Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

nika.r
4. lis 2008

kortikoidy som brala ako deina na urýchlenie dozrievania pľúc.

gucz
4. lis 2008

deina tak to musel byť strašný zážitok, ešte že mu to vyšlo. Moja sa tak drhla lepiacou páskou, tiež neviem kde ju našla, taký kúsok, dusila sa , tak som jej inštinktívne pichla prsty do pusy. Najprv sa zdalo že tam nič nemá, tak som ju položila na gauč, a vopchala som jej do pusiny takmer celú ruku (nepreháňam) a až úúúúplne vzadu, pomaly až v dýchacích cestách mala lepiacu pásku. Tak som jej tam musela prstom zaškrabnúť, muselo ju to i bolieť, ale podarilo sa mi to vytiahnuť. MM bol v šoku, ani sa nepohol, ešteže som reagovala hneď, bez hystérie. A stalo sa to, keď začala štvornožkovať. Takže potom sme ju "ostro" sledovali, deti nájdu aj čo by nemuseli.
A je v poriadku, určite sa chudáčik riadne zľakol, tak ako Ty... Dúfam že je ok

gucz
4. lis 2008

normálne mi chlpy stoja, keď si na to spomeniem.... 😖

deina
4. lis 2008

Vies, ze som sa nezlakla? Akosi mi to netrklo, proste som si ho prehodila cez koleno, pobuchala a vyslo to von tak, ze som videla, co ma v puse - tak som to uz len vytiahla. Potom som rozmyslala, co treba v takychto pripadoch robit, ale asi som reagovala dobre... az neskor mi doslo, ze sa mohol aj zadusit. Chuda moje, taky bol uplakany a ukaslany a este k tomu aj hladny, potom ten obed dojedol, aj ked ho este stale drhlo.

gucz
4. lis 2008

ja som vtedy zachovala tiež chladnú hlavu, MM bol v šoku 😒 , len stál a pozeral. Ja som sa zľakla tiež až po tom, keď mi došlo, čo sa mohlo stať, ešte asi pol hodinu ma klepalo. .... No nič, idem do hajan, malá mi zasa začala vstávať o šieste, som z toho na nervy, do ôsmej som napoly bdelá a napoly mimo 😅 . Už mi tak pekne spinkávala pomaly do ôsmej a teraz zasa toto...

deina
4. lis 2008

Este dobre, ze zeny si vedia zachovat chladnu hlavu. 😅

Dobru noc, pojdem pomaly aj ja. Pa pa

maria1610
4. lis 2008

Ahojte holky aj ja sa pridavam po prvykrat. Nasi chlapci Matusko a Filipko sa narodili v 29 tt. Matusko bol na tom dobre hoci bol mensi (1200 g, 35 cm) dychal sam, papal bez problemov priberal. Filipko bol intubovany, mal problemy s travenim, dostal krvacanie do mozgu, rozvinul sa u neho stvorkomorovy hydrocefalus, proste chytil asi vsetky mozne komplikacie. Nakoniec nas vsak prepustali po dvoch mesiacoch domov s tym ze s oboma treba cvicit vojtovku. U Matuska sme skoncili ked mal rocik a zacal sam chodit, s Filipkom cvicime 3x denne dodnes (a to ma takmer 3 rocky) Este stale nechodi a ani nerozprava. Ma diagnostikovanu DMO. Ale ked ma obijme a da mi pusku - verte tie chvile by som nevymenila za nic na svete. Mozno bude zaostavat v niektorych parametroch ale v laske istotne nie

deina
4. lis 2008

Maria, to si krasne napisala. 😵 😵 Urcite ti obaja chlapci prinasaju vela stastia do zivota, aj ked to nemas s Filipkom lahke.

janina77
4. lis 2008

nika.r - nas Domi mostikoval odusu, on sa tak dokonca isty cas aj pohyboval - nastastie len na posteli. Proste pri lahu na chrbte urobil mostik a posuval sa akosi pomocou hlavy, ruk a noh. Ja som to povedala neurologicke, a ona to posudila, ze proste ma snahu sa hybat a este to inak nedokaze, tak sa dviha ahybe tak ako mu to ide. Mal vtedy asi 10 mesiacov, este neotacal z chrbta na brusko. Odislo to same (ale cvicili sme vojtovku, len NIE konkretne na toto) myslim ze s tym, ze sa zacal otacat.

deina, gucz, nas Domi sa bezne niecim drhne. Ak objavi nejaku igelitku hned ju musi ozut, a sem-tam z nej nieco odhryzne a uz to ide. Vcera som mu vytahovala z ust koliesko z kacicky a cez vikend u nasich "prezuval gumy- letne za zimne 😀" na auticku, a tu gumu premielal v ustach.

