Nalomená, zlomená klíční kost u miminka vlivem porodu

radushka1
8. črc 2014

Holky, mám dotaz ohledně neteřinky. Sestra rodila koncem pánevním, jelikož to nebylo jen tak, hopsali jí po břiše a asi v důsledku toho měla malá nalomenou klíční kost. Nehýbala ručičkou. Sestra Laurince ručičku už měsíc fixuje, mimo to s ní musí cvičit vojtovku, chodit na rehabilitace 2x týdně (už od narození) a prý DO ROKU… přitom už je klíční kost prý oki, Laurinka krásně hýbe ručičkou, pase koníky atd…
Do roku nám to přijde přehnané, miminkům přeci jen vše rychleji srůstá a toto nepodstoupí ani dospělý, kterému se vše hojí pomaleji. Navíc po tom, co rehabilitační sestra jim řekla, že by nemělo ani miminko se zdravou ručičkou nosit bodýčka a vojtovku cvičit všechny děti od narození do roku, začínáme nad oním rokem pochybovat....

Máte s tím některá zkušenost?
Chodily jste též s dětmi na rehabilitace? Kamarádce totiž radili pravý opak.
Případně do kdy jste rehabilitovaly?

Prosím o názory a zkušenosti.

veruska007
8. črc 2014

Dvěma kamarádkám se narodili chlapečci se zlomenou klíční kostí. Cca dva týdny měly být opatrnější při oblékání, ale prý to sroste samo... vojtovku ani rehabilitaci neměla s dítkem žádná.
Osobně mám pocit, že dnes na Vojtovku honí preventivně každé druhé dítě... ono to sice neuškodí, ale zbytečně to otravuje děti i maminky ☹
Mně s dcerkou poslali na jaře taky cvičit Vojtovku - praktická lékařka, ortoped i dr. z rehabky se tomu hoooodně dlouho smáli 🙄

radushka1
autor
8. črc 2014

@veruska007 Myslím si to samé.... My s malou lítaly skrz kyčle, do půl roku měla frejkovu peřinku. Takže minimální pohyblivost. Na žádné Vojtovce jsme nebyly a chodit mi začala v polovině 9. měsíce bez jakékoli pomoci. Tak právě když se zamyslím nad klíční kostí a Vojtovkou, tak mi to přijde na hlavu.

suzanna123
8. črc 2014

@radushka1 nevím, jak v případě zlomeniny, ale souhlasím, že dneska vojtovku cpou skoro každému. My chodili s Julinkou, protože preferovala jednu stranu při pokládání hlavičky. po prvním cviku se to srovnalo, přišli jsme na kontrolu, kde jsme zjistili, že jsme to zřejmě necvičili úplně správně, a doktorku nějak nezajímalo, že "problém", se kterým jsme přišli, je vyřešen a hedala na Julince další mouchy. Usoudila, že Julinka se nenadzvedává tak, jak by si ona představovala a předepsala další cvik. A na to už jsme se jí vyprdli a nemám pocit, že bychom tím malé nějak uškodili...

marecekavendulka
8. črc 2014

@radushka1 proč by nemely nosit bodýčka???

littlejane
8. črc 2014

Ma zkusenost se zlomenou klicni kosti pri porodu .... rodila jsem dceru v utery v noci a teprve patek rano jsem se dozvedela, ze ma zlomenou klicni kost! A to jen ciste nahodou, ze jsem ji sester koupala a zrovna tam prisla detska mudr a kontrolovala ji .... no koukala jsem jako puk, kdyz mi to rikala, predpokladajic, ze to vim ..... takze jsem s ni 2 dny manipulovala uplne normalne, protoze jsem nic netusila. No rozhodne nas nikam na vojtovku nehonily, jen jsem byla opatrnejsi pri oblekani. U miminek se to nastesti hoji rychle a pry to ani neciti ....

kajalka
8. črc 2014

@radushka1 Tak předpokládám, že se bojí útlaku brachiálního plexu, což teda není sranda, ruka se pak nevyvíjí, zůstává slabá svalově, ale i kosterně. Pokud se to zanedbá, vzhledem to pak dost připomíná ruku tyranosaura. U bodýnek bych viděla problém v tom, že maminky často neodhadují velikost a jakmile body to dítě táhne a nemusí to být ani nijak extra vidět, zadělává se na problém i u zcela zdravých dětí.
Pokud se sestře něco nezdá, může postup konzultovat i s jiným odborníkem. Kolikrát jsou mezi lékaři i rehabiliťákama fanatici. A tady o tý bych si to myslela, zdravé děti cvičit nepotřebují, ba jim je to ku škodě...

zuzana_ka
8. črc 2014

@littlejane
@radushka1
Sárulíka jsem rodila normálně, vše šlo ok, porod byl rychlý a i tak měla malá zlomenou klíční kost a řekla mi to doktorka asi 3 dny po porodu a to se slovy "víte že má zlomenou klíční kost" málem jsem padla do vývrtky s tím, že jsem jí nějak špatně vzala a zlomila jsem jí já, ale že nee že při porodu....
Malá měla spát cca 14 dní na bočku a jiné další omezení nebylo...
Co se týče té vojtovky, tak jsme jí měli cvičit taky, ale né kvůli té kosti, ale proto protože malá špatně koníčkovala. Nicméně udělala velký pokrok asi za měsíc a dokonce předběhla i vývoj. Měli jsme taky chodit do jednoho roku, ale přestali jsme ze své vůle, protože to malé nedělalo dobrotu skrz to, že začala být hodně spavá, po cvičení měla trošku krve u nosánku jak řvala a měla stolici aspon 5x denně.
Prostě jsme přestali chodit na rehabky 🙂

Vojtovka je dobrá věc, ale nic se nemá přehánět 😉

radushka1
autor
8. črc 2014

@littlejane @zuzana_ka Holky oni jí po porodu strašily různými diagnózy, ségra byla vystresovaná hrůza a děs, jednou z nich byla obrna 😖 ... Toto jí řekli, až ji propouštěli z porodnice... chjo...

zuzana_ka
8. črc 2014

@radushka1 Medici by měli mít ve škole jeden předmět na víc a to jak jednat s pacienty a příbuznými, protože kolikrát je to děs jak dokážou vystresovat popř. co řeknou aniž by si uvědomili jaké nervy tím způsobí. Nám doktorka řekla, že naše dítě nevypadá vzhledově normálně, že musí na genetiku jestli nemá nějaký syndrom 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 nic se nepotvrdilo...

Kolegovi z práce řekli, že jeho dítě má špatné srdce ještě než se narodilo, tak se o malýho bál, že nikomu neřekl, že je jeho manželka těhotná až těsně před porodem jsme se to v práci dozvěděli a nakonec bylo vše ok a začal se malým chlubit 😒 😒 😒 😒

Doktoři jsou taky jen lidi a nemají křišťálovou kouli aby viděli opravdu vše na 100%, takže žádný stres 🙂 🙂 🙂

anetka1701
8. črc 2014

Tyjo, myslím že rehabilitační má málo peněz, tak si chce vydělat... Cvičit vojtovku s každym dítětem do roka??? To hraničí s týráním dětí :o(

littlejane
8. črc 2014

@zuzana_ka - jo presne jako u me. Mudr povida "jo a tady mame tu zlomenou klicni kost" ... ja na ni " coze?" .... a ona " no pri porodu " ja jen " coze?" 😀 ..... ted uz se tomu smeju, ale tehdy jsem si pripadala jak v jirikove videni 😕

kvetinka84
8. črc 2014

Moje ségra měla při porodu zlomenou klíční kost, doktoři to mamce řekli až při propuštění z porodnice, do té doby také nic netušila. Nikdo s tím nic nedělal, prý to sroste samo. Srostlo, ale blbě, dneska má ve 30 letech jedno rameno výš než druhé a má obrovské problémy s krční páteří. Takže bych to nepodceňovala

ludva
9. črc 2014

Můj prostřední měl zlomenou klíční kost, porod skoro překotný. Jak píše @zuzana_ka dozvěděla jsem se to náhodou, jen tak mezi řečí, prý se to stává běžně... žádné omezení neměl, Vojtovku jsem s ním necvičila.

ined77
11. črc 2014

Dobrý večer maminky 🙂 ,

do naší Wiki knihovničky byl přidán článek Porodní traumatismus novorozence https://www.modrykonik.cz/porodni-traumatismus-....
Budu moc ráda, pokud najdete chviličku a napíšete i Vy své zkušenosti s tímto tématem. Vaše rady, tipy a postřehy jistě ocení i ostatní maminky, které se třeba s tímto pojmem setkaly poprvé a hledají veškeré dostupné informace.

Předem Vám velice děkuji za Váš čas a také za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o cenné informace 🙂 .

Krásný a pohodový večer
Denisa
@ludva @kvetinka84 @littlejane @anetka1701 @zuzana_ka @kajalka @marecekavendulka @suzanna123
@radushka1 @veruska007 ... a další 🙂 .

chroustinka
11. črc 2014

rodila jsem syna o mesic drive, takze byl relativne prtavej, ale sel rucickou napred, zlomenou klicni kost mel na jedne strane a ze jimel zlomenou jsem se dozvedela az paty den na kontrole u detske doktorky, zadny spesl rezim nemel jen jsem ho na tu stranu do dalsi kontroly nemela pokladat, po tydnu uz byla citit boulicka a kost byla v cajku.
otec mel pred padesati lety jako mimino po porodu zlomene obe klicni kosti a z porodnice jel se zafacovanyma rucickama obema trcicima ze zavinovacky 🙂