Miminko na alergologii - co nás tam čeká?

rewq
4. led 2012

Zdravím všechny maminky. Syn (nyní 5,5 měsíce) měl dlouhodobě kašel (cca 8 týdnů). Všechny krevní testy vyšly v pořádku, takže na ATB to nebylo a viroza prý taky ne. Nezabíraly nám ale žádné léky. Proto nás dr. poslala na alergologii. Teď už je kašel pryč, ale prý na tu alergologii máme přesto jít, ať víme, co malému "ve vzduchu" vadí a případně to léčit. Máte někdo s návštěvou na alergologii s miminkem zkušenost? Co nás tam čeká? Nechci malého zbytečně trápit, už měsíc nekašle a já nevím, jestli to vyšetření není zbytečné. Dostane tam klasicky cca deset injekcí do ručky a bude se čekat, jak na to zareaguje? U malých dětí prý stejně většina testů není stoprocentní, a i když vyjde, že alergii nemá, může ji mít. Máme tam jít už za 14 dní, tak váhám, jestli to mám odpískat ... díky všem za reakce.

mars3000
4. led 2012

vysetreni urcite neni zbytecne, pro jistotu bych tam zasla

barborka09
4. led 2012

určitě tam běž. já byla s malou sice až ve dvou letech, ale myslím že to vyšetření není pro dítě bolestivé - už se ty alergeny nepíchají injekcí jak kdysi, ale sestřička pouze nanesla tyčinkou na kůži jednotlivé alergeny. Největší problém byl udržet malou aby na to zhruba těch patnáct minut nesahala. A vzhledem k čekacím dobám na tyhle vyšetření, tak tam raději zajdi. Kašel se může po nějaké době vrátit a budeš zase čekat než tě objednají.

rewq
autor
8. led 2012

@barborka09 díky, tak to jsi mě uklidnila, to tam půjdu. Já myslela, že ji budou píchat. My máme totiž "přepečlivou" paní doktorku a ona nás posílá na krev pokaždé, když se jí něco nezdá,tak už je malej docela rozpíchanej 😒 Tak jsem ho nechtěla znovu trápit. Ale jak to nebolí, tak to si tam zajdem.

luthien.k
9. led 2012

@rewq vyšetření se dělají jak kde, mým synům jemnou jehličkou vpichy dělali, ale ani jeden neplakal, nicméně u mladšího to byly vpichy jen tři (ono toto testování totiž nemá u takových prcků opravdu smysl - děti cca do dvou let mají silně reaktivní kůži a prick testy jsou tedy velmi nesměrodatné), u staršího celá sada. U dětí má větší smysl dělat vyšetření z krve, ale ani to není 100%...

rewq
autor
9. led 2012

@luthien.k díky, já taky slyšela, že ty výsledky u dětí nejsou 100%.

luthien.k
9. led 2012

@rewq to rozhodně nejsou, ani u dospělých, ale u dětí je to samozřejmě ještě o něčem jiném. Nicméně u takového prcka, jako máš Ty, je inhalační alergie téměř vyloučená aneb v tomto věku by to bylo dost raritní, nejčastější alergeny (a působí i na dýchací trakt) jsou potraviny, a to v 90% případů jde o jednu (nebo více) z těchto potravin: kravské mléko (a všechny jeho úpravy), vejce, ryby, ořechy, pšenice. Potíže v dýchacím traktu způsobují potíže asi u 30% alergiků, u 50% v trávení a stejně tak u 50% na kůži (součtem to nedá 100 % 😀, ale to proto, že se ty potíže kombinují...).
Zdroj informací: dr. Martin Fuchs, špička české alergologie...

p.e.t.u.l.k.a
9. led 2012

My jsme byli kolem 2 roku, taky dost kašlal a brali mu krev a všechno bylo OK jen mu předepsali něco na imunitu( měl nějaké látky málo) Určitě běžte 🙂

rewq
autor
9. led 2012

@luthien.k jejda, to je informací! 😎 Díky za ně! Já se v tomhle nikdy neorientovala, s mojí starší dcerkou jsem to (zatím) neřešila ... Všechny výše uvedené potraviny hojně konzumuju! 🙂 Ale to asi každý ... 😉

rewq
autor
9. led 2012

@luthien.k .... jo a naše dr. mi říkala, že by se to právě řešilo tou "inhalační terapií" (jak jsi krásně napsala). Bylo mi to hned divné. Jak bych to asi tak malýmu vysvětlila 😕

luthien.k
10. led 2012

@rewq no, ti poučení, co mají doma malé atopiky, je hojně nekonzumují 😉

Jinak inhalační terapie - to je něco jiného, než alergie - alergolog může dítěti předepsat inhalační léky (to se dělá u malým dětem) pro léčbu pomocí inhalátoru - takového toho přístroje, co vyrábí tu "mlhu s lékem" - děti to vdechují tak, že se jim ta "mlha" pouští jen k ústům a nosu (už máme zkušenost s naším prckem, když jsme v 7m byli v nemocnici a inhalovali), takže se to dá dělat i s malými miminky 😉

luthien.k
10. led 2012

@rewq Jinak ty inhalační alergie jsou ty alergie na vzdušné alergeny, jako jsou pyly, prach, roztoči atd. a ty u dětí nastupují obvykle až cca po druhém roku života, před tím prvním je to neobvyklé, takže jsem chtěla říct, že dost těžko budeš mít doma malého alergika třeba na kočky, ale pravděpodobněji může být alergik na kravské mléko (i přes MM se dostává dostatečné množství na to, aby vznikla alergie a projevila se i v dýchání...).

rewq
autor
12. led 2012

@luthien.k Moc děkuju za všechna ta moudra!! Vůbec jsem netušila, že alergie na kravské mléko se může projevit i v dýchání! 😨 Průjem a vyrážka je mi jasné, ale dechové potíže by mě nenapadly ... Ale malej už teď nekašle, tak kdo ví, co to bude. Ale naše dr. říkala, že měla tři taková miminka, jako je náš syn a všechny měly ve stejnou dobu stejně znějící kašel (musela nám všem kvůli tomu posouvat očkování) a všem ten kašel skončil ve stejnou dobu, takže něco špatného ve vzduchu to asi bylo, co je dráždilo ...

luthien.k
13. led 2012

@rewq a hele, on Ti i blinká, co... No, tam bych teda BKM jako test určitě tedy vysadila... Testy na alergu to odhalit nemusí, ale eliminace BKM (ze Tvé stravy při kojení nebo jestli dáváš i malému UM, mléčné kaše, jogurt...) alespoň na 2 - 3 týdny by pomoci mohla.
A to, jak se projeví alergie na BKM, závisí na tom, ve které části těla se udělá ten "alergický zánět", BKM může klidně doputovat krví až do dýchacích cesta a tam zlobit (podobně jako zlobí na kůži ve formě ekzému), stejně jako může zlobit už na vstupu do trávicího traktu (v jícnu a žaludku - ublinkávání).

rewq
autor
21. led 2012

@luthien.k Ahoj,tak jsme ve středu absolvovaly alergologii a teprve nás dr. poslala na odběry krve. Prý to nejlépe pozná z toho. Na kůži nic testovat nebude, u miminek to prý nemá smysl, mají kůži dost citlivou. Výsledky budou za měsíc, tak se uvidí.