Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
27. lis 2008

Roháčka moooc moooc ti to/vám to přeju 🙂 Myslím že nás s Davídkem taky čeká tak dlouhá cesta 🙂

Chtěla jsem se tě zeptat ohledně té hypotonie jak jsi procvičovala záda a lopatkové svaly? No a pak ještě mám dotaz....myslíš že budete mít nějaké celoživotní omezení a nebo že ti hypotonici ty záda po tom jak už umí chodit natolik zpevní že se vyrovnají s ostatníma dětma?

deina
27. lis 2008

Lucinka je sikulka a Kubko tiez, to je skvela sprava! 🙂 😵

To s tou hypotoniou zaujima aj mna. V nejakej inej teme som citala, ze tieto deti byvaju aj neskor viac unavene?

gucz
27. lis 2008

rohacka gratulujem 🙂

deina s tou únavou ....? asi to závisí od stupňa hypotónie. aj moja mala hypotóniu, ale je to živel, neustále v pohybe, a únavu ani myslím nepozná, to skôr ja som z nej unavená a večer padám dolu pusou.... ale zasa to je len taký vek.

elenita
28. lis 2008

Babulky dakujeme za podporu 🙂 . No musim uz ist, Petusik sa ohlasuje 😅

deina
28. lis 2008

Mne sa tiez nezda, zeby maly bol nejaky unavenejsi kvoli hypotonii, ale zase nema vysoky stupen, len hranicnu hypotoniu - ale vcera spal paradne, dvakrat po dve hodiny. 😕 Ide mu dalsi zub (za dva dni vysli tri hore) a tento je nejaky bolestivejsi, dnes ma aj teplotu, 37.6 po odcitani - mam s tym nieco robit? Ako dat mu cipok alebo nieco podobne? Tak viem, ze staci davat az nad 38, pri chorobe a ockovani, ale neviem, ako je to s teplotou od zubok.

gucz
28. lis 2008

deina ak bude malý moc umrnčaný, teda že by ho to fakt bolelo, tak mu čípok daj (nurofen, panadol, alebo paralen, čo máš). Ak nebude, tak mu čípok nedávaj, nech si s tým telo poradí. Malej sa teraz tlačia stoličky, má také spuchnuté ďasná, ale nieje nejak mrzutá, len má trochu redšiu stolicu a stále si cumele prsty.Tak uvidíme kedy sa nám vyklubú stoličky

rohacka
28. lis 2008

Andulka a ostatne, co mate hypotonika - toto je fajn clanok, bol uverejneny v casopise Dieta -

NEUROLÓG RADÍ: HYPOTÓNIA V DETSKOM VEKU
Laickej verejnosti treba ozrejmiť, že pod hypotóniou neurológia rozumie zníženie, pokles svalového napätia pod normálnu úroveň. Primerané svalové napätie (tonus) je jednou z podmienok na uskutočnenie pohybu. Bez svalového napätia by človek nebol schopný vykonávať pohybovú činnosť a za extrémnych podmienok by dokonca ani neprežil. Za správny svalový tonus sú zodpovedné niektoré časti centrálneho nervového systému (mozog, miecha), ale aj samotná svalová hmota. Hodnotenie svalového tonusu v detskom veku patrí k bežným vyšetreniam preto, že nás informuje o stave centrálneho nervového systému. Zmena tonusu - jeho pokles, môže byť prvým prejavom toho, že mozog nefunguje správne, že je poškodený, prípadne môže signalizovať ochorenie svalstva.

V praxi sa u detí častejšie stretávame s hypotóniou vo včasnejšom období, v prvých rokoch života a najčastejšie v prvých troch rokoch života. Takáto hypotónia má často iné príčiny ako hypotónia v neskoršom veku. Rámcovo sa pokúsime vymedziť najbežnejšie príčiny hypotónie u detí.

Hypotónia v rámci fyziologického variantu

Hypotónia sa najčastejšie vyskytuje v rámci fyziologického variantu, a to v prvých rokoch života. Človek sa rodí s určitým svalovým napätím, ale v sile tonusu existuje medzi jednotlivými ľuďmi určitý rozdiel. Časť detí môže mať tonus nižší ako iné deti, a to už pri narodení, spravidla však v tomto prípade nikdy nejde o extrémnu hypotóniu. Ako dieťa rastie, znížený tonus sa buď zlepšuje a dosahuje normálnu hranicu, alebo môže pretrvávať aj do dospelosti. Zníženie svalového tonusu sa dosť často spája s ľahkým spomalením motorického vývinu. Takéto deti sa neskôr obracajú, neskôr začínajú sedieť, v sede sa predkláňajú dopredu a neskôr sa začínajú stavať a chodiť. Rovnako pomerne častým následkom hypotónie je menej obratná chôdza do určitého veku, ploché nohy a nesprávne držanie tela, prípadne deti bývajú celkovo menej obratné. U tých detí, u ktorých sa s narastajúcim vekom tonus zlepšuje, sa postupne strácajú aj tieto vedľajšie prejavy. Za príčinu hypotónie sa považuje nevyzretosť niektorých častí mozgu, ktoré sa zapájajú do pohybu.

Z hľadiska dieťaťa je dôležité, že tento typ hypotónie sa nespája s poškodením mozgu. Pri neurologickom vyšetrení sa nepotvrdia žiadne prejavy, ktoré by naznačovali poškodenie mozgu. To je dôležité aj z pozície detského neurológa, pretože v takomto prípade môžeme rodičov ubezpečiť, že až na ľahké oneskorenie motorického vývinu bude ďalší vývin dieťaťa priaznivý a hypotónia nezanechá žiadne následky. Rehabilitáciu považujeme za opodstatnenú len pri vážnejšom zaostávaní. Odporúčame plávanie a v niektorých prípadoch ortopedické vyšetrenie.
...
Neurológ sa stretáva najčastejšie s ľahkou svalovou hypotóniou, ktorá má dobrú vývinovú predpoveď. Považujeme za správne, ak sa každé dieťa s diagnózou hypotónie vyšetrí neurologicky - jednak pre včasné odhalenie príčiny, jednak z prozaických dôvodov, a to preto, že môžeme zodpovedne odstrániť často neopodstatnený strach a obavy rodičov a ubezpečiť ich, že v budúcnosti sa bude ich dieťa vyvíjať normálne.

MUDr. Jozef Glós, CSc.

deina
28. lis 2008

Rohacka, vdaka za clanok, to znie celkom povzbudivo. 🙂

Teraz ma maly zase zvysenu teplotu, tak som ho dala spat, snad sa z nej vyspi. Ak nie, dam mu az vecer nurofen, ten mame doma, ale znasa to dobre, nie je uboleny, aj zivy je, len ma tu teplotu.

andulka4
28. lis 2008

Rohačka moc děkuji za článek. Je to pěkně napsané. Davídek je taky strašně živý.Vůbec nechápu kde bere tu energii 🙂 Na první pohled na něm samozřejmě hypotonie poznat nejde ale pokud ho někdo veme do náruče tak to pozná. Záda má stále slabé...Máte to stále taky tak?

rohacka
28. lis 2008

Aj mne pri pripada celkom povzbudive, co pise ten lekar... Myslim, ze na Kubkovi tu hypotoniu bolo poznat, ked slabo dvihal hlavicku, neskoro sa zacal otacat, ked sedi, obcas sa hrbi... Tak ako pisu v tom clanku. Ale na rehabilitacii vcera nas pochvalili, ze som z neho vypracovala sochu - ze ma pekne vyrysovane svaly, pevny zadocek, nie len taku huspeninku 🙂 . Lenze - kvoli hypotonii sa mu zacal robit ten vtaci hrudnik - lebo je celkovo ochabnutejsi, nedrzi uplne pevne chrbatik a tiez nabeh na ploche nozky - prepadnute clenky. Myslim, ze na drzanie tela my budeme musiet cvicit dlhodobo. Ale podla rehabilitacnej lekarky ma na to nabeh - lebo je chudy a dlhy, preto potrebuje dobry svalovy korzet, ktory by ho drzal. Znama ma nedonosenca, uz ma 5 rokov, cvicila, kym nezacal chodit a este trochu, medzitym pohoda a teraz, ked ma 5 rokov, sa mu zacala krivit chrbtica a opat cvicia - nejake rehabilitacne cviky. Tak ja neviem... Urcite je to individualne. Obvodna lekarka odporucala cim skor zacat chodit plavat, aj celkovo do buducnosti - pravidelne rekreacne plavanie. Ale ked je Kubko na rukach, tam uz hypotoniu nepoznat - mam problem ho udrzat, ako sa vychyluje za niecim, co chce dosiahnut a celkovo na rukach je velmi pevny, aj silny - ved 15 mesacne cvicenie muselo urobit svoje - ale ked je na nohach alebo len tak na zemi, tak to uz nie je ono... Aspon moj pocit.
Andulka - tazko popisat, co cvicime na chrbatik, lebo tych cvikov sme vystriedali neurekom, uz si ani nepamatam, co bolo doteraz. Nam to totiz stale na rehabke upravuju alebo trochu zmenia, ze cvik v zasade plati, ale urobia nejaku zmenu na konkretny problem, ktory prave riesime. Momentalne cvicime uz len 2 cviky, obidva na boku, ruka pod telom v pravom uhle a len 2 variacie, co s nozkami. Tazko sa to popisuje. Ale cvicim aj na lopte, myslim, ze to je tiez na posilnenie chrbta a bruska - lezi na brusku alebo na chrbte, drzim ho za stehna a len ho pohupujem dopredu, dozadu, dolava, doprava - ma to vycibrit rovnovahu, posilni bocne svaly na tele A kazali mi aj casto si ho dat na moje nohy - ja mam nohy prelozene a jeho si dam az skoro na kolena - drzat ho za lakte alebo za vystrete rucky a pohupovat s nim - hrat Hijo, heta na konicku, alebo akoze lietadlo leti, proste ho vychylovat do vsetkych svetovych stran, aby on ziskaval rovnovahu - je to formou hry.

andulka4
28. lis 2008

Rohačka já mám z toho co nás čeká ještě pořád strach.....přesně jak píšeš.Nám taky řekli že to bude na dlouho že je hrozně velký a klame tělem :( Můj manžel je hodně vysoký a celkově měl jako dítě dost velké pohybové problémy...dokonce mu RHB sestra řekla že jde vidět že tu hypotonii má taky :( Byl z toho docela špatný :(
Nejde mi do hlavy jak je možné že máte ploché nožky a ptačí hrudníček když jste cvičili? Myslela jsem že to cvičení pomáhá jak spevnit tělo tak mu dodá asymetrii atd

elinka27
29. lis 2008

čauko,som tu dlhšie nebola, bola som pár dní u našich, strááášne ma boleli zuby tak som bola tri dni po sebe u zubárky,ale už je to za mnou,klop klop.

rohacka gratulujem k prvým krôčkom je to super, Kubo už tiež chodí a mám čo robiť aby som ho chytila, keď mi behá po byte,len vonku sa mu akosi nechce chodiť, neviem čím je to, možno tým,že v papučkách sa mu lepšie behá ako v zimných topánkach,alebo nemá istotu vonku,neviem 😖

babule, zrušiť albumy som zrušila preto,že ma už štvalo,že aj blízke okolie sleduje koňa a keď som sa chcela kamoške pochváliť že akú tortu mal malý na oslave, tak mi povedala,že vie lebo ju videla na koníkovi a potom mám ešte v rodine dve "múdre" osoby,ktoré nebudem konkretizovať,ale do všetkého pchajú nos a majú poznámky typu,že som precitlivelá a a podobne,a že celý môj svet sa točí len okolo Kubka(čo je aj pravda)a potom ma ohovárajú,čo dávam do albumu a taktiež určite čítajú moje príspevky

sarinkam
29. lis 2008

elinka27,k tomu že nechce venku chodit, je to určitě tím, že je velmi oblečený a dělá mu potíže hýbat se v tom, vydrž, příští zimu už bude lítat zima nezima. U nas to tak bylo s čerstvě chodícími dětmi taky

deina
29. lis 2008

Aj Misko sa obcas hrbi, ked sedi, ale vacsinou vie sediet pekne rovno a ja na nom hypotoniu necitim, je velmi silny a pevny. Ked ho porovnavam s donosenou kamoskinou dcerkou (o dva mesiace je mladsia, v podstate sa narodila asi dva tyzdne po Miskovom povodnom TP), mne sa zda, ze ona je nejaka slabucka, ved v jej veku sa uz krpec krasne plazil a pretacal a jej sa akosi nepaci na brusku, nevydrzi. No ale ona je donosena, tak ju ziadnymi cviceniami lekari netrapia, podla mna kebyze Misko je taky ako ona v tom veku, museli by sme cvicit ovela viac.

To plavanie je dobry tip. U nas bohuzial nerobia plavanie s babetkami, co mi je luto, ale v lete by som s nim uz hadam aj na kupalisku mohla plavat. Aj ked nie priamo u nas, ale napr v Sturove, vraj je tam dobra voda, aj pre deti.

Maly ma este stale teploty. ☹ Vecer mal 38, tak som mu dala na noc nurofen, spal pokojne asi do druhej a potom sa casto budil, to uz mal zase teplotu, ale nizsiu. Rano som mu uz nic nedavala, teraz zase spinka, mozno to mu pomoze.

elize
29. lis 2008

Jeej, super spravy 🙂 Gratulujem Rohacke ku Kubkovym prvym krockom. Je to uzasne, mam velku radost.

Aj Maxik zacina s prvymi krockami, ale len ked o nich nevie 😀 Vysvetlim, on je veeelmi bojazlivy. Drzim ho za ruku, krasne chodi a ked ho pustim spravi dva kroky, potom si uvedomi, ze ho nikto nedrzi a sup ho na styri 😀 Snad sa coskoro osmely 🙂

Prave idem do albumu pridat foto z oslavy prvych narodenin. Zajtra nas caka este jedna, uf uz som preoslavovana. Buduci rok to urobim vsetko naraz, ziadne delenie moja rodina a manzelova rodina. Len neviem ako sa pomestime do nasho trojizboveho bytu. Skoda ze sa Maxik nenarodil na jar alebo v lete, mohli sme oslavovat na zahrade, grilovat, opekat, .... 😵

elinka27
29. lis 2008

deina a čo je malému?neviem či si to písala,bo som spätne nečítala

sarinkam, možno to bude tým, veď mne to zatiaľ vyhovuje, posadím ho do káry a prechádzame sa, lepšie ako ho naháňať aj po vonku. 😉

gucz
29. lis 2008

elinka aj ja radšej vozím malú v káre po vonku, pešo ide výnimočne. A aj Laurinka keď začala chodiť, tak doma už pomaly lietala a vonku nechcela chodiť, jedine za ruku. Ono doma to predsa len pozná. Teraz už behá aj po vonku, ale opatrná je pred vchodom, teda pred dverami kde je ten oškrabávač na topánky (taká tá diera s kovovým roštom kde sa oškrabuje blato z topánok). Asi má pocit, že tam spadne 🙂

elize Maxík sa o chvíľku rozbehne uvidíš 🙂 , musí sa trošku oťukať a pôjde to

deina
29. lis 2008

Pekne fotky, Elize. 🙂

Elinka, ide mu dalsi zub, tento tyzden mu vysli tri hore a ide este aj ten stvrty a tento posledny ho nejako trapi, od vcera ma teploty.

elinka27
29. lis 2008

deina, chúďa malé tie zuby sú potvorské, my sme si tiež vytrpeli svoje, naštastie bez horúčok.
Ja som dve noci nespala, a tri dni po sebe som bola u zubárky a dávala mi tam čistiacu vložku, bo mi rastie zub múdrosti a bolí to ako sviňa 😀

andulka4
29. lis 2008

Elinko já už mám všechny 4zuby moudrosti venku....fuj je to děs jak to bolí.V dubnu je jdu trhat :(

Jinak já už několikrát uvažovala nad tím že tady taky všechno vymažu :( Člověk si tu chodí vylívat srdce a píšu tu věci pro uklidnění....určitě víš co myslím.....no a pokaždé když tady dám novou fotku tak mi někdo napíše. Doslova píšou že náš příběh sledují čtou mé příspěvky a drží nám palce atd. Musím říct že je mi to nepříjemné protože to co tu píšu je jen pro vás

elinka27
29. lis 2008

je jasné,že človek nemôže očakávať,že to budú čítať iba tí ktorí sem prispevajú,a je taktiež jasné,že treba počítať s tým,že tým,že prispievame so svojími radostami aj starostami do toho to fóra stavajú sa verejné,a človek si vlastne akokeby pustil do súkromia cudzích ľudí, ale keď toto si niekedy uvedomíš až keď sa niečo podobné stane že ti niekto napíše,alebo tak.Podľa mňa by mohlo funogvať uzamykanie fotoalbumov tak ako na iných chatových stránkach a ty sama si určíš koho do ňho pustíš.

andulka4
29. lis 2008

Holky neznáte nějaký fígl jak mám dopomoct D. aby se rozlezl? On se houpe na kolínkách velmi často....pěkně si nakročuje i nožkama ale jakmile je možkama už blízko ruček místo aby jima pohl zhučí dolů....nechápe že má dát ruku dopředu 😀 Nevíte jak na to?

elinka27
29. lis 2008

andulka,skus mu tie ručky sama posunúť dopredu,aby si mu ukázala čo s nimi.Ale aj tak si myslím,že to chce čas a príde sám na to.Aj Kubko to robil a teda mu to trvalo kým to pochopil 😉

andulka4
29. lis 2008

Eli jak dlouho mu to trvalo? Chtěla bych aby lezl dobře a co nejdéle ať záda posílí 🙂

marianka2
29. lis 2008

Ahojte kočky!

Už si vás tu obzerám pár dní, vždy takto neskoro, nakoľko aj ja mám predčasne narodeného chlapčeka. Volá sa Mark, nar. 1. 8. v 31 tt. s mierami 2190 g a 45cm. a tiež má svoj balíček trápení. Zistili mu totiž nedostatok kyslíka pri alebo po narodení a zanechalo mu to nejaké zmeny na mozočeku.
Máme už 4 mesiace, pekne sa drží, pasie koníčky, usmieva sa ale je dosť podráždený, vlastne iba ak má ležať, ak ho držím je celkom v pohode.
Viete mi poradiť, kedy by mal začať držať hračky a obzerať si ich? Ako to bolo u vás.

gucz
30. lis 2008

marianka2 vitaj medzi nami. To držanie hračiek je otázne, neviem kedy presne začala držať hračky moja malá, ale asi tak keď mala 4,5 - 5 mesiacov, aj to ju nevedela chytiť sama, držala ju len keď som jej ju dala do rúčky ja a museli to byť hračky ľahučké a hlavne tenké. Máme také malé sluchátko telefónne od canpol babies, to bolo dobré, doteraz sa s tou hračkou hráva. Pohľadám foto a vložím do albumu, aby si vedela o čom hovorím.
A Markovi sa nepáči ležať len v postieľke či sa mu nepáči aj lehátko? Moja ho mala celkom rada, lebo bola vo vyvýšenej polohe a videla od tiaľ. NO idem hľadať to foto

fajn
30. lis 2008

Marianka zkus třeba na zem. Dej deku nebo to pěnové puzzle a zkuste určitě něco zabere. U nás zabíraly ještě hračky co hrály nebo hrazdička 🙂

elinka27
30. lis 2008

andulka, trvalo mu to asi mesiac,viem nieje to vela,ale mne sa to zdalo nekonečné 😀

marianka,pri predčasniatkach je myslím ťažko hovoriť kedy čo má robiť, podľa tabuliek to nerobia ani niektoré načas narodené detičky,nieto ešte predčasniatka,tie majú každé svoj vlastný čas 😉 náš Jakubko začal sám chytať okolo 5teho mesiaca, a bolo to najskôr také nemotorné chytanie, skôr akoby náhodné,skôr do vecí len tak hrkal a až na niekoľkí krát sa mu podarilo vec chytiť.Pohľadám ti na nete kalendár psychomotorického vývoja,ale ber to čisto len ako dopľnujúcu info, bo určite všetko nebude robiť podľa toho,aby ťa to zbytočne nedeptalo.A nezabúdaj,treba sa riadiť vekom korigovaným 😉

deina
30. lis 2008

Ani ja si uz nepamatam, kedy zacal drzat hracky, myslim, ze to bolo okolo piateho mesiaca. Marianka, v lehatku s hrazdickou by sa mu nepacilo? Aj by tam mal nejake hracky a zaroven i vyhlad.

To rozlezenie by prospelo aj nam, pred par dnami maly vyzeral nadejne a urobil par "stvornoziek" a odvtedy nic. Uz som rozmyslala nad nejakou izbou, u hocikoho, kde su len steny - tam by snad hore neliezol. 😝 Neviem ho prinut stvornozkovat, nebavi ho to, jeho bavi stavat sa, hocikde.