12ti vboceny palec na nohe, atd.... Ci som ako mimino mala tie vtocene nozicky neviem (spytam sa maminy), viem, ze so mnou cvicili vojtovku, ale asi moc kratko.. naslapovala som na vnutornu stranu chodidla.. Ked budem mat cas, tak sem hodim odkaz na ten moj problem.. kazdopadne vas aspon mozem potesit v tom, ze sa s tym da zit bez problemov, akurat to obcas boli (napr. nesmiem pribrat) a moze to byt problem pri sporte.. (zakazali mi gymnastiku aj balet..)

evaviki
11. led 2013

Tak som sa pytala.. ako mimino som ziadnu vadu nemala, vojtovku cvicili, lebo som nezacala v roku chodit (zacala som v 15tich mesiacoch).. Tato vada sa u mna vyvinula vekom, mam spis out-toeing http://www.orthopaedicclinic.com.sg/uncategoriz...
ak viete anglicky,tak na googli sa toho da najit hodne..

lv
12. led 2013

@evaviki díky, ale na to moje angličtina stačit nebude, bohužel..no pokud by to neslo jen taková omezení, že nebude baletit, to by bylo zlaté.. 😎

evaviki
12. led 2013

@lv mozem skusit nieco prelozit pripadne.. za uplnu spravnost nerucim,ale neco pujde.. tak ak by si chcela,napis,co te pripadme zaujima..

zberuska
autor
13. led 2013

zdravím Iv a Evaviki
můj manžel má PEC, operovali mu to ve dvou letech, před tím i po tom měl sádry, nohu nemá nic moc (kratší, zdeformovaná), nemá s tím "zásadní" problém, ale má - neujde delší trasu, bolí ho to při sportu; jak říkám, není to zásadní, ale taky se mi chce říct "zatím" - na nohou stojíme: když hůř stojí a chodí, může mít za pár let problémy s pánví, páteří...
no, prostě jsem tím chtěla říct, že kdybych neměla manžela před sebou, třeba bych synovu MTT neřešila tolik, ale já se prostě bojím, aby nedopadl obdobně...
víceméně už jsme pro sádru rozhodnutí... ale samozřejmě se bojím, co nás čeká (už jenom ta rutina doma: dítě, které si stoupá a leze, najednou sotva poplazí ☹ )

zberuska
autor
13. led 2013

@evaviki tohle neznám... kamarádka fyzioterapeutka mi říkala, že u chybného postavení nohou (tedy ne ohnutí v nártu, ale tam, kde je noha v pořádku, "jen" člověk chybně chodí, našlapuje), může být problém v pánvi
to je jen poznatek, zatím jsem to Vaše nepročetla, jen jukla na obrázek...
nevím, jaký jste ročník, ale ono se to taky za těch 30 let změnilo a postupy léčby vylepšili (aspoň doufám 🙂 )

zberuska
autor
13. led 2013

@lv k botičkám: kamarádka fyzioterapeutka mi řekla "jestli Ti doktor navrhne, abys mu dávala boty obráceně, tak by měl vrátit diplom"
přiznám se, že tak nějak intuitivně se mi to dělat nechce - bota je šitá na zdravou nohu a když jí dám obráceně, třeba mu bude tlačit zas někam jinam, to už spíš něco dělaného na míru
zjistila jsem, že existují boty speciálně pro vady typu MTT - uvažovali jsme o nich, možná nás ještě čekají (jsou samozřejmě hodně drahé, když je napíše lékař, tak pojiš'tovna snad 2x ročně něco přispěje)

zberuska
autor
13. led 2013

nevím, jak je to tady s odkazy, ale ty boty jsou německé, jmenují se schein a najdete je jako ortopedické

zberuska
autor
13. led 2013

nebo přímo "anti-varus" shoes

lv
13. led 2013

@zberuska díky, kouknu se na to a hlavně vyčkám, jak dopadneme v tom únoru u lékaře..no nebude to jednoduché, ta sádra, chudák děťátko..ale je to potřeba, tak se to musí vydržet. Držím palce, ať to hezky zvládnete!

zberuska
autor
7. únor 2013

@lv Dobrý večer, Iv. Tak jsme dnes byli u ortopeda na Bulovce a ten řekl, že sádra není vhodná, ale dostali jsme Dennis-Browneovy dlahy (botičky vytočené ven a spojené tyčkou). Máme je dávat na noční i denní spaní, asi to bude na dlouhé měsíce. Na jednu stranu to asi příjemné nebude, ale snad si syn zvykne a také asi lepší, než ty sádry.
Co Vy? Kdy v únoru jdete na tu kontrolu? Chcete-li, dejte pak vědět, jak jste dopadly! 😉

lv
7. únor 2013

@zberuska hezký večer, díky, že píšete..jdeme 18., tak potom napíšu, jak jsme pochodily. Název těch dlah slyším prvně, informací je málo..asi to bude pro syna snažší, než mít sádry, to si myslím taky.

zberuska
autor
7. únor 2013

@lv já jsem ten název taky neznala, ale hledala jsem před pár týdny na webu a našla jsem docela dobré stránky Achilleus; tak přesně takové dlahy máme
ale pan doktor synovi změnil diagnozu na to PEC, což se Vás určitě netýká!!!
budu držet palečky!!! 😉

lv
18. únor 2013

@zberuska zdravím, dnes jsme byly na kontrole, doktor říkal, že dobrý, ať se mu příjdeme ukázat za půl roku, až bude chodit /o čemž pochybuji, vzheldem k té lehké hypotonii, že bude ve 14měs chodit, no bude alespoň stát/, zkoušel ji postavit, to jí moc nejde. Ve zprávě je "postavení pat správné, v ose bérce podometricky bez snížení podélné klenby přednoží nepatrný MTT varus strukt nefixovaný"..

zberuska
autor
18. únor 2013

@lv Zdravím, myslela jsem na Vás... a chtěla jsem se zeptat, ale koukám, že jste si pospíšila sama - to je dobře 🙂
No vidíte, tak to je úspěch, ne? Takže už s tím nemusíte nic dělat? S tím chozením uvidíte... Dcerka je taky hypotonická a sama chodila tak od 16 měsíců. Tak holt dr. zkoukne, jak malá stojí, jak vypadají chodidla při zatížení a pak buď ještě jednou, až bude úplně chodit nebo už taky ne... 😉
Rozhodně můžete mít dnes radost, že? 🙂