Gucz, elinka - tak sme sa dali na boj so zaspavanim, pomohli ste mi v rozhodnuti ist do toho. Ide to celkom fajn, dnes 4. vecer, dnes reval kus dlhsie (pol hodinu), ale predosle 2 dni zaspal za 10 minut. No, dufam, ze to pojde, a zas sa bude cas zaspavania skracovat 🙂. Dakujem Vam.

elize
5. lis 2008

Ahojte a vitam nove maminky 🙂

Tak zo zapalu priedusiek sme uspesne vylieceny. Uz ani nechrci a vobec nekasle. Pre zmenu sa Maxinko neuveritelne vyhadzal a vobec neviem z coho, pretoze nic nove nejedol. Vymenila som avivaz na pranie, ze by z toho? Ale vyhadzal sa az na treti den, tak neviem. Boli sme aj u dr. a ta nam dala rectodelt, to su kortikoidove cipky (inak nazyvane prednizon), riadne svinstvo. Vzdy ked mu cipok prestane ucinkovat vyhadze sa znova, ale uz len na tvari (licach). Vyzera ako "Marfuska anjelik". Najprv vyrazky, potom sa to zmeni na cervene flaky, ktore su uplne horuce a do pol hodiny je po nich. Vraj ako to do troch dni neprejde mame ist do nemocnice. My sa tej nemocnice asi nikdy nezbavime. Za rok by to bolo tretikrat co by sme tam boli ☹
Inak je velmi zivy, len obcas dost mrzuty. Ale skor si myslim, ze vymysla a skusa co si moze dovolit. Ked mu ukazem na nieco co robi "nono" tak to urobi znova a sam si povie a ukaze "nono" 😀 je pri tom velmi zlaty 😀

Spachtosko sa budi utekam, pa 😉

deina
5. lis 2008

Boze moj, prednison takemu malickemu? 😨 ☹ Nezaberali mu obycajne masticky bez kortikoidov? Dufam, ze to nebude nic vazne, davaj nanho pozor, pri prednisone je imunita viac hakliva na vselijake ochorenia a infekcie. Neviem, ci sa to tyka aj cipok, ale tak vseobecne prednison imunitu znizuje.

yasmina
5. lis 2008

maria1610 ked to citam ...az mi slzy vyhrkli...z toh DMO... ☹
drzte sa!!!

elinka27
5. lis 2008

ahpjte som tu nebola cely den a hned nestiham citat kolko ste toho popisali, predovsetkym chcem privitat nove "clenky" nebudem vas menovat,ved viete ktore to ste 😉

maria,napisala si to krasne,presne toto stale hovorim aj mojmu valibukovi,nieje nic krajsie ako umev na tvari dietata,pre ten sa oplati obetovat naozaj vsetko na svete.

janina, tak to je super,dolezite je nepolavit, aj maly na mna skusa stale vselico,ale pochopil,ze sa spi doma v postielke a ze ho odtial nevytiahnem, ak nezaspi a vymysla vyberiem ho,ale neuspavam ho inak necham ho nech sa hra,aj ked je zly a unaveny,ale musi pochopit,ze bud bude spat tam alebo spat vobec nebude, a ked to pochopil tak v postielke zacne spavat uvidis.Unava ho premoze.
Jakub si dnes pospal doobeda od 10.30 do 12.00,to pred tym u nas nebyvalo,odkedy spi v postielke spava dlhsie

deina, moj maly ked bol este v perinke, po jedle stale grckavat, najhorsie bolo ze aj cez nos, a bolo jedno ako dlho po jedle to bolo, v noci som sa zobudila na pipanie monitoru a maly sa dusil mliecko co sa mu vratilo cez nos, na to nikdy nezabudem, na to bezvladne telicko 😖

petrule28
5. lis 2008

Ahoj holky, vím, že už jsem tady opravdu dlouho nebyla a osazenstvo se hodně změnilo, ale pošlete nám prosím hlas do soutěže, Martínek je na fotce s panenkou. Děkujeme moc !!http://www.i-tatinek.cz/index.php/velka-vanocni...

janina77
5. lis 2008

elinka, gucz, ale aj ine baby, ak viete poradte 🙂.
Domi uz ako-tak zaspi v postielke sam, s mensim ci vacsim placom. Ale problem nastane v noci. Zobudi sa, dam mu flasu s cajom alebo mliekom, vypije ju v postielke a za tym sa postavi a reve. Nosit ho na rukach nechcem, tak ho prelozim ku nam do postele a tam si pokojne lahne a do 5 minut spi. Toto bolo u nas predtym vynimkou, len malokedy spaval pri nas v posteli. Teraz takmer kazdu noc od nejakej 3. hodiny. No, vobec ma to netesi, lebo ja som proti tomu, aby spaval v nasej posteli. Na hodinku rano - vpohode, ale do 7., kedy vstavame je to trosku dlho. Co s tym robit? Nechat ho revat v postielke? V noci mi to akosi nesedi 😒 .

tvarohacek
5. lis 2008

ahoj holky, máme v rodině nedonošenou holčičku, nyní jí bude rok a půl a vypadá to, že bude vše ok 😉 akorát prý jí neurolog do zprávy vždy píše instabilita a švagrové k tomu ani když se ho ptá, nic neřekne. Nevíte co to je, nebo nesetkaly jste se s tím? Holčička se narodila dříve o dva měsíce. díky

gucz
5. lis 2008

Ahojky janina som rada, že sa Vám večerné vstávanie darí 🙂 , a to nočné vstávanie.... ja by som ho asi nevyberala, s rovnakým princípom ako večerné zaspávanie. Ak je Ti ľúto manžela, tak ho pošli hajať do obyvky 🙂, aj môj tam pár krát spal, keď skoro vstával do práce. Ja viem, je to jednoduchšie ho vybrať a ak zaspí ho preložiť, len aby potom tak nechcel zaspávať aj večer. Ale ak Ťa to neobťažuje, tak ho teda uspi v posteli, aspoň si pospíte. Tá tretia hodina je asi nejaká začarovaná, ak moja malá v noci buntoší, tak je to vždy okolo tretej. Ja ju však nevyberám, to by ozaj musela hystericky revať (čo sa nestáva). Ja mám hrozne ľahký spánok, tak keď počujem, že šuchoce a začína mrnčať, tak hneď idem k nej, po tme (svetlo nezažínam ani malé, dokonca aj žalúzie máme zatiahnuté). Dám jej dudlík, napravím ju (spí v nemožných polohách), zakryjem, pohladkám a idem si ľahnúť, čo najtichšie . Poväčšinou hneď spí ďalej, no niekedy sa tam ešte mrví, ale keď nepočuje žiadnu odozvu (ja pomaly ani nedýcham), tak to vzdá a zaspí tak isto.

petrule28 poslala som Vám hlas 🙂

tvarohacek instabilita je asi že je nestabilná, ale v čom.....? To tam má napísané len to? Alebo je diagnóza dlhšia?

petrule28
5. lis 2008

Holky děkujeme za hlasy. 🙂

janina77
6. lis 2008

gucz, tak tuto noc nevyrevuval. Normalne sa upokojil s cajom a o pol siestej s mliekom, nevybrala som ho z postielky ani raz, a ani nestal a nevrstal na mna. Tak asi zalezi na tom, ako sa mu spinka 🙂. No a Domi tiez spi vo vsetkych moznych polohach. Na paplone, nalepany na tyckach, povykrucany do praveho uhla a podobne. No a vykope sa zasadne vzdy. Predtym spaval vo vaku, ale je mu uz dost tesny (to este mame velkost od 0 do 6 mesiacov 😀 ) a okrem toho ked sam zaspava tak cely vrch zozuje, ze ho mozem zmykat. Tak mu ho nedavam, a uvazujem, ze uz hadam vacsi ani nejdem kupovat... Ale v nom aspon nebol vykopany. Tak neviem...

gucz
6. lis 2008

ja mám pre malú teraz už asi piaty vak, jeden od 0 - 6 sme dostali, jeden sme zdedili a ostatné som mala požičané. Teraz mi sestranica požičala vak až 90-tku (asi do dvoch rokov). Tiež bola malá stále odkopaná, v lete to nebolo až také strašné, teraz aj kúrime, ale radšej jej vak dávam. Ona v tom vaku aj lepšie spí, ak jej dám overal - pyžamo, a len ju zakryjem perinou, tak sa odkope a aj sa mi zdá, že viacej cestuje ako s tým vakom. Ak chceš taký velký, tak skús pozrieť na mmb, inak v obchodoch som ani veľké nevidela, viem že v Bratislave majú, ale sú moc drahé.

elinka27
6. lis 2008

janina, my sme to mali tiez,je to tou zmenou, on ako tak vecer v tej postielke zaspi a potom v noci a place, je to podla mna tym,ze si vynucuje pozornost,akoby ti nevedel zabudnut,ze si ho "odvrhla" a dala sameho spat do postielky.Ja som to nechala tak,a uspavala tak akoby bol vecer,cize v postielke a prestalo to.Je to o nervy hlavne ked si chces odpocinut a spat,ale on to vie a preto to vyuziva, aspon si teda myslim,bo aj ked su maly vedia uz niekedy ako co dosiahnut, muza posli vedla a tebe pevne nervy prajem

Ja som mala plno vakov na spanie aj svojich co sme podostavali, a vsetky su pekne zlozene a uskladnene v skrini,prave teraz jeden predavam, maly neznasa byt zakryty,ani paplonom, uspavam ho bez neho a az ked zaspi mu ho dam, vo vaku by mi ani nezaspal co by ho slak triafal.

Inak dnes je maly stale zaveseny na mojej nohe, stale sa na mna stvera, a pospal si iba 45min a aj to tomu predchadzalo 20minutove uspavanie v postielke,takze janina nezufaj

elinka27
6. lis 2008

tvarohacek, co takto skusit nejaku neurologicku online poradnu na nete?

magdatop
7. lis 2008

Ahojte maminy.

Tiez som tu uz dlho nebola. Len som Vam chcela dat vediet, ze sa nam narodilo druhe babetko: Adelka - 3250 g, 49 cm. Po prvom predcasnom porode je to fakt radost. 🙂 Prajem vsetko dobre a povzbudzujem Vas, ze druhykrat sa to uz nemusi opakovat. Bola som sice viacej sledovana, ale dobre to nakoniec dopadlo.
majte sa
Magda

sylvar
7. lis 2008

Magdi, z toho mám právě strach, že to podruhé bude taky dřív

janina77
7. lis 2008

magda, tak to ti blahozelam k zdravemu donosenemu miminku!. Vsetko dobre!

gucz
7. lis 2008

magdatop blahoželám k dcérenke, nech Vám robia obe detičky len radosť 🙂

alex3
7. lis 2008

ahoj kocky, tiez mam predcasnaka (o 5 tyzdnov skor), teraz ma 5 mesiacov aj cosi. obcas si vas tu precitam, ale nemam vela casu. chcela som len poradit s tym vakom, teraz maju v tescu zlacnene na 270,-- velkost 6-12. je dost velky. filip ma okolo 70 cm a teraz mu je akurat ten tesco 0-6 takze som kupila aj ten vacsi. je to myslim vcelku dobra cena 😉

deina
7. lis 2008

Magda, gratulujem k babetku, to je uzasne. 🙂 😵

Vcera som bola u noveho gynekologa, zmenila som stareho, tento ma lepsie vybavenu ambulanciu. Este mu musim doniest kartu, vravel, ze si ju prestuduje a bude ma viac sledovat pocas tehotenstva, vraj ak nastal predcasny porod kvoli tomu, co som hovorila, tomu by sa aj dalo zabranit, tak som zvedava.

gucz
7. lis 2008

deina Ty čakáš druhé mimi? či len tak do budúcnosti ?

deina
7. lis 2008

Do buducnosti, este by bolo trosku skoro na druhe. 😅 Vyzera sympaticky tento lekar, len hrooozne ticho hovori a moje hluche usi, ktovie, ci aj pri porodoch je taky tichy